psycholog Kamila Krocz

Kobieta, 33 lata, Lublin

Ostatnie posty użytkownika
psycholog Kamila Krocz

Re: Wiecznie suche gardło u przedszkolaka

Wysuszone gardło u dziecka może świadczyć o jakiejś alergii, chociażby na wykładzinę w przedszkolu itp. Możliwe, że zbyt mało pije w ciągu dnia? Czy w przedszkolu jest klimatyzacja? Może warto zapytać, kiedy była czyszczona, odgrzybiana? Warto też w domu zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, choćby najtańszy, nakładany na kaloryfer. To też w jakimś stopniu powinno przeciwdziałać wysuszaniu gardła u dziecka. Jeśli starania nic nie pomogą, proszę skonsultować się z laryngologiem.

psycholog Kamila Krocz

Re: bardzo proszę o pomoć Panią psycholog

Witam serdecznie!

Bardzo dobrze, że po tylu latach nakładania masek i ukrywania prawdy postanowiła Pani w końcu napisać, czego rzeczywiście Pani doświadczyła i choć trochę zrzuciła Pani z siebie ten ciężar. Przez Internet niestety nie mam zbyt dużych możliwości, by pomóc, z czego mam nadzieję zdaje sobie Pani sprawę, ale najważniejsze, że jest Pani świadoma, że problem istnieje i że szuka dla siebie Pani pomocy. Tak naprawdę Pani problem jest złożony i wymaga kompleksowego działania. Ma Pani za sobą wiele ciężkich, wręcz traumatycznych przeżyć (odejście ojca od matki, przemoc ze strony ojczyma, potem wyjazd matki za granicę i porzucenie Was jako dzieci, konieczność podjęcia pracy, niemożność kontynuowania nauki itd.). Tak naprawdę swoimi trudnymi przeżyciami mogłaby Pani obdzielić niejedną osobę, a Panią dotknęło to wszystko naraz. Tutaj nie ma jednej złotej recepty, nie wystarczy łyknąć tabletki, by nagle wszystko stało się piękniejsze i łatwiejsze. Ma Pani pewne utrwalone schematy, w sposób nieświadomy, które sprawiają, że czuje się Pani nieszczęśliwa. Tuta potrzeba długoterminowej terapii, by przepracować różne problemy, poznać pewne mechanizmy. Zrobiła już Pani pierwszy krok - przyznała się Pani, że ma Pani problem (kiepska komunikacja z partnerem, problemy ze snem itd.). Proszę zrzucić maskę, że wszystko jest OK i udać się po pomoc. radziłabym poszukać jakiegoś dobrego psychoterapeuty. Jeśli nie stać Panią na prywatne wizyty, jest opcja terapii w ramach NFZ. Trzeba tylko się dobrze rozejrzeć. Wierzę, że znajdzie Pani odpowiedniego specjalistę, który Pani pomoże. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: Czy mam się martwić?

Nie sądzę, by zachowania córki opisane przez Panią świadczyły o jakichś spektakularnych problemach czy sugerowały na coś niepokojącego, co wymagałoby interwencji psychologa. Pani córka jest w wieku, w którym testuje swoje "Ja", próbuje stawiać na swoim, stąd np. lekceważenie niektórych poleceń mamy, wybieranie taty jako tego "lepszego rodzica" itp. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pojawiła się siostrzyczka. Córka chętnie angażuje się w opiekę nad młodszą siostrą, ale niewykluczone, że gdzieś w środku może się obawiać, czy rodzice jeszcze ją kochają, czy siostra nie jest rywalką o uczucia rodzicielskie. Są to dziecięce niepokoje, dlatego dobrze, że jako rodzice poświęcacie jej nadal dużo czasu. Ważna jest bliskość, wspólne spędzanie wolnego czasu, wspólne rozmowy. Myślę, że nie ma powodów do zmartwień i że wszystko się unormuje. Pozdrawiam! ;-)

psycholog Kamila Krocz

Re: Wyzwiska i chora zazdrość ze strony partnera

Minęło sporo czasu od pierwszego wpisu w tym wątku. Sama jestem ciekawa, jak potoczyły się Wasze losy? Czy partner podjął terapię? Czy do konfliktów dochodziło zbyt często, że nie udało się uratować tej relacji? Jeśli jeszcze zaglądasz na forum, napisz, co u Ciebie. Wierzę, że bez względu na wszystko, podjęłaś najlepszą z możliwych dla siebie decyzję. Pozdrawiam!

psycholog Kamila Krocz

Re: ROCZNA SZKOŁA - WARTO !

Nie wiem, co to za szkoła, ale bardzo wątpię, by przez rok nabyć wszelkie umiejętności potrzebne do bycia psychologiem wychowawczym. Ja studiowałam 5 lat, nie licząc moich dodatkowych kursów, szkoleń i studiów podyplomowych i uważam, że ciągle potrzebuję się szkolić, by być dobrym psychologiem i móc skutecznie pomagać moim wychowankom. Dlatego wątpię w efektywność nauczania przez jeden rok...

psycholog Kamila Krocz

Re: Przepełnione klasy - macie taki problem?

Pamiętam, że jak ja chodziłam do szkoły, to nasze klasy liczyły po 34-35 uczniów i to był standard. To prawda jednak, że w mniejszych klasach lepiej pracuje się nie tylko samym uczniom, ale również nauczycielom. Nauczyciel ma czas, by do każdego podejść, wytłumaczyć, poinstruować, by indywidualizować pracę w uczniami, a uczeń ma komfort, że może częściej poprosić nauczyciela o pomoc choćby w czasie trwania lekcji. Korzyści z małych klas są obopólne.

psycholog Kamila Krocz

Re: Prezent dla mamy - biżuteria?

Wiola44, mnie osobiście nie podoba się biżuteria prezentowana na stronie, którą zamieściłaś w swoim poście, ale nie wiem, jaki gust ma Twoja mama. Może jej akurat taki styl biżuterii odpowiada? O gustach się nie dyskutuje. Ty swoją mamę znasz najlepiej, wiesz, co lubi, więc na pewno dobrze wybierzesz. Wierzę, że prezent się jej spodoba. Pozdrawiam i powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: Co ciekawego w TV?

Ja praktycznie w ogóle nie oglądam telewizji, a w święta to już zwłaszcza. Ten czas spędzamy rodzinnie, odwiedzając się, rozmawiając. Poza tym mam wrażenie, że w TV nic interesującego za bardzo nie ma. Jeśli chcę obejrzeć jakiś film, to najczęściej oglądam w Internecie. Czasem żałuję, że w ogóle kupiłam telewizor :)

psycholog Kamila Krocz

Re: Komputer i dziecko

Myślę, że stary komputer dla nastolatka to nie jest zły pomysł. Nie ma co udawać, że komputer, Internet to nie jest rzeczywistość dzieci, tym bardziej tych dorastających. Trzymanie dzieciaków z dala od komputera może paradoksalnie przynieść odwrotne skutki, bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Jak nie w domu, to dorwie się gdzieś u kolegi czy koleżanki. Zanim jednak damy dziecku w użytkowanie starego laptopa, najpierw zainstalujmy narzędzia kontroli rodzicielskiej, poblokujmy strony, które się da zablokować. Nic jednak nie zastąpi dojrzałej, rodzicielskiej rozmowy. Kontrola kontrolą, ale rozmowa jest niezastąpiona. Pozdrawiam!

psycholog Kamila Krocz

Re: Prezent na chrzciny

Ja również na chrzciny dawałam glinianego anioła i pieniądze do koperty. Biblia troszkę wydaje mi się za poważna na taką okoliczność. Może troszkę później.

psycholog Kamila Krocz

Re: Thermomix5

Thermomix, moje marzenie. Szkoda, że nie jest ciut tańszy. :)

psycholog Kamila Krocz

Re: Proszę o szybką odpowiedź

Jeśli jest Pani w ciąży i boli Panią brzuch w górnej części, proszę tego nie bagatelizować i iść do lekarza. Możliwe, że dzieciątko uciska Panią na brzuch, ale warto to sprawdzić.

psycholog Kamila Krocz

Re: co to?

Zmiany smaków, apetytu może zwiastować ciążę. Życzę powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: Zasady podróżowania z psem?

Najlepiej o warunki przewozu zwierząt pytać u konkretnego przewoźnika. Czasami są wewnętrzne ustalenia.

psycholog Kamila Krocz

Re: Czy to odważny kolor?

Lazurowy to bardzo ładny kolor. Myślę, że do takiej sofy pasowałyby jakieś szare, grafitowe ściany.

psycholog Kamila Krocz

Re: Problem w pracy

Zjawisko fali w wojsku wciąż występuje. Podejrzewam, że Pani mąż padł ofiarą pracowniczego mobbingu. Może to zgłosić swoim przełożonym, może zmienić pracę. Może też poszukać dla siebie wsparcia. Jeśli jednak nie zmieni się nic w otoczeniu, w jakim pracuje, skutki będą widoczne w jego funkcjonowaniu.

psycholog Kamila Krocz

Re: Miesiączka trwająca 18 dni

Miesiączka nie powinna trwać 18 dni. To zdecydowanie za długo. Powinna Pani jak najszybciej pójść do ginekologa, tym bardziej, że stwierdzono u Pani zespół policystycznych jajników, mięśniaka i nadżerkę.

psycholog Kamila Krocz

Re: Współżycie bez zabezpieczenia

Seks bez zabezpieczenia zawsze rodzi ryzyko ciąży, tym bardziej, jeśli nie wie Pani, kiedy ma dni płodne. Jeśli nie potrafi Pani tego określić na podstawie samoobserwacji, może Pani skorzystać chociażby z kalkulatorów dni płodnych dostępnych w Internecie. Wpisuje się pierwszy dzień miesiączki i określa średnią długość cyklu (np. 28 dni) i wówczas pojawia się kalendarz z wyznaczonymi dniami płodnymi, niepłodnymi, dniem owulacji itd.

psycholog Kamila Krocz

Re: Cześć!

Wow! Czego to ludzie nie wymyślą. :) Nawet nie wiedziałam, że można zrobić biżuterię z mleka matki :D

psycholog Kamila Krocz

Re: Dziecko z dyskalkulią

Jeśli do pracy przyszła nowa nauczycielka matematyki, niewykluczone, że nie zdaje sobie sprawy, że Pani syn ma opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej ze stwierdzoną dyskalkulią. Owszem, powinien o tym powiadomić nauczyciela matematyki wychowawca syna, ale być może, że zapomniał. Co warto zrobić? Na najbliższym zebraniu z rodzicami przypomnieć wychowawcy klasy syna, by porozmawiał z matematyczką o tym, że Pani syn ma dyskalkulię i powinien mieć dostosowane indywidualnie wymagania edukacyjne. Może też Pani sama wybrać się do matematyczki i pokazać jej opinię syna ze stwierdzoną dyskalkulią. Po drugie, jeśli syn ma specyficzne trudności w nauce w postaci dyskalkulii, to powinien mieć przydzielone dodatkowe godziny zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne albo dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki. To również pozwoliłoby mu przyswoić partie materiału z matematyki. Pozdrawiam!

psycholog Kamila Krocz

Re: jestem załamana

Jeśli testy ciążowe wyszły negatywne, to podejrzewam, że możesz być spokojna. Nie dopuszczaj jednak do sytuacji współżycia bez zabezpieczenia. Nie wiadomo, jaki to był dzień cyklu (dni płodne, niepłodne?). Nie warto ryzykować, tym bardziej, że jesteś bardzo młoda. Jeśli chcesz rozpocząć życie seksualne, idź do ginekologa i rozważ antykoncepcję.

psycholog Kamila Krocz

Re: strach...

Rozumiem Pani lęk, ale obawiam się, że racjonalnie sobie tego Pani nie wytłumaczy. Trudno opanować emocje i do tego negatywne, które podsuwają czarne scenariusze. Radziłabym dopytać ginekologa o dobrego specjalistę psychoterapeutę albo samemu poszukać psychologa, u którego mogłaby Pani podjąć terapię, by umieć poradzić sobie ze swoimi strachami. Pozdrawiam i powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: 13-latek nie rozwijający się prawidłowo

Nie wiem, kim jest Pani dla opisanego w wiadomości nastolatka. Proszę jednak pamiętać, że o opiece nad dzieckiem decydują rodzice. Jeśli ma Pani dobry kontakt z rodzicami dziecka, proszę z nimi dyskretnie porozmawiać i zachęcić ich do konsultacji chłopca ze specjalistą w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pozdrawiam!

psycholog Kamila Krocz

Re: Problemy z adaptacją w przedszkolu

cora, myślę, że Pani trzyletni synek potrzebuje czasu na adaptację w przedszkolu. Proszę zauważyć, że jego uczęszczanie do przedszkola jest niesystematyczne, a to urlop, a to choroba, zatem co chłopiec zaczął się przyzwyczajać do systematycznego chodzenia, to znowu siedział dłuższy czas w domu. Jego zachowanie nie wydaje się niczym dziwnym. Zaczepia dzieci, bawił się z kolegą. Nie musi od razu być duszą towarzystwa i bawić się ze wszystkimi. Proszę dać synowi więcej czasu i być w stałym kontakcie z Paniami pracującymi w przedszkolu, dopytywać o zachowanie synka podczas zajęć. Pozdrawiam i powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: Jaki Inhalator?

Dobrego użytkowania! Napisz, jak sprawuje się inhalator? Opłaca się go kupić?

psycholog Kamila Krocz

Re: Prezent dla żony z okazji narodzin syna

Dokładnie - kwiaty można wręczyć w domu, gdy wrócicie z dzieckiem do domu ze szpitala. Oprócz kwiatów może być też coś dodatkowego, chociażby kartka, o której wspomniałeś. Powodzenia!

psycholog Kamila Krocz

Re: Farba tablicowa

Farba tablicowa to takie nowatorskie rozwiązanie w domu/mieszkaniu. Moja znajoma zastosowała takie coś dla maluchów. Osobiście mi się to nie podoba. Wolałabym chyba kupić zwykłą drewnianą tablicę do rysowania kredą niż malować ścianę czy fragment ściany taką farbą. Oczywiście to kwestia gustu. Kto co lubi.

psycholog Kamila Krocz

Re: Depresja poporodowa

O ile baby blues może minąć sam, o tyle z depresją poporodową kobieta sama sobie raczej nie poradzi i należy skorzystać z pomocy psychologa albo psychoterapeuty.

psycholog Kamila Krocz

Re: Jakie terapie dla dziecka z autyzmem?

W pracy z dzieckiem autystycznym przede wszystkim poleca się metody behawioralne (np. SAZ - stosowana analiza zachowania), oparte na klarownym systemie nagród i kar. Ponadto wyróżnia się różne metody, w zależności od potrzeb dziecka - trening umiejętności komunikacyjnych i społeczno-emocjonalnych, terapia integracji sensorycznej, TEACCH, ruch rozwijający Weroniki Sherborne itd. Więcej na ten temat pod linkiem: Rehabilitacja dzieci z autyzmem oraz na stronie Fundacji Synapsis. Pozdrawiam!

psycholog Kamila Krocz

Re: Nagły, głośny płacz w nocy

Dzieci co jakiś czas mogą budzić się ze snu z płaczem i nie jest to żaden powód do niepokoju. Odreagowują w ten sposób to, czego doświadczają w ciągu dnia, reagują tak na brak mamy w czasie pobudki. Jeśli jednak zdarza się to bardzo często, warto skonsultować się z psychologiem.