Zapytaj pediatrę

odczulanie

~edytkapc

~edytkapc

Witam,
chcielibyśmy zacząć odczulanie córki. proszę o krótką informacje, jakie są sposoby odczulania, gdzie można je wykonać, kiedy?
Chodzi o alergie na kurz i roztocza, córka ma 9 lat.

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Odpowiedź eksperta

Serdecznie witam!

preparaty są dwojakie:
1. podskórne iniekcje.
ja stosuje głównie tzw krótki preparat purethal na Roztocza najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy obecnie. pierwszych pięc iniekcji co tydzień. kolejne co miesiąc łącznie 3 lata. koszt w granicach 600-800 rocznie.

są też 2 inne preparaty refundowane Novo helisen depot okolo 4 zl i phostal też ok 4 zl . każdy 1 wystarcza na 3-4 miesiące. ale schemat podawania długotrwały najpierw 12 tygodni co tydzień następnie raz w miesiącu. Są to starsze preparaty niż purethal.

po każdej iniekcji 30 minut należy spędzić w Poradni na obserwacji objawów ubocznych. należy zawsze przez 3 lata stosować 1 tabletkę leku przeciwhistaminowego 1 dzień przed zastrzykiem i w dniu podania wieczorem dla bezpieczenstwa.

2. podjezykowe . jedyny dostępny to staloral 300 Roztocza. podaję się codziennie rano na czczo 3 lata podjezykowo. kosztuje w granicach 300-400 zł raz na 3 miesiace. prawie nie ma objawow ubocznych - ale mogą się zdarzyć np ból gardła, katar zwłaszcza przez pierwszy tydzień podawania dlatego wtedy należy podawać codziennie 1 tabl leku przeciwhistam9nowego .

w razie potrzeby mogę wypisać preparat i wysłać z lodzi z apteki. ale do tego proszę o video konsultacje przez www.pacjentonline.pl

pozdrawiam Tomasz grzelewski alergolog pediatra łódź.

--

Zobacz profil eksperta

53697 dr-n-med-tomasz-grzelewski Mężczyzna, 38 lat, Łódź
~edytkapc

~edytkapc

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Znalazłam w którejś aptece w internecie informację, że zakończona jest produkcja purethal roztocza. Czy to możliwe? A co w takim przypadku robić, jeżeli rozpocznie się terapię i zostanie zakończona produkcja?
Kiedy ewentualnie można zacząć takie odczulanie - czy nie ma wpływu pora roku (tak jak w przypadku odczulania na pyłki)?
Czy przy tech preparatach podskórnych (raczej byśmy wybrali refundowane) konieczna jest wizyta i badanie lekarskie przed każdą iniekcją? Co w przypadku infekcji/choroby - czy przerywane jest odczulanie czy przedłuża się wtedy cała kuracja?
Pozdrawiam

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Odpowiedź eksperta

purethal??- absolutnnie bledna infirmacja. był jest i będzie...
poza tym nad purethalem w 2x większej dawce prowadzone są w Polsce badania kliniczne. sam prowadzę w swojej klinice.

na roztocza zaczyna się kiedy się chce.

jak infekcja - przekłada się wizytę.

--

Zobacz profil eksperta

53697 dr-n-med-tomasz-grzelewski Mężczyzna, 38 lat, Łódź