Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej mieć doradce finansowego (to "bezpłatna" usługa dla Ciebie, prowizja jest płacona od banku w momencie gdy zostanie uruchomiony kredyt). Najlepiej zacząć od doradcy i wyliczenia zdolności. Możesz próbować wyliczać w necie o ile gdzieś Ci w ogóle pokaże zdolność (najczęściej chcą do Ciebie dzwonić z banków od razu). Ja tak próbowałam to mniej więcej się to pokrywało. Dla mnie to była dobra opcja żeby wiedzieć w jakim zakresie cen szukać mieszkania. Cała reszta w dużej mierze zależna jest od tego, co wybierzesz - czy dziurę w ziemi, czy mieszkanie od dewelopera ale już postawione, czy może nieruchomość z drugiej ręki. Istotne jest też czy trafi się pośrednik nieruchomości czy nie. Nas np. na mieszkania z drugiej ręki nie było stać, chyba, że jakoś inaczej liczy się zdolność ale wątpię. Przy deweloperskim albo musisz mieć dodatkowe tysiące na remont, albo dobierasz kredyt na remont z banku i wrzucają to w ratę kredytu (są różne opcje, wiadomo. Są też deweloperzy, którzy za dopłatą oferują jakiś pakiet wykończenia i to też jakaś opcja). Z drugiej ręki to jest kwestia dogadania między Tobą a sprzedającym - co do pewnych terminów, tego co zostawić, co ewentualnie naprawi jeszcze. Czasem trafia się tu pośrednik ze strony sprzedającego ale i od Ciebie może chcieć jakąś kasę. Sprzedający swoją część prowizji wlicza sobie raczej w koszt mieszkania, określa też sobie z góry ile może zejść z ceny przy negocjacjach. Po Twojej stronie dodatkowo jest opłata podatku do US - to 2% od wartości nieruchomości. Przy każdej opcji masz oczywiście opłaty notarialno-sądowe. Wychodzi tego z 5-7tys. (koło tego bo też wiele zależy od stawek notariusza). Opłaca się to notariuszowi głównie (nie pamiętam czy czegoś gdzieś nie zostawialiśmy, wiem, że na pewno później w sądzie przy pobieraniu wypisu z księgi wieczystej). Oczywiście wkład własny to podstawa. Brałam kredyt 3 lata temu, tam było można mieć 10% plus wtedy bank nakładał ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i kilka tys dodatkowo do kredytu (bądź prostu "z kieszeni" - zależało od banku), u nas to chyba 6 tys do kredytu. Dalej, na przykładzie naszego deweloperskiego mieszkania ale już fizycznie istniejącego, to właśnie wiedząc w jakich cenach można szukać mieszkania, znaleźliśmy nasze. Miało być z drugiej ręki, wyszło deweloperskie. Obejrzeliśmy, zdecydowaliśmy się i umówiliśmy się u notariusza na sporządzenie umowy deweloperskiej czy jakoś tak. Wpłacaliśmy już chyba wtedy 10% (tu warto się dogadać czym bedzie ten wkład własny - często w umowie jest, że jak zrezygnujesz to nic nie dostajesz z powrotem a jak deweloper zrezygnuje, to dostajesz dwukrotność od niego - my wzięliśmy opcję "sprawiedliwą", że jak zrezygnujemy a raczej jakby bank nie dał kredytu to odzyskujemy swoją kasę i jak deweloper zrezygnuje to też oddaje tylko te nasze 10%), to też powodowało, że byliśmy wpisani w księgę wieczystą jako, że "zaklepaliśmy" to mieszkanie i nikt nie może się o nie starać (a deweloper nie może go sprzedać w ciągu chyba 6 miesięcy, normalnie jest chyba 3 - kwestia dogadania). Z tego co kojarzę od znajomych to często deweloperzy stosują też jakieś rezerwacje mieszkania np. na tydzień czy dwa, też biorą za to kasę. Przy kupnie któregokolwiek mieszkania zawsze sprawdź księgi wieczyste - doradca a potem notariusz na pewno sprawdzą co i jak, poinformują gdyby były zapisy na Twoją nie korzyść. To też istotne. W mieszkaniach z drugiej ręki sprawdza się czy nie ma tam lokatorów albo czy nie pod tym adresem zarejestrowanej działalności gospodarcze. Ale to w głównej mierze tu działa z początku doradca a potem notariusz (nam notariusz wyjaśniał takie rzeczy). W Krakowie polecam kontakt z tym notariuszem https://notariuszkrakowski.pl/

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie o czyszczenie BIK. Czy rzeczywiście daje ono efekty? Obecnie zależy mi na poprawieniu swojej historii kredytowej, ponieważ planuję duży zakup, a widzę, że przez pewne wpisy mam ograniczone możliwości. Przeglądałem oferty różnych firm i trafiłem na https://confia.pl/, gdzie również oferują tego typu usługi. Ktoś ma doświadczenie z czyszczeniem BIK? Jakie efekty udało się osiągnąć?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...