stomatolog

Kobieta, 43 lata, Warszawa

Ostatnie posty użytkownika
stomatolog

Re: Stomatolog.a

Leczenie próchnicy bez względu na wiek pacjenta najbardziej jest skuteczne jeśli się ja usunie z zęba a ubytek zabezpieczy plombą lub lekarstwem. Dziecko to taki sam pacjent jak każdy inny, tylko wymaga więcej cierpliwości. Od rodzica również. To od przygotowania w domu zależy współpraca małego pacjenta. Dobrze przygotowane i świadome dziecko w wieku 3 lat może super współpracowac i wyleczyć wiele dziur. Polecam wykonanie ćwiczeń przygotowujących do pierwszej wizyty( dostępne na www.pankrokodyl.pl) oraz uświadomienie dziecka o stanie jego zębów.
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Prosze zgłosic się do dentysty , który oceni rodzaj złogów na zębach. Kamień w tym wieku to rzadkość.
Każdy rodzaj złogów nazębnych wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej.Warto zasięgnąc języka u dentysty bądź higienistki stomatologicznej jak nalezy dbać o zęby dziecka w tym wieku.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Jak najbardziej można lakierować. Jest to zabieg, który przeprowadza się w gabinecie co 4 miesiąca. Lakowanie dotyczy zębów z zagłębieniami, o tym które zęby lakować decyduje dentysta. Zęby najlepiej zalakować do 4 miesięcy od pojawienia się w jamie ustnej, aby były idealnie zdrowe.
Oprócz zabiegów profesjonalnych można zmienić pastę do zębów na taką, która zawiera 1400ppm fluoru oraz fluoryzacje domową np. żelem elmex jeden raz w tygodniu.
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

~hramitko1
Moje pięciomiesięczne dziecko też ma 2 dolne jedynki, czy TEż POWINNA UżYWAć PASTY? w dzień używamy szczoteczki z wodą takiej z gumowymi włoskami, myję też te ząbki gazikiem zamoczonym w wodzie. W nocy nadal dostaje mleko (karmię wyłacznie piersią) czy w takim razie po każdym karmieniu nocnym myć ząbki??????

Mleko matki ma najbardziej optymalny dla dziecka skład i zawiera naturalne substancje odpornościowe, dzięki czemu jest dopuszczalne, żeby w przypadku naturalnego karmienia nie myć po jedzeniu zębów. Jeśli jednak nawet część posiłku jest z mleka sztucznego należy przynajmniej podać do picia wodę, aby rozcieńczyć cukry w ślinie. Nocne jedzenie jest problemowe ze względu na spadek wydzielanej śliny (i immunoglobulin) i obniżeniu naturalnych działań ochronnych naszego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o zęby jeśli dziecko je w nocy, a do pewnego wieku je.
Od pierwszego zęba można używać pasty z fluorem (250 ppm fluoru) w niewielkiej ilości ( 1-2mm), bo dziecko wszystko połknie.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

dorotea72
Czy można dzieciom szczotkować zęby szczoteczką soniczną? Maluchy mają 3 i 5 lat.

