Uczniowie, Nastolatki

Jak spokojnie i bez stresu dla obojga uczyć dziecko czytać ?

Dorotaaa

Dorotaaa

Witam,
mam 6 letnią córeczkę i próbuję uczyć ją czytać ale bardzo się denerwuję jak zamiast czytać zgaduje i nie słucha jak proszę aby czytała a nie zgadywała , ogólnie czytanie staje się katorgą dla niej i dla mnie a ja bym chciała żeby było odwrotnie :( Proszę o poradę .
z Poważaniem D.Ch.

35621 dorotaaa Kobieta, 35 lat, Gdańsk

Odpowiedzi znajdują się poniżej

monabarga

monabarga

Dorotaaa,
Jest metoda Domana, poczytaj sobie w necie,
dodatkowo na początek jest dobra metoda dzielenia wyrazów na sylaby - jest dużo książeczek z naklejkami, zachęcających dzieci do czytania.

--

http://www.suwaczek.pl/cache/c26b8b8a35.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7883a985c6.png

12490 monabarga Kobieta, 40 lat, Lubelskie
Dorotaaa

Dorotaaa

Widziałam metodę którą Pani mi poleciła ale nie chcę kupować żadnych płyt tylko poradę konkretną którą będe mogła zastosować

35621 dorotaaa Kobieta, 35 lat, Gdańsk
Lolita

Lolita

Proponuje poszukaćw internecie . Jest wiele skutecznych metod :)

35701 lolita Kobieta, 29 lat, Świdnica
psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

O tym, jak wygląda metoda Domana i na czym polega czytanie globalne można dowiedzieć się tutaj:
http://parenting.pl/portal/metoda-domana http://parenting.pl/portal/czym-jest-czytanie-globalne http://parenting.pl/portal/nauka-czytania-dla-dzieci

Pozdrawiam!

PS. Polecam też Metodę 18 struktur wyrazowych. Jest to co prawda metoda używana w pracy z dziećmi z trudnościami w czytaniu i pisaniu, z dziećmi z dysleksją, ale można ją też zastosować, by zachęcić dziecko do czytania na etapie nauczania w klasach początkowych.

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 32 lata, Lublin
nikawa

nikawa

Czy metoda Domana nie jest dla młodszych dzieci? To w przypadku 6 latki nadal będzie zgadywanie. Osobiście preferuję metodę sylabową.
Mój synek ma 4 lata. Najpierw poznał samogłoski, a następnie spółgłoski w sylabach. Gdy się połączy sylaby to ma się wyraz.
A czy córka rozumie syntezę? Gdy się jej literuje, to słyszy wyraz? Potrafi odpowiedzieć na jaką literę rozpoczyna się wyraz? Na jaką się kończy? Polecam książeczkę 'mam oko na litery' do wspólnych poszukiwań liter na daną literę. Dobra zabawa połączona z nauką.

35628 nikawa Kobieta, 33 lata, P
Babciola

Babciola

Można barć udział w różnych ciekawych konkursach dla dzieci związanych z czytaniem. Sam udział i nagrody będę dzieci mobilizowały do czytania.

33425 babciola Kobieta, 40 lat, Warszawa
~Adela15

~Adela15

Dobrym sposobem jest czytanie dziecku książeczek i mówienie mu żeby śledziło wzrokiem tekst ;) na początek żeby się oswoiło z literkami sylabami i całymi słowami na pewno nie można zmuszać dziecka bo się zniechęci.

http://www.firemax.pl/

~Jakub

~Jakub

W moim przypadku okazało się, że najlepszą metodą na zainteresowanie malucha czytaniem jest znalezienie interesującego go tematu. Junior nie chciał się uczyć składania literek do puki nie przywiózł od dziadków książeczki z dinozaurami. Okazało się, że moi rodzice zabrali go na wycieczkę do parku prehistorycznego a na pamiątkę ofiarowali mu kolorową czytankę w klimacie dinozaurów ze słówkami typu: dino, ząb, jama, kot itp.