alergolog Juliusz Bokiej

Mężczyzna, 46 lat, Jelenia Góra

O SOBIE:

Pediatra, alergolog i pulmunolog. Obecnie pracuję jako ordynator Oddziału Chorób Płuc Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Pełnię też funkcję Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc Oddział Bukowiec. Odbyłem 3 staże naukowe za granicą oraz wiele staży i kursów w Polsce, zarówno jako uczestnik, jak i wykładowca.

Ostatnie posty użytkownika
alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia a rozszerzanie diety

Jeśli dobrze rozumiem, dieta pepti została wprowadzona z powodu ulewania, a nie alergii pokarmowej. W takim razie proszę jedynie wprowadzać pokarmy zgodnie z proponowanym kalendarzem bez konieczności nastawiania się na możliwość wystąpienia alergii pokarmowej - skoro nie ma żadnych podstaw do jej stwierdzenia.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: nocne wybudzanie z placzem

Przykro mi, ale rozwiązanie tego problemu wyrasta poza obszar odpowiedzi internetowej - czyli raczej porady niż diagnozy i rozwiązania. Raczej przychylałbym się do określenia problemu jako problemu stresowego - może związanego z podróżą. Warto z pewnością poprosić o pomoc pediatrę. Dziecko powinno być zbadane w celu wykluczenia ewentualnej przyczyny somatycznej. Strona psychiczna z pewnością wymaga większego zaangażowania i poświęcenia może więcej czasu dziecku zwłaszcza w godzinach wieczornych. Przepraszam, ale bez badania, możliwości zadawania pytań i analizowania odpowiedzi nie potrafię Państwu więcej poradzić.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Krostki na uchu

Z pewnością warto obserwować synka kierunku atopowych zmian skórnych. One niekoniecznie muszą być związane z alergią pokarmową. Co do innych objawów trudno je wiązać od razu z reakcjami alergicznymi, zwłaszcza w okresie 10 m-ca życia, ząbkowania itd. Alergia nie jest wyrokiem ani niezwykle ciężką chorobą, której powinniśmy się niezmiernie obawiać i która czyha na nasze dzieci czy na nas. Co więcej, nie mamy specjalnego wpływu na jej pojawienie się lub na możliwość jej uniknięcia. W sytuacjach wątpliwych potrzebna jest wizyta u alergologa, zbadanie dziecka i ewentualnie wykonanie badań dodatkowych.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia krzyżowa?

Dla alergicznych reakcji krzyżowych są opracowane tabele - można je znaleźć na stronach internetowych. Może to być alergia krzyżowa, może to być również alergia pokarmowa.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Kaszel i wydzielina w gardle

Raczej nie jest to objaw astmy, lecz raczej niekontrolowanego nieżytu nosa być może alergicznego, być może mieszanego - alergiczno-infekcyjnego, zwłaszcza uwzględniając długi czas objawów. Astma przede wszystkim charakteryzuje się wystąpieniem objawów duszności z powodu rozlanej obturacji drzewa oskrzelowego. Kaszel jest tylko jednym z objawów, a nie podstawowym objawem.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: kaszel u dziecka

Alergia to konkretna choroba - nie tylko objaw kaszlu wieczornego. Odpowiadając na Pani pytanie: tak, może, choć nie jest to główny powód kaszlu wieczornego u dzieci. Proponuję zgłosić się do alergologa i poprosić o badanie i ewentualne ustalenie wskazań do testów. Aczkolwiek sam raczej poszukuję innych przyczyn bardziej typowych i prostych.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na jad owadów a ryzyko śmierci na skutek ukąszenia

Pytanie, jakiego rodzaju jest to uczulenie, to znaczy czy były reakcje uogólnione - duszność, hypotonia, osłabienie z utratą przytomności itp., czy np. tylko miejscowe - nawet duże. Jeśli były reakcje uogólnione proszę kontaktować się z ośrodkiem prowadzącym immunoterapię swoistą na jady owadów błonkoskrzydłych - bo ryzyko reakcji nagłej anafilaktycznej jest, a jest to stan realnego zagrożenia życia i jednoznaczne wskazanie do immunoterapii.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na słońce

Alergia na słońce to dość specyficzna sprawa. Krostki powinien zobaczyć dermatolog - mogą powstać na wskutek alergii, podrażnienia słonecznego, reakcji na olejki do opalania itd. Mechanizm alergii na słońce jest związany z reakcjami immunologicznymi nie do końca wyjaśnionymi. Czasami trzeba wtedy zrezygnować z opalania, czasami pomagają silne filtry.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na kota

Proponuję zrezygnować z posiadania futrzaka, ponieważ posiadanie alergii na kota, bez względu od rodzaju potwierdzenia (testy skórne czy z krwi) będzie nasilało objawy zapalenia alergicznego. Natomiast po „przywiązaniu się” do zwierzęcia bardzo ciężko będzie się z nim rozstać.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Czy użądlenie pszczoły jest gorsze czy osy?