Witam,
Szczotkowanie zębów w tym wieku powinno odbywać się pod nadzorem rodzica,tzn. że rodzic poprawia szczotkowanie dziecka lub nawet dodatkowo szczotkuje jeśli jest taka potrzeba.
Moim zdaniem rodzaj szczoteczki jest do decyzji osoby szczotkujacej. Jeśli to rodzic szczotkuje to z całą pewńością można użyć szczotki sonicznej. Gdyby jednak miało to być samodzielne szczotkowanie doradzam ścisłą kontrolę ze względu na specyfikę działania tej szczotki oraz jej siłę. Nieprawidłowo stosowana może uszkodzić szkliwo i dziąsła.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Prosze spokojnie poczekać na trójki.Te zęby wyrzynają się często pózniej.
Warto pokazac sie u dentysty aby ocenic budowę wałów dziąsłowych i okreslic połozenie tych zębów.
Przede wszystkim jesli ma wszystkie inne zęby proponuje zachować spokój.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Radzę udac sie do dentysty, który profesjonalnie oceni stan zęba.Jest mozliwośc , że to przebarwienie, ale żeby to jednoznacznie stwierdzic konieczne jest profesjonalne badanie.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Odchodzi się od stosowania preparatów fluoru doustnie.Zamiast tego zaleca się stosowanie do zaleceń higienicznych ( szczotkowanie zębów min 3 razy dziennie),stosowanie fluoru zewnętrznie czyli w pastach dostosowanych do wieku dziecka oraz zabiegi profilaktyczne profesjonalne co 4 miesiące w gabinecie( lakierowanie zębów).Oprócz tego nalezy dbać o zdrowie ogólne dbając o zbalansowana dietę dziecka.
Są oczywiście indywidualne sytuacje kiedy lekarz zaleca stosowanie kropli, jednak nalezy to skonsultować z pediatrą oraz zebrać precyzyjny wywiad zdrowotno-środowiskowy.Jest na tyle dużo metod fluoryzacji kontaktowej, że w tej chwili rzadko zaleca się krople czy tabletki z fluorem.
pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Może to być niedorozwój szkliwa jesli zęby się takie wyrzynały.Jesli zmiany te powstały pózniej może to być próchnica.Konieczna będzie wizyta u dentysty w celu oceny stanu zębów i zadecydowania jakich działań wymagają.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

martyna30
dzień dobry:)
mój synek ma 11 miesięcy
ma na dole 4 zeby i wychodzi mu pierwszy u góry i mam wrazenie że jak sobie gaworzy (zauważyła to jal lezał) to jakby zuchwa była lekko wysunięta jakoś tak to wygląda jak składa te zabki dolne do górnych dzionseł, nawet jak sie śmieje to te dolne zeby są bardzo wyeksponowane
i nie wiem czy to tylko takie wrażenie, czy można już gdzies to skonslutować? czy jeszcze za wcześnie?
synek na piersi, od miesiaca też na butli ale pije z niej tylko mleko 2 do 3 razy dzienne, a tak to z kubeczka albo butelki z dziubkiem, generalnie bez smoczka, czasem sporadycznie na spacerze dostawał albo w samochodzie ale to baaardzo żadko,

pozdrawiam:)

Warto pojawić sie u ortodonty w celu profesjonalnej oceny ułożenia żuchwy.To co Pani obserwuje może wynikac z niecałkowitego wyrznięcia sie zębów, warto poobserwować co będzie sie działo.U tak małego dziecka leczenie polega na wykonywaniu czynności korygujących( np. odpowiednie układanie dziecka do snu) lub ćwiczeń.Po obejrzeniu ortodonta z pewnościa zaleci odpowiednie postępowanie jeśli będzie to potrzebne.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
To pytanie nalezy skierowac do sanepidu. Tam uzyska Pani niezbędne informacje.

stomatolog

Re: Forum w nowej odsłonie

Ehh niestety ciągle wyskakują nowe rzeczy, których rozwiązanie jest niestandardowe, co niestety wydłuża prace. Mamy nadzieję, że już wszystko zostało namierzone i zostało tylko rozwiązywanie :)

