Skocz do zawartości
Forum

pomarancza

Użytkownik
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Personal Information

  • Płeć
    Kobieta
  • Miasto
    Wałbrzych

Osiągnięcia pomarancza

0

Reputacja

  1. może pogrupujemy jakoś nasz DEKALOG jakoś, by był bardziej czytelny i podobne sprawy były koło siebie? mi grupy pasują tak (jak macie inne pomysły to piszcie - i jaka kolejność): 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka. 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka. 12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie. 15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały. 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim. 5. Opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi. 4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać. 17. Kontrolujmy współpracę dziecko-nauczyciel. 6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie. 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa. 13. Dbaj by dziecko zawsze miało co jeść i by jedzenie było pożywne. 14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać! 18. Dbajmy także o kondycję fizyczną dziecka. 19. Nagradzajmy dzieci w granicach rozsądku. 20. Zapewnijmy bezpieczną podróż do i ze szkoły. 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma. 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź. dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ! myślę również, że to odpowiedni moment na dodanie ewentualnych kolejnych punktów :) edit: chodzi mi o zmienienie numerków w punktach przy ponownym ułożeniu :)
  2. u nas zwykle to zależy od godzin jak autobusy szkolne są, ale zwykle to starsze dzieci zostają na świetlicy, a młodsze jadą pierwszym, zaraz po swoich lekcjach. :)
  3. MarushaOd kiedy podstawówki zostały w wyniku reformy podzielone i powstały gimnazja uważam, że dzieciaki odniosły niepowetowaną stratę. System VIII-śmio klasowy pozwalał, na zintegorowanie się klasy a wszyscy świetnie się znali! Stąd powodzenie portalu społecznościowego nasza-klasa. Wydaje mi się, że reforma nie została przeprowadzona z uwzględnieniem potrzeb samych uczniów. Nikt nie pytał, czy chcieliby zmieniać klasy na gimnazja, tylko zadecydowano za nich. Dzieci potrzebują czasu i spokoju a kolejna integracja w gimnazjach rozprasza ich zbuntowane umysły i (często) hormony. Szkoda, że reform nie można już cofnąć. Wyciągnijmy wnioski! Powinniśmy uwzględniać potrzeby dzieci a główną potrzebą w wieku, którym się zajmujemy na tym forum jest spokój! zmiana jest beznadziejna. przede wszystkim, że te 3 lata to często z niektórych przedmiotów powtórzenie klas 4-6 z nowymi faktami .... jakby uzupełnienie. nie idzie się do przodu. trzeba się przystosować do nowej szkoły, nowego otoczenia. gimnazjum jest ogłupiające i rozpuszcza uczniów, później w szkołach średnich jest problem z "wyprostowaniem" zachowań i nawyków. mając klasy do VIII dziecko dokładnie wiedziało co mu wolno, co nie, w gimnazjum uczy się tego od nowa, często nieprzyswajająca tej wiedzy...
  4. u mnie w okolicy szkoły są tak zrobione, że dzieci niestety mają kontakt ze starszymi. są jednak też takie miejsca, w których oddzielono sekcje wg wieku. myślę, że to bardo dobry pomysł, bo właśnie od starszych dzieciaków podłapują najwięcej złych nawyków.
  5. A jak jest z rozwijaniem zainteresowań? Każde dziecko jest na swój sposób w czymś utalentowane. Dobrze jest obserwować od najmłodszych lat, co je cieszy, rozwijać jakieś ich hobby. Talentów jest wiele: maluje/rysuje, śpiewa, szyje, gra w piłkę, tańczy itp. Nie marnujmy tego. Wiadomo, że nie każdego stać, by pomóc dziecku robić to co lubi, ale zawsze znajdzie się jakieś wyjście. Często są pozalekcyjne kółka zainteresowań, może chociaż godzinka tam spędzona, będzie dla dziecka przyjemnością. 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka. 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka. 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim. 4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać. 5. Opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie. 6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie. 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma. 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź. 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie. 13. Dbaj by dziecko zawsze miało co jeść i by jedzenie było pożywne. 14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać! 15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały. 16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi. 17. Kontrolujmy współpracę dziecko-nauczyciel. 18. Dbajmy także o kondycję fizyczną dziecka. 19. Nagradzajmy dzieci w granicach rozsądku. dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ! przypomniało mi się, że o nagradzaniu nic nie było ;)
  6. reasumując: 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka. 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka. 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim. 4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać. 5. Opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie. 6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie. 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma. 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź. 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie. 13. Dbaj by dziecko zawsze miało co jeść i by jedzenie było pożywne. 14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać! 15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały. 16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi. dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ! proponuje zająć się kolejnymi sprawami, by budować dalej dekalog * czy jeszcze jakieś punkty wynikają z naszej debaty, a nie ma ich tutaj? :) ** proponuje, by osoba, której post przypada na następną stronę korzystała z opcji edit i dodawała nasz DEKALOG, by nie trzeba było się cofać, mam nadzieję, że pomysł się spodoba
