Skocz do zawartości
Forum

zasiłek rehabilitacyjny


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć dziewczyny ;-),
Mam takie pytanie, być może któraś z was miała taką sytuację.
Ponieważ poprzednią ciążę poroniłam pani doktor powiedziała mi, że jak uda mi się zajść w ciążę to da mi od razu zwolnienie lekarskie, więc zastanawiam się co będzie jeśli będę musiała przesiedzieć na L4 całą ciążę .
Ponieważ na zwolnieniu lekarskim można być tylko 182 dni, trzeba starać się o zasiłek rehabilitacyjny, tylko jakie warunki trzeba spełniać, co będzie jeśli go nie otrzymam, bo może zus uzna, że nie jest on konieczny. I jeszcze jedno, czy przyznają go do końca ciąży, czy ostatnie tygodnie trzeba iść na macierzyński.

Odnośnik do komentarza

Czesz,
byłam w identycznej sytuacji. 6 tygodni przed koncem chorobowego powinnas zlozyc w ZUS podania, jedno wystawione przez firme, jedno przez lekarza i zalaczyc kserokopie historii choroby potwierdzone za zgodnosc (lub "pozyczyc" karte choroby od lekarza na czas wizyty - ja tak zrobilam i babka w ZUS sobie zrobila ksero) i ksero karty ciazy.
Decyzja - jesli sa podstawy jest wydawana bez jakichkolwiek komisji, ZUS poinformuje cie pisemnie (i firme tez). Z tego co podpytalam jesli sa podstawy zawsze udzielaja. Ja mialam wpisane ze ciaza od poczatku zagrozona i skracajaca sie szyjka.

Odnośnik do komentarza

Juz gdzieś pisałam na ten temat...
Ja wniosek o zasiłek złożyłam 2-3 tygodnie przed końcem zwolnienia ale to tylko dlatego że pani powiedziała że lepiej jak złoże papiery po ślubie....

na szczęście dość szybko dostałam odpowiedz.
tak więc od 24 października siedze już na zasiłku.

no ale tu też mam pytanko... kiedy taki zasiłek jest wypłacany?? razem z zasilkami z zusu czy jak wypłata w zakładzie pracy ??

aha. mój lekarz mi napisał że mam ciąże zagrożona i bez problemu mi go przyznali. nawet na komisje nie musiałam iść.

Odnośnik do komentarza

Zasiłek rehabilitacyjny jest to zasiłek, który wypłacany jest ubezpieczonej, która wyczerpała zasiłek chorobowy ( a więc 182 dni) i nadal wymaga leczenia. Będą miały do niego prawo np. te kobiety, które ze względu na zagrożenie ciąży nie będą mogły przez okres dłuższy niż 182 podjąć pracy.Prawo do tego zasiłku przyznawane jest na okres nie dłuższy niż na 12 miesięcy, a zasiłek wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy, także dni wolne od pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi w czasie ciąży 100% podstawy wymiaru. Do jego uzyskania potrzebne jest zgłoszenie do ZUS na druku ZUS NP7 oraz zaświadczenie od pracodawcy na druku ZUS Z 3a, jak i zaświadczenie od lekarza, wydane na stosownym druku. Zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż na 6 tygodni przed upływem zasiłku chorobowego. Jeśli do zasiłku chorobowego pobieranego wcześniej nie było dostarczane zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży, to wówczas należy też takie zaświadczenie przedstawić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...