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Myśle, że za wczesnie na zmartwienie.Proszę poobserwowac jeszcze ząb, byc może w trakcie wyrzynania zmieni jeszcze położenie. Każde nieprawidłowe położenie zęba warto skonsultować z ortodontą, który może zalecic ćwiczenia lub aparat korekcyjny.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Biała błonka to prawdopodobnie osad. Warto skonsultowac się z higienistka w celu sprawdzenia technik utrzymania czystości jamy ustnej. Proszę pamietać, że mycie zębów nie wystarczy- trzeba zadbać o dziąsła i język, które często są duzym siedliskiem bakterii.
Sugeruje wizytę u dentysty i w gabinecie higieny.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Stres stomatologiczny może mieć bardzo różne pochodzenie. W celu zmniejszenia strachu lub poznania technik relaksacyjnych przed i w trakcie wizyty dobrze jest się skonsultować z psychologiem. Jesli ćwiczenia nie pomagaja stres mozna złagodzic lekami, zaleci je lekarz stomatolog po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Mari
super! dziękuję za odpowiedź! nie wiedziałam, że pokarm matki ma również i takie właściwości :) to mnie uspokaja w takim razie :) i moje dziecko pije tylko wodę poza moim pokarmem :) z tym nie ma problemu bo i my z mężem pijemy prawie wyłącznie wodę :)
Maluszek dostaje na razie inny pokarm tylko 3 razy dziennie, więc damy radę z utrzymaniem czystość ząbków, a proszę mi jeszcze powiedzieć, czy wystarczy "szczotkować" te wychodzące ząbki taką gumową nakładką na palec w kształcie szczoteczki z jednej strony, a z drugiej ma wypustki do masowania dziąsełek?
Pisze Pani wyżej o paście do zębów, ale nie wiem, czy już mam ją stosowac? te ząbki ledwo widać, bo dopiero się przebiły :) a swoją drogą i tak wybieram isę do swojej dentystki to i z nią porozmawiam :)

Tak, taka szczotka na tym etapie wystarczy. Na rynku dostępne sa pasty bez fluoru, nadajace się do stosowania od niemowlęctwa np. Nenedent Baby, pastę przeznaczoną dla dzieci od pierwszego ząbka - Elmex dla dzieci, służy ochronie zębów mlecznych. Zawiera w swoim składzie aminofluorek (500 ppm), dlatego na szczoteczkę nakładamy niewielka ilość (od odrobiny na czubku szczotki do ziarenka zielonego groszku u starszych dzieci),można wybrać żel – np. Ziajka (dla dzieci od 1 ząbka),żel jest polecany dla dzieci z terenów o podwyższonym poziomie fluoru w wodzie. Są dostępne m.in. Elmex junior (zawiera wysokoaktywny aminofluorek – 1400 ppm), Gum junior w różnych smakach (zawiera fluor – 500ppm), Oral B Stages o owocowym smaku (bez dodatku cukru), Bobini (stężenie aktywnych jonów fluoru – 250 ppm.), Aquafresh kids (stężenie fluoru 500 ppm). W sklepach internetowych dostępne pasty ekologiczne, np. Lawera, Logona. Zanim zaczniesz stosowac paste z fluorem u swojego dziecka sparwdz, ile fluoru jest w wodzie, powietrzu i pożywieniu. Pierwsze dwie informacje uzyskasz w sanepidzie, trzecią można sprawdzić samodzielnie po zawartości fluoru w produktach spożywczych.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Mari
Podepnę się tutaj z pytanie, bo w sumie temat podobny. Intryguje mnie pewna kwestia. Mojemu synkowi, który wciąż jest na piersi, rosną dwa pierwsze ząbki. Nie wiem jak o nie dbać, ale chodzi mi o noc i wieczór.
Nie ma szans, żebym mu przemyła wacikiem te ząbki po karmienu, bo on wtedy na wpół śpi i go tym tylko rozbudzę, choć jeśli to jest ważne to do tego go przyzwyczają, bardziej zastanawia mnie, jak dbać o higienę tych ząbków, kiedy dziecko wciąż je kilka razy w nocy? Budzi się 4 razy i nie wyobrażam sobie za każdym razem przemywania mu ząbków, bo znów... jego to tylko rozbudzi...

Jak sobie poradzić z higieną ząbków, kiedy dziecko wciąż je mleko mamy w nocy?

Jesli przed snem dziecko ma umyte zęby i w nocy dostaje wyłacznie pokarm matki nie jest to powód do zmartwienia.
Mleko matki ma działanie bakteriostatyczne, nie obniża znacząco ph w jamie ustnej przez co nie sprzyja rozwojowi bakterii próchnicotwórczych, ssanie to odruch powodujący wydzielanie śliny co rozcieńcza ewentualne substraty do rozwoju bakterii.
Proszę jednak pamietać, że dotyczy to wyłącznie mleka matki. Jesli dieta jest mieszana zęby powinny byc dokładnie szczotkowane najlepiej po każdym posiłku. Stopniowo zapewne jedzenie nocne będzie zanikać.Wtedy ostatnie szczotkowanie przed spaniem jest bardzo ważne, a po nim w nocy jesli jakieś picie to woda.

Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
5,5 letnie dziecko spokojnie może przejść na pastę elmex junior. Na etykiecie są informacje producenta mające zadbać o bezpieczeństwo użycia u pacjentów mniej świadomych. Warunkiem przejścia na pastę z większą ilościa fluoru jest opanowanie przez dziecko wypluwania. Z mojego doświadczenia wynika, że już 3.5 latek pod kontrola dorosłej osoby jest w stanie szczotkować taka pastą. Róznica miedzy pierwszą elmex z myszka a elmex junior polega na innej ilości fluoru w tych pastach. Jest to róznica rzędu 1000 jednostek fluoru więc spora. Elmex z myszka zalecamy do pierwszych zębów. Jak tylko dziecko panuje nad połykaniem pasty zalecamy pastę junior, aby wzmacniać szkliwo zębów. Zmiane pasty najlepiej jest skonsultować ze swoim dentystą.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,

Jesli lekarz dał skierowanie to znaczy, że miał powód. Być może jest to na tyle duża zmiana, że nie mieści się w fizjologii.

Dziecko jest na tyle małe, że odpowiednia profilaktyka ortodontyczna prawdopodobnie przynajmniej częściowo skoryguje wadę.

Sytuacja wymaga konsultacji z ortodontą, który da odpowiednie zalecenia leczniczo-profilaktyczne i zapewne zaleci kontrolę co 6 miesięcy.

Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Zmiana taka wymaga konsultacji specjalisty. Konieczna jest wizyta w gabinecie najlepiej ze specjalistą pedodoncji.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Przede wszystkim należy przeprowadzić diagnostykę i ustalić przyczynę uszkodzenia dziąseł. Sama pasta nie załatwi sprawy. Do czasu podjęcia leczenia może Pani stosowac pasty lecznicze, np. Meridol, Lacalut active, Parodontax.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Szczoteczka elektryczna do codziennej higieny u trzylatka jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że to rodzić szczotkuje tą szczotka dziecku zęby. Ze względu na to, że wymaga kontroli nacisku. Warto zainwestować w technologicznie zaawansowaną szczotkę i dokupić końcówkę dla dziecka. Nie jestem przedstawicielem handlowym żadnej z firm, więc nie mogę zarekomendować konkretnego modelu szczotki. Podczas dokonywania wybory proszę zwrócić uwagę na ilość płaszczyzn w jakich wykonuje ruchy, im więcej tym lepiej.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Zwłaszcza w błogosławionym stanie należy dbać o zdrowie, bo zdrowie matki bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka. Leczenie kanałowe musi się odbyć. Jest całkowicie bezpieczne dla Pani i dziecka.Zaniechanie tego leczenia mogłoby stać się przyczyną zakażenia organizmu.Leczenie kanałowe polega na odkażeniu wnętrza zęba i zamknięciu go materiałem, który wzmocni strukturę zęba i szczelnie go zamknie, aby bakterie nie mogły się w nim osiedlić. W ciąży nie można wykonywać zdjęć rentgenowskich.Prawdopodobnie leczenie na tym etapie zakończy się na odkażeniu zęba i założeniu opatrunku. Po rozwiązaniu będzie można wykonać zdjęcie kontrolne i dokończyć jego leczenie.
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Proszę zrobic wywiad rodzinny pod kątem podobnych sytuacji w rodzinie. Czasem brakuje zawiązka zęba i ząb się nie wyrznie. Jak dziecko będzie starsze można wykonac zdjęcie radiowizjograficzne tej okolicy i sprawdzić czy jest ten ząb w kości, czy nie. Na razie sugeruje wizytę u dentysty w celu oceny tej okolicy. Lekarz potrafi ocenić stan wyrostka zębodołowego pod kątem polożenia zęba. Być może będzie wyczuwalny w badaniu i od razu się to wyjaśni.

