Skocz do zawartości
Forum

szpotawe stopy


Gość pytanieeee

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pytanieeee

witam, urodzilam 24.03.17 przez cc, córka ma podejrzenie stop szpotawych.. dostalismy skierowanie ze szpitala na konsultacje do ortopedy ale dopiero w 4-6tygodniu zycia.
skad sie bierze takie schorzenie i co z tym mozna zrobic?

Odnośnik do komentarza
Gość Agnieszka K.

Witam
Jestem bardzo zaskoczona terminem.
Jestem mamą synka który przeszedł leczenie metodą Ponsetiego stóp końsko-szpotawych. Nasz etap zaczął się od 7 dnia życia dziecka, dodam że dziecko było wcześniakiem (bez oznak wcześniactwa).
Teraz Pani dziecko ma 3 miesiące. W tym czasie byliśmy już po pierwszej tenotomi (synek miał 1,5 miesiąca jak została wykonana - na obie nóżki). Gipsy na nóżkach miał do 6 miesiąca. W 5 miesiącu na jednej stópce była powtórzona tenotomia i to był koniec zabiegów.
Po zdjęciu gipsu po zabiegu (miał 6 miesięcy) nosił specjalistyczne buty ortopedyczne z szyną która rotowała cały czas stopy by nie było nawrotu. Jest to trudny moment ale tylko konsekwencja działania daje rezultaty. Buty były na nogach 23 godziny na dobę do momentu samodzielnego chodzenia. W butach uczył się raczkować i chodzić. Wiem wydaje się to nierealne ale uwierzy mi Pani że jest. W momencie gdy zaczął samodzielnie chodzić (miał rok) buty były na noc i były do 4 roku życia. W tej chwili syn we wrześniu będzie miał 5 lat jego stopy niczym nie różnią się od stóp rówieśników :)
Najważniejsze w całym procesie leczenia jest konsekwencja rodzica. Bolą pytania dlaczego ma gipsy, buty, jaki on biedny ale wiedziałam że robię to dla jego zdrowia. Efekty pracy lekarza i naszej rodzicielskiej konsekwencji mamy dziś i nieraz wzruszam się gdy wspomnę ile biedny przeszedł ale warto było :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...