Skocz do zawartości
Forum

Czy można przedawkować kwas foliowy?


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do ciąży więc zgosnie z zaleceniami lekarza biorę codziennie kwas foliowy w dawce 400mg. Jakiś czas temu zaczeły mi wypadac włosy (był to efekt licznych eksperymentów fryzjerskich ) i biorę pewien kompleks witamin na ich wzmocnienie. Zauwazyłam że w skład preparatu na włosy równiez wchodzi kwas foliowy w dawce 200mg na kapsułkę. W sumie dziennie biorę 600mg kwasu foliowego... więc moje pytanie tak jak w temacie, czy może stać się coś złego skoro biore go w takiej dawce.

Odnośnik do komentarza

dejanira5
Przygotowuję się do ciąży więc zgosnie z zaleceniami lekarza biorę codziennie kwas foliowy w dawce 400mg. Jakiś czas temu zaczeły mi wypadac włosy (był to efekt licznych eksperymentów fryzjerskich ) i biorę pewien kompleks witamin na ich wzmocnienie. Zauwazyłam że w skład preparatu na włosy równiez wchodzi kwas foliowy w dawce 200mg na kapsułkę. W sumie dziennie biorę 600mg kwasu foliowego... więc moje pytanie tak jak w temacie, czy może stać się coś złego skoro biore go w takiej dawce.

Ja swego czasu brałam folic 0,4 i lekarz powiedział że mogę łykac prenatal w którym też jest kwas foliowy. Napewno nic się nie stanie :) Nadmiar nie jest toksyczny dla ludzi ale jej zwiększone dawki mogą powodować bezsenność, rozdrażnienie.

Odnośnik do komentarza
Gość Paulinka25

ja biorę tabletki, kwas foliowy w dawce 0,8mg, i to i tak nie jest 100% dziennego zapotrzebowania. również przygotowuje się do ciąży, więc biorąc 0,6mg napewno nie przedawkowalas. lekarze zalecają 0,4mg każdej kobiecie, w ciążach np wysokiego ryzyka chorób neurologicznych zalecają 0,8. ja biorę 0,8 bo takie były w aptece akurat.

Odnośnik do komentarza

kwasu foliowego nie da się przedawkować, ja akurat brałam mamadha premium, tam jest 0,4 mg czyli tyle ile jest zalecae w ciązy, taka dawka zmniejsza ryzyko powaznych wad układu nerwowego u dziecka ale mój lekarz mówi żeby też ie zapominać o dha, magnezie, witaminie d, bo też się mega ważne by maluszek się dorbze rozwijał, te składniki miałam w moich witaminach

Odnośnik do komentarza

Ja brałam sporę dawki kwasy foliowego bo tak zalecił mi lekarz. Później sama zrobiłam sobie badanie krwi i miałam ponad normę. Przedawkowaniem tego nazwać nie mogę. Ale jak wychodzi za duży to warto zbadać homocysteinę, jak również jest za wysoko to być może mamy mutacje genu MTHFR. Ja mam musiałam zmienić kwas foliowy jaki brałam. Bo normalny mi się nie wchłania prawidłowo. Co jest niebezpieczne dla dziecka.

Odnośnik do komentarza
Gość Angelikkka

Myślę, że takie sprawy trzzeba skonsultować z lekarzem, on powinien powiedzieć jaki brać kwas foliowy i ile. Wydaje mi się, że wszystko w nadmiarze może szkodzić. Ja przed zajściem w ciążę brałam kwas foliowy a potem mama dha premium bo tak właśnie zalecił mi lakarz. Powiedział, że to lepsze niż branie wszytskiego osobno bo nie ma wtedy ryzyka przedawkowania.

Odnośnik do komentarza

Kwas foliowy jest wydalany z moczem.
W Polsce mówi się ze starającym oraz już tym w ciąży przepisuje się 0,4mg.
Na Słowacji z automatu jak wyszło ze jestem w ciąży lekarz przepisał 10mg (tak 10 nie 1 albo 0,1) kwasu foliowego na dzień.
Badania krwi odnośnie poziomu oraz jak długo jeszcze będzie potrzebny będę mieć pozniej.
Koleżanka która pierwsza ciąże poroniła, jak test hCG wyszedł pozytywnie to tez dostała 10mg kwasu plus zestaw witamin w którym jest dodatkowo 0,8 foliatow (0,4 kwas foliowy i 0,4 L-metylofolat).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...