  7. za moich czasów istniało coś takiego jak zajęcia korekcyjne. chodziły na nie dzieci z wadą postawy. wiem, że teraz w niektórych szkołach nadal się to praktykuje i moim zdaniem to jest bardzo dobre. jeśli można jakoś pomóc to w ramach zajęć szkolnych dziecko bardziej się motywuje do ćwiczeń niż w domu. kolejna sprawa to zajęcia wyrównawcze lub kółka tematyczne (zależnie od szkoły). zapisujmy dzieci na coś takiego, "nie stawajmy okoniem", ze nasze dziecko jest za mądre na coś takiego, albo, że po co w tym wieku mu coś takiego - jeśli jest szansa na wyrównanie jakiś braków - dajmy ją dziecku ;)
  8. pia25Mój synek w prawdzie jeszcze do szkoły nie chodzi, ale to on nas budzi. Z drobnymi wyjątkami, kiedy mu się "zaśpi", to wstaje po piątej rano. Mam nadzieję, że tak mu już zostanie :) Jest głodomorem, więc o 9 je już drugie śniadanie Myślę, że to najważniejsze żeby dziecko zjadło coś pożywnego w domu, bo dzięki temu będzie się mogło skupić na lekcjach, a nie na pustym żołądku. Wedłóg mnie lepiej dać dziecku do szkoły kanapkę i jakiś owoc niż pieniądze- wiadomo, że większość dzieci wyda je na chipsy i słodycze, a one mogą co najwyżej utuczyć. popieram taką postawę. czasem bywa wręcz inaczej. rodzic albo nie dopilnuje, albo nie zrobi śniadania, a czasem nawet pieniędzy zapomni dać. takie dziecko chodzi głodne, widzi, że inne dzieci mają co jeść. często widziałam jak nauczycielom było żal i oddawali swoje kanapki.. _____ 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim 4. pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać 5. opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie 6. naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka ale również zabawa. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie. 13. Dbaj by dziecko zawsze miało co jeść i by jedzenie było pożywne. dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ!
  9. jak jest u Was ze wstawaniem dzieci? macie problem, żeby je dobudzić? co z ubieraniem, czy wyrabiają się na czas, czy nie bardzo? i czy jedzą śniadanie w domciu? :)
  10. oprócz informowania o chorobach, które są stałe, pamiętajmy też o usprawiedliwianiu nieobecności dziecka. bo skąd jak od rodzica można się dowiedzieć, czy na prawdę uczeń miał powód do opuszczenia szkoły? czy może już wpływają na niego starsze dzieci, którym chce pokazać jaki jest fajny, czy może np. nie chce się czegoś nauczyć na drugi dzień i sobie zostanie w domu?
  11. SzpakuSorry nie zauważyłam tego 3 punktu, poprawione ;) pozwoliłam sobie trochę zmienić sformułowanie ostatniego punktu ponieważ sądzę że gdy dziecko mieszka z jednym rodzicem drugie tez powinno o nie dbać, nie jest wyłączone z tego obowiązku ;) ok ja myślałam pod kątem, że zdarza się, że jedno z rodziców nie żyje lub w ogóle dziecko nie miało okazji go poznać :)
  12. uważam, że ochroniarze nie są niezbędni, za to kamery są przydatne choćby przy wejściach. widać kto wchodzi, czy jakieś dziecko ucieka z lekcji, co się dzieje np. w pobliżu szkoły, na boisku czy parkingu.
  13. SzpakuManna i teraz znów ja Cię poprę ;) Ojciec ważny jest tak samo jak i matka. Ale myślę, że głównym problemem są rozbite rodziny. Dzieci o wiele ciężej przechodzą ten okres wychowawczy u boku jednego rodzica dlatego powinniśmy pamiętać by zwracać na nie w takiej sytuacji więcej uwagi. Pamiętam sytuację kiedy dzieci nie umiały wytłumaczyć dlaczego mieszkają tylko z mamą/tatą. Częstą przyczyną tego był "ochrona" rodziców, którzy nie potrafili delikatnie wytłumaczyć dziecku jak jest na prawdę. Niektórzy zaś nie zwracają uwagi na fakt, że za taki stan rzeczy wcale nie są odpowiedzialne, a mają poczucie winy. Inne dzieci potrafią nawet nieświadomie rozdrapywać takie rany. Jestem pewna, że w waszych szkołach dzieci posiadają szatnię. Oddają na pewno tam swoje obuwie. Pamiętajmy by kurteczki dzieci miały wieszaczki, na których można je powiesić, czasem dobrze jest też dyskretnie przyczepić karteczkę z imieniem i nazwiskiem, bo zdarza się, że ktoś ma taką samą. Pozwoli to zapobiec zgubom i oszczędzi stresu.
  14. więc podsumujmy: 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim 4. pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać 5. opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie 6. naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka ale również zabawa. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 12. Pozwalajmy i uczmy dzieci podejmowania samodzielnych decyzji. 13. Dziecko mające dwoje rodziców będzie szczęśliwsze jeśli oboje się o jego naukę troszczą dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ! * punkt 3 i 12 są podobne co z tym problemem? :)
  15. pomaranczajeszcze trochę i pierwszoklasistów czeka pasowanie na ucznia. jest to ważne wydarzenie dla nich - stają się uczniami w pełnym znaczeniu tego słowa. czy planujecie jakoś uczcić ważny dla nich dzień? jak to wygląda w waszych szkołach? czy dzieci coś dostają? czy piją sok z cytryny? podbijam moje pytanie :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...