Skocz do zawartości
Forum

MATKA SIĘ KOCHA / TERAZ POLIŻ / projekt dla matek w NOWYM Teatrze


Gość Dorota Glac

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Dorota Glac

TERAZ POLIŻ „lipa w cukrze" – w ramach projektu "Matka się kocha"

„Lipa w cukrze” to performance inspirowany zbiorem kobiecych fantazji seksualnych. Od kilku miesięcy kolekcjonujemy głosy tych, którzy utożsamiają się z kobiecością; pytamy nie tylko o marzenia związane z seksem ale również o znaczenie fizycznej bliskości w życiu człowieka. Pytamy o to szczególnie matki. Chcemy dowiedzieć się, jak istotna jest rola tej części podmiotowości dla matek, która jest związana z tożsamością erotyczną. Czy współczesne matki czują się podmiotami erotycznymi i czy czują się atrakcyjne? Czy sfera seksualna jest dla nich istotna? Jaki wpływ na własną atrakcyjność ma dla kobiety bycie mamą? I przede wszystkim chcemy je zapytać czy i o czym fantazjują? W tym celu stworzyłyśmy anonimową ankietę, w której prosimy kobiety, by podzieliły się z nami swoim podejściem do sfery seksualnej i opowiedziały nam o swoich marzeniach erotycznych.
Te subiektywne opowieści o seksie mają moc uwalniania od stereotypów. Badamy to, co zazwyczaj pozostaje ukryte, chcemy stworzyć przestrzeń wolności wypowiedzi i wspólnoty między kobietami w różnym wieku, o różnym doświadczeniu, statusie czy wykształceniu, dla których macierzyństwo i seksualność są ważnymi sferami w życiu. Powtarzamy gest, którego dokonała Nancy Friday w 1973 roku, pisząc “My Secret Garden”; kreślimy współczesną mapę pragnień erotycznych i szukamy pasującego do nich języka teatralnego.

Badanie oraz performans powstają we współpracy z seksuolożkami - Alicją Długołęcką i Agatą Loewe, w ramach projektu „Matka się kocha” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Po performansie zapraszamy widzów na rozmowę z badaczkami - Alicją Długołęcką, Agatą Loewe oraz Aleksandrą Hirszfeld. Spotkanie będzie podsumowaniem projektu "Matka się kocha", którego celem była analiza różnorodnego podejścia polskich kobiet do tematów związanych z cielesnością, ze szczególnym uwzględnieniem zmian zachodzących po urodzeniu dziecka. Prowadzenie: Paulina Raiter.

"Fantazje są demokratyczne- nie mają wieku, sprawności i granic. Czasami są konfrontacją z samą sobą, kiedy zaskakują i są niemożliwe do zrealizowania- nie muszą, bo są drogowskazem. Są nieskończone w swojej różnorodności. Bywają dosłowne, zbudowane na zasłyszanych historiach i napotkanych obrazach, czasami są intensywnym wspomnieniem lub dokończeniem historii, która pozostała otwarta, ale też bywają całkowicie abstrakcyjne, zawieszone w symbolach, metaforach, mitach- nieuchwytne, nieprzetłumaczalne, wypełnione zmysłowymi obietnicami".

Premiera performansu odbędzie się w Dzień Matki, który pragniemy wspólnie świętować. Jest ona także naszym prezentem dla matek, które szczególnie zapraszamy.

Reżyseria: Magda Szpecht
Dramaturgia: Aleksandra Hirszfeld
Scenografia: Anna Met
Opracowanie muzyczne: Krzysztof Kaliski
Obsada: Dorota Glac (TERAZ POLIŻ), Jaśmina Polak, Kamila Worobiej (TERAZ POLIŻ),
Praca badawcza: Alicja Długołęcka, Aleksandra Hirszfeld, Agata Loewe

Link do anonimowej ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSea0PVx1X82EYRXw-8xdVux4I4RlL7o47fRcMVI-W_G9yVxtA/viewform?fbclid=IwAR3zIhJk-ctdgRYvTTAVNFOZ0fub64bxb4F8E6AxqiSIS8zs2qbGwo6qauI

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...