Skocz do zawartości
Forum

Monika Łapczyńska

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Monika Łapczyńska

  1. gwiazdka86Witam, 24 .09.2011 mialam ostatni raz okres, teraz mija 7 dzień od braku spodziewanej miesiączki, mozna powiedzie,że od dnia ostatniej miesiączki jestem gdzieś w 5 tc. Natomiast ciąża potwierdzona jest tylko przez testy ciążowe. Nie zamierzam iść do gin tylko po to żeby mnie odesłał , że za wczesnie i żebym przyszła za 2 tyg np. Powiedzcie, jeżeli lekarz na tym etapie ciąży zauważy tylko pęcherzyk to nic innego nie jest w stanie zbadać, np.prawidłowego rozwoju ciąży? Czy tylko na podstawie USG i widocznego zarodka jest w stanie stwierdzić prawidłowość? Bo jeżeli tak, to zastanawiam się nad tym, czy by nie zrobić w poniedziałek Beta hcg dla potwierdzenia ciąży i nie wstrzymać się do 7-8 tyg ciąży z wizytą , z pierwszą wizytą? Czy to za późno na pierwszą wizytę? Jeśli 24.09. miałaś pierwszy dzień ostatniej miesiączki, to skończył Ci się 5 tydzień wg ostatniej miesiączki. Jeśli dobrze się czujesz, możesz spokojnie poczekać jeszcze 2 tygodnie. Na badania nie będzie za późno. Ale jeśli cokolwiek Cię niepokoi, wydaje mi się, że lekarz nie powinien Cię odesłać. Moment zakładania karty ciąży i pierwsze usg w celu obejrzenia zarodka (lub zarodków;)) zależy od lekarza. Pozdrawiam!
  2. Witam! Myślę, że nie musisz czekać do 7 tygodnia z wizytą u lekarza. Jednak, jeśli pójdziesz w 7 tygodniu nie będzie za późno na badania. Dostaniesz skierowanie na komplet badań. Przypomnij lekarzowi o toksoplazmozie i cytomegalii. Pozdrawiam!
  3. Tak naprawdę decyzję o zakwalifikowaniu do cięcia cesarskiego powinien podjąć lekarz prowadzący ciążę. Jeśli zaplanuje cięcie cesarskie, powinien wpisać to w kartę ciąży. Jeśli poród zacznie się wcześniej, w karcie ciąży będzie adnotacja o planowanym cięciu cesarskim. Najlepiej omówić tę sprawę podczas najbliższej wizyty u lekarza ginekologa. No i oczywiście wyjaśnić tę sprawę z zaświadczeniem od okulisty. Pozdrawiam!
  4. siupkaTylko nie wiem czy to nie czasem od alergii. Kilka dni temu bylismy to nic nie przepisala na swedzenie oczu. Ale wtedy delikatnie go swedzialo. No to rzeczywiście trzeba się udać do alergologa, skoro pediatra nic nie poradził na to swędzenie.
  5. katarzyna1234Yvone - ostatnią miesiączkę miałam 23maja więc teraz powinnam być w 23tygodniu ciąży a dziecko ma rozmiary na 20tydzień więc dlatego jest 3 miesiące różnicy.Ale dlaczego tak jest to sama tego nie rozumiem.Na którymś z forum przeczytałam że możliwe że owulacja mi się przesunęła.Nio to możliwe że przy końcu ciąży możemy mieć jeszcze niespodziankę co do płciA jeśli chodzi o usg dopochwowe to on jak miał mi zrobić takie usg na 2 czy 3 wizycie to powiedział że jeszcze za wcześnie jest.To chyba zależy od lekarza. To tak jak myślałam ale chciałam się upewnić co do tego badania i dziękuję za podpowiedź. Rozumiem że ten syrop jest bez recepty i że bez problemu mogę go wykupić? Tak, Laktuloza jest bez recepty. Natomiast, jeśli chodzi o różnice wg miesiączki i usg, to jest 3 tygodnie różnicy, a nie 3 miesiące jak piszesz;) Jeśli maluszek będzie dobrze się rozwijał i rósł, to różnica ta nie będzie miała znaczenia. Gorzej w przypadku, gdy różńica się ciągle powiększa. Pozdrawiam!
  6. siupkaA my dzis mielismy noc nie przespana przez te drapania. Wkladal sobie 2 paluszki do 1 oczka jakby chcial je wydlubac, a teraz ciagle mu lzawi to oczko. Ehh... Hmmm... Skoro to jednak jest większy problem i maluszek przez to nie może spać, może jednak warto skonsultować się z pediatrą, by wykluczył stan zapalny. Czasem też jest tak, że dziecko się wybudzi w nocy, nie może po prostu zasnąć, oczka go wtedy swędzą i drapie.