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Zgodnie ze stanem bieżącym wiedzy na temat wypełnień wiadomo, że światłoutwardzalne są najlepsze. Dłużej zachowują szczelność, są odporniejsze na ścieranie i urazy, bardziej estetyczne i dają lepsze mozliwości rekonstrukcyjne. Wypełnienia chemoutwardzalne są stosowane w naszym gabinecie wyłacznie jako wypełnienia czasowe lub ostateczne w trudnych warunkach, bo mniej sa wrazliwe na wilgoć w trakcie utwardzania się. Mogą być tez stosowane z wyboru ze względów ekonomicznych, bo materiały chemoutwardzalne są tańsze.

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Nie sądzę żeby podanie leków podczas wizyty stomatologicznej mialo bezpośredni związek z kolka u dziecka. Oczywiście nalezy uważać z podawaniem leków u kobiet w ciąży i karmiących ponieważ nie ma badań, które mogłyby ocenić wpływ leków na dziecko.Warto jednak pamietać , że ciąża i okres karmienia to normalny czas w zyciu kobiety i trudno czekać wiele miesięcy na leczenie z tego powodu. Poza tym stan zębów ma wpływ na ogólny stan zdrowia i tym bardziej kobieta w ciązy i w czasie karmienia powinna zadbać również o zęby, bo nieleczone są zródłem zakażenia dla całego organizmu.

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Jakość szczotkowanie zależy od czasu i techniki szczotkowania.Nawet jesli Pani wydłuzy ten czas a technika jest taka jak Pani opisuje jakośc tego szczotkowania będzie niedostateczna.Nalezałoby przede wszystkim skupić sie w pierwszym etapie na technice- nauczyc dziecko otwierać buzię, uświadomić które powierzchnie trzeba umyć, posłuzyc za przykład i konsekwentnie ćwiczyć.Dopiero po opanowaniu tych elementów wydłużać stopniowo czas szczotkowania.
Odnośnie drugiego pytania: jesli Państwa niepokoi sytuacja braku zębów nalezy sie zgłosic do dentysty aby ocenic stan dziąseł i zbadać położenie zębów. Są pacjenci, którzy w tym wieku jeszcze nie mają zębów w jamie ustnej.Wyrzynanie sie zębów to bardzo indywidualna sprawa i u każdego dziecka przebiega inaczej.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Może sie tak stać, jednak warto podjąc próbę takiego leczenia.W tej obecnej sytuacji i tak zęby nie będa słuzyc prawidłowo, a zatrzymany ząb i tak musialby być usunięty, bo może stać sie podłożem do rozwoju torbieli.Nie mam pantomogramu i nie widze pacjenta więc cięzko jest mi coś doradzić.Jesli ma Pani wątpliwości prosze skonsultowac się jeszcze z innym lekarzem.Warto zasięgnąc opinii kilku specjalistów zanim podejmie się tak ważna decyzję.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Pięciolatek może uzywać juz płynów dla dorosłych ponieważ kontroluje odruch połykania.Prosze wybrać płyn bez alkoholu.Najlepiej dać dziecku kilka do wybrania odpowiadajacego mu smaku. Płyn najlepiej stosować po umyciu i wynitkowaniu zębów.Po płukaniu płynem proszę nie płukać już wodą, nie jeść i nie pić przynajmniej pół godziny.Proszę pamietać, że płukanie płynem nie zastępuje szczotkowania i nitkowania zębów.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Ruchomość takiego zęba jesli było niewielkie, nie powinno sie utrzymywać dłużej niz tydzień.Należy w tym czasie zachowac ostroznośc podczas jedzenia.Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbada ruchomość zęba i przekaże dalsze zalecenia.Nie ma standardowo zalecanego czasu ostrozności w takich przypadkach.Jest to sprawa bardzo indywidualna i w każdym przypadku inaczej przebiega gojenie.Jeśli chodzi o higienę to jest niezbędna do prawidłowego gojenia takiej okolicy.Miękką szczotka należy dokładnie szczotkować całą okolicę, aby nie dopuścic do stanu zapalnego.
Ząb po urazie należy obserwować kilka miesięcy, bo czasem występują powikłania pózne, np obumarcie, ruchomość, ropień.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Od pierwszego zęba nalezy stosować pastę do zębów.Płukanie to tylko rozcieńczanie resztek jedzenia i nie wystarczy do zabezpieczenia się przed próchnicą.Szczotkowanie powinno odbywac sie po kazdym jedzeniu,a minimalna ilość 3- ech szczotkowań niezbędna do zachowania zdrowia zębów. Szczoteczka gumowa byłaby tu najlepszym rozwiązaniem, jednak jesli rodzicowi wygodniej jest szczotkować szczotką z trzonkiem i główką proszę wybrać tą wygodniejsza opcję.
Kontakt z dentystą od pierwszego zęba jest bardzo wskazany. Dentysta oceni jakość higieny jamy ustnej, zbada stan błony śluzowej i dziąseł, porozmawia na temat prawidłowej diety i profilaktyce przeciwpróchnicowej.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

