Skocz do zawartości
Forum

Pierwsze zakupy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jakoś świeżo upieczona mama radzę Ci tak. Z ubranek bodziaki (sto razy wygodniejsze niż kaftaniki). Najfajniejsze są takie rozpinane, że możesz bobasa po prostu położyć na bodziaku i zapiąć (H&M i Mothercare mają świetne, cenowo te pierwsze są również ok, te drugie znacznie droższe). Gorsze są te przez głowę. W zależności od pory roku, długi rękaw czy krótki, choć dla noworodka raczej lepsze te z dłuższym. Ja wolę pajacyki niż śpichy, bardziej praktczne i mniej ubierania. Pamiętaj, nie kupuj zapinanych z tyłu. Beznadzieja!!! Najlepsze zapinane z przodu po środku albo po nogawce. Skarpetki, bezuciskowe!!! Czapeczka, przyda się do szpitala i po kąpieli. Przynajniej z początku. Rękawiczki, bo nie po urodzeniu pazurki są dłuższe, a nie od razu je obetniesz. Co do kosmetyków, to im mniej tym lepiej. Płyn do mycia (albo taki z szmaponem 2w1), oliwka albo balsam, kremik do buzi (na dwor w zimne dni inny, np. Aquastop świetnie się sprawdza) i coś super!! do pupci. Ja testowałam kilka medykamentów i w naszym przypadu Lonomag okazał się być najlepszy, choć Sudokrem też nie jest zły. Szczoteczka do włosów. Chyba, że dzidzia będzie łysa, ale tego mozesz sie dowiedzieć z USG. No na razie tyle. Nie ma co przesadzać z rzeczami. Dzieciaki rosną błyskawicznie.

http://s7.suwaczek.com/200711191662.png

Odnośnik do komentarza

z tym karmieniem to sie rozpedzilam bo wiele nie poradze bo ja niekramiaca, ale z tego co wiem trzeba wkladki do biustonoszy, moze i te specjalne biustonosze dla mam karmiacych, moze przyda sie laktator mechaniczny lub reczny :)
co do higieny dzidziusia, mozesz kupic sobie fride (do odciagania katarkow z noska) choc to nie konieczne, wode morska w spray'u, to tez w razie katarkow i innych gugli w nosku
kremy polskie to wlasnie ten linomag, sudokrem tez, husteczki wilgotne, takie roznosci najzwyklejsze :)
co do ubranek, ja tez nie lubie kaftanikow, nigdy nie mialam, wole te bodziaki calkiem rozpinane, takie na krzyz a nie wciagane przez glowe, przynajmniej do 6go miesiaca, osobiscie wole spiochy takie co sie rozpinaja z tylu wlasnie, do nocnego spania polecam spiworek, dziecko sie nie odkrywa, nie ma strachu ze sie przykryje kocykiem czy kolderka itp :) szkoda ze nie jestem w Pl bo wlasnie mam kupe rzeczy do pozbycia :):):) z chlopca wlasnie :)
inna sprawa, w zaleznosci od tego czy masz samochod, wozek itp, ja bardzo sobie chwalilam nosidelko gdy musialam prowadzic starszego do przedszkola to mlody do nosidelka i tak sobie kimal a my tuptalismy do szkoly, wozek, przypuszczam ze potrzeban gondola choc ja sie obylam bez :)
no a poza tym to oczywiscie termometr, sliniaki, na poczatek pewnie wystarczy a potem to sie zaczna gryzaczki, mata, grzechotki itp...
tak troche po sobie pisze bo moj Natanek sie urodzil 12 czerwca wlasnie :oczko:

Odnośnik do komentarza

Wkleje Tobie liste ktora kiedys sie posilkowalam (ale wszystko jest dosc indywidualne i mozesz dostosowac do siebie)

Ubranka
• 5 sztuk body (niektorzy preferuja zapinane na zatrzaski z boku )
• 4 bawełniane pajacyki
• 2 cieplejsze pajacyki
• 5 par śpioszków
• 3 - 4 pary skarpetek bawełnianych
• 2 ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu
• 2 cienkie czapeczki bawełniane zawiązywane pod brodą

