Skocz do zawartości
Forum

Dr n. med. Jolanta Popielska

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Personal Information

  • Płeć
    Kobieta
  • Miasto
    Warszawa

Osiągnięcia Dr n. med. Jolanta Popielska

0

Reputacja

  1. Pyrantelum to lek przeciwpasożytniczy, przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami. Nie podrażnia jelit ani nie wywołuje migracji robaków. W niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest szybko metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem oraz kałem. Lek należy stosować pod nadzorem lekarza. Pomoże on dobrać odpowiednią dawkę preparatu. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który potwierdzi diagnozę i indywidualnie dobierze leczenie.
  2. Owsica rozprzestrzenia się bardzo szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu osób zarażonych tą chorobą - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi mają kontakt. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jedzenia lub kontakt ust z palcami lub przedmiotami, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się jaja owsika, które mogą wywołać chorobę. Diagnozę może potwierdzić badanie kału w laboratorium parazytologicznym. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych. Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej.
  3. Małe dzieci nie przywiązują uwagi do higieny, poznają wszystko poprzez smakowanie, próbowanie czy dotykanie. Piaskownice w miastach, nawet te ogrodzone, mogą być często zanieczyszczone odchodami zwierząt. Ale owsikami nie można zarazić się od zwierząt. Jedynym nosicielem tych pasożytów jest człowiek. Dlatego nie popadajmy w panikę. Należy dziecko obserwować i zareagować dopiero wtedy, gdy zauważymy zmiany w zachowaniu, np. drapanie się w okolicach odbytu, niespokojny sen w nocy.
  4. Do zarażenia owsicą dochodzi poprzez spożycie jedzenia lub kontakt ust z palcami lub przedmiotami, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się jaja owsika, które mogą wywołać chorobę. Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego. Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza zażywa się środki przeciwpasożytnicze wydawane na receptę, lub bez recepty, np. pyrantelum. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch, trzech tygodniach. Wynika to z tego, że leki nie działają na jaja i postaci larwalne owsików. Działają wyłącznie na postaci dorosłe. Nie pozbędziemy się więc problemu stosując jednorazowe leczenie. Druga dawka leku zwiększa szansę na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą. Wzmożona higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny etap, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy stosować oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty użytkowe. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane, i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.
  5. Dzień dobry, aby skutecznie pozbyć się owsicy, konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego. Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza zażywa się środki przeciwpasożytnicze wydawane na receptę, lub bez recepty, np. pyrantelum. Kurację należy powtórzyć po dwóch, trzech tygodniach. Wynika to z tego, że leki nie działają na jaja i postaci larwalne owsików. Działają wyłącznie na postaci dorosłe. Nie pozbędziemy się więc problemu stosując jednorazowe leczenie. Druga dawka leku zwiększa szansę na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą. Zalecam również wprowadzenie wzmożonej higieny osobistej oraz prowadzenie gruntownych porządków w domu w ciągu trwania całej kuracji.
  6. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych. Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej. Kobieta musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie leczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przestrzeganie zasad leczenia niefarmakologicznego, do których należy dokładne codzienne sprzątanie mieszkania, częsta zmiana bielizny, pranie i prasowanie odzieży i pościeli, wietrzenie pomieszczeń. Ciężarna matka dziecka z owsicą powinna często myć ręce i nie spać w jednym łóżku z zarażonym dzieckiem. Powinna również dbać o codzienne wypróżnienia (np. pestki dyni pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego) i odpowiednią dietę z dużą zawartością błonnika i białka, a z ograniczeniem węglowodanów.
  7. Leczenie „w ciemno” – w mojej opinii NIE ma sensu. Leki działają na istniejące pasożyty (np. owsiki), a przyjmowaniem leków, gdy tych owsików nie ma, nie jest zasadne. Mając wiedzę o owsicy w środowisku, należy bacznie obserwować malucha, zwłaszcza w godzinach nocnych. Jeśli będzie niespokojnie spał, kręcił się na łóżku, należy obejrzeć w nocy okolicę odbytu dziecka. Zachęcam nie tylko do obserwacji dzieci, ale również udania się do laboratorium parazytologicznego w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzenia o owsicę. Od tego będzie zależało wprowadzenie przez lekarza odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego.
  8. Najczęściej główną dolegliwością owsicy jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja. Chorobą zarażamy się, gdy spożywamy skażone jedzenie czy wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. jaja owsików są bardzo lekkie, mogą unosić się z kurzem i osiadać na przedmiotach, jedzeniu. Mają zdolność przeżycia do 20 dni poza organizmem człowieka. Ponowne dostanie się ich do układu pokarmowego może doprowadzić do kolejnego zarażenia. Wtedy błędne koło się zamyka.
  9. Aby leczenie było skuteczne po 2-3 tygodniach należy powtórzyć dawkę leku przeciwpasożytniczego, ponieważ pyrantel działa na osobniki dorosłe, ale nie na ich jaja. Powtórzenie dawki zwiększa szanse na skuteczne pozbycie się niechcianych lokatorów naszego ciała. Osiągnięcie pełnej skuteczności w pozbyciu się owsicy z życia rodziny będzie możliwe dzięki zastosowaniu restrykcyjnych zasad utrzymywania porządku i higieny wszystkich domowników. Codzienne odkurzanie, mycie podłóg na mokro, pranie ręczników i pościeli w wysokich temperaturach to czynności, do których musimy przywyknąć w trakcie leczenia. Dochodzi do tego codzienna, wzmożona higiena, obowiązkowa zmiana bielizny oraz wietrzenie pomieszczeń. jaja owsików są bardzo lekkie, mogą unosić się z kurzem i osiadać na przedmiotach, jedzeniu. Mają zdolność przeżycia do 20 dni poza organizmem człowieka. Ponowne dostanie się ich do układu pokarmowego może doprowadzić do kolejnego zarażenia. Wtedy błędne koło się zamyka.
