Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

jbio
Helena

41 Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. 42 Gdy miał lat dwanaście15, udali się tam zwyczajem świątecznym. 43 Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. 44 Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych.

no ale do rzeczy-
interpretacja jest taka, ze Jozef i Maryja nie zauwazyli ze Jezus im gdzies sie zapodzial, gdyz byli pochlonieci opieka nad mlodszym rodzenstwem Jezusa

HELENO moja interpretacja jest taka sama :)

no to teraz jestem ciekawa czy ja to wyczytalam na stronie sj czy jakiegos innego wyznania:wink:
w histori moich wyszukiwan, nie jestem w stanie sprawdzic:P

od tych wszytskich interpretacji bibli glowa peka:wink:

ale szczerze, to taka interpretacja dla mnie jako rodzica, dwojki urwisow jest do przyjecia:wink:
z dwojka jeszcze do ogarniecia:D
ale jak gromadka jest wieksza:lol:
najbardziej absorbujace sa najmlodsze- wiec zrozumiale, ze wiecej czasu poswiecili maluchom, i przez to nie zauwazyli, ze im gdzies sie najstarszy zapodzial- pewno uwazali, ze jest na tyle duzy ze wie, zeby sie trzymac rodzicow- zaufali mu:wink:

no bo jakby to im sie jedynak zagubil,
i by tego nie zauwazyli(?!), to mozna by podejrzewac ze byli nieodpowiedzialnymi rodzicami:wink:

Odnośnik do komentarza

jbio
INSANA masz rację nie znalazłam fragmentu jak na razie :), że poszli na paschę z dziećmi.
To było w komentarzach do wersetu a nie w Biblii.
Ale odnośnie pierworodnego

Słownik języka polskiego;

► pierworodny
urodzony jako pierwszy wśród całego rodzeństwa, najstarszy z rodzeństwa (np. syn pierworodny) lub wrodzony, przyrodzony, przypisany od urodzenia (np. grzech pierworodny)

Więc...

ale analizując Biblię musimy się kierować co dane słowo znaczyło w tamtych czasach a nie w słowniku języka polskiegi

helena boskości jej nie przyznano tylko jest uznana matką Boga czyli Jezusa- wcielonego Boga tak wg mnie.
A kontrowersje zawsze są- tak samo jak sobór watykański II również nie było 100% zgody aby msze były w językach ojczystych

Odnośnik do komentarza

jbio
INSANA ja nie rozumiem porównania Arki do Marii.

Święta skrzynia stojąca w Miejscu Najświętszym przybytku, a potem świątyni zbudowanej przez Salomona. Została wykonana na polecenie Boga i według Jego wskazówek.

W odniesieniu do Arki Przymierza użyto w Biblii ponad 20 określeń. Najczęściej nazywano ją „Arką Przymierza [hebr. ʼaròn habberít; gr. kibotòs tes diathékes]” (Joz 3:6; Heb 9:4) i
„Arką Świadectwa” (Wj 25:22).
Określeń tych używali różni pisarze i czynili to zamiennie.

Rozmiary i wygląd.

Gdy Bóg podawał Mojżeszowi wskazówki dotyczące budowy przybytku, najpierw przekazał mu projekt Arki, stanowiącej najważniejszy element przybytku i całego obozu izraelskiego.
Skrzynia ta miała 2,5 łokcia długości, 1,5 łokcia szerokości i 1,5 łokcia wysokości (ok. 111 × 67 × 67 cm).
Była wykonana z drewna akacjowego, a wewnątrz oraz na zewnątrz została pokryta szczerym złotem. Miała też wieńczące ją „wokoło złote obramowanie”.
Jej pokrywa była zrobiona ze szczerego złota, a nie tylko z drewna pokrytego złotem, i miała taką długość i szerokość jak Arka.
Na obu końcach pokrywy umieszczono dwa wykute w złocie cheruby; były zwrócone do siebie twarzami, a ich skrzydła rozpościerały się w górę i osłaniały Arkę (Wj 25:10, 11, 17-22; 37:6-9). Pokrywę tę nazywano również „pokrywą przebłagalną” (NŚ) lub „przebłagalnią” (BT).

