marzen@

Kobieta, 13 lat, gdzieś daleko stąd...

Ostatnie posty użytkownika
marzen@

Re: Poprawa odporności

Dużo spacerować, pilnować wysypiania się dziecka, karmić różnorodnie, nie przegrzewać. Taki urok przedszkola, że na początku dzieciaki chorują, z czasem się uodparniają.

marzen@

Re: Konta bankowe - zmiany

A jakie miałabyś mieć problemy? Masz dowód osobisty czy inny dokument tożsamości potwierdzający pełnoletność, wchodzisz do wybranego banku i zakładasz podstawowe konto.

marzen@

Re: Rozszerzanie diety a wysypka

Może być coś co zjadł, albo co ty zjadlaś. Może być też alergia na nowy proszek do prania czy płyn do kąpieli. Jeśli wysypka nie przechodzi to warto skonsultować się z alergologiem albo dermatologiem

marzen@

Re: Pomożecie?

Tez uważam, że trzeba powtórzyć test, tylko najlepiej rano, albo po prostu zrobić test z krwi.

marzen@

Re: Jazda na rowerze

A ile w ogóle twoje dziecko ma lat? Co do biegówki, to moje dzieci rozpędzały się dość szybko i jeździłam za nimi na rowerze, bo bieganie sprintem kilka km to nie na moją kondycję :D A co do nauki, to ja uczyłam moje dzieci jeździć m.in. na rowerze, mężczyźni tu nie są konieczni tylko raczej osoba, która ma cierpliwość i z którą dziecko czuje się bezpiecznie.

marzen@

Re: Atakowanie dziecka przez obcych rodziców w szkole

Czy zgłosiłaś sprawę dyrektorowi szkoły? I w ogóle jak to możliwe, że jakaś obca kobieta krzyczy na twoje dziecko w szatni? Dziecko tam było samo? Szkoła ma obowiązek zapewnic dziecku bezpieczeństwo na swoim terenie. Koniecznie zgłoś sprawę wychowawczyni i dyrekcji. Jeśli sytuacja się nie poprawi i te kobiety będą was wyzywać itp. to zgłosiłabym nękanie na policję.

marzen@

Re: tabletka PO a ryzyko ciazy

Ryzyko minimalne. Objawy masz jak na owulację lub mogą być skutkiem tabletki. Ciąża nie daje objawów kilka dni po stosunku.

marzen@

Re: Jak wybrać przedszkole?

W pierwszej kolejności zasięgnij opinii znajomych rodziców o przedszkolach, które cię interesują. Najważniejsze by dziecko było zadowolone. Dla trzylatka ważne by panie były osobami ciepłymi i lubiącymi dzieci. Mnogość zajęć dodatkowych jest mniej istotna.
Dobrze, żeby przedszkole było blisko domu, pracy czy po drodze do pracy. Jeśli zamierzacie korzystać z pomocy dziadków to też bierzcie pod uwagę by mieli dobry dojazd po wnuka.
Poza tym przejdź się po przedszkolach, które cie interesują, porozmawiaj z dyrekcja i personelem. Jeśli problemem będzie, żebyś przyszła porozmawiać, pooglądać sale czy łazienki to nie jest dobry znak.
Co do wyboru między prywatnym a państwowym to w ogóle nie jest istotne (poza wysokością opłat). Wśród jednych i drugich są dobre, średnie i słabe placówki. Moje dzieci uczęszczały zarówno do prywatnego przedszkola, jak i państwowego i oba miały swoje wady i zalety. Ale wszędzie są/były wspaniałe panie. I dzieciaki chętnie zostawały w przedszkolu i wiele się nauczyły.

marzen@

Re: Witaminy dla babci na wzmocnienie

Jeśli babcia lubi dbać o siebie to zapewne regularnie robi badania. Jeśli nie wykazują żadnych niedoborów to suplementacja jest zbędna - wystarczy zróżnicowana dieta. Jeśli są jakieś niedobory to lepiej skonsultować się z lekarzem babci, gdyż starsi ludzie często leczą się już na różne dolegliwości i nie wszystkie leki ze sobą "współpracują". A wszelakie suplementy można sobie w ogóle darować.

marzen@

Re: Partner nalega, żebym zrezygnowała z KP

Bibs przede wszystkim spokój. Nie nastawiaj się na to, że koniecznie musisz to czy tamto. Stres niczego nie ułatwia. Ale też moim zdanim partner nie ma prawa narzucać ci, czy zmuszać cie do karmienia w wybrany przez niego sposób, niezależnie czy to mm czy kp.
Poszukaj poradni laktacyjnej. I jeśli w szpitalu, w którym będziesz rodzic jest doradcą laktacyjnych to korzystaj z tego jak najszybciej po porodzie.
Wiadomo, że mleko kobiece ma szereg zalet, ale na mm też dzieci zdrowo rosną. To nie wyścigi ani konkurs na lepszą matkę. Najważniejsze jest by ty i dziecko byliście zadowoleni.
Tez miałam problemy, szczególnie przy pierwszym dziecku, na poczatku zero pokarmu, w szpitalu mi nie szło, dziecko chcialo jesc tylko z jednej piersi, a położne bez mojej zgody dokarmialy dziecko mm by np. było spokojne na badaniach. Dopiero po powroci do domu uspokoilam się i to bardzo pomogło. I tobie życzę przede wszystkim spokoju i oby wszystko poszło po twojej myśli.

marzen@

Re: Pierwszy raz - stosunek przerywany

Oczywiście, że są jakieś szanse na ciążę, ale jakie to raczej nikt ci nie przewidzi. Na przyszłość pomyślcie o antykoncepcji, a tymczasem możesz jeszcze przyjąć tabletkę po, choć jej skuteczność spada z każdym dniem po stosunku.

marzen@

Re: Praca w domu

A co konkretnie chcesz/potrafisz robić? Są różne portale ogłoszeniowe, możesz szukać bezpośrednio u pracodawców (na stronie w zakładce kariera) albo na branżowych forach/grupach fb

marzen@

Re: Ktoś wie - szczepienia

Szósty rok życia zaczyna się właśnie po piątych urodzinach, więc akurat termin ok.Natomiast dziwi mnie forma - wezwanie z wyznaczonym terminem, zamiast np. przypomnienia, żeby w tym roku dzieci zaszczepić - moja przychodnia tego nie praktykuje.

marzen@

Re: nie wiem czy nadam się na matkę...

Myślę, że wizyta u psychologa by nie zaszkodziła. Sporo macie teraz na głowie, budowa, dziecko itd. Niestety jeśli będziesz niewyspana, zmęczona to ciężko o poprawę humoru. Dlaczego nie chcesz mieszkać w poprzednim mieszkaniu? Skoro u mamy ciasno i nie masz jak odpocząć, dodatkowo słabo się z matką dogadujesz? Mąż mógłby spać w pokoju po teściu, żeby ciebie nie budzić chrapaniem.

marzen@

Re: Punkty w przedszkolu

Zgodnie z prawem każdemu chętnemu dziecku należy się miejsce w przedszkolu gminnym/miejskim. Oczywiście nie ma gwarancji, że to będzie przedszkole najblizej domu /pierwszego wyboru. Ale dokumenty składaj. Co do szans to zależy od tego ile jest chętnych dzieci do placowki, która preferujecie. Jeśli dziecko nie dostanie się do tej (ani placówki drugiego czy trzeciego wyboru) gmina musi zaproponować miejsce w innym przedszkolu.

marzen@

Re: Problemy z słuchaniem i zasypianiem

Moim zdaniem dziecko zachowuje się w normie. A to, że potrzebuje przytulania przed snem nie jest niczym dziwnym. Nie rozumiem dlaczego nie chcesz by ojciec ją przytulał przed snem? Tym bardziej, że jak wyżej forumka zauważyła, dziecko musi dzielić życie na dwa domy i pewnie tęskni za matką. Dzieci są różne.
A o co chodzi z tym jedzeniem? Dziecko szczupłe, ale ma apetyt, może ma szybką przemianę materii, zresztą piszesz, że dziewczynka jest bardzo ruchliwa. Nic dziwnego, że szybciej robi się głodna.

marzen@

Re: Absurdalna sytuacja w sali zabaw dla dzieci w centrum handlowym

Normalnie. Kobieta pewnie sama jedna od kilku godzin. Nie mogła już wytrzymać. Zdarza się. To raczej nie jej wina a właścicieli, że słabo organizują pracę. Nie zostawiła dziecka bez opieki, wiec w czym problem? Zastanawia mnie tylko co to za sala. W moim mieście w każdej kulkowni jest toaleta dla dzieci w środku (nie trzeba opuszczać terenu sali zabaw) i w takiej sytuacji pracownik mógłby z niej skorzystać.
Natomiast nie rozumiem problemu, że dziecko mogło coś zobaczyć? To znaczy co? Widok sikającej kobiety to taka trauma? Bez przesady. Zabrała dzieciaka do kabiny, bo bała się żeby gdzieś nie poszedł albo ktoś go nie zaczepil. To raczej dobrze o niej świadczy. Przecież nic mu nie zrobiła, kazała się odwrócić i nie patrzeć.

marzen@

Re: Czy u pań puszystych...?

To raczej kwestia osobnicza. U niektórych kobiet szybko widać brzuch, u innych później. U dziewczyn "przy kosci" wcale niekoniecznie szybko widać ciążę, bo zaokrąglenie brzucha do pewnego momentu można brać za naturalny stan przy nadwadze. Zależy też jak ten brzuch rośnie, czy do przodu, czy bardziej na boki. Nie martw się, najważniejsze żeby ty i dziecko byłyście zdrowe, a wielkość brzucha jest niezależna od twojej woli.

marzen@

Re: Prezent dla dziecka - auto

W pierwszej kolejności zwróćcie uwagę na to, czy rodzice chcą taki sprzęt, mają go gdzie przetrzymywać i po czym jeździć. Za daleko tym ustrojstwem nie dojadą, więc wskazane by bezpieczne, gładkie, szerokie chodniki były obok domu.
Kupując zabawkę zwróćcie uwagę na długość pracy akumulatora, ciężar, stabilność pojazdu itp. I istotne - w jakim wieku jest dziecko? Jeśli maluszek to konieczny jest pilot dla rodzica. Jeśli to np. rosły 6-latek to większość samochodzików będzie na niego za mała.

marzen@

Re: Żywienie dzieci

Rzadko mroziłam jedzenie dla dzieci, a jeśli już to w plastikowych pojemnikach przeznaczonych do tego albo w woreczkach do mrożenia. Co do przepisów to nie pomogę - moje dzieci raczej gustowały w warzywach gotowanych na parze i surowych owocach.

marzen@

Re: Konto firmowe w banku

Dokładnie tak jest, jak pisze Dziubala. A jeśli potrzebujesz osobnego konta, to tak na prawdę banki maja bardzo podobne oferty, wszystko zależy od twoich preferencji (np. jak dużo przelewów będziesz wykonywać, czy potrzebne ci konto walutowe, co z bankomatami, wpłatomatami itp)

marzen@

Re: Otwieram własną działalność - pomocy

Wszystko zależy od tego co konkretnie będziesz robić, jak się rozliczać, będziesz vatowcem czy nie, będziesz wystawiać faktury tylko w złotówkach czy w walutach również, czy zatrudnisz pracowników itp. Księgowa to nie tylko wygoda, ale też koszt. I z tą wiedza księgowych to tez bywa różnie, jedne są bardzo kompetentne, inne wręcz odwrotnie. Jeśli będziesz sama się rozliczać, to musisz być na bieżąco z przepisami.
Co do programu to większość tych dostępnych on-line ma darmową wersje testową. Można wypróbować kilka i porównać, który bardziej odpowiada twoim potrzebom.
A jeśli działalność jest mała i wystawiasz maksymalnie kilka faktur miesięcznie tylko w PLN to można zrobić sobie arkusz KPiR w excelu, a do wysyłania JPK i wystawiania faktur skorzystać z zupełnie darmowego rządowego programu.

marzen@

Re: Jaki inhalator kupić?

Idź do apteki i zobacz co mają. Dla kogo ma być ten nebulizator? Dla dzieci, dorosłych, jednych i drugich??? Dla niemowlaka nie każda końcówka będzie dobra, może być za duża (tak mieli znajomi).

marzen@

Re: Pomocy

Death tabletki są na receptę. Im wcześniej weźmiesz tabletkę tym większa szansa, że zadziała.
Jeśli jesteś w szpitalu z dzieckiem to nie ma problemu z dostępem do lekarza, a i pewnie apteka jest pod ręką.

marzen@

Re: Kąpiel i Podróż

A i sugerowalabym tez zmniejszenie temperatury w mieszkaniu. 25 stopni to nawet latem bywa uciążliwe, a co dopiero zimą.

marzen@

Re: Kąpiel i Podróż

A w jaki sposób miałabyś dziecku zaszkodzić? Na spacery chyba wychodzicie, prawda? Nie, nic się dziecku nie stanie jeśli będzie ubrane stosownie do temperatury, w samochodzie zaś zmniejsz temperaturę. 25 stopni to za dużo, spocicie się niepotrzebnie, nim dziecko rozbierzesz z zimowego ubrania będzie całe mokre i ty też. To nie lato, że wsiada się w sandalach i krótkich spodenkach.

marzen@

Re: Czy wprowadzać smoczek rocznemu dziecku?

Ja bym jednak spróbowała z tymi gryzakami, może niech spróbuje sama wybrać w sklepie. Roczne dzieci potrafią pokazać co im się podoba. Jeśli nie uda się zamienić rączki na gryzak to i na smoczek też nie. A może spróbujecie wprowadzić jakiś nowy rytuał przy zasypianiu, np. połóż się czy usiądź obok dziecka i głaszcz po rączce (tej, którą ma w zwyczaju gryźć). A tak w ogóle, to od dawna mała gryzie ten nadgarstek? Od zawsze, od momentu zmiany sposobu usypiania? A może teraz intensywnie ząbkuje (w końcu to ten czas) i swędzą czy bolą ją dziąsła a gryzienie jej pomaga. Próbowałaś żeli na ząbkowanie przed snem?

marzen@

Re: Ale że o co chodzi?.. :(

Spokojnie, tak jak dziewczyny piszą wyżej. Lekarz na tym etapie nie jest w stanie w 100% potwierdzić ciąży. Trzeba czekać, zrób drugi raz betę, na razie twój wynik jak najbardziej mieści się w normach, ale sprawdzisz przyrosty.

marzen@

Re: Kostki rosołowe - używacie?

Nie używam. Ktoś wyżej pisał, że bardziej mu smakuje rosół z kostka i maggi. Mnie właśnie zdecydowanie bardziej smakują zupy bez glutaminianu sodu. Zresztą sam zapach maggi mnie odstrasza. Nigdy nie lubiłam i nie rozumiałam fenomenu tej przyprawy. Zaś zupy z dodatkiem kostek rosołowych palą mnie w język. Dobrze i długo gotowany rosół jest najsmaczniejszy, nie trzeba do niego żadnych "wspomagaczy". Ja gotuję wielki gar, część zjadamy a część mrożę w porcjach i mam gotowy wywar na szybką zupę.
Kostek "eko" natomiast nie próbowałam, więc trudno mi się do nich odnieść.

marzen@

Re: Karmię piersią i chciałabym zajść w ciążę

Paulina. Ja zaszłam w ciążę podczas kp, wiec jest to możliwe. Tyle, ze karmiłam juz tylko raz dziennie, a od porodu minęły ponad dwa lata. Znam kobiety, które zaszły w ciążę po kilku miesiącach od porodu, a karmiły piersią również, tak więc wszystko zależy od konkretnego organizmu.

marzen@

Re: Inhalacje u roczniaka

Nebulizatora można używać nawet dla niemowląt, ale wszystko powinno się odbywać pod kontrolą i za zaleceniem lekarza. No chyba, że robisz inhalacje solą fizjologiczną na katar.

marzen@

Re: Gdzie zamieszkać?

Popieram Dziubalę. Jeśli w swoim rodzinnym domu czujesz się dobrze to zostań. Akurat pojawienie się dwójki dzieci nie spowoduje, że miejsca ci braknie - noworodki i tak mieszkają z rodzicami a nie w osobnych pokojach. Jeśli macie odłożone pieniądze na zakup czegoś własnego to lepiej rozglądać się za domem/mieszkaniem teraz niż po porodzie. Z maluchem przy piersi nie będzie łatwo, tym bardziej, że ojciec dziecka ma pracę wyjazdowa.

marzen@

Re: Obrócenie się dziecka do porodu

Jest jak najbardziej możliwe, że dziecko się obróci. Ale cc to też nic strasznego. Wiec uszy do góry, najwazniejsze jest twoje i dziecka bezpieczeństwo i zdrowie, a nie typ porodu.

marzen@

Re: Nie czekaj, uciekaj?

Współczuję. Dobrze, że zauważyłaś problem, to pierwszy krok do jego rozwiązania. Pamiętaj, że wydzielanie pieniędzy czy zabraninie wychodzenia/wizyt u rodziny i znajomych to przemoc. Poszukaj pomocy - na pewno w twojej okolicy są jakieś organizacje pomagające kobietom w takich sytuacjach jak twoja.

marzen@

Re: Ciąża

Bez przesady z ta betą. Dwie miesiączki, lekarz po ponad dwóch miesiącach od współżycia nic nie zauważył to nie ma szans na ciążę.