Dr n. med. Jolanta Popielska

Kobieta, 48 lat, Warszawa

Ostatnie posty użytkownika
Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Pyrantelum dla dziecka na owsiki

Pyrantelum to lek przeciwpasożytniczy, przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami. Nie podrażnia jelit ani nie wywołuje migracji robaków. W niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest szybko metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem oraz kałem.

Lek należy stosować pod nadzorem lekarza. Pomoże on dobrać odpowiednią dawkę preparatu. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który potwierdzi diagnozę i indywidualnie dobierze leczenie.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Zarażenie owsicą w ciąży

Owsica rozprzestrzenia się bardzo szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu osób zarażonych tą chorobą - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi mają kontakt. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jedzenia lub kontakt ust z palcami lub przedmiotami, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się jaja owsika, które mogą wywołać chorobę.

Diagnozę może potwierdzić badanie kału w laboratorium parazytologicznym.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych. Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki a odchody zwierząt

Małe dzieci nie przywiązują uwagi do higieny, poznają wszystko poprzez smakowanie, próbowanie czy dotykanie. Piaskownice w miastach, nawet te ogrodzone, mogą być często zanieczyszczone odchodami zwierząt. Ale owsikami nie można zarazić się od zwierząt. Jedynym nosicielem tych pasożytów jest człowiek. Dlatego nie popadajmy w panikę. Należy dziecko obserwować i zareagować dopiero wtedy, gdy zauważymy zmiany w zachowaniu, np. drapanie się w okolicach odbytu, niespokojny sen w nocy.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Zarażenie się owsikami

Do zarażenia owsicą dochodzi poprzez spożycie jedzenia lub kontakt ust z palcami lub przedmiotami, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się jaja owsika, które mogą wywołać chorobę.

Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego. Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza zażywa się środki przeciwpasożytnicze wydawane na receptę, lub bez recepty, np. pyrantelum. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch, trzech tygodniach. Wynika to z tego, że leki nie działają na jaja i postaci larwalne owsików. Działają wyłącznie na postaci dorosłe. Nie pozbędziemy się więc problemu stosując jednorazowe leczenie. Druga dawka leku zwiększa szansę na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą.

Wzmożona higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny etap, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy stosować oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty użytkowe. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane, i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: nawracająca owsica

Dzień dobry,
aby skutecznie pozbyć się owsicy, konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego. Po potwierdzeniu diagnozy u lekarza zażywa się środki przeciwpasożytnicze wydawane na receptę, lub bez recepty, np. pyrantelum. Kurację należy powtórzyć po dwóch, trzech tygodniach. Wynika to z tego, że leki nie działają na jaja i postaci larwalne owsików. Działają wyłącznie na postaci dorosłe. Nie pozbędziemy się więc problemu stosując jednorazowe leczenie. Druga dawka leku zwiększa szansę na skuteczne działanie i definitywne pożegnanie z chorobą.
Zalecam również wprowadzenie wzmożonej higieny osobistej oraz prowadzenie gruntownych porządków w domu w ciągu trwania całej kuracji.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsik w ciąży

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych.

Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej. Kobieta musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie leczenia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przestrzeganie zasad leczenia niefarmakologicznego, do których należy dokładne codzienne sprzątanie mieszkania, częsta zmiana bielizny, pranie i prasowanie odzieży i pościeli, wietrzenie pomieszczeń. Ciężarna matka dziecka z owsicą powinna często myć ręce i nie spać w jednym łóżku z zarażonym dzieckiem. Powinna również dbać o codzienne wypróżnienia (np. pestki dyni pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego) i odpowiednią dietę z dużą zawartością błonnika i białka, a z ograniczeniem węglowodanów.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Profilaktyczne odrobaczenie

Leczenie „w ciemno” – w mojej opinii NIE ma sensu. Leki działają na istniejące pasożyty (np. owsiki), a przyjmowaniem leków, gdy tych owsików nie ma, nie jest zasadne.
Mając wiedzę o owsicy w środowisku, należy bacznie obserwować malucha, zwłaszcza w godzinach nocnych. Jeśli będzie niespokojnie spał, kręcił się na łóżku, należy obejrzeć w nocy okolicę odbytu dziecka. Zachęcam nie tylko do obserwacji dzieci, ale również udania się do laboratorium parazytologicznego w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzenia o owsicę. Od tego będzie zależało wprowadzenie przez lekarza odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: swędzenie odbytu a owsiki

Najczęściej główną dolegliwością owsicy jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.
Chorobą zarażamy się, gdy spożywamy skażone jedzenie czy wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. jaja owsików są bardzo lekkie, mogą unosić się z kurzem i osiadać na przedmiotach, jedzeniu. Mają zdolność przeżycia do 20 dni poza organizmem człowieka. Ponowne dostanie się ich do układu pokarmowego może doprowadzić do kolejnego zarażenia. Wtedy błędne koło się zamyka.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: nawracająca owsica

Aby leczenie było skuteczne po 2-3 tygodniach należy powtórzyć dawkę leku przeciwpasożytniczego, ponieważ pyrantel działa na osobniki dorosłe, ale nie na ich jaja. Powtórzenie dawki zwiększa szanse na skuteczne pozbycie się niechcianych lokatorów naszego ciała.