Do przenoszenia Arki służyły długie drążki.
Wykonano je również z drewna akacjowego i pokryto złotem; każdy z nich był umieszczony w dwóch złotych pierścieniach znajdujących się po bokach Arki.
Drążków nie wyjmowano z pierścieni, toteż noszący Arkę nie musieli jej dotykać.
Arka stała na czterech nogach („chodzące nogi; nogi ułożone jak do chodzenia”), umiejscowionych w jej rogach, ale nie wiadomo, jaką miały wysokość (C. F. Keil, Biblischer Commentar über das Alte Testament: Genesis und Exodus, Lipsk 1878, s. 551).
Być może pierścienie były umocowane tuż nad nogami lub nawet na samych nogach (Wj 25:12-16; Lb 4:5, 15; 1Kl 8:8; 1Kn 15:15).

Poświęcenie i zastosowanie.

Korzystając z materiałów ofiarowanych przez lud, Becalel i jego pomocnicy, obdarzeni mądrym sercem, wykonali Arkę dokładnie według wskazówek (Wj 35:5, 7, 10, 12; 37:1-9)
. Kiedy w rok po wyjściu Izraelitów z Egiptu ukończono i ustawiono przybytek, Mojżesz wziął dwie kamienne tablice z Prawem i umieścił je w Arce (z Pwt 10:1-5 wynika, że od chwili otrzymania ich na górze do czasu przeniesienia do Arki wykonanej przez Becalela przechowywano je kilka miesięcy w tymczasowej Arce z drewna akacjowego).
Następnie Mojżesz założył drążki do Arki, przykrył ją pokrywą, wniósł do przybytku i zawiesił zasłonę oddzielającą Miejsce Święte od Miejsca Najświętszego.
Później w trakcie ceremonii poświęcenia namaścił olejkiem Arkę i całe pozostałe wyposażenie przybytku.
Od tej pory ilekroć kapłani rozbierali przybytek przy przenoszeniu obozu, ta oddzielająca zasłona razem ze skórami foczymi i niebieską tkaniną służyła do przykrywania Arki; inni „ani na chwilę” nie mogli jej zobaczyć, „żeby nie musieli umrzeć” (Wj 40:3, 9, 20, 21; Lb 3:30, 31; 4:5, 6, 19, 20; 7:9; Pwt 10:8; 31:9

arka miała w sobie tablice - stare przymierze

Maryja w swoim łonie miała zbawiciela- nowe przymierze no tak to należy rozumieć wg tego zestawienia które znalazłam

Odnośnik do komentarza

Helena
Insana

edit: Pismo mówi, że co roku udawali się do Jerozolimy Łk 2 ale nie wspomina o gromadce dzieci. Mowa jedynie o Jezusie, Maryi i o krewnych Łk 2 . Jest tez fragment powrotu w Egiptu Mt 2-23 ale też nic nie ma o siostrach i braciach,

Lukasz rozdzial 2

41 Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. 42 Gdy miał lat dwanaście15, udali się tam zwyczajem świątecznym. 43 Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. 44 Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych.

jako ciekawostka:wink: tylko szkoda ze nie pamietam jaki to "odlam" chrzescijanstwa
no ale tyle co sie oczytalam, zeby sobie wyrobic zdanie...:lol:
no ale do rzeczy-
interpretacja jest taka, ze Jozef i Maryja nie zauwazyli ze Jezus im gdzies sie zapodzial, gdyz byli pochlonieci opieka nad mlodszym rodzenstwem Jezusa

hmm ale to już jest całkowicie dorobione twoje zdanie bo nigdzie nic na ten temat nie ma ani wzmianki- było tam tylu ludzi że najzwyczajniej się zgubił :) nie wiem skąd taka interpretacja szczerze- jak dla mnie to bajkopisanie trochę bo o ile jeszcze na podstawie wcześniejszych fragmentów mozna mieć wątpliwości czy było tak czy inaczej to tutaj jest bez żadnych dowodów ;)

edit
a nie zastanawia Was, że kuzyni Jezusa zostali wymienieni z imienia i powiedzmy rodowodu a imion domniemanych braci Jezusa brak? Czemu byliby tak pominięci?

Odnośnik do komentarza

jak to brak imion braci Jezusa, są wymienieni z imienia- siostry nie.

MARKA 6
(1) Wyszedł stamtąd i przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie.
(2) Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce.
(3) Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry? I powątpiewali o Nim.

GALATÓW 1
(19) Spośród zaś innych, którzy należą do grona Apostołów, widziałem jedynie Jakuba, brata Pańskiego

MATEUSZA 13,56
(55) Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?
(56) Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?

Co do tego porównania do Arki .
Arka była święta, uświęcona przez Boga. w którym momencie Maria stała się święta?
Otrzymała przywilej noszenia Jezusa, ale gdzie jej do świętości skoro zrodzona z grzesznych ludzi.
Np.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

Helena
jbio
Helena

no ale do rzeczy-
interpretacja jest taka, ze Jozef i Maryja nie zauwazyli ze Jezus im gdzies sie zapodzial, gdyz byli pochlonieci opieka nad mlodszym rodzenstwem Jezusa

HELENO moja interpretacja jest taka sama :)

no to teraz jestem ciekawa czy ja to wyczytalam na stronie sj czy jakiegos innego wyznania:wink:
w histori moich wyszukiwan, nie jestem w stanie sprawdzic:P

od tych wszytskich interpretacji bibli glowa peka:wink:

ale szczerze, to taka interpretacja dla mnie jako rodzica, dwojki urwisow jest do przyjecia:wink:
z dwojka jeszcze do ogarniecia:D
ale jak gromadka jest wieksza:lol:
najbardziej absorbujace sa najmlodsze- wiec zrozumiale, ze wiecej czasu poswiecili maluchom, i przez to nie zauwazyli, ze im gdzies sie najstarszy zapodzial- pewno uwazali, ze jest na tyle duzy ze wie, zeby sie trzymac rodzicow- zaufali mu:wink:

no bo jakby to im sie jedynak zagubil,
i by tego nie zauwazyli(?!), to mozna by podejrzewac ze byli nieodpowiedzialnymi rodzicami:wink:

Jeśli szli do/z tej Jerozolimy z krewnymi,więc tych ludzi było więcej,mogli nie zauważyć.

edit.
widzę Insana też o tym napisała.

Odnośnik do komentarza

sobor trydencki mnie nei dotyczy i se moge interpretowac:P

no ale na serio- interpretacja, ze im towarzyszyly dzieci, nie jest moja
Jbio pisala ze u nich tez tak jest
ja napisalam, ze nie wiem na jakiego wyznania stronie to wyczytalam- byc moze SJ
nie wiem, bo duuuuuuzo stron ostatnio odwiedzilam i kk, i protestantow, i sj, i jakies fora wielowyznaniowe:D

w kazdym badz razie- interpretacja nie moja, a na jakiej podstawie ktos do takich wnioskow doszedl...taka sama zagadka jak w przypadku ojcow kosciola rzymsko katolickiego i ich dogmatow

ja napisalam, ze dla mnie taka wersja jest mozliwa:D

dla Insany moze to byc bajkopisanie, a dla innych wyznan trojca swieta moze brzmiec jak z bajki:wink:

Odnośnik do komentarza

agusia20112
a mnie teściowa wkur*** na maksa
ale pilnuje czasem w tyg.Asi i muszę ja tolerować
ale babsko podłe donosi wszystko M,tak jakby cos przed nim ukrywała
ostatnio widziała jak brałam kase i M powiedziała ,że ja chowam:alajjj::alajjj::alajjj:
normalnie nie cierpię babsztyla...jest fałszywa i wredna

:japan::japan::japan:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...