Kosmetyki i artykuły higieniczne
• mydło lub płyn do kąpieli
• myjka
• oliwka pielęgnacyjna (my nie uzywalismy bo wg dermatologow wysusza)
• krem na odparzenia (np. Sudocrem do pupy i tłusty obojętny, Linomag)
• Krem do pupy - np maść Alantan
• miękka szczoteczka do włosków
• nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami
• płatki kosmetyczne (przydatne do obmywania twarzy dziecka i okolic oczu)
• miseczka na wodę do obmywania twarzy malucha
• patyczki do uszu (specjalne dla dzieci)
• malutka gumowa gruszka do oczyszczania noska, polecam zamiast gruszki Fridę
• proszek do prania przeznaczony dla niemowląt
• chusteczki pielęgnacyjne nawilżone
• zestaw do przemywania pępka (70% spirytus lub Gencjana, gaziki, patyczki jednorazowe)
• sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska
• termometr do mierzenia temperatury dziecka
• rękawiczki na rączki maluszka
• wkładki laktacyjne dla mamy i kilka biustonoszy o numer większych niż teraz

Inne
• 2 ręczniki kąpielowe
• wanienka (bardzo wygodna jest wanienka ze stelażem)
• termometr do sprawdzania temperatury wody
• pieluchy tetrowe (ilość zależna od tego, jakich pieluch będziesz używać do przewijania malucha, jeśli zdecydujesz się na tetrę, to kup ok. 40 sztuk)
• pieluszki jednorazowe
• 2-3 pieluchy flanelowe
• wózek (pamiętaj o folii przeciwdeszczowej, parasolce i osłonce z siateczki przeciwko owadom – szczególnie przydatna latem). Nie zapomnij również o torbie podręcznej, w którą zapakujesz rzeczy potrzebne poza domem.
• fotelik samochodowy
• łóżeczko, deska do przewijania
• materacyk
• kołderka, poduszka (wybierz takie, które można prać w pralce) - my nie uzywalismy na poczatku poscieli - tylko rożek
• 2-3 zmiany bawełnianej pościeli i 3-4 prześcieradła (ewentualnie ceratka do podłożenia pod prześcieradło) , prześcieradło z gumką
• kocyk, rożek
• 1-2 butelki i smoczki w razie konieczności wprowadzenia mleka modyfikowanego
• 3-4 śliniaczki
• podgrzewacz do butelek (nie trzeba kupować od razu, gdyż nie wiadomo, czy będzie potrzebny)
• termos do butelek - jw.
• szczotka do mycia butelek - jw.
• smoczek uspokajacz, jeśli chcesz go wprowadzić do użytku
• laktator (dla mamy) - też nie trzeba kupować przed porodem

do tego jeszcze rzeczy ktore przydadza sie po porodzie lub w szpitalu, ale to juz dodatkowa lista :Oczko:

Odnośnik do komentarza

Ann
Wkleje Tobie liste ktora kiedys sie posilkowalam (ale wszystko jest dosc indywidualne i mozesz dostosowac do siebie)

ja ją zmodyfikuję (zaznaczam, że to są rzeczy niezbędne akurat mi)

Ubranka
• 5 sztuk body (niektorzy preferuja zapinane na zatrzaski z boku )
• 4 bawełniane pajacyki
• 2 cieplejsze pajacyki
• 5 par śpioszków ( ja kupiłam półśpiochy, sprawdziły się idealnie w połączeniu z body na długi rękaw)
• 3 - 4 pary skarpetek bawełnianych
• 2 ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu
• 2 cienkie czapeczki bawełniane zawiązywane pod brodą - najbardziej sprawdziły sie czapeczki nie wiązane typu krasnal

