Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...

Szkoła

Użytkownik
 • Zawartość

  0
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

  nigdy

Zawartość dodana przez Szkoła

 1. Drodzy twórcy "dekalogu". Wasze porady, sugestie, wątpliwości oraz sam dekalog w całości zostaną przedstawione na stronie szkolastabilo.pl. Dziękuję jeszcze raz za żywą i ciekawą dyskusję!
 2. Wszystkim za dyskusję dziękuję! Dekalog, jak widać nieco się nam rozciągnął - cóż dobro naszych dzieci ciężko jest streścić w 10 krótkich punktach. Cieszy mnie, ze do debaty włączyli sie nie tylko rodzice, ale również pedagodzy i psychologowie. Poznaliśmy w ten sposób racje obu stron - wymieniliśmy sie spostrzeżeniami i uwagami. Mam jeszcze nadzieję, że dyskusja wyjaśniła kilka palących kwestii oraz uzmysłowiła nam istnienie kilku ważnych problemów. Tych, którzy mają coś jeszcze do dodania - zapraszam do wyrażenia swoich cennych myśli. Tym, którzy aktywnie uczestniczyli w "rozmowie" jeszcze raz dziękuję i życzę samych tylko radosnych dni! Podsumowując: 1.Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka. 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka. 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim. 4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać. Kontroluj współpracę dziecko – nauczyciel. 5. Zgłębiaj i powielaj tradycję edukacyjną (korzystaj z dziedzictwa naukowo-kulturowego). 6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie. 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma. 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! 9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, zadbaj, by wyprawka szkolna była odpowiednio dobrana i ergonomiczna. 10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa. 11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców. 12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie. 13. Racjonalna dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, ryby (itd) 14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać! Zwracał uwagę na opiekę medyczną w szkołach, odciążaj tornister dziecka. 15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały. 16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi. 17. Naucz dziecko ekologii oraz szacunku dla przyrody 18. Dbajmy także o kondycję fizyczną dziecka. 19. Nagradzajmy dzieci w granicach rozsądku. 20. Zapewnijmy bezpieczną podróż do i ze szkoły. 21. zwracaj uwagę na wyposażenie budynków szkolnych – przystosowanie klas do dzieci rozpoczynających naukę, nowoczesnej biblioteki szkolnej.
 3. Kochani rodzice, nauczyciele - świetnie. Widzę, ze wątek się pięknie rozwinął. Szczególnie cieszy mnie 14 punkt- dbałość o zdrowie dziecka. Za niegługo rusza akcja ważenia plecaków - rok szkolny oznacza bowiem dla naszego dziecka nie tylko ciężką prace umysłową, ale również fizyczną. Ksiązki, zeszytsty wyprawka - to wszytsko waży. Często tornister jest tak ciężki, że przekracza to wszelkie normy medyczne. Dlatego przynajmniej kompletując wyprawkę szkolną - nie dajmy się zwariować. Wybierajmy produkty lekkie, ale trwałe. Pamiętajmy - nie wsyztsko dziecko musi zabierać ze sobą do szkoły. Zwróćmy również uwagę na fakt, że na rynku dostepnych jest kilka produktów typu 3 w 1. Dla przykłady Kredki Woody firmy Stabilo z powodzeniem zastąpią kredki ołówkowe, świecowe oraz akwarele. Podobnie - dwustronne pisaki Trio 2 w 1, które zastąpią mazak i cienkopis. Dzięki temu dziecko nie musi zabierać ze sobą na lekcje plastyki całego pakietu akcesoriów.