Osiągnięcie pełnej skuteczności w pozbyciu się owsicy z życia rodziny będzie możliwe dzięki zastosowaniu restrykcyjnych zasad utrzymywania porządku i higieny wszystkich domowników. Codzienne odkurzanie, mycie podłóg na mokro, pranie ręczników i pościeli w wysokich temperaturach to czynności, do których musimy przywyknąć w trakcie leczenia. Dochodzi do tego codzienna, wzmożona higiena, obowiązkowa zmiana bielizny oraz wietrzenie pomieszczeń. jaja owsików są bardzo lekkie, mogą unosić się z kurzem i osiadać na przedmiotach, jedzeniu. Mają zdolność przeżycia do 20 dni poza organizmem człowieka. Ponowne dostanie się ich do układu pokarmowego może doprowadzić do kolejnego zarażenia. Wtedy błędne koło się zamyka.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Jak nie zarazić się owsicą?

Zachęcam do obserwacji dzieci i udania się do laboratorium parazytologicznego w celu potwierdzenia lub wyeliminowania podejrzenia o owsicę. Od tego będzie zależało wprowadzenie przez lekarza odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego. Leczeniem farmakologicznym obejmuje się całą rodzinę, gdyż owsica bardzo łatwo przenosi się na innych domowników. Dla dzieci wygodnym do podania lekiem jest pyrantel w postaci doustnej zawiesiny. Lek nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i działa bezpośrednio na owsiki. Osoby dorosłe również mogą przyjmować tę postać leku, w odpowiedniej dawce w przeliczeniu na kilogramy masy ciała. Lek od kilku miesięcy (jako jedyny przeciwpasożytniczy) dostępny jest również bez recepty. Aby leczenie było skuteczne po 2-3 tygodniach należy powtórzyć dawkę leku, ponieważ pyrantel działa na osobniki dorosłe, ale nie na ich jaja. Powtórzenie dawki zwiększa szanse na skuteczne pozbycie się niechcianych lokatorów naszego ciała.

Osiągnięcie pełnej skuteczności w pozbyciu się owsicy z życia rodziny będzie możliwe dzięki zastosowaniu restrykcyjnych zasad utrzymywania porządku i higieny wszystkich domowników. Codzienne odkurzanie, mycie podłóg na mokro, pranie ręczników i pościeli w wysokich temperaturach to czynności, do których musimy przywyknąć w trakcie leczenia. Dochodzi do tego codzienna, wzmożona higiena, obowiązkowa zmiana bielizny oraz wietrzenie pomieszczeń.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Jak przenoszą się owsiki?

Dzień dobry,
Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Wywołują ją owsiki - ok. 1 centymetrowe nicienie. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby.

Zalecam przestrzeganie poniższych zasad:
- Jak najczęściej myć ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
- Eliminować u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
- Obcinać dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.
- Zakładać dziecku na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
- Rano i wieczorem podmywać miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
- Dbać regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątać łazienkę oraz toaletę.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsiki

Obecność owsików można stwierdzić oglądając okolicę odbytu dziecka w nocy lub nad ranem. Objawy tej choroby to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Badanie kału w kierunku pasożytów najczęściej nie wykazuje jednak obecności tych pasożytów.Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja. Swędzenie towarzyszące poruszającym się owsikom może prowadzić do zaburzenia snu u dziecka (bezsenność, nadmierna senność, wybudzanie się w nocy, "wędrowanie" po łóżku). Jeśli choroba trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania, owsica może powodować bladość skóry, "sińce" i "worki" pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe i niespokojne. Objawami tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: błonnik przy leczeniu owsicy

Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami. Jak w każdym przypadku, dotyczącym zdrowia niemowlaków, należy zgłosić się do pediatry, przeprowadzić dokładną diagnozę i podjąć decyzje, co do dalszych kroków. Żaden z leków przeciwpasożytniczych nie jest dopuszczony do stosowania go u niemowlaków.

Prawidłowa dieta to nieodłączny element leczenia, a także sposób na zapobieganie zakażeniom pasożytami. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia mikroflorę przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: nawroty owsików

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! - mimo, że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne. Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole.

