Skocz do zawartości
Forum

Doradztwo zawodowe dla młodzieży?


Rekomendowane odpowiedzi

Mimo, że ustawy oświatowe różnych miast dookreślają, by młodzież miała zajęcia z doradcą zawodowym, to jednak wiele szkół tego nie realzuje. Chciałabym zapytać zatem was rodzice nastolatków czy uważacie takie zajęcia za potrzebne dla swoich pociech? Jeżeli tak to co chcielibyście przez takie zajęcia by dziecko nauczyło się?

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

Uważam, że jak najbardziej młodzież powinna mieć zajęcia z doradcą zawodowym, by móc rozsądnie pokierować swoim życiem. W końcu od wyboru szkoły zależy potem nasza kariera zawodowa. Młodzi ludzie nie wiedzą, jak wygląda rynek pracy, jak się zmienia zapotrzebowanie na różne zawody itd. Nie chciałabym jednak, żeby zajęcia z doradcą wyglądały tak, jak było to w moim liceum. Przyszła Pani psycholog/doradca zawodowy na dwa spotkania. Na jednym pogadała o rodzajach szkół i rozdała testy, które wypełniliśmy, nie rozumiejąc w ogóle sensu tych testów, a na drugim spotkaniu powiedziała nam, na jakie zawody każdy z nas by się nadawał, bo tak wyszło z testu. Mnie wyszło, że nadaję się na księdza!?!?! Takiemu doradztwu mówię NIE. Wolałabym, żeby to były jakieś spotkania systematyczne, chociaż raz w miesiącu, ale żeby dzieci faktycznie coś z tego wyniosły. Najlepiej, żeby miały charakter warsztatów, na których dziecko mogłoby się czegoś samo nauczyć, np. zorganizować jakieś zajęcia, w których robimy przegląd wszystkich lokalnych szkół średnich (jakie licea, szkoły zawodowe, technika), jakie profile są w tych szkołach, czego tam się uczy, kim można zostać po takiej szkole. Niech dzieci siądą w grupkach przy komputerach, poszperają w Internecie, wejdą na poszczególne strony szkół średnich, sami poczytają, zrobią notatki, przeanalizują, która szkoła im się najbardziej podoba i dlaczego, co jest takiego atrakcyjnego w tej szkole, że warto do niej pójść. Potem, na kolejnym spotkaniu ewentualnie można zrobić jakieś inwentarze do predyspozycji zawodowych uczniów. Niech te zajęcia z doradcą mają jakiś logiczny ciąg, sens i faktycznie służą dzieciom, a nie będą odbębniane tylko dlatego, żeby sobie odhaczyć, że coś takiego jak doradztwo zawodowe w szkole się odbyło.

Odnośnik do komentarza

ja myślę że jak najbardziej potrzebne a co można dzięki temu zyskać to chyba sprawa indywidualna są przecież tacy co nie bardzo interesują się przyszłością ale wydaje mi się ze takie zajęcia z doradcą pozwoliłyby młodzieży na zdobycie większej świadomości jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe bo sami niestety nie do końca potrafią tego stwierdzić przynajmniej nie wszyscy

Odnośnik do komentarza

cudowne wasze wszystkie wiadomości bo tak naprawdę ustawa ustawą ale warto zdawać sobie sprawę, że młodzi ludzie mogą wiedzieć jak skutecznie pokierować swoim życiem zawodowym, czym się kierować w wyborze kształcenia etc. - cieszę się, że twierdzicie że doradca zawodowy jest potrzebny młodzieży - mam nadzieję, że młodzież też tak twierdzi

Odnośnik do komentarza

Urszula Rogalska
cudowne wasze wszystkie wiadomości bo tak naprawdę ustawa ustawą ale warto zdawać sobie sprawę, że młodzi ludzie mogą wiedzieć jak skutecznie pokierować swoim życiem zawodowym, czym się kierować w wyborze kształcenia etc. - cieszę się, że twierdzicie że doradca zawodowy jest potrzebny młodzieży - mam nadzieję, że młodzież też tak twierdzi

nie wiem wydaje mi się ze większość nastolatków wychodzi z założenia że oni wiedzą wszystko najlepiej ale właśnie rodzice czy doradcy zawodowi potrzebni są po to by uchronić dzieci przed błędnymi decyzjami czy im się to podoba czy nie

Odnośnik do komentarza

u nas w szkole było takie coś ale w formie zajęć z uczniami, teraz nie wiem czy młodzież ma takie zajęcia - no ale od czego mamy neta :) w moich czasach nie było internetu i nie mieliśmy skąd brać takiej wiedzy jak teraz :-) dużo porad nt samorozwoju i motywacji jest np tutaj http://bogatyumysl.pl/ panowie doradzają jak wybrać odpowiedni kierunek studiów itd :)

Odnośnik do komentarza

U nas w szkole odbywają się takie zajęcia dla trzeciogimnazjalistów. Myślę, że jest to dobry pomysł pani dyrektor, gdyż większość uczniów nie ma jeszcze do końca sprecyzowanych celów w życiu. Zajęcia są naprawdę przydatne, robimy wiele testów, które pozwalają nam mniej więcej określić czy powinniśmy pracować w bliskich kontaktach z ludźmi, czy pracować jako osoba wykonująca prace techniczne :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...