Skocz do zawartości
Forum

Zabankowanie krwi pępowinowej?


Rekomendowane odpowiedzi

Martek73
maagie_ks
[quote=Daffodil;
Oczywiście, że dobrze rokuje. Ja absolutnie całemu temu procederowi nie jestem przeciwna, nie odbieraj tego w ten sposób :)
Tylko po prostu jestem człowiekiem, którego ciężko gdybaniem zadowolić, potrzebuję dowodów.
A zdania, że takim instytucjom jak PBKM głównie o robie pieniędzy chodzi nie zmienię. Gdyby tak nie było staraliby się skupić bardziej na bankowaniu krwi nie dla jednego biorcy, a na ogólnie dostępnym banku krwi. Ale najłatwiej na uczuciach rodziców pograć i pieniądze wyciągnąć. Tak to widzę niestety.

a jak weszłam teraz na strone pbkm, zeby podeslac info o przeszczepach, to zobaczylam, ze trwaja obecnie zorganizowane przez nich i ministerstwo zdrowia "Dni krwi pępwinowej", akcja mająca zwiekszyc zasoby krwi pepowinowej w banku publicznym. W wybranych szpitalach na terenie kraju rodzace mamy mogą przekazać pobraną podczas porodu krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego.
To druga taka akcja przez nich zorganizowana i wspolzalozyli bank publiczny w Polsce ...

Takze milo, milo, ze nie tylko to robienie pieniedzy ;))

Pewnie, że miło, tylko szkoda, że to tylko druga taka akcja

Ja uważam, że nie każdego stać na takie zdeponowanie krwi pępowinowej, a skoro to ratuje życie, to powinno być ogólnie dostępne, a nie za taką kasę.

na pewno w ogólnym rozrachunku byłoby taniej
przechowywanie krwi to znów nie takie duze koszty dla NFZ,a potem leczenie nowotworów to duzo większe koszta
wiadomo,ze krew pępowinowa nie będzie lekiem na wszystko,ale lepiej na to przeznaczać nasze składni,niż na wypasione budynki ministerstwa

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

agusia20112
Martek73
maagie_ks

a jak weszłam teraz na strone pbkm, zeby podeslac info o przeszczepach, to zobaczylam, ze trwaja obecnie zorganizowane przez nich i ministerstwo zdrowia "Dni krwi pępwinowej", akcja mająca zwiekszyc zasoby krwi pepowinowej w banku publicznym. W wybranych szpitalach na terenie kraju rodzace mamy mogą przekazać pobraną podczas porodu krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego.
To druga taka akcja przez nich zorganizowana i wspolzalozyli bank publiczny w Polsce ...

Takze milo, milo, ze nie tylko to robienie pieniedzy ;))

Pewnie, że miło, tylko szkoda, że to tylko druga taka akcja

Ja uważam, że nie każdego stać na takie zdeponowanie krwi pępowinowej, a skoro to ratuje życie, to powinno być ogólnie dostępne, a nie za taką kasę.

na pewno w ogólnym rozrachunku byłoby taniej
przechowywanie krwi to znów nie takie duze koszty dla NFZ,a potem leczenie nowotworów to duzo większe koszta
wiadomo,ze krew pępowinowa nie będzie lekiem na wszystko,ale lepiej na to przeznaczać nasze składni,niż na wypasione budynki ministerstwa

Niestety w Polsce pieniądze na łatanie dziury budżetowej się wykorzystuje, a nie na takie cele...

Odnośnik do komentarza

Problem w naszym kraju jest taki, że za wszytko trzeba płacic...chcesz cos dla dziecka zrobic to płac...chcesz mu ulzyc z ilosci szczepien płac, chcesz sie szybko dostac do lekarza płac...itd...ja zdeponowałam krew, ale dlatego ze uznalm ze nie jest to masakryczny wydatek...czasami na cos innego wydajemy taka kase a tutaj moze okazac sie kiedys potrzebna...poza tym drugi raz juz takiej okazji nie bedzie...a czas pokaze czy to dobra decyzja...

tkaniny obiciowe, sprawdź!