Kosmetyki i artykuły higieniczne
• mydło lub płyn do kąpieli
• myjka
• oliwka pielęgnacyjna - juz lepiej ciekła parafina
• krem na odparzenia (np. Sudocrem do pupy i tłusty obojętny, Linomag)
• Krem do pupy - np maść Alantan
• miękka szczoteczka do włosków
• nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami
• płatki kosmetyczne (przydatne do obmywania twarzy dziecka i okolic oczu)
• miseczka na wodę do obmywania twarzy malucha
• patyczki do uszu (specjalne dla dzieci) -
• malutka gumowa gruszka do oczyszczania noska, polecam zamiast gruszki Fridę bezapelacyjnie
• proszek do prania przeznaczony dla niemowląt
• chusteczki pielęgnacyjne nawilżone
• zestaw do przemywania pępka (70% spirytus lub Gencjana, gaziki, patyczki jednorazowe)
• sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska
• termometr do mierzenia temperatury dziecka
• rękawiczki na rączki maluszka
• wkładki laktacyjne dla mamy i kilka biustonoszy o numer większych niż teraz (polecam wkładki avent wielorazowego użytku, pierzesz i używasz wielokrotnie 6 szt. w opakowaniu wystraczy na cały okres laktacji - ja mam jeszcze po Mikołaju)

Inne
• 2 ręczniki kąpielowe
• wanienka (bardzo wygodna jest wanienka ze stelażem - nie polecam profilowanych bo służą 3-4 miesiące, dziecko z nich szybko wyrasta, już lepiej kupic tzw. foczkę, no chyba, że zakładamy, że dziecko wcześnie będziemy kapać w dużej wannie )
• termometr do sprawdzania temperatury wody
• pieluchy tetrowe (ilość zależna od tego, jakich pieluch będziesz używać do przewijania malucha, jeśli zdecydujesz się na tetrę, to kup ok. 40 sztuk, jesli nie będziesz używac do przewijania tetry wystarczy 10 szt.)
• pieluszki jednorazowe
• 2-3 pieluchy flanelowe
• wózek (pamiętaj o folii przeciwdeszczowej, parasolce i osłonce z siateczki przeciwko owadom – szczególnie przydatna latem). Nie zapomnij również o torbie podręcznej, w którą zapakujesz rzeczy potrzebne poza domem.
• fotelik samochodowy
• łóżeczko, deska do przewijania
• materacyk
• kołderka, poduszka (wybierz takie, które można prać w pralce) -
• 2-3 zmiany bawełnianej pościeli i 3-4 prześcieradła (ewentualnie ceratka do podłożenia pod prześcieradło) , prześcieradło z gumką
• kocyk, rożek
• 1-2 butelki i smoczki w razie konieczności wprowadzenia mleka modyfikowanego
• 3-4 śliniaczki
• podgrzewacz do butelek (nie trzeba kupować od razu, gdyż nie wiadomo, czy będzie potrzebny)
• termos do butelek - jw. - u nas się nie przydał, gdyz w torbie mielismy termokieszeń, która trzymała tak samo temperaturę jak termos)
• szczotka do mycia butelek - jw.
• smoczek uspokajacz, jeśli chcesz go wprowadzić do użytku
• laktator (dla mamy) - też nie trzeba kupować przed porodem, bo może się nie przydać

do tego jeszcze rzeczy ktore przydadza sie po porodzie lub w szpitalu, ale to juz dodatkowa lista

Odnośnik do komentarza

monikouette
ann :brawo:
i wystarczylo ze zajrzysz zorganizowana kobieto :lol:

u nas wanienka duzo nie kosztuje i ja mam wlasnie taka profilowana (nie wiem czy taka sama jak w PL) i ona sluzy dlugo, teraz Noas jezst jeszcze po stronie dla niesiedzacych a potem po tej dla siedzacych pewnie do roczku bedzie w uzyciu a potem duza wanna

ja od 6 miesiąca kupuję fotelik (chyba flipper się nazywa) i Maja będzie sie kąpać z Mikim

Odnośnik do komentarza

hehe ja wiekszosc co dziewczyny powypisywaly to nie mialam:smoczka,deski do przewijania,rekawiczek,gruszki do noska,olivki,kremu do buzki.
wkladek do biustonosza,pokrowca przeciw deszczowego
na poczatku przewijalam mala w lozeczku,a teraz to na podlodze i tez jest ok.
gilke z noska wyjmowalam rozkiem od chusteczki higienicznej podobno gruszka jest nie
przyjemna dla dziecka.Po urodzeniu mala nie miala dlugich paznokietek a po 4 dniach obcielam normalnie malymi nozyczkami i bylo okay.olivki dla dzieci nie kupowalam bo niektore maluszki maja uczulenie.mala balsmuje,nawet buzke jak ide na dwor to tez jest dobre.:Śmiech:

