Skocz do zawartości
Forum

Wychowanie124

Użytkownik
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Personal Information

  • Płeć
    Kobieta
  • Miasto
    Warszawa

Osiągnięcia Wychowanie124

0

Reputacja

  1. ~Roksi Chciałabym żeby moje dziecko chciało się uczyć poprzez rozrywkę. Ale czasem mam wrażenie że ono się zwyczajnie nudzi podczas zabawy ze mną i wtedy już mi ręce opadają. Roksi, może spróbuj je jakoś zachęcić? Wyjdźcie razem na spacer, niech opowiada co widzi- to również jest nauka. Nie wiem ile Twoje dziecko ma lat, ale na pewno istnieją sposoby na to, żeby je czymś zainteresować. Spróbujcie robić to, co Twoje dziecko lubi. Jeżeli się nudzi, to zastanów się, czy aby na pewno wszystko robisz dobrze. Może postaraj się wymyślić jakieś kreatywne zabawy. Pomóż Twojemu dziecku poznawać świat, dużo z nim rozmawiaj, śmiej się, stań się towarzyszem zabaw, zrób wszystko żeby dziecko chciało (i lubiło) spędzać czas z Tobą. Lole, ciągle mnie nurtuje to, co napisałeś/aś... Zabawa ma dla dziecka 4 bardzo ważne funkcje (opisane przez panią Elizabeth B. Hurlock, polecam przeczytać "Rozwój dziecka" t. 2). Pierwsza z nich to funkcja kształcąca- dziecko kształci swoje zmysły, poznaje siebie i świat; druga dotyczy wychowania, a mianowicie dziecko uczy się, w jaki sposób powinno funkcjonować w społeczeństwie, co jest dobre, a co złe; trzecia funkcja ma charakter terapeutyczny czyli podczas zabawy dziecko może odpocząć od problemów dnia codziennego, od negatywnych emocji, uczy się, w jaki sposób może wyrażać własne uczucia i jak sobie z nimi radzić; ostatnia funkcja ma charakter projekcyjny- podczas zabaw dziecko odgrywa rożne role, przeżywa rożne sytuacje, to pomaga zaobserwować u dziecka jego dobre i złe strony. Celem zabawy jest osiągnięcie zadowolenia. I uwierz mi, że dziecko naprawdę świetnie uczy się poprzez zabawę. Zwyczajna, "sztywna" nauka jest dla niego nudna. Nic więc dziwnego, że wówczas dziecko zaczyna robić tysiąc innych rzeczy i nie zajmuje się tym, czym powinno. Ann Birch i Tony Malim zwracają uwagę na to, iż zabawa i rozwój społeczny dziecka są ze sobą bardzo mocno powiązane (Radzę przeczytać "Psychologię rozwojową w zarysie" podanych wyżej autorów,a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat zabaw w danym wieku i znajdziesz tam różne teorie na temat zabaw). Mam nadzieję, że Cię przekonałam, że zabawa ma istotny wpływ na to, w jaki sposób rozwija się dziecko :)
  2. ~Lole A ja nie uwarzam ze nauka przez zabawe jest taka super. Dzieciak powienien wiedziec ze sie uczy a nie bawi. na zabawe przyjdzie czas Mam jeszcze jedno pytanie. Lole, czy Ty masz dzieci?
  3. Jest wiele ciekawych książek. Polecam np. "W co się bawić z dziećmi" M. Bogdanowicz. Jest tam wiele ciekawych propozycji zabaw (również przy muzyce). Z własnego doświadczenia wiem, że dzieciakom się podoba, a przy okazji nauczą się czegoś pożytecznego. Kolejna książka to "Zabawy z dzieckiem" M. Matthias. W książce tej opisane zostały przeróżne zabawy (m.in. gry językowe, zabawy zręcznościowe, zabawy na świeżym powietrzu).
  4. Szanowny Lole niestety nie mogę się z Tobą zgodzić... Glenn Doman powiedział "Zabawa jest nauką, a nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki". Zabawa poprzez naukę jest zdecydowanie bardziej interesująca dla dziecka. Dzięki zabawom czy też grom, dzieci mogą się zaangażować, starają się zrobić wszystko, by wypaść jak najlepiej. Radość, która towarzyszy dzieciom w czasie zabaw rozwija ich psychikę. Nauka poprzez zabawę pomaga im przyswoić bardzo dużo informacji, uczy je współpracy z innymi ludźmi, dzieci w ten sposób rozwijają również pamięć i koncentrację.Dzieci mają bardzo dużo energii dlatego nauka powinna być dla nich atrakcyjna. Zadaniem dorosłych jest stworzenie małym odkrywcom jak najwięcej okazji do tego, aby mogły poznawać świat ale również, by mogły poznawać samych siebie. Nie zapominajmy, że sami byliśmy dziećmi oraz ile radości przynosiła nam zabawa :)
  5. Również uważam, iż cytat Konfucjusza jest tu jak najbardziej odpowiedni. Dla dzieci nauka powinna być interesująca. Dzieci są ciekawe świata, muszą działać. W internecie można znaleźć wiele ciekawych inspiracji, w jaki sposób można uczyć dziecko poprzez zabawę. Mądre zabawy w dużym stopniu wpływają na rozwój dziecka, kształtują również jego zainteresowania jak również dobrze wpływają na jego kreatywność.
  6. Agresja to zjawisko występujące dość często u dzieci. Przyczyną takich zachowań może być z pewnością stałe przesiadywanie Twojego syna przed komputerem. Warto się jednak zastanowić czy agresywne zachowania Twojego dziecka nie mają jeszcze innych przyczyn. Musisz go bacznie obserować. Gdy dziecko jest agresynwe wówczas i rodzicom puszczają nerwy. Pamiętaj, aby niae dać się wytrącić z wnowagi. Z agresją trzeba walczyć skutecznie, aby podobne zachowania nie miały miejsca w przyszłości.Polecam przeczytać "Rola więzi społeczno-emocjonalnej w kształtowaniu osobowość dzmiętaj, że musisz konsekwentna! Ustal zasady, które wspólnie będziecie przestrzegać. Powinnaś ustalić system kar i nagród. Włącz syna w obowiązki domowe, spędzaj z nim więcej czas, bo być może w ten sposób chce zwrócić na siebie Twoja uwagę. Rozmawiaj z nim dużo. Niech wie, że może Ci zaufać i porozmawiać kiedy tylko zechce. Wyznacz granice. Uświadom mu, że w życiu nie zawsze dostaje się to, co chce. Nie krytykuj syna, chwal, gdy zrobi coś dobrrego. I najważniejsze. Pamiętaj, ze agresja rodzi agresję. Nie należy dawać klapsów czy też bić dziecka, bo w ten sposób uczysz je, że jeśli ktoś robi coś nie po naszej myśli, to możemy go uderzyć.
  7. Zgadzam się, iż w dzisiejszych czasach jest dużo agresji i ciężko, aby całkowicie uchronić przed nią dziecko. Wystarczy jednak, aby ograniczyć dziecku gry tego typu. Pamiętaj, by sprawdzać czy gra jest dostosowana do wieku syna. Możecie razem pójść do sklepu i wspólnie wybrać grę, która go zainteresuje. Z własnego doświadczenia wiem, że istnieje wiele gier bez przemocy, w ktore chłopcy chętnie grają. Możesz umówić się z synem, że w swoją ulubioną grę będzie grał w wyznaczone dni tygodnia.
  8. Trzymam kciuki, że będzie dobrze! :)
  9. Jeśli chłopiec nie potrafi się bawić sam to powinnaś mu organizować czas. Możesz zabierać go na wycieczki, grać w gry planszowe, starać się rozwijać jego pasje. Zaproś jego kolegów- niech spędzą czas razem. Stałe siedzenie przed komputerem może mieć zły wpływ na późniejsze życie dziecka. Jeśli Twój syn ma telefon- ogranicz mu dostęp do Internetu. Obserwuj syna, bo jeżeli sam nie potrafi zorganizować sobie czasu to może potrzebować pomocy psychologa. Zdolność do zabawy jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje, czy ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku. Polecam ciekawy fragment książki pt. "Dziecko i media elektroniczne – nowy wymiar dzieciństwa. Komputer i Internet w życiu dziecka i obraz jego dzieciństwa" tom 2 (Białokoz – Kalinowska, Piotrowska – Jastrzębska). Rozdział "Zagrożenia zdrowotne wynikające z nieracjonalnego korzystania z komputera przez dzieci i młodzież". Znajdziesz tam odpowiedź na każde nurtujące Cię pytanie dotyczącego tego, w jaki sposób dziecko powinno mądrze korzystać z komputera oraz jakie złe skutki może mieć stałe przesiadywanie przed monitorem. Pamiętaj, że chodzi o zdrowie Twojego dziecka! :)
  10. Problem uzależnienia od komputera jest bardzo popularny. Uważam, że nie ma sensu, by całkowicie zabronić dziecku korzystanie z komputera czy też telewizora. Niech wie, że może korzystać, ale tylko pod pewnymi warunkami :) Bardzo ważne jest, by ustalić dziecku czas, jaki spędzi ono przed telewizorem/komputerem. Najlepiej, gdyby były to dwie godziny dziennie (z przerwami, by dziecko nie było stale w tej samej pozycji). Radzę przeczytać książkę Feibel "Zabójca w dziecinnym pokoju. Przemoc i gry komputerowe", z której dowiesz się, w jaki sposób gry komputerowe oddziaływają na dziecko. Ważne jest, abyś bacznie obserwowała w co gra i co ogląda Twoje dziecko oraz by było to wszystko dostosowane do jego wieku. Czy Twój syn jest spokojny? Czy przejawia zachowania agresywne, gdy np. zabraniasz mu gier lub telewizji?
  11. Wbrew pozorom nuda może być dobra ;) To właśnie w tym czasie dziecko może odreagować stres. Dzięki nudzie, córka może zastanowić się "co lubię robić? W co chciałabym się pobawić?". Nuda uczy kreatywności, dzięki czemu dziecko będzie twórcze i będzie rozwijało swoją wyobraźnię. Nie oznacza to jednak, że dziecko należy zostawić "same sobie". Gdy domaga się uwagi ze strony rodzica może to oznaczać, że zwyczajnie potrzeba jest kontaktu. A tego nie należy ignorować. W co bawić się z dzieckiem? Polecam książkę "Gry i zabawy dla dzieci" Małgorzaty Cieślak a także "1001 pomysłów na nudę" Bartla Almutha, są to niedrogie książki a dzięki nim dziecko nie będzie narzekać na nudę. A i każdy rodzic będzie mógł spędzić pomysłowo czas ze swoim dzieckiem ;)
  12. Zabawa jest podstawową formą działalności każdego człowieka. W tym także dziecka. Dzięki zabawie dziecko odczuwa przyjemność, pobudza swoją wyobraźnię. Dziecko staje się kreatywne i tworzy własną rzeczywistość. Dzięki zabawie młody człowiek uczy się, że należy się dzielić z innymi, dawać coś od siebie, brać od innych, gdy proponują.W okresie dzieciństwa dziecko pragnie doświadczać różnych rzeczy. Dzięki doświadczeniom dziecko odkrywa świat, poszerza swoje horyzonty i doskonali się. Dzięki zabawie dziecko może zrealizować wszystko, co chciałoby osiągnąć w przyszłości :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...