Odnośnik do komentarza

Bunyyy
Problem w naszym kraju jest taki, że za wszytko trzeba płacic...chcesz cos dla dziecka zrobic to płac...chcesz mu ulzyc z ilosci szczepien płac, chcesz sie szybko dostac do lekarza płac...itd...ja zdeponowałam krew, ale dlatego ze uznalm ze nie jest to masakryczny wydatek...czasami na cos innego wydajemy taka kase a tutaj moze okazac sie kiedys potrzebna...poza tym drugi raz juz takiej okazji nie bedzie...a czas pokaze czy to dobra decyzja...

Dokladnie, za wszystko trzeba placic, jesli chce sie miec to lepiej czy szybciej wykonane - czasem sa to Ci sami lekarze, dorabiaja w placowkach prywatnych... ale takie bankowanie to bardziej polisa, zabezpieczenie. Za ac co prawda nie place, ale na dziecku nie bede oszczedzac ;))

Odnośnik do komentarza

maagie_ks
Mamiczka
Zdecydowałam się na przechowywanie krwi mojego Malucha dwukasetowo w PBKM. Miałam początkowo wątpliwości, ale wyszłam z założenia, że medycyna wciąż się rozwija i kiedyś ta krew może się przydać.

Mamiczka, a co to znaczy dwukasetowo w praktyce, co to daje? dlaczego wybrałas akurat PBKM?

Jak tak się zrobi, to daje nam to możliwość wykorzystania tek krwi dwukrotnie, tzn są dwie dawki krwi pępowinowej, a nie jedna ::): Jednak żeby tak przechowywać krew, musi być jest wystarczająco dużo żeby rozdzielić ja na dwie kasety, nie zawsze starcza.

Odnośnik do komentarza

Też się zastanawiam nad przechowywaniem krwi pępowinowej. Z jednej strony w przypadku choroby może to uratować życie dziecku (podobno, bo badania chyba nadal nie potwierdzają tego w 100%) ale z drugiej strony jest to spory koszt. Jakiś czas temu słyszałam o tym, że mają wprowadzić możliwość przechowywania mleczaków, które są tańsze w przechowywaniu i dają identyczne możliwości jak krew pępowinowa. W każdym razie chciałam zapytać o to czy zamierzacie raczej czekać na możliwość przechowywania ząbków czy zdecydujecie się na krew pępowinową?

Pozdrawiam,

Kurczaczek :)

Nie można kochać innych, nie kochaj

Odnośnik do komentarza

kurczaczek
Też się zastanawiam nad przechowywaniem krwi pępowinowej. Z jednej strony w przypadku choroby może to uratować życie dziecku (podobno, bo badania chyba nadal nie potwierdzają tego w 100%) ale z drugiej strony jest to spory koszt. Jakiś czas temu słyszałam o tym, że mają wprowadzić możliwość przechowywania mleczaków, które są tańsze w przechowywaniu i dają identyczne możliwości jak krew pępowinowa. W każdym razie chciałam zapytać o to czy zamierzacie raczej czekać na możliwość przechowywania ząbków czy zdecydujecie się na krew pępowinową?

Taka krew nie jest antidotum na wszelkie choroby, ale jest określona liczba schorzeń (wciąż dochodzą nowe), do terapii których krew pępowinowa może być wykorzystana, min, choroby onkologiczne, hematologiczne... pełną listę można znaleźć np. tu: KomĂłrki macierzyste w terapii schorzeń. Zdarzały się przypadki, kiedy np. krew jednego dziecka transplantowana bratu uratowała życie. A z tym czekaniem na przyszłe osiągnięcia typu przechowywanie mleczaków - kiedy to się wydarzy, kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie ..ja jestem teraz w ciąży, więc się zastanawiam nad tym co można zrobić w niedalekiej przyszłości ;)

Odnośnik do komentarza

maagie_ks
kurczaczek
Też się zastanawiam nad przechowywaniem krwi pępowinowej. Z jednej strony w przypadku choroby może to uratować życie dziecku (podobno, bo badania chyba nadal nie potwierdzają tego w 100%) ale z drugiej strony jest to spory koszt. Jakiś czas temu słyszałam o tym, że mają wprowadzić możliwość przechowywania mleczaków, które są tańsze w przechowywaniu i dają identyczne możliwości jak krew pępowinowa. W każdym razie chciałam zapytać o to czy zamierzacie raczej czekać na możliwość przechowywania ząbków czy zdecydujecie się na krew pępowinową?

Taka krew nie jest antidotum na wszelkie choroby, ale jest określona liczba schorzeń (wciąż dochodzą nowe), do terapii których krew pępowinowa może być wykorzystana, min, choroby onkologiczne, hematologiczne... pełną listę można znaleźć np. tu: KomĂłrki macierzyste w terapii schorzeń. Zdarzały się przypadki, kiedy np. krew jednego dziecka transplantowana bratu uratowała życie. A z tym czekaniem na przyszłe osiągnięcia typu przechowywanie mleczaków - kiedy to się wydarzy, kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie ..ja jestem teraz w ciąży, więc się zastanawiam nad tym co można zrobić w niedalekiej przyszłości ;)

mam ten sam dylemat co Ty i dlatego rozważam różne ocje. Mleczaki, które podobno mają być bardziej ekonomiczne też rozważam ;)

Pozdrawiam,

Kurczaczek :)

Nie można kochać innych, nie kochaj

Odnośnik do komentarza

jadzik
maagie_ks
Mamiczka
Zdecydowałam się na przechowywanie krwi mojego Malucha dwukasetowo w PBKM. Miałam początkowo wątpliwości, ale wyszłam z założenia, że medycyna wciąż się rozwija i kiedyś ta krew może się przydać.

Mamiczka, a co to znaczy dwukasetowo w praktyce, co to daje? dlaczego wybrałas akurat PBKM?

Jak tak się zrobi, to daje nam to możliwość wykorzystania tek krwi dwukrotnie, tzn są dwie dawki krwi pępowinowej, a nie jedna ::): Jednak żeby tak przechowywać krew, musi być jest wystarczająco dużo żeby rozdzielić ja na dwie kasety, nie zawsze starcza.

a słyszałam, że liczy się w gruncie rzeczy ilość komórek macierzystych w próbce krwi, nie sama jej objetość? Ale te 2 kasety to faktycznie dobre rozwiązanie. Ciekawe, czy ilość krwi pępowinowej zależy od długości pępowiny...?

Odnośnik do komentarza

Witam
Na zajęciach SR mieliśmy spotkanie z konsultantką z PBKM i mówiła ona o tym banku publicznym, że w Warszawie w dwóch szpitalach można oddać taką krew pępowinową, do banku publicznego... Zastanawia mnie więc, dlaczego, skoro tyle jest plusów z przechowywania i tak szerokie jest zastosowanie krwi pępowinowej nie jest to powszechne w większej ilości szpitali na szerszą skalę?? Czemu szuka się dawców szpiku (których trudniej znaleźć i "dopasować" do biorcy), a tych środków nie przeznacza się na pobieranie krwi pępowinowej?? Myślę, że sporo rodziców godziłoby się na oddanie takiej krwi, jeżeli oni sami nie chcieliby jej bankować... Tu mi coś nie pasuje... Albo mój mały rozumek nie pojmuje wszystkiego ;)
Acha i na tym spotkaniu mówione było, że ilość krwi pępowinowej zależy od długości i kondycji pępowiny, położna mówiła, że czasem udaje się pobrać dużo, a z innych ciężko uzbierać tę niezbędną próbkę, wówczas oddają tą opłatę startową, umowa jest rozwiązywana, ale tych 600 zł za zestaw do pobierania - nie, wiadomo...

Odnośnik do komentarza

maagie_ks
Kiedyś słyszałam też o tym, że będzie można pobierać komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, to byłoby najlepsze rozwiązanie, ha ha - materiał tani, łatwo dostępny i w wystarczającej ilości ;))

Przecież Nobla dostali badacze, którzy wykazali, że dorosłe komórki można przeprogramować. Dzięki temu mogą się one stać tzw. komórkami pluripotentnymi. Komórki pluripotentne, podobnie jak embrionalne komórki macierzyste, teoretycznie mogą różnicować się w inne rodzaje komórek i tkanek :)

Odnośnik do komentarza

beatta
Witam
Na zajęciach SR mieliśmy spotkanie z konsultantką z PBKM i mówiła ona o tym banku publicznym, że w Warszawie w dwóch szpitalach można oddać taką krew pępowinową, do banku publicznego... Zastanawia mnie więc, dlaczego, skoro tyle jest plusów z przechowywania i tak szerokie jest zastosowanie krwi pępowinowej nie jest to powszechne w większej ilości szpitali na szerszą skalę?? Czemu szuka się dawców szpiku (których trudniej znaleźć i "dopasować" do biorcy), a tych środków nie przeznacza się na pobieranie krwi pępowinowej?? Myślę, że sporo rodziców godziłoby się na oddanie takiej krwi, jeżeli oni sami nie chcieliby jej bankować... Tu mi coś nie pasuje... Albo mój mały rozumek nie pojmuje wszystkiego ;)

Pobieranie i przechowywanie krwi jest dość kosztowne, to jedyne wyjaśnienie :whistle:

Odnośnik do komentarza

Tak też podejrzewałam, że chodzi o względy finansowe... No ale chyba nie mniej kosztowne niż późniejsze leczenie tych chorób, szukanie dawców szpiku itp...
Albo ktoś robi nas w bambuko i te wykorzystanie krwi pępowinowej tak naprawdę nie jest takim "ostatnim wybawieniem" ;)

Odnośnik do komentarza

beatta
maagie_ks
Kiedyś słyszałam też o tym, że będzie można pobierać komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, to byłoby najlepsze rozwiązanie, ha ha - materiał tani, łatwo dostępny i w wystarczającej ilości ;))

Przecież Nobla dostali badacze, którzy wykazali, że dorosłe komórki można przeprogramować. Dzięki temu mogą się one stać tzw. komórkami pluripotentnymi. Komórki pluripotentne, podobnie jak embrionalne komórki macierzyste, teoretycznie mogą różnicować się w inne rodzaje komórek i tkanek :)

Tak, tylko to są ostatnie odkrycia medycyny. Droga do wprowadzenia tych badań japońsko brytyjskich w życie i praktykę będzie długa, póki co za najbardziej skuteczne uważane są komórki multipotencjalne – powstające w zakresie pojedynczego listka zarodkowego. Komórki te mogą przekształcać się we wszystkie typy komórek tylko w obrębie danego listka zarodkowego z którego pochodzą. Np. w obrębie mezodermy mogą dać początek komórkom szpiku, krwi lub mięśni, do tej grupy należą krwiotwórcze komórki macierzyste, których źródłem jest ludzka krew pępowinowa.

Odnośnik do komentarza

Ale przecież niestety chyba cała państwowa służba zdrowia to takie kuriozum, które nie zapobiega i nie przeprowadza działań prewencyjnych a potem i tak brak pieniędzy na leczenie. Brak organów, brak krwi, leków, bezpłatnych szczepień i niemal wszystkiego. A przechowywanie komórek macierzystych kosztuje tyle, ile się płaci w bankach prywatnych. Pobranie też kosztuje. A i tak zdaje się PBKM zasponsorował akcję społeczną, której celem było zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w banku publicznym. Zbierano krew od rodzących kobiet, które wyraziły na to zgodę w szpitalach położniczych na terenie Polski.

Odnośnik do komentarza

Słyszałam, że istnieje możliwość przeprowadzenia tego na kasę chorych. Nie wiem czy to dobre informacje. Wiem też, że normalnie kosztuje to od 300 zł do nawet 1000 zł. To kolosalne ceny. Ostatnio długo się nad tym zastanawiałam, przeglądałam stronę chyba z 1 tys. razy. (znalazłam ją w sieci, wydawała mi się najbardziej wiarygodna) I też nie wiem co zrobić. Gdyby było to refundowane zdecydowałabym się od razu, a gdy jednak okaże sie, że nie jest to będę musiła jeszcze nad tych chwilkę pomyśleć. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza

Razem z żona nie mieliśmy wątpliwości czy pobrać i przechować komórki macierzyste z krwi pępowinowej.
Mamy możliwość zapewniania naszemu dziecku w przyszłości dodatkowej możliwości leczenia (oby nie było takiej potrzeby rzecz jasna). Medycyna nieustannie się rozwija, a komórki macierzyste to przyszłość.
Każdy kto ma taką możliwość powinien podjąć pozytywną decyzję w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...