Skocz do zawartości
Forum

Wczesna terapia dziecka autystycznego


Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie doświadczenia z wczesną terapią dzieci z autyzmem? Od kiedy najlepiej zacząć, a kiedy jest "już za późno"? Mój synek skończył 2 lata a ja po przeczytaniu artykułu w gazecie zaczęłam podejrzewać u niego autyzm. Jesteśmy jeszcze przed diagnozą, ale po tym co przeczytałam w Internecie mam złe przeczucia i obawiam się, że moje podejrzenia mogą się potwierdzić. Nie mogę sobie wybaczyć, że coś przeoczyłam, zaniedbałam, że mogłam zareagować już wcześniej.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim nie panikuj i poczekaj na diagnozę.
Najczęściej pierwsze objawy autyzmu u dzieci pojawiają się właśnie między 2 a 3 rokiem życia, więc bez obaw – niczego nie przegapiłaś.
Jeśli diagnoza się potwierdzi powinnaś poszukać w swoim mieście poradni psychologiczno-pedagogicznej albo jakiś innych placówek które specjalizują się w terapii dzieci z autyzmem. Bardzo ważne jest żeby znaleźć jak najlepszą terapię dla dziecka i dobrych specjalistów którzy będą ekspertami w tym temacie.
A jakie niepokojące objawy zauważyłaś u swojego syna?
I napisz z jakiego jesteś miasta. Na forum jest dużo osób które może będą mogły coś podpowiedzieć lub polecić w sprawie terapii w Twoim mieście.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.
Co do objawów, głównie niepokoi mnie to, że Kacper nie mówi tylko komunikuje się ze mną wyłącznie za pomocą krzyku lub płaczu. Do tego mam wrażenie, że jest aspołeczny. Bardzo niechętnie bawi się z rówieśnikami. W piaskownicy, albo gdziekolwiek gdzie są inne dzieci zawsze trzyma się na uboczu. Kilka razy zdarzyło się również, że zrobił sobie krzywdę :( Nie wiem czy kilkukrotne uderzenie głową w nogę od stołu mogę uznać za "nieszczęśliwy wypadek" czy celowe działanie. Zdarzyło się również, że w złości gryzł swoją rękę.
Najgorsze jest to, że jak dzielę się swoimi obawami z najbliższymi to ciągle słyszę "musisz poczekać, on na pewno z tego wyrośnie, wymyślasz". Ale ja nie chcę czekać, bo się martwię i jeśli jest taka konieczność to chcę pomóc swojemu dziecku.
Jestem spod Warszawy, więc jeśli ktoś z mojego miasta może coś zasugerować gdzie szukać pomocy, będę bardzo wdzięczna.

Odnośnik do komentarza

to co opisałaś oczywiście może, ale wcale nie musi oznaczać autyzmu u Twojego dziecka. Teraz skup się przede wszystkim na dobrej diagnozie, bo to jest podstawa.
Dobrze, że jesteście z dużego miasta, bo to daje wiele możliwości leczenia. W Warszawie warto udać się np. do Promitis. W naszym przypadku przy ulicy Rembielińskiej odbył się wywiad, pierwszy etap diagnozy. Kolejne były w ich innych placówkach. Np na obserwacji dziecka byliśmy na ul. Garibaldiego ponieważ tam przyjmują lekarze psychiatrzy. Znajdz sobie w necie ich stronkę i tam poczytaj dokładnie, bo mają dużo ciekawych informacji.
I nie słuchaj tych wszystkich dobrych rad, że dziecko z tego wyrośnie, bo z autyzmu się nie wyrasta bez wielokierunkowej terapii.

Odnośnik do komentarza

anulkaWB
W Warszawie warto udać się np. do Promitis. W naszym przypadku przy ulicy Rembielińskiej odbył się wywiad, pierwszy etap diagnozy. Kolejne były w ich innych placówkach. Np na obserwacji dziecka byliśmy na ul. Garibaldiego ponieważ tam przyjmują lekarze psychiatrzy. Znajdz sobie w necie ich stronkę i tam poczytaj dokładnie, bo mają dużo ciekawych informacji.

Przejrzałam sobie na necie te placówki i muszę przyznać, że bardzo profesjonalnie to wszystko wygląda. Według mnie najważniejsze jest to, że po przeprowadzeniu diagnozy mogą zająć się terapią dziecka którą prowadzą różnymi metodami i nie skupiają się tylko na jednej jak w niektórych ośrodkach. Moim zdaniem różnorodność metod i narzędzi terapeutycznych jest bardzo ważna, bo wtedy pracuje się podchodząc indywidualnie do przypadku i potrzeb danego dziecka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...