Gdy u dziecka zdiagnozowane zostaną owsiki, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego u danego pacjenta i obowiązkowo u wszystkich członków rodziny. Pacjent przyjmuje lek przeciwpasożytniczy, dla dzieci dostępny np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel. Preparaty ziołowe, suplementy diety oraz dieta bogata w błonnik, warzywa, owoce mogą wspomagać leczenie farmakologiczne, pomogą w odbudowie śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.

Podstawowym sposobem zapobiegania owsicy jest higiena - mycie rąk po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami, mycie owoców, częsta zmiana bielizny. Jeśli do zarażenia już dojdzie, zaraz po przyjęciu leku przeciwpasożytniczego należy wzmożyć działania nastawione na restrykcyjne utrzymanie higieny w domu. Istotne jest dokładne sprzątanie, wypranie piżam, pościeli, pledów, kocy oraz narzut. Przez cały okres leczenia, każdej nocy ubieramy dziecku czyste (uprane i uprasowane) piżamki. Ważne jest to, aby wyrobić w dziecku nawyk codziennej zmiany bielizny i częstego mycia rąk. Najlepiej też stosować oddzielne ręczniki do wycierania ciała, rąk i twarzy. Działania te są niezbędne, aby efektywnie pozbyć się pasożytów.

Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki. Wówczas dyrekcja powinna poinformować wszystkich rodziców i wychowawców o przypadku owsicy wśród podopiecznych oraz zintensyfikować zabiegi higieniczne w przedszkolu.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsica

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat).

Zalecam przestrzeganie poniższych zasad:
- Jak najczęściej myć ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
- Eliminować u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.). \-
- Obcinać dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.
- Zakładać dziecki na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
- Rano i wieczorem podmywać miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
- Dbać regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątać łazienkę oraz toaletę.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsiki u dziecka

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku.

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! - mimo, że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne. Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego - np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsiki

Dzień dobry,
objawy tej choroby to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.

Swędzenie towarzyszące poruszającym się owsikom może prowadzić do zaburzenia snu u dziecka (bezsenność, nadmierna senność, wybudzanie się w nocy, "wędrowanie" po łóżku). Jeśli choroba trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania, owsica może powodować bladość skóry, "sińce" i "worki" pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe i niespokojne. Objawami tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze.

Długo nieleczona owsica może wywoływać zmiany na skórze w okolicy odbytu: zaczerwienienie, pojawienie się przeczosów (czyli linijnych powierzchownych zadrapań), czasami z towarzyszącym stanem zapalnym skóry. Dziewczynki z powodu choroby mogą uskarżać się na nieprzyjemne swędzenie i pieczenie sromu (zapalenie sromu) spowodowane najczęściej zajęciem tej okolicy przez owsiki. Obecność owsików można stwierdzić oglądając okolicę odbytu dziecka w nocy lub nad ranem. Badanie kału w kierunku pasożytów najczęściej nie wykazuje obecności tych pasożytów.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: choroba owsików

W celu potwierdzenia diagnozy, należy udać się do lekarza. Dobierze on rodzaj leczenia według indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Gdy u dziecka/ dorosłego zdiagnozowane zostaną owsiki, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego u danego pacjenta i obowiązkowo u wszystkich członków rodziny. Pacjent przyjmuje lek przeciwpasożytniczy, dla dzieci dostępny np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel. Preparaty ziołowe, suplementy diety oraz dieta bogata w błonnik, warzywa, owoce mogą wspomagać leczenie farmakologiczne, pomogą w odbudowie śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.

Podstawowym sposobem zapobiegania owsicy jest higiena - mycie rąk po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami, mycie owoców, częsta zmiana bielizny. Jeśli do zarażenia już dojdzie, zaraz po przyjęciu leku przeciwpasożytniczego należy wzmożyć działania nastawione na restrykcyjne utrzymanie higieny w domu. Istotne jest dokładne sprzątanie, wypranie piżam, pościeli, pledów, kocy oraz narzut. Przez cały okres leczenia, każdej nocy ubieramy dziecku czyste (uprane i uprasowane) piżamki. Ważne jest to, aby wyrobić w dziecku nawyk codziennej zmiany bielizny i częstego mycia rąk. Najlepiej też stosować oddzielne ręczniki do wycierania ciała, rąk i twarzy. Działania te są niezbędne, aby efektywnie pozbyć się pasożytów.

Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki. Wówczas dyrekcja powinna poinformować wszystkich rodziców i wychowawców o przypadku owsicy wśród podopiecznych oraz zintensyfikować zabiegi higieniczne w przedszkolu.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsiki

Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