odpowiedź dla drugiej mamy:

Witam,
Sytuacja wymaga cierpliowści ze strony rodziców.Wyrzynanie się zębów powoduje przejściowy stan zapalny, który może generować ból i reakcję ogólną organizmu w postaci gorączki.Aby wyeliminiwać mozliwość nałożenia się objawów z powodu choroby należy zgłosić się do pediatry w celu zbadania dziecka.Po konsultacji z pediatra można podać leki p/ bólowe i p/gorączkowe, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Gryzaki i masaż dziąseł bardzo pomaga. Bardzo ważne jest utrzymanie higieny.Stan zapalny dziąseł może sie pogłębić jesli w jamie ustnej będa
zalegać resztki jedzenia.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Odpowiedź dla mamy Magdy :

Witam,
Bolesne ząbkowanie jest dość uciążliwe i dla dziecka i dla rodzica. Jednak wyeliminowanie bólu jest trudne. Można stosować masaż dziąseł gryzakiem(schłodzonym w lodówce lub z uzyciem żelu przeciwzapalnego), do jedzenia podawać chłodne jedzenie, masaż samym palcem również trochę pomaga. Bardzo ważne jest utrzymanie idealnej higieny mimo trudnej sytuacji.Stan zapalny związany z wyrzynaniem sie zębów dodatkowo się pogłębi jesli jama ustna będzie zabrudzona resztkami jedzenia.Krwawienie dziąseł prawdopodobnie wynika z zaostrzenia stanu zapalnego dziąseł.Zwykle utrzymanie odpowiedniej higieny wystarczy do wyleczenia takiego krwawienia. Jesli dziecko gorączkuje podaje sie leki p/gorączkowe po konsultacji z lekarzem pediatrą. Proszę uzbroić sie w cierpliwość.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Jest możliwość, że ząb wyrósł uszkodzony. Zwykle jest to wada wrodzona.Jednak w tym przypadku jeśli jest to pojedyncza kropka na zębie proszę to skonsultować z dentystą, może to tylko osad. Jest to wyzwanie dla rodzica i lekarza, ale i tak bez oględzin w gabinecie się nie obejdzie.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
ta sytuacja wygląda na poważną i sama nie powinna Pani sie leczyć.Trudno będzie ocenić czy ślinianki lub węzły chłonne są powiększone od choroby czy od zęba.Może byc równiez tak, że stan zęba doprowadził do dużego spadku odporności i choroby.Dobrze, że przyjmuje Pani antybiotyk, bo to poprawi trochę sytuację w okolicy zęba.Niewatpliwie jednak ząb powinien być jak najszybciej usunięty.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Pani pytania dobrze by było skierowac do NFZ.Nie znam procedur obowiązujących w takich przypadkach.Jeśli chodzi o wybór rodzaju plmby to decyduje o tym lekarz oceniając warunki w jamie ustnej dziecka, rozmiar zniszczen zęba oraz poziom współpracy.W chwili obecnej najlepsze technologicznie to wypełnienia światłoutwardzalne, ale nie upierałabym się przy nich jesli sutuacja w jamie ustnej jest trudna, bo te wypełnienia są bardzo wymagające jesli chodzi o warunki w jakich można je stosować.Prosze decyzje zostawic specjaliście i ustalić jakie będa koszty leczenia.Przed rozpoczęciem leczenia powinna odbyć sie wizyta adaptacyjne, żeby zapoznać dziecko z gabinetem, ocenić stan zębów i zaplanowac leczenie.To idealny momet do ustalenia kosztów leczenia.