ewelinadziagwa

Kobieta, 0 lat

Ostatnie posty użytkownika
ewelinadziagwa

Re: Integracja sensoryczna

Witam :)
Opisane przez Panią zachowania mogą świadczyć o współwystępowaniu zaburzeń przetwarzania sensorycznego, jednakże żeby to potwierdzić musiałaby Pani uda się do terapeuty w celu diagnozy polegającej na obserwacji malca i wnikliwym wywiadzie z Panią. Bez Paniki każde dziecko rozwija się według własnego tempa, być może synek potrzebuje więcej czasu i zachęty do zmian pozycji ciała.
Proponuję żeby włączyła Pani podczas kąpieli mycie różnorodnymi myjkami i gąbkami ( w celu odwrażliwienia) zaczynając od okolic najmniej wrażliwych. Obecnie na rynku jest duży wybór i każdy dobierze coś dla siebie. Dla osób nie przekonanych do gąbek i myjek ze względów higieniczny polecam mycie z wykorzystaniem gazików.
Do stymulacji można również wykorzystać zabawę, synek powinien bardzo dużo czasu spędzać na podłodze, bardzo fajne są maty edukacyjne o różnej fakturze i strukturze, na których dziecko bawiąc się chcą nie chcąc jest poddane stymulacji, jeżeli nie macie można samemu sobie stwarzać takie otoczenie wielofakturowe ( dywan, koc, poduszka itd a wysypane zabawki będą stymulowały i zachęcały malca do zmiany pozycji ciała). Można również podczas zabawy wykonywać masażyki ciała z wykorzystaniem różnorodnych faktur zaczynają oczywiście od okolicy najmniej wrażliwej i nic na siłę ( np. piłeczki o różnej strukturze, miśki itd...) Gdyby jednak w dalszym ciągu coś Panią niepokoiło proszę udać się do specjalisty i w dalszym ciągu obserwować zachowanie synka. Pozdrawiam E.D

ewelinadziagwa

Re: Integracja sensoryczna

Witam
Wraz z mózgowym porażeniem dziecięcym pojawiają się zaburzenia ruchowe, oraz mogą występować zaburzenia tzw. przetwarzania sensorycznego.
W przypadku Pani synka terapia SI jest odpowiednią formą dodatkowej terapii (wspomagającą - uzupełniającą rehabilitację). Oczywiście żeby podjąć się terapii potrzebna jest dogłębna diagnoza i tu polecam udać się do specjalisty, który oceni dojrzałość procesów przetwarzania sensorycznego i zaleci pewne wskazania do domu.
Częstotliwość zajęć jest uzależniona od możliwości i zapotrzebowania dziecka (ocenia terapeuta), zazwyczaj jest to 2-3 spotkania w tygodniu po 55-60 minut. To, jakie zabawy i czynności powinny być wykonywane, powinien ocenić terapeuta podczas kilku spotkań dla potrzeb diagnozy.
Zabawy, jakie mogę polecić to: - wszelkie zabawy polegające na przepychaniu, przesuwaniu np. rodzica siedzącego na podłodze w drugie miejsce; zabawa w „naleśnik”: zawijanie w koc, kołdrę czy materac, tak żeby głowa była na zewnątrz (stymulacja układu przedsionkowego i proriocepcji)- ze szczególna uwagą jeżeli występuje epilepsja; przechodzenie po rozłożonych poduszkach, materacach czy kocach (różna wielkość i faktura). Stymulacja dotykowa: używanie szorstkich, naturalnych gąbek do kąpieli, zabawy różnorodnymi masami plastycznymi, masaż całego ciała różnymi materiałami, masaż temperaturowy ciała, masaż i opukiwanie palców, masaż strumieniami wody, zabawy w sypkich substancjach, wskazywanie miejsca dotyku bez pomocy wzroku. Aby pobudzić okolice ust (stymulacja sfery oralnej): masaż jamy ustnej elektryczną szczoteczką do zębów, masaż temperaturowy ust, uciskanie, opukiwanie obszczypywanie. Stymulacja ruchowa zabawy w naśladowanie ruchu (np. ojciec Wirgiliusz); ,,rób to, co ja’’ zabawa w twistera, przyjmowanie pozycji na polecenia słowne np. połóż prawą rękę na brzuchu, lewą na uchu itp. (ćwiczenia uzależnione od możliwości zrozumienia polecenia przez dziecko: zacząć od jednej czynności np. połóż rękę na głowie; można prosić by dziecko pokazało najpierw daną część ciała u siebie potem u rodzica), każda aktywność, która będzie aktywizowała mięśnie do pracy i wymagała zmian pozycji będzie pozytywnie wpływała na rozwój dziecka. OCZYWIŚCIE NAJLEPIEJ UDAĆ SIĘ DO SPECJALISTY, KTÓRY OCENI PROCESY INTEGRACJI SENSORYCZNEJ u Pani Synka i najlepiej dobierze program pracy adekwatny do jego potrzeb. Pozdrawiam :)