Skocz do zawartości
Forum

Liczebność klasy I


Rekomendowane odpowiedzi

Ulla, spokojnie, bo jak Ty będziesz przerażona, to może się to udzielić synkowi. Spokój i opowiadanie pozytywnych stron o szkole to przede wszystkim :)
Jak mój najstarszy syn szedł do I klasy (jako 6 latek), to było ich chyba 24, klasy nie mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. Były wtedy cztery klasy pierwsze.
U młodszego syna jest w I kl. 20 uczniów. Wszystkich pierwszych klas jest teraz siedem i z tego powodu po raz pierwszy wprowadzano system dwuzmianowy.
Uważam, że teraz dzieci mają fajnie, bo jak ja chodziłam do szkoły, to jak klasa liczyła 32 uczniów, to mówiło się, że to mało, bo standard to było 36-38 uczniów ;)
Jak chciałabyś, żeby synek był w klasie z kolegami z przedszkola, to przepisz go do innej klasy. To powszechna praktyka :). Tylko trzeba zrobić to na piśmie i u nas składało się je u dyrektora.
A sytuacja ilościowa może się jeszcze zmienić, bo dzieci będą dopisywane do list pierwszoklasistów do września i może się okazać, że np. zmniejszą ilość uczniów przez zrobienie jeszcze jednej klasy.

Odnośnik do komentarza

Ulla u nas w szkole w zeszłym roku jak Wiki szła to powstały 4 klasy pierwsze.. dwie - pok 18 uczniów i dwie po 21 ..ale z tego co dyrektor mówił .. prawnie mógł zrobić 3 klasy.
Pani, że inna to raczej norma .. nam się udało ale raczej to wyjątkowa sytuacja i nie będzie się powtarzać .. bo panie z zerówki przeszły do szkoły i teraz jedna uczy moją .. dzieci też przydzielane z uwzględnieniem z kim do przedszkola chodziły i z kim się bardziej trzymały (u nas przedszkole podlega szkole -jeden dyrektor)..
ale to raczej rzadkość (zresztą nie wiem jak będzie to nadal wyglądało) .. bo od znajomych wiem, że jest i tak, że przydzielają dzieci wg nr pesel aby wiek był zbliżony .. albo na zasadzie kto pierwszy ten lepszy czyli rodzice wybierają jaką chcą wychowawczynię dla dziecka.

Odnośnik do komentarza

Ulla, popatrzyłam z ciekawości po ile u nas od września będzie dzieci w pierwszych klasach. I na razie jest 7 klas pierwszych. 3 klasy są z 7-latkami i tam jest po 23-24 dzieci, a 4 klasy są z 6-latkami i tam jest po 18-19 dzieci.
Ale te liczby mogą się jeszcze zmienić, bo dzieci z rejonu mogą się nawet pod koniec sierpnia zapisać ;)
Dzieci są dzielone po klasach, poza tym, że wg wieku 6 i 7 lat, to również wg miesiąca urodzenia, by były zbliżone wiekowo. Po raz pierwszy wprowadzono to w trwającym teraz roku szkolnym. W sumie pomysł mi się podoba. Jak rodzic chciał by dziecko było w innej klasie (np. z ulubionym kolegą z przedszkola) i pomimo przeskoku kilku miesięcy, to nie było problemów by zostało przepisane :)

Był też taki rok, że można było iść do tej klasy, gdzie był wychowawca, którego chciało się mieć. Ale zrezygnowano z tego pomysłu, bo bywało, że przy zapisywaniu się w jednej klasie był już komplet dzieci, a u innych wychowawców po kilku uczniów. I by nie robić przykrości tym mniej „popularnym” nauczycielom, to zrezygnowano z takiej „opcji” ;)

Odnośnik do komentarza

Ulla, a nie wiesz może czy ta 1A, to ma dzieci zupełnie mieszane czy jest przewaga dzieci np. z jednej grupy przedszkolnej? Nie wiem jaki ma charakter Miki, ale często jest tak, że jak dziecko nie ma kolegów z podwórka czy przedszkola, to może się czuć wyalienowane, bo wszyscy się znają, mają wspólne tematy, a on ciągle będzie z boku. Oczywiście to nie reguła, ale w naszych pierwszych klasach kilka przypadków takich dzieci jest.

Odnośnik do komentarza

W szkole, w której pracuję, od września będą dwie klasy pierwsze. W I a będą siedmiolatki, prawdopodobnie 20 uczniów, a w klasie I b sześciolatki - chyba 15 osób. Oczywiście rodzice też zastanawiają się, do której Pani wychowawczyni lepiej zapisać. Możliwe są zmiany, przepisywania. Myślę jednak, że podział "rocznikowy" jest korzystny dla dzieci, bo znają się już z zerówki czy przedszkola. Wszystko się jednak wyklaruje najpewniej we wrześniu.

Odnośnik do komentarza

teoretycznie własnie wiekowo dzieci powinny być dzielone, ale u nas np dochodzi tez kwestia tego ze cześć dzieci jest dojeżdżających wiec to ma główny wpływ na przydział do klas tak zeby potem z dowozem i odwożeniem do szkoły nie było problemu. a klasy max 25 dzieci. ale jeszcze zadnych list nie ma wiec zobaczymy jak bedzie, podobno 4 klasy ma byc.

Odnośnik do komentarza

Tak klasy max 25 uczniów a u mojej córy planowane jest 28-29 :/ Ponoc są jakieś odstępstwa od normy (!!!) chociaż mam nadzieje że jednak przejrzą na oczy i 1 wrzesnia okaze sie że stworzyli dodatkową klase. Tym bardziej ze w jednej grupie ma być 22 dzieci a w drugiej ze względu na dojazdy autobusem szkolnym właśnie koło 30 :/

http://suwaczki.maluchy.pl/li-63211.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-63212.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9ltfs8fwlk7az538.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...