http://www.suwaczek.pl/cache/4cc4b0ced0.png

Odnośnik do komentarza

helenka, jasne ze sie robi tak jak sie moze i z tym co sie ma pod reka :)
ja nawet majac deske czasem przewijalam na podlodze
co do kremow dla malego nie uzywam nic :)
co do paznokci, pediatra i polozna tutaj zawsze mowily ze nie wolno obcinac dziecko paznokci przez 4 pierwsze tygodnie, nigdy nie dowiedzialam sie dlaczego, jedyne co ewentualnie mozna to ogryzc wlasnymi zebami :lol: powaznie :yes:
no i wkladek nie mialam, bo nie karmilam ;)

Odnośnik do komentarza

chmmm... lista jest dluga, taką stworzyłam sama według tych znalezionych w internecie, opiszę co z tego mi się przydało, a co nie (zaznaczam, że męża mam w domu tylko w weekendy, karmiłam piersią przez 2,5 miesiąca i rodziłam przez CC)
no to zaczynamy:

SPANIE, SPACER

§ wózek (kupilam wielofunkcyjny, bo myslalam, ze bede korzystac ze spacerowki, ale okazuje sie za ciezka i wlasnie kupilam osobno lekka spacerowke wiec radze kupic poprostu gleboki, a pozniej spacerowke bo wielofunkcyjny to jednak niepotrzebne dodatkowe kilogramy...)
§ folia przeciwdeszczowa (mam, ale jeszcze nie uzywalam)
§ parasolka (przydatna)
§ osłonka z siateczki przeciwko owadom (jeszcze nie korzystalam)
§ torba podręczna (bardzo przydatna, najlepiej miec dwie: jedna na dluzsze wyjscia gdzie spakujesz wszystko i druga mala na krociotkie wyjscie np. do sklepu, gdzie wezmiesz tylko butelke, termos, zabawke, maly kocyk)
§ ceratka (kupilam w rossmanie podklady higieniczne babydreams i wkladam malej pod przescieradlo)
§ śpiworek do wózka (koniecznie jesli rodzisz na jesieni/zimie)
§ malutka poduszeczka (jeszcze mi sie nie przydala)
§ fotelik samochodowy (na poczatek ten 0-13 najlepiej z daszkiem)
§ łóżeczko (mialam drewniane, a teraz gdy mala sie ciagle obija o szczebelki przy probie wstawania i raczkowania zmienilam na takie turystyczne CHICCO KOJEC+OTWIERANY BOK+KOLKA+TORBA POMARANCZOW (342443276) - Aukcje internetowe Allegro, sa tez takie lozeczka z drugim podwieszanym dnem, przewijakiem i calymi akcesoriami! Wiem, że przy ew. drugim dziecku wlasnie takie kupie od razu)
§ przewijak (koniecznie)
§ materacyk kokosowy (ja mam gryczano-piankowy i szczerze mowiac nie widze zadnej roznicy)
§ kołderka, poduszka, ochraniacz (ochraniacz bardzo przydatny pozniej)
§ powłoczki 3 szt (ok)
§ prześcieradła 3 szt (jednak potrzebne 5 szt)
§ ceratka do podłożenia pod prześcieradło (mam wlasnie te podklady z rosmanna)
§ kocyk 2 szt (koniecznie, a nwet 2 male i 1 duzy)
§ ciepły koc (lub spiworek)
§ rożek (dokupywalam drugi bo mi mala ulewala i ciagle pralam na zmiane)

UBRANKA

§ body długi rękaw (kilka sztuk najlepiej rozpinane na zakładkę a nie wkładane przez g łowę)
§ body krótki rękaw (kilka sztuk najlepiej rozpinane na zakładkę a nie wkładane przez g łowę)
§ kaftanik rozpinany -ze 2 szt.
§ bluza -ze 2 szt
§ śpioszki rozpinane (miałam, nie uzywałam bo niewygodnie)
§ pajacyk (moje ulubione ubranko na codzień do tej pory, łatwo założyć i nic się nie ściąga jak przy bluzce i rajtuzkach [bluzeczka się podciąga pod pachy przy noszeniu])
§ skarpetki (ciepłe i z delikatnym sciągaczem ze 2-3 pary)
§ czapeczka cienka (2szt)
§ gruba czapka, szaliczek i rękawiczki (koniecznie)
§ kombinezon (koniecznie)
§ buciki wełniane (koniecznie)