 4. Szpaku - dziękuję za podsumowanie. Odnośnie komputerów i samej wyprawki. Na przestrzeni kilku lat obserwuję, że zmieniły się wymagania stawiane wobec dzieci. Kiedyś prace domowe liczyło się ilością kartek zapisanych w zeszycie, dziś starsze dzieci oddaja prace napisane na komputerze, z dokładną specyfikacją - jaką czcionką, jaką interlinią. W opinii społecznej komputer stał się więc sprzętem niezbędnym, czymś co każdy musi mieć w domu. Co do wyprawki - zgadzam się ze stwierdzeniem, że markowe nie zawsze znaczy lepsze niż. Z drugiej jednak strony myślę, że produkty znanych, renomowanych firm są nieco lepsze - wykonane z trwałych, lekkich materiałów, tworzone w taki sposób by dopasowywały się do ręki dziecka (często są to przecież produkty ergonomiczne). Świetnym pomysłem jest barnie dziecka ze sobą na zakupy - kupowanie wyprawki szkolnej za plecami naszego zuch nie zawsze jest dobre. Dziecko powinno mieć prawo wyboru, sprawdzić czym pisze się mu lepiej. Dodatkowo - budujemy tak jego poczucie samodzielności i świadomość bycia ważnym. Myślę, że ten pubkt możemy do łączyć do "włączania dziecka w dorosłość";)
 5. Pomarańcza, Manna - dzięki oczywiście wklejam 5. opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie 6. naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie 7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma 8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów! Drodzy rodzice, nauczyciele - świetnie wam idzie. Porozmawiajmy może o tym jak właściwie przygotować dziecko do nauki w szkole, co rodzić może srobić w domu, by pierwsze miesiące w szkole nie były dla dziecka bardzo stresujące. I co powinna zawierać wyprawka szkolna, Czy kupowanie rzeczy markowych ma sens? Poszukujemy jeszcze 2 ważnych punktów. A może nasz dekalog będzie dłuższy?
 6. Myślę, że z racji dynamicznego rozwoju dyskusji nasze dekalog warto częściowo podsumować. 1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka 2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka 3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim 4. pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać Z jakimi "niedostatkami" najczęściej spotykamy sie w szkołach? Źle dobrane krzesła, ławki, za ciężkie tornistry? Może są inne niepokojące problemy? Czy spotkał się ktoś z problemem braku akceptacji wobec swojego dziecka?
 7. Pani Małgosiu, Cenna uwaga - problemów dzieci nie wolno, podkreślam nie wolno bagatelizować. Wklejam jeszcze inną opinię, nadesłaną przez jedną z nauczycielek: Wszystko co najważniejsze już zostało powiedziane.Małe dzieci są bardzo wrażliwe, stąd nie wolno ich krytykować bo to je bardzo zniechęca.Należy stosować nagrody i pochwały, które dodadzą im skrzydeł i ukształtują właściwe postawy i zachowania .Rodzice powinni wspierać swoje pociechy,aby czuły się bezpiecznie. Należy wykazać się cierpliwością, optymizmem i rozmawiać o ich małych problemach , które są dla nich ważne.ja tak właśnie postępuję w domu wobec swoich córek i w szkole wobec dzieci.Pozdrawiam Oby więcej takich pedagogów;)
 8. Mamy już więc pierwszy punkt - wyrozumiałość i cierpliwość. Myślę, że śmiało możemy wpisać jako punkt drugi rozmowę - nie warto bagatelizować problemów dzieci lub umiejszac ich znaczenia. Dla naszego kilkulatniego zucha stres związany z rozpoczynającym się rokiem szkolnym to ogromne przeżycie. Świetnie! Twórzmy więc następne zasady! Jaka naszym zdaniem powinna być rola nauczyciela?
 9. Uwaga rodzice! Wasza pociecha po raz pierwszy idzie do szkoły. Na co należy zwracać uwagę? Z jakimi niedociągnięciami w szkołach spotykacie się najczęściej? Jak najlepiej przygotować się do nowego roku szkolnego? Co można zrobić, by dziecko czuło się w szkole lepiej: ważne, doceniane, bezpieczne? Stwórzmy własny dekalog pierwszoklasisty! Zachęcam do dyskusji!
×
×
 • Dodaj nową pozycję...