Skocz do zawartości
Forum

Zgrzytanie zębami u nastolatki


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, nie wiecie czasem od czego moja córka moze tak zgrzytac zębami, słysze to nawet w nocy jak ona juz spi, dopiero odd niedawna to przyuwazylam. Moze byc to z nerwów? To jest osoba bardzo sie wszystkim przejmująca, każdą kartkówka czy nawet zwykła lekcja matematyki bo ich babeczka jest mocno wymagająca. Czy to z czegos innego? Ona sobie chyba nie zdaje sprawy nawet, nie wiedziała ze tak robi jak ją o to zapytałam

Odnośnik do komentarza

Jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ stres jest jednym z czynników wywołujących bruksizm. Zwróć uwagę, czy córka ma jeszcze jakieś inne objawy: bóle głowy, pleców albo ucha, problemy z produkcją śliny czy obfite krwawienie z dziąseł w czasie szczotkowania zębów. Jeśli tak, nie należy bagatelizować problemu, ponieważ nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji: problemów mięśniowych, stawowych, stomatologicznych, neurologicznych czy laryngologicznych. Na naszym blogu piszemy więcej na temat potencjalnych powikłań: http://artdent.krakow.pl/czy-bruksizm-niszczy-zeby/. Córka powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Podane przez Panią objawy mogą być także objawem wady zgryzu. Zapraszamy do ArtDent w Krakowie przy Opolskiej - nasi doświadczeni stomatolodzy ocenią schorzenie i zastosują odpowiednie leczenie.

Odnośnik do komentarza

Troche sie o nią martwiłam a teraz sie boje jeszcze bardziej. Tyle razy jej mówiłam zeby wrzuciła na luz, ze ocena z matematyki to nie jest najważniejszy cel w życiu, że nie warto tak sobie nerwów psuc przez wymagającą nauczycielke. I teraz prosze… A jesli sie okaze ze to ten bruksizm to da sie go całkowicie wyleczyc? Na czym takie leczenie polega?

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim dostaje się nakładkę na zęby do zakładania na noc, żeby się nie ścierały, bo to już nieodwracalne :) A poza tym masaże mogą pomóc no i generalnie relaks :) ja kiedyś zgrzytałam, potem przeszło, potem powróciło, potem przeszło znowu... zależy w dużym stopniu od tego, co się akurat w naszym życiu dzieje :)

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim należy upewnić się co do przyczyny wystąpienia bruksizmu i ją wyeliminować. Jeżeli córka rzeczywiście zachorowała na tle nerwowym, przydatna może być wizyta u psychologa lub wsparcie w postaci leków uspokajających. Spróbuj nakłonić dziewczynę do znalezienia skutecznego sposobu na odprężenie przed i po nauce. Od strony stomatologicznej istnieją zabiegi służące wyrównywaniu zgryzu. Tymczasowym rozwiązaniem w celu zmniejszenia objawów są także specjalne nakładki umieszczane na zębach górnych.

Odnośnik do komentarza
Gość MalaMigotka

To się tak ładnie nazywa to zgrzytanie - bruksizm . Jak się tego nie leczy to potem sa tylko same problemy . Mnie np bolały sąsiednie zęby. w dodatku były na zębach takie charakterystyczne ślady , które zauważyła u mnie pani dr Grabowska -Jędryczka ze Stomatologii Cichoń.Musiałam mieć taką specjalną nakładkę , odpowiednio dopasowaną do mojego zgryzu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

anita_45
Troche sie o nią martwiłam a teraz sie boje jeszcze bardziej. Tyle razy jej mówiłam zeby wrzuciła na luz, ze ocena z matematyki to nie jest najważniejszy cel w życiu, że nie warto tak sobie nerwów psuc przez wymagającą nauczycielke. I teraz prosze… A jesli sie okaze ze to ten bruksizm to da sie go całkowicie wyleczyc? Na czym takie leczenie polega?

Mój synuś zgrzyta tylko po intensywnym dniu albo gdy ma katar i ciężko zasnąć ze względu na zatkany nos. Jak miał płytki sen bo miał ogromne migdały które blokowały pełny oddech to to było co noc. Odkąd wycieli mu wszystkie trzy migdały to jak ręka odjoł. Teraz tylko jak ma katar. Można zacząć od nakładki - ale czy będzie chciał zakładać na noc? Dobry sen pomógł. Zmieniam mu często pościel i kołdrę w zimie na zimową antyalergiczną zdrowotną Medika, a w lecie na letnią żeby komfort snu był dobry.
Odnośnik do komentarza

Dentysta mi to wyjaśnił, że często zgrzytamy zębami z nerwów podświadomie, jako sposób rozładowania napięcia. Albo, co gorsza, napinamy ciągle mięśnie szczęki, przez co zwiększamy nacisk i tarcie zębów. Ja bym tego nie lekceważyła ze względu na wiek córki, bo jak to nie będzie leczone, zęby zaczną się ścierać i mogą potem wychodzić różne problemy natury stomatologicznej. Sama tak miałam i żałuję, że wcześniej nie zaczęłam walczyć z bruksizmem u siebie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...