KOSMETYKI

§ mydełko lub płyn (najlepiej płyn z szamponem 2w1)
§ oliwka (koniecznie)
§ krem przeciw odparzeniom (koniecznie i dużo)
§ puder (nie uzywałam wcale)
§ krem do twarzy i ciała (ja mam taki na każdą pogodę Nivea i bambino)
§ balsam (teraz uzywam zamiast oliwki-moja mała ma 7miesięcy)

nie miałam i dokupiłam Oilatum do kąpieli

AKCESORIA HIGIENICZNE

§ wanienka + foczka (foczka bardzo się przydaje bo masz wolne ręce, a wanienke kupiłam taka nakładaną na wannę, wygodna nie trzeba się schylać, jak Ci się rozleje woda to w łazience a nie na dywanie)
§ wkładka antypoślizgowa do wanny (przydatna później)
§ okrycie kąpielowe frotte (nie uzywałam)
§ ręczniki 2 szt (4 szt- 2 małe i 2 duże)
§ myjka (nie uzywałam)
§ termometr do wody (na początku przydatny)
§ zestaw do przemywania pępka (70% spirytus (2:1) lub Gencjana), gaziki (koniecznie)
§ patyczki do uszu (specjalne dla dzieci) (duży zapas)
§ płatki kosmetyczne (przydatne do obmywania twarzy dziecka i okolic oczu) (potrzebne)
§ sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska w ampułkach (potrzebna)
§ miseczka na wodę do obmywania twarzy malucha (nie uzywałam)
§ miękka szczoteczka do włosków (potrzebna gdy maluch ma włoski)
§ nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami (kupiłam zestaw canpol cążki+nożyczki+pilniczek i jestem zadowolona, przy nożyczkach zwróc uwagę na to aby nie były grube (tzn. te tnące piórka zeby były chude) bo nie włozysz ich pod paznokiec)
§ gumowa gruszka do oczyszczania noska (przydatna ale i tak musiałam dokupić Fridę-rewelacja przy duzym katarze)
§ zakraplacz (nie potrzebny)
§ termometr do pomiaru temperatury ciała (potrzebny, najlepszy do pomiaru rektalnego z gumową koncówką, mam też taki termometr-smoczek ale się nie sprawdził)
§ wazelina (do natłuszczania termometru) (wystarczy krem)
§ chusteczki pielęgnacyjne nawilżone (najlepsze "dzidziuś" i "bambino")
§ pieluchy jednorazowe ( na poczatek najlepsze pampersy, pozniej uzywalam huggies a teraz uzywam happy)
§ ręczniki papierowe (przydatne)
§ pieluszki tetrowe - 20 szt., flanelowe - 3 szt., (przydatne baaaaaaaaaaardzo)
§ proszek antyalergiczny do prania bielizny i pieluszek (ja mam jelp i jestem zadowolona, wczesniej mialam dzidziusia i tez byl ok)
§ szare mydło (przydatne do zapierania plam-lepiej dziala niz vanish :) )

KARMIENIE

§ butelka 250 ml . - 2 szt. (przy cycu niepotrzebne, teraz uzywam 4 szt)
§ butelka 125 ml. - 2 szt. (przy cycu jedna, teraz uzywam 2)
§ smoczek na butelkę do płynów (0-3 miesięcy) - 2 szt.- tyle ile butelek
§ łyżeczka z miarką (przydatna)
§ laktator (b. przydatny)
§ podgrzewacz do pokarm (b. przydatny)
§ termoopakowanie na butelkę (lepiej mały termos na wrzątek i mała butelka na zimną wode)
§ szczotka do mycia butelek i smoczków (tak)
§ sterylizator (b. przydatny)
§ smoczek normalny, profilowany (u mnie chwilę przydatny)
§ śliniaczki (potrzebne pozniej)

jak mi sie cos przypomni to dopisze :Śmiech:

Największym szczęściem jest dziecko! Może stu inżynierów postawić tysi

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...