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Higiena jamy ustnej powinna rozszerzac sie o czyszczenie dziąseł i języka.Są to miejsca zalegania resztek jedzenia i rozwoju bakterii.Dobrze jest zastosować paste do zębów w niewielkiej ilości( 2 mm) nawet z fluorem, bo hamuje namnażanie sie bakterii i dodatkowo wzmacnia zęby.Jeśli dodatkowe czynności nie przyniosą poprawy proszę skonsultowac sie z pediatrą- czasem przykry zapach z ust może byś z powodu choroby ogólnej.
pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Ząbkowanie to bardzo indywidualna sprawa i nie przejmowałabym sie tym, że dziecko ma mało zębów w stosunku do rówieśników.Lepiej żeby zęby sie mineralizowały będąc w kości, bo zmniejsza to ryzyko powstania próchnicy jak juz będa w buzi.
Jesli chodzi o szpare między jedynkami.Jest do tzw.diastema.Może być odziedziczona, ale proszę podejśc do tego ze spokojem.Często podczas wyrzynania kolejnych zębów się zmniejsza.Jeśli przyczyną takiej szpary jest nieprawidłowa budowa wędzidła wargi górnej jest mozliwośc korygowania takiego defektu, jak dziecko będzie w wieku, który pozwoli na współpracę z dentystą.Prosze obserwować sytuację, w wieku 2 -2,5 roku warto skonsultowac się z ortodontą, żeby ocenił fachowo sytuację i rozpoznał przyczynę diastemy.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
Jeśli syn straci przedwcześnie piątkę mleczną to istnieje duże ryzyko, że
szóstka wyrznie się w miejscu piątki i zablokuje miejsce na piątkę
stałą. Utrzymywacze przestrzeni dobrze działają wtedy gdy jest juz szóstka,
wtedy aparat opiera się na szóstce i czwórce i trzyma miejsce na piątkę
stałą. Jeśli z zębem nic spektakularnego się nie dzieje, a dziecko nie jest
obciążone żadnymi chorobami ogólnymi, można podjąć próbę odkażania takiego
zęba i pozostawienia go w jamie ustnej do obserwacji. Na pewno nie może zostać
bez opatrunku i rozsiewać bakterii na jamę ustną i cały organizm.

W przypadku córki, proponuje dac jej troche czasu.
To dość mały i wymagający pacjent. Czasem kilka spotkań z dentysta dopiero daje namacalny efekt, ale warto odbyć adaptację bo to owocuje dobra współpracą na resztę życia. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne to jeśli nie ma już innych sposobów można
się do tego uciec. W końcu każda metoda jest dobra pod warunkiem, że
skuteczna. Leczenie z głupim Jasiem wymaga naprawdę wprawnego lekarza z
wyobraźnią, hydroxyzyna trochę faktycznie wycisza.Jednak w każdej z metod
potrzebna jest dobra wola pacjenta.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, lekarz stomatolog

stomatolog

Re: Stomatolog.a

Witam,
W Pani przypadku konieczna jest wizyta u dentysty w celu oceny czy przyczyna jest pochodzenia zębowego. Wiele schorzeń. również ogólnoustrojowych, można wiązać z takimi dolegliwościami jak Pani opisuje. Proszę wykonać podstawowe badania - ob, morfologia z rozmazem, cukier na czczo, ogólne badanie moczu i proszę zgłosić sie do lekarza dentysty na konsultację.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała