Zapytaj dermatologa

Laserowe usuwanie blizn

~6Perła9

~6Perła9

Witam, czy są jakieś rodzaje blizn, które nie kwalifikują się do ich laserowego usunięcia? Jak skuteczny jest ten zabieg?

Dr n. med. Agnieszka Staniewska

Dr n. med. Agnieszka Staniewska

Odpowiedź eksperta

Nie zgadzam się z terminem laserowe usuwanie blizn - usunąć można coś przez wycięcie lub zniszczenie. Bliznę można usunąć chirurgicznie, ale wtedy powstanie nowa, lepsza lub gorsza. Laserowo można poprawić wygląd blizny - wyrównać, zmienić kolor, ujednolicić strukturę. Efekty zależą od ilości zabiegów, reakcji tkanek i umiejętności lekarza. Prawie wszystkie blizny można poprawić łącząc metody laserowe, iniekcyjne i postępowanie zachowawcze

--

Zobacz profil eksperta

57860 dr-n-med-agnieszka-staniewska Kobieta, 42 lata, Warszawa
keladye

keladye

Ja również uważam, że blizn nie da się całkowicie usnąć w użyciu lasera. Nie mam pewności skąd wzięło się to przekonanie, ale wydaje mi się, że trochę z powodu działań marketingowych gabinetów medycyny estetycznej i z niedouczenia autorów tych wszystkich artykułów "specjalistycznych" dostępnych w sieci. Zabiegi laserowe mogą zmniejszyć blizny, ale nigdy ich całkowicie nie usuną. Poza tym warto pamiętać o tym, że nie wszystkie blizny można w dużym stopniu zmniejszyć i osoby posiadające stare, bardzo duże blizny nie powinny oczekiwać cudów od lasera i osoby wykonującej ten zabieg.
[reklama usunięta]

52833 keladye Mężczyzna, 30 lat, Wrocław