  10. Zachęcam do obserwacji dzieci i udania się do laboratorium parazytologicznego w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzenia o owsicę. Od tego będzie zależało wprowadzenie przez lekarza odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego. Leczeniem farmakologicznym obejmuje się całą rodzinę, gdyż owsica bardzo łatwo przenosi się na innych domowników. Dla dzieci wygodnym do podania lekiem jest pyrantel w postaci doustnej zawiesiny. Lek nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i działa bezpośrednio na owsiki. Osoby dorosłe również mogą przyjmować tę postać leku, w odpowiedniej dawce w przeliczeniu na kilogramy masy ciała. Lek od kilku miesięcy (jako jedyny przeciwpasożytniczy) dostępny jest również bez recepty. Aby leczenie było skuteczne po 2-3 tygodniach należy powtórzyć dawkę leku, ponieważ pyrantel działa na osobniki dorosłe, ale nie na ich jaja. Powtórzenie dawki zwiększa szanse na skuteczne pozbycie się niechcianych lokatorów naszego ciała. Osiągnięcie pełnej skuteczności w pozbyciu się owsicy z życia rodziny będzie możliwe dzięki zastosowaniu restrykcyjnych zasad utrzymywania porządku i higieny wszystkich domowników. Codzienne odkurzanie, mycie podłóg na mokro, pranie ręczników i pościeli w wysokich temperaturach to czynności, do których musimy przywyknąć w trakcie leczenia. Dochodzi do tego codzienna, wzmożona higiena, obowiązkowa zmiana bielizny oraz wietrzenie pomieszczeń.
  11. Dzień dobry, Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Wywołują ją owsiki - ok. 1 centymetrowe nicienie. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Zalecam przestrzeganie poniższych zasad: - Jak najczęściej myć ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami. - Eliminować u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.). - Obcinać dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi. - Zakładać dziecku na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki). - Rano i wieczorem podmywać miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem. - Dbać regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątać łazienkę oraz toaletę.
  12. Obecność owsików można stwierdzić oglądając okolicę odbytu dziecka w nocy lub nad ranem. Objawy tej choroby to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Badanie kału w kierunku pasożytów najczęściej nie wykazuje jednak obecności tych pasożytów.Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów. Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja. Swędzenie towarzyszące poruszającym się owsikom może prowadzić do zaburzenia snu u dziecka (bezsenność, nadmierna senność, wybudzanie się w nocy, "wędrowanie" po łóżku). Jeśli choroba trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania, owsica może powodować bladość skóry, "sińce" i "worki" pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe i niespokojne. Objawami tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze.
  13. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami. Jak w każdym przypadku, dotyczącym zdrowia niemowlaków, należy zgłosić się do pediatry, przeprowadzić dokładną diagnozę i podjąć decyzje, co do dalszych kroków. Żaden z leków przeciwpasożytniczych nie jest dopuszczony do stosowania go u niemowlaków. Prawidłowa dieta to nieodłączny element leczenia, a także sposób na zapobieganie zakażeniom pasożytami. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia mikroflorę przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację.
  14. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! - mimo, że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne. Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole. Gdy u dziecka zdiagnozowane zostaną owsiki, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego u danego pacjenta i obowiązkowo u wszystkich członków rodziny. Pacjent przyjmuje lek przeciwpasożytniczy, dla dzieci dostępny np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel. Preparaty ziołowe, suplementy diety oraz dieta bogata w błonnik, warzywa, owoce mogą wspomagać leczenie farmakologiczne, pomogą w odbudowie śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku. Podstawowym sposobem zapobiegania owsicy jest higiena - mycie rąk po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami, mycie owoców, częsta zmiana bielizny. Jeśli do zarażenia już dojdzie, zaraz po przyjęciu leku przeciwpasożytniczego należy wzmożyć działania nastawione na restrykcyjne utrzymanie higieny w domu. Istotne jest dokładne sprzątanie, wypranie piżam, pościeli, pledów, kocy oraz narzut. Przez cały okres leczenia, każdej nocy ubieramy dziecku czyste (uprane i uprasowane) piżamki. Ważne jest to, aby wyrobić w dziecku nawyk codziennej zmiany bielizny i częstego mycia rąk. Najlepiej też stosować oddzielne ręczniki do wycierania ciała, rąk i twarzy. Działania te są niezbędne, aby efektywnie pozbyć się pasożytów. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki. Wówczas dyrekcja powinna poinformować wszystkich rodziców i wychowawców o przypadku owsicy wśród podopiecznych oraz zintensyfikować zabiegi higieniczne w przedszkolu.
  15. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat). Zalecam przestrzeganie poniższych zasad: - Jak najczęściej myć ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami. - Eliminować u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.). \- - Obcinać dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi. - Zakładać dziecki na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki). - Rano i wieczorem podmywać miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem. - Dbać regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątać łazienkę oraz toaletę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...