Wszystko zależy od reakcji osobniczej, okresu „godowego” owada i wielu innych czynników. Proszę kontaktować się z ośrodkiem prowadzącym immunoterapię swoistą na jady owadów - tam uzyskać można nie tylko poradę, ale również pełną diagnostykę.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Katar o tej samej godzinie

Nie musi to być objaw reakcji alergicznej. Powietrze z klimatyzatora nie jest naturalne i może wywoływać objawy wyżej wymienione nawet na zasadzie podrażnienia. Kwestia dopasowania ustawień klimatyzatora może załatwić sprawę.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Wstrząs anafilaktyczny u trzylatka - jak zareagować?

Samo bycie alergikiem nie predysponuje do reakcji anafilaktycznej po użądleniu przez owada z grupy błonkoskrzydłych, a takie reakcje raczej nie występują u dzieci w tym wieku. Czy dziecko już było użądlone przez osę lub pszczołę, czy po zjedzeniu jakiś konkretnych pokarmów pojawiły się objawy uogólnione - omdlenie, potliwość, osłabienie, utrata przytomności, nagłe torsje, biegunka itd.? Jeśli nie, to raczej proszę zachować spokój. W razie uzasadnionego podejrzenia reakcji anafilaktycznej proszę natychmiast wezwać pogotowie, pozostać przy dziecku starając się utrzymać drożność ukadu oddechowego - zabezpieczyć przed możliwością zachłyśnięcia - pozycja bezpieczna z lekko odwiedzioną głową

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Preparaty ziołowe

Nie ma badań klinicznych spełniających kryteria GMP (dobra praktyka medyczna), które potwierdzałyby skuteczność leczenia ziołowego w chorobach alergicznych.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Xylometazolin w ciąży

Może to nie znaczy musi, Dla kobiety nie, ale pytanie czy dla dziecka. W rejestracji tego leku nie ma zaleceń do stosowania go w okresie ciąży.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Kontakt z alergenami w ciąży a alergia u dziecka

Nie ma reguły, aby potwierdzić takie przypuszczenia. Po pierwsze czy jest Pani alergikiem, czy ojciec dziecka jest alergikiem. To razem może rzutować na pojawienie się skłonności do rozwoju alergii. Co nie znaczy że musi ona się pojawić. Alergia to nie przeziębienie czy infekcja. Mechanizm powstawania uczulenia na alergen jest bardzo złożony i nie związany z samym tylko występowaniem alergenu.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Syrop ze świerkiem i sosną

Taka reakcja nie stwierdza żadnej alergii, a leczenie kaszlu proponowałbym oddać w ręce lekarza. Środki stosowane przez Panią to parafarmaceutyki o niepewnej zazwyczaj skuteczności. Niekiedy lekarze stosują je jako leczenie uzupełniające, ale nie jako leczenie podstawowe. Z pewnością pyta Pani o alergię na pyłki świerku albo sosny i skojarzeniu tej alergii w syropie podawanym na kaszel doustnie. To tak nie działa. Pyłki oddziałują z błonami śluzowymi układu oddechowego, spojówek. Mogą wywołać reakcję na uszkodzonej skórze. Kaszel prawdopodobnie się nasilał z powodu rosnącego zapalenia wirusowego - jak to przy infekcji.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Kosmetyki do demakijażu – jakie nie uczulają?

Są dwie metody:
1/ metoda prób i błędów - aż trafi Pani na taki, który będzie pasował,
2/ wykonanie testów płatkowych i dalsza eliminacja tych preparatów, które by zawierały substancje dodatnie w testach.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Efekty odczulania

Może, oczywiście - zależy to od wielu czynników. Immunoterapia daje dobre wyniki, ale inne są dla alergii na owady, inne dla pyłków roślinnych, inne dla roztoczy, inne u dorosłych i inne u dzieci. Bardzo dużo zależy od kwalifikacji do immunoterapii. Musi ona opierać się o standardy.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Kaszel i zmiany w oskrzelach

Oskrzela są często związane z takimi reakcjami, ale rzadko w reakcjach alergicznych mamy do czynienia z temperaturą. Raczej wygląda to na tło wirusowe.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Jednorazowa alergia na łososia

Może to nie reakcja na łososia, tylko na jakiś składnik przyprawy. Może to nie reakcja alergiczna, ale jakaś nietolerancja lub reakcja z podrażnienia. Lub zatrucie? Raczej nie alergia.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Uczulenie na farbę do włosów?

Jest możliwe. Farby do włosów mają wiele składników drażniących i uczulających. Warto zrobić wtedy testy płatkowe.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia z powodu klimatyzacji – czy to możliwe?

Mam nadzieję że klimatyzacja jest co roku czyszczona i ozonowana. W przypadku klimatyzacji większe znaczenia ma działanie ochłodzenia, zimnego powietrza jak również kolonizacje drobnoustrojów. Sąd konieczność regulacji i czyszczenia klimatyzacji, wymiany filtrów itd.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Czy kaszel oznacza uczulenie?

Może tak, może nie. Proszę zrobić testy skórne - to proste i dające wiele informacji badanie może pomóc odpowiedzieć na to pytanie.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia a sprzątanie

Ja chyba też nie jestem w stanie Pana wyręczyć. Mieszkanie powinno być odpowiednio urządzone, a sprzęt do odkurzania z filtrem (najlepiej wodnym). To pomaga. Proszę poszukać ulotek, jak żyć z alergią. Tam można znaleźć sporo ciekawych i trafnych informacji.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Łzawienie oczu objawem alergii?

Proszę skontaktować się z okulistą, samo łzawienie nie musi być objawem alergii (powinien być jeszcze świąd, zaczerwienienie, obrzęk).

alergolog Juliusz Bokiej

Re: AZS - jakie preparaty są skuteczne?

Skóra lubi być kapryśna. Ogólnie do pielęgnacji w AZS zaleca się stosowanie emolientów. Na rynku jest tych preparatów masa. Musi Pani spróbować - mają różny skład i różne ceny.
Wszystkie spełniają wymagania zwłaszcza jeśli są rozprowadzane przez apteki.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Kot czy pies?

Po pierwsze: czy dziecko ma jakieś cechy choroby alergicznej?
Po drugie: czy ma szansę odziedziczyć coś z alergii po rodzicach?
Po trzecie: dlaczego zakładacie państwo, że alergia musi dosięgnąć Waszą rodzinę?
Może niepotrzebnie zawczasu się martwimy.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Uczulenie na pomarańcze?

Nie wiem, ale nie widzę potrzeby, by karmić 3 latka pomarańczami. Może przeżyje na jabłkach, śliwkach i gruszkach rosnących w naszych sadach, tak jak nasze pokolenie.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Krosty i naczynka na buzi

Proszę spróbować pielęgnować skórę emolientami. Są do nabycia w aptece. W przypadku braku poprawy proszę skontaktować się z dermatologiem.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na komary

W przypadku użądleń komarów mamy do czynienia nie tyle z reakcją na jad ile z i wpływem jadu na skórę - organizm. Każdy organizm może reagować indywidualnie. Jedni nie mają objawów inni duży odczyn i bardzo nasilony świąd. Jedni pozbywają się objawów w kilka godzin, inni drapią się dniami. Ślady wykwitów na skórze - jak dla mnie to coś szło, nie latało. Mrówka?
Fenistil - tak.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na stres u dziecka?

Skóra jest bardzo wrażliwa na reakcje stresowe. Pytanie jest tylko jedno czy w okresie wolnym od stresu dziecko cierpi na jaką przewlekłą dermatozę ? Jeśli nie to myślę, że musi sobie z tym jakoś poradzić. Trudno, by to było leczyć.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Uczulenie na perfumy u dziecka?

Raczej jest to reakcja z podrażnienia. Kichanie to w tym wypadku raczej tylko objaw obronny. Czyli dziecko reaguje prawidłowo.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Objawy alergii skórnej

Świąd skóry to tylko jeden z objawów AZS. Może występować w wielu schorzeniach skóry i nie tylko. Warto udać się do pediatry i powoli wykluczyć najprostsze i najczęstsze przyczyny świądu np. robaczycę lub po prostu przesuszenie.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na jad owadów

Proszę kontaktować się z oddziałem alergologicznym mającym doświadczenia w immunoterapii na jady owadów błonkoskrzydłych. Rzadko odczula się dzieci aczkolwiek w wybranych przypadkach reakcji uogólnionych może być taka konieczność. Decyzje powinien podjąć specjalista z odpowiednim stażem i doświadczeniem. Proponuję kontakt z Panią Prof Nitter Marszalską z Wrocławia.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Alergia na Bebilon pepti DHA?

Mleko jest raczej dobrze dobrane. Proponuję nie podejmować samemu decyzji terapeutycznych i nie opierać się o zdanie internautów, tylko wybrać sobie jednego lekarza z doświadczeniem alergologicznym, by dobrze przeprowadził dziecko przez najbliższe kilka lat.

alergolog Juliusz Bokiej

Re: Nawracające zapalenie krtani

Nie ma to raczej nic wspólnego z alergią. Leczenie należy przedłużyć i/lub uzupełnić. 2 razy zapalenia krtani w przedziale kilku miesięcy to też nie powód do nadmiernego alarmu. Dobrze jest prowadzić dziecko u jednego pediatry, by miał stałe obserwacje.