Skocz do zawartości
Forum

Dzieci on-line w oczach rodziców


Małgosia

Rekomendowane odpowiedzi

Komunikat prasowy
19 marca 2008

Dzieci on-line w oczach rodziców

Zdaniem 83 proc. internautów, którzy mają dzieci w wieku od 5 do 15 lat korzystające z internetu, ich pociechy spędzają czas w internecie grając on-line. Co piąty badany rodzic przyznaje, że jego dziecko korzysta z programów P2P i czyta blogi. Firma badawcza Gemius SA we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje zbadała opinie rodziców na temat aktywności dzieci on-line.

Celem badania “Dzieci on-line w oczach rodziców” było określenie, w jaki sposób zdaniem opiekunów najmłodsi internauci korzystają z sieci. Badani oceniali także różne formy internetowej aktywności pod względem bezpieczeństwa dla dzieci. Badanie zrealizowano za pomocą ankiet internetowych na grupie 1235 osób posiadających dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z internetu.

Czterolatek w internecie
Jak wynika z badania, dzieci rozpoczynają swą przygodę z internetem stosunkowo wcześnie. Aż 16 proc. badanych rodziców przyznało, że ich dziecko miało kontakt z internetem w wieku 4 lat lub mniej. Dzieci przeważnie korzystają z internetu w domu – tak twierdzi 98 proc. rodziców – oraz w szkole (41 proc.). Co piąty rodzić przyznaje, że jego dziecko korzysta z internetu u kolegów i znajomych.

Wykres 1. Wiek, w którym dziecko zaczęło korzystać z internetu
Wykres przedstawia wskazania rodziców posiadających dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z internetu.




Źródło: Gemius SA, gemiusAdHoc, „Dzieci on-line w oczach rodziców”, luty 2008, n=1235

Dla najmłodszych internautów internet to przede wszystkim źródło rozrywki i komunikacji. Zdecydowana większość badanych rodziców przyznaje, że ich dziecko korzysta z gier on-line (83 proc.). W opinii respondentów dzieci spędzają także czas w internecie przeglądając strony WWW (50 proc.) i komunikując się z innymi: za pomocą poczty e-mail (41 proc.) i komunikatorów internetowych (33 proc.). Co piąty badany rodzic (19 proc.) twierdzi, że jego dziecko używa programów P2P. Dzieci odwiedzają również blogi innych internautów (18 proc.) oraz prowadzą własne (16 proc.).

(Nie)bezpieczny internet
Czy rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprzemyślane korzystanie z internetu przez dzieci? Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców jako niebezpieczne ocenia przede wszystkim te formy aktywności on-line, które wiążą się z przekazywaniem przez najmłodszych internautów danych osobistych – adresu zamieszkania (85 proc.) i numeru telefonu (79 proc.). Nieco mniej rodziców – 75 proc. – za niebezpieczne uważa spotkanie się dziecka z osobą poznaną przez internet.

Udostępnianie swojego adresu e-mail osobie poznanej przez internet oraz umieszczanie swoich zdjęć w internecie jest traktowane jako niebezpieczne przez odpowiednio 55 proc. i 48 proc. respondentów. Jednocześnie, relatywnie duża grupa rodziców nie jest w stanie ocenić, jakie formy internetowej aktywności najmłodszych internautów mogą nieść za sobą zagrożenie.

Wykres 2. Ocena bezpieczeństwa wybranych zachowań dzieci w internecie przez rodziców
Wykres przedstawia wskazania rodziców posiadających dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z internetu.



Źródło: Gemius SA, gemiusAdHoc, „Dzieci on-line w oczach rodziców”, luty 2008, n=1235

„Wyniki badania utwierdzają nas w przekonaniu, że kampanie edukacyjne należy adresować zarówno do dzieci, jak i ich opiekunów, oraz, że o bezpiecznym korzystaniu z internetu należy rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat” – komentuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. – „W tym roku rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię społeczną Stop cyberprzemocy, poświęconą problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. O zagrożeniach, jakie może nieść za sobą internet, rozmawiamy z uczniami, rodzicami i nauczycielami”.





O badaniu - Badanie „Dzieci on-line w oczach rodziców” zostało przeprowadzone przez Gemius SA dla Fundacji Dzieci Niczyje. Ankiety były emitowane od 01.02.2008 do 07.02.2008 na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Grupą docelową były osoby posiadające dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z internetu. Łącznie otrzymano 1 235 wypełnionych ankiet.

Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, przypadającego w tym roku na 12 lutego. Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet, był obchodzony w Polsce już po raz czwarty. Inicjatorami obchodów oraz organizatorami polskich działań w ramach programu były Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).


Gemius SA – firma badawcza, lider i prekursor w dziedzinie badań internetu w Europie Środkowo-Wschodniej. Na rynku polskim istnieje od 1999 roku, oferując profesjonalne rozwiązania badawcze, usługi analityczne i doradcze dla wszystkich podmiotów tego rynku. Firma oferuje szeroki wachlarz kompleksowych badań dotyczących m.in. zachowania internautów na witrynach (gemiusTraffic), ich profilu społeczno-demograficznego (gemiusProfile), czy też skuteczności prowadzonych w internecie kampanii reklamowych (gemiusEffect). We współpracy ze spółką Polskie Badania Internetu, Gemius prowadzi całościowe badanie oglądalności witryn i aplikacji internetowych – Megapanel PBI/Gemius.

Fundacja Dzieci Niczyje - organizacja pozarządowa o charakterze non-profit, która od 1991 roku zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Od 2003 roku Fundacja prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie „Dziecko w Sieci”. Od 2005 roku FDN jest koordynatorem projektu Awareness realizowanego wspólnie z NASK w ramach europejskiego projektu „Safer Internet”. Od lutego 2007 roku FDN udziela pomocy młodym internautom w sytuacji zagrożenia w internecie w ramach projektu Helpline.org.pl, prowadzonego wspólnie z Fundacją Grupy TP.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...