  7. siupkaWitam.Dziś jest to samo. Może lepiej bym to nazwała w ten sposób że jego cały oczodoł prawy jest mniejszy od lewego. A do takiego malego dziecka to nie potrzeba skierowania? Do lekarza okulisty dziecięcego nie potrzeba skierowania. Na wizytę trzeba raczej się zapisać prywatnie, choć może Pani zadzwonić do swojej przychodni i zapytać czy w przychodni jest okulista dziecięcy. Konsultacja wszystko wyjaśni, nie trzeba się na razie denerwować. Pozdrawiam!
  8. Witam! Na zaparcia polecam syropek- Laktulozę. Można pić 3 razy dziennie po łyżeczce. Zaparcia są częstym zjawiskiem w ciąży, przede wszystkim podczas przyjmowania żelaza. Pozdrawiam! W razie pytań zapraszam na forum ekspert- położna;)
  9. siupkaPoprostu tak jakby jednego oka do konca nie mogl otworzyc. Poprostu jakby mniej otwieral jak to drugie. Zez to napewno nie jest. Witam ponownie! Czyli problem polega na opadaniu jednej powieki? Jeśli ciągle obserwuje Pani jedną powiekę opadniętą (tzn. jakby maluch miał przymknięte jedno oczko), nic się nie zmieniło, należy skonsultować się z okulistą dziecięcym. Pozdrawiam! Czekam na nowe wieści.
  10. No właśnie. Podczas specjalistycznych badań np. w trakcie pobytu w szpitalu, gdy są wskazania, określa się poziom różnych składników z badania krwi. Jednak w normalnej przychodni dla dzieci zdrowych (np. podczas bilansu) raczej lekarze nie dają skierowania na takie szczegółowe badania. Pozdrawiam serdecznie!
  11. Witam! Od około 5- 6 miesiąca dziecko zaczyna trzeć oczka i nosek ze zmęczenia, gdy jest już śpiące. Jest to jakiś rodzaj komunikacji. Wcześniej senność wyraża raczej tylko marudzeniem i płaczem. Łapiąc się za uszka, np. ze zdenerwowania poznaje też swoje ciało. Jeśli oczka nie ropieją, nie pojawiła się wysypka, nie występują żadne inne dolegliwości- wszystko jest w porządku :)
  12. Witam! Zapewne oczka się jeszcze wyrównają, ale nie zaszkodzi wybrać się do lekarza okulisty dziecięcego. Pediatrzy często nie widzą problemu, zazwyczaj mówią, że u niemowląt często tak bywa... A czasem problemy okulistyczne mają swoją przyczynę i nie są fizjologią. Np. zez u niemowlaka powinien się wyrównać do 3 miesiąca życia...
  13. ktosiaczek8Witajcie! Powiedzcie mi moje Drogie, jeśli miałam poród przez cc ze względów okulistycznych to czy na kolejny poród też muszę iść do okulisty i pokazać"papierek" czy wystarczy lekarzowi wypis ze szpitala (z pierwszego porodu) z informacją: wskazania do cięcia cesarskiego: okulistyczne ???? Tak z ciekawości pytam:) Witam! Jeśli pierwsza ciąża zakończona była cięciem cesarskim jest możliwość urodzenia drugiego dziecka przez poród siłami natury. Ważne są wskazania. Problemy z siatkówką (które są niezmienne), kardiologiczne, ścieśniona lub o nieprawidłowej budowie miednica kostna lub inne niezmieniające się wskazania do cc powodują automatyczne zaklasyfikowanie Cię do cięcia. Decyzję oczywiście podejmuje lekarz ginekolog prowadzący obecną ciążę. Może on wymagać kolejnego zaświadczenia od okulisty. Pozdrawiam!
  14. Badanie biochemiczne z krwi (nie morfologia) może oznaczyć poziom różnych składników, między innymi wapnia i fosforu. Jednakże rzadko lekarz daje skierowanie na to badanie- muszą być ku temu jakieś przyczyny. Pozdrawiam!
  15. Witam! Kontrolę postawy ciała, czyli wciągnięty brzuch, plecy proste, łopatki ściągnięte, można zacząć jak najwcześniej się da. Jeśli chodzi oćwiczenia mięśni brzucha można je zacząć po około 6 tygodniach, gdy nie dokuczają nam dolegliwości bólowe okolic brzucha. Zachęcam do przeczytania artykułu: Ćwiczenia po cesarce | parenting.pl W razie pytań zapraszam na forum ekspert- położna.
  16. AnnDHej dziewuszki :) Jestem po porodzie ponad trzy miesiące i do tej pory nie mogę przecisnąć obrączki przez kostkę na palcu. Pierścionek zaręczynowy przechodzi bez problemu, pomimo, że jest tego samego rozmiaru co obrączka. Zastanawiam się czy poszerzać obrączkę czy może poczekać. Miałyście może taką sytuację? Witam! Jest to normalna sytuacja wynikająca z obrzęku palców (hormony). Poczekaj z tym jeszcze trochę, czasem nawet do 6 miesięcy może się to wszystko normować. Pozdrawiam!
  17. irenka28aKATARZYNKA78i widzisz po co było się stresować:):) wszystko dobre co się dobrze konczy powodzenia:) jestem mamą 7 miesięcznego Kacperka,chciałabym odstawić go od piersi bo strasznie mnie gryzie.Mały nie chce za bardzo jeść z butelki mam nawet butle z tomi tipe i nic.Dostaje deserki kaszki,ale musi jednak dopchać cycusiem:)Piersi mam tak pogryzione że najdelikatniejszy dotyk mnie drażni.Proszę o jakąś porade Witam! Spróbuj podawać butelkę z mleczkiem jak jest naprawdę bardzo głodny. Lub też wypróbuj najpierw butelkę na spacerku, np. z soczkiem. Musisz jednak wiedzieć, że pomimo dobrych butelek z dobrymi smoczkami bardzo często niemowlaki uczą się ssania z butelki długo, nawet ponad miesiąc. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym:)
  18. Witam! Uważam niezaprzeczalnie, że warto chodzić do szkoły rodzenia. Chociażby ze względu na samą atmosferę i możliwość spotkania ludzi mających podobne obawy i wątpliwości. Dla partnerów szkoła rodzenia jest nieocenionym doświadczeniem. Większość mężczyzn nie szpera w poszukiwaniu wiadomości na temat: "Jak to będzie". Prowadząc zajęcia w szkole rodzenia wiem, że tatusiowie (mamusie zresztą też) chłoną wiedzę i potrafią wykorzystać informacje w trakcie porodu (w przeciwieństwie do kobiet, które często o wszystkim zapominają). Chciałam poruszyć wątek pielęgnacji i opieki noworodka- jeśli para nie miała do czynienia wcześniej z małymi dziećmi, zajęcia praktyczne np. z kąpieli bardzo dużo wnoszą. Poza tym w dobrej szkole rodzenia położna umożliwia kontakt do siebie- w razie pytań już przed samym porodem lub też po nim, będąc w domu- zawsze może skorzystać z porady. Zmniejsza to znacznie lęk przed ogromną zmianą w ich życiu, jaką jest pojawienie się dziecka. Polecam: http://www.szkołarodzenia.waw.pl/ W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na forum ekspert- położna. Pozdrawiam!
  19. MargeritkaMyślę, że przy odparzeniu lepiej nie używać chusteczek nawilżanych, tylko umyć pupę wacikiem zamoczym w wodzie i wytrzeć delikatnie pieluszką tetrową lub flanelową, potem pupę przewietrzyć chwilkę i posypać mąką ziemniaczną. Tak, oczywiście. Jeśli tylko dojdzie u dziecka do odparzenia, najlepiej nie używać chusteczek, tylko watę zamoczoną w ciepłej wodzie. Potem konieczne jest wysuszenie pośladków, najlepiej poprzez wietrzenie pupy i posmarowanie specjalnym kremem na odparzenia. Gdyż na istniejące odparzenie czasem mąka ziemniaczana (która jest dobrą profilaktyką odparzeń i nadaje się oczywiście do codziennej pielęgnacji) nie wystarczy. Dlatego też należy obserwować pupę dziecka przy każdej zmianie chusteczek nawilżających. Zmiana z mniej nawilżonych na bardziej często powoduje odparzenia. A jeśli już stosujemy dość mokre chusteczki pamiętajmy o dokładnym wysuszeniu pupy przed założeniem pieluszki. Pozdrawiam! W przypadku pytań zapraszam na forum ekspert- położna.
  20. MargeritkaRównież odradzam pas poporodowy. Najlepszym ćwiczeniem jest wciąganie brzucha i w dodatku można wykonywać je wszędzie, przy karmieniu piersią, chodzeniu na spacer, przy każdych obowiązkach domowych. To ćwiczy nie tylko mięśnie brzucha, ale również wspomaga utrzymywanie prostych pleców. Polecam! Witam ponownie! Ja również polecam wciąganie brzucha za każdym razem, gdy tylko sobie o tym przypomnimy. Nie zastąpi to ćwiczeń mięśni brzucha, ale może stanowić ich dopełnienie. Wciągnięty brzuch (czyli częściowo napięte mięśnie brzucha), ściągnięte łopatki i wyprostowane plecy oraz pierś wyeksponowana do przodu (tzw. "otwarta" klatka piersiowa) powodują, że sylwetka wygląda zgrabniej i szczuplej. Poza tym postawa wyprostowana jest profilaktyką skrzywień i bólów kręgosłupa. A problem "garbienia się" (powiększania kifozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) jest często spotykany u mam karmiących piersią.
  21. Płeć dziecka w badaniu usg wykonywanym przez doświadczonego lekarza jest już widoczna nawet ok. 12.- 13. tygodnia. Choć najpewniej można ją ustalić ok. 18.- 21. tygodnia ciąży. Pozdrawiam!
  22. UllaHej! Najskuteczniejszym sposobem dla mojego malucha było wietrzenie pupy. Zauważyłam, że duże znaczenie jest używanie też chusteczek nawilżających, które potrafią zbytnio być mokre i wówczas powodować, że dziecko w pieluszkę kładzione jest już z mokrą pupą. Oczywiście zawsze i przy każdym odparzeniach mąka ziemniaczana jest dobra na wszystko! Bardzo słuszna uwaga! Niektóre chusteczki nawilżające do pupy niemowląt zawierają większą ilość wody, są zdecydowanie bardziej mokre. Po użyciu takiej chusteczki konieczne jest przewietrzenie pupy dziecka, by wyschła całkowicie, bowiem odparzenie może się pojawić od razu. Pozdrawiam!
  23. Obrzęki w ciąży są częstą dolegliwością kobiet. Najczęściej pojawiają się w drugiej połowie ciąży, ale nie ma reguły. Są spowodowane fizjologicznym działaniem hormonów, które zatrzymują wodę w organizmie, nadmiarem spożywania soli lub utrudnionym odpływem krwi z tkanek. Obrzęki powiększają się podczas przebywania w przegrzanych pomieszczeniach, upalnej pogody. Ważne, by obrzęki ustępowały po odpoczynku nocnym, nie były związane z wysokim ciśnieniem krwi, a także nie korelowały ze złymi badaniami laboratoryjnymi. Pozdrawiam!
  24. pinkladyWitam. Dziewczyny mam takie pytanie do Was, mam nadzieję że sie wypowiecie. Zawsze myślałam że jak się karmi piersią nie można brać wszystkich antybiotyków - lekarz daje tylko te w aerozolu itd. Mając zimą anginę ropną dostałam augmentin mimo iż mówiłam że karmie piersią. No karmię to może za dużo powiedziane bo syn ma skończone 3 latka a cycusia pociąga sobie dosłownie 2 razy dziennie rano i iweczorem do spania. Lekarka powiedziała że ta moja teza dotyczy dzieci poniżej roku, a takie 3 latki które juz maja swoje normalne jedzenie , mają swój układ odpornościowy rozwinięty to nie ma znaczenia że biorę antybiotyk bo i tak z mlekiem nie przyswaja toksyn - tak mniej więcej mi to wytłumaczyła. dlatego się zastanawiam czy tak samo jest z tabletkami antykoncepcyjnymi. Chciałabym znów wrócić do swoich tabletek - Yasmin z bardzo małą dawką hormonu. Czy w takim razie myślicie że mogłabym je brać mimo iż syn 2 razy dziennie je cycusia?czy muszę całkiem przestać dawać cyca? Witam! Wiadomo, że najlepiej unikać jakichkolwiek leków podczas ciąży i karmienia piersią. Jednak, gdy jest taka potrzeba należy je przyjmować. Na anginę ropną trzeba wziąć antybiotyk. Jest wiele antybiotyków, które można stosować w trakcie karmienia piersią, gdy zachodzi taka potrzeba- jednym z nich jest Augmentin. Co do antykoncepcji hormonalnej... Preparat Yasmin jest pigułką dwuskładnikową- zawiera zarówno gestagen, jak też estrogen. Dlatego też nie należy jej przyjmować podczas karmienia piersią. Natomiast dostępne są środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe właśnie dla matek karmiących, które zawierają tylko gestagen. O szczegółach przyjmowania pigułek jednoskładnikowych należy porozmawiać z lekarzem ginekologiem. Pozdrawiam!
  25. Witam! Ja również polecam używanie specjalnego adaptera do pasów dla kobiet w ciąży. Uważam, że kobieta w ciąży, pomimo wystającego brzuszka powinna jeździć przypięta pasami. Nawet zwykły pas można założyć w taki sposób, by nie uciskał brzuszka, ale był zupełnie pod nim. Pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...