sympatyczna

Kobieta, 32 lata, Kraków

Ostatnie posty użytkownika
sympatyczna

Re: wymioty w przedszkolu

Witaj!
Napisałaś, że Ksawery nie zbyt chętnie chodzi do przedszkola- wymioty mogą być efektem stresu związanego z pobytem w placówce. Może synek nie jest zwyczajnie gotowy na to, aby uczęszczać do przedszkola?
Ile lat ma Ksawery? Jak długo chodzi do przedszkola? Na ile godzin chłopiec zostaje pod opieką przedszkolanek? Jak wyglądały wasze początki z przedszkolem? Czy od początku Mały chodził chętnie? Czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś szczególnego? Może się czegoś wystraszył?
Czasami u niektórych dzieci zdarza się tak, że z opóźnieniem reagują na pozostawianie ich w placówce. Niektóre dzieci chodzą na początku chętnie, po pewnym czasie dopiero następuje reakcja stresowa i chcą uniknąć pójścia do przedszkola.
Czy dziecko leżakuje w przedszkolu, czy zasypia? Jeżeli tak, to ja wygląda sprawa z zasypianiem? W większości przedszkoli są określone, przymusowe godziny zasypiania dzieci i niestety nawet jeżeli dziecko nie zasypia, lub nie chce zasnąć to zobligowane jest do leżenia na leżaku w danych godzinach.
Czy rozmawiałaś z Ksawerym o tym dlaczego chodzi do przedszkola? Zapytaj przedszkolanek o to, jak Mały zachowuje się w kontaktach z rówieśnikami, czy chętnie uczestniczy w grach i zabawach zespołowych, czy chętnie bawi się z innymi dziećmi, czy jest raczej wyobcowany?
Aby przełamać niechęć do pobytu w przedszkolu spróbuj rozmawiać z dzieckiem na ten temat. Poproś aby codziennie opisywał swój dzień, mówił co fajnego robił w przedszkolu, w co bawił się z kolegami, czy zna wierszyk, piosenkę, czy pani przedszkolanka wymyśla fajne zabawy. Zadawaj szczegółowe pytania, mów spokojnym tonem, bądź wesoła, niech przedszkole kojarzy mu się z dobrymi rzeczami. Chwal dziecko za to, że chodzi do przedszkola, chwal jego zachowanie, mów jaka jesteś z niego dumna, że wstaje rano i z uśmiechem idzie do dzieci.
Zapewniaj, że zawsze wrócisz po Ksawerego. Nie wiem od kiedy zaczął się problem z wymiotami. Pisałaś, że chłopca nic nie boli i nie skarży się na dolegliwości bólowe. Jeżeli problem pojawił się niedługo po powrocie/pójściu do przedszkola to tak jak wspominałam może być to opóźniona reakcja obronna. Jeżeli problem będzie się utrzymywał i dziecko zacznie histeryzować a problem wymiotów się utrzyma to umawiaj się z nim na krótszy pobyt w przedszkolu, później stopniowo go wydłużając. Być może będzie konieczna wizyta u przedszkolnego psychologa.
Pozdrawiam serdecznie.