Uczniowie, Nastolatki

Szkoła z internatem za granicą

~MałaMi3

~MałaMi3

Witam serdecznie wszystkich.
Chciałabym się poradzić was w ważnej sprawie. Otóż jestem mamą zdolnego 13-latka, którego marzeniem jest by zostać naukowcem i w przyszłości pracować dla NASA (wiem, że to może wydawać się nierealne, ale to marzenia 13 letniego chłopca ;)) Mój syn jest bardzo ambitnym dzieckiem, już teraz planuje, że będzie studiował za granicą. Jest bardzo dobrym uczniem, odnosi duże sukcesy i w innych dziedzinach również rozwija się dobrze (zarówno psychicznie jak i społecznie również).
Niedawno syn oznajmił, że bardzo chciałby zacząć naukę za granicą już w szkole średniej. Myślałam najpierw, że jest to niemożliwe, ale okazało się że istnieją organizacje zajmujące się szukaniem szkół z internatem dla dzieci z Europy Środkowej. Czytałam, że są to jedne z najlepszych szkół średnich w takich krajach jak USA czy Kanada, a dzieci po nich mają możliwość dostania się na najlepsze światowe uczelnie. Oczywiście jest to bardzo kosztowne, ale oni również załatwiają stypendia dla uczniów. Zastanawiam się czy powiedzieć o tym synowi, w końcu ma dopiero 13 lat i nie chce za wcześnie robić mu nadziei, zwłaszcza jeżeli by się nie udało. Zresztą trudno mi sobie wyobrazić żeby syn miał już np w przyszłym roku być tak daleko od domu, miałby tylko 14 lat (program jest dla dzieci w wieku 12-18 lat).
Co o tym myślicie? Taka szkoła to szansa na rozwój dla dziecka czy niepotrzebne odseparowywanie go od rodziny? Jeżeli będzie trzeba wyślę pod postem link do tego programu zagranicznej edukacji młodzieży.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

nikolina55

nikolina55

Na pewno dla dziecka jest to szansa, tylko rozstanie może być bardzo bolesne. Z drugiej strony może też nic z tego nie wyjść, więc może lepiej zostawić to dla siebie i działać ?

53312 nikolina55 Kobieta, 24 lata, Radom
marzen@

marzen@

Syn jest ambitny, to świetnie. Jednak ma dopiero 13 lat. Jak zniesie rozłąkę? Czy do tej pory wyjeżdżał w ogole gdzieś bez was, np. na obozy itp? Jak biegle posługuje się językiem obcym? Słyszałam o programach wymiany uczniowskie, ale to nie na cala szkole średnia, a na rok. I daje to uczniowi po prostu dobra znajomość języka i poznanie innej kultury.
W USA jest inny system nauczania. Dostanie się na dobre studia zależne jest od skończenia dobrego college'u a niekoniecznie liceum.
Poza tym w jaki sposób jesteś w stanie zweryfikować, czy szkoła polecana przez firmę zajmującą się wysyłaniem uczniów do USA jest na prawdę dobra? Do tego dziecko w trudnym okresie dojrzewania będzie tak daleko od domu? A co w przypadku jeśli coś się stanie? Nie jesteś w stanie w ciągu kilku godzin dotrzeć do dziecka.
Jeśli już musi być szkoła zagraniczna to nie lepiej gdzieś w Europie? Zresztą w dużych polskich miastach są tez świetne licea z matura międzynarodowa. Mając taką maturę może studiować w wybranym kraju, również w USA.
A na razie to wyślij dzieciaka na 2 miesiace wakacji za granicę w celu podszkolenia języka. I zobaczysz jak sobie poradzi z rozłąką.

--

Z. 2011, J. 2014

Przepraszam za brak polskich liter - mam stara klawiature i alt mi nie zawsze działa

26646 marzen Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...
~obywatelmarta

~obywatelmarta

Szkoła za granicą na pewno niesie ze sobą obawy, ma też plusy. Trzeba sobie przeanalizować wszystkie plusy i minusy uwzględniając też to czego chce dziecko. Na pewno w przyszłości zaplusuje to lepszymi możliwościami by dostać się na studia czy do pracy.