Owsica i inne choroby pasożytnicze - zapytaj pediatrę

Zarażenie owsicą w ciąży

~ula4red

~ula4red

Dzień dobry. . Ostatnio miałam bezpośredni kontakt z dzieckiem, które niedawno przechodziło zakażenie owsikami a jestem teraz w ciąży. Czy jest możliwość, że mogłam się zarazić? Czy to może w jakikolwiek sposób zagrozić mojemu nienarodzonemu dziecku?

Dr n. med. Jolanta Popielska

Dr n. med. Jolanta Popielska

Odpowiedź eksperta

Owsica rozprzestrzenia się bardzo szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu osób zarażonych tą chorobą - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi mają kontakt. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jedzenia lub kontakt ust z palcami lub przedmiotami, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się jaja owsika, które mogą wywołać chorobę.

Diagnozę może potwierdzić badanie kału w laboratorium parazytologicznym.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych. Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej.

56087 dr-n-med-jolanta-popielska Kobieta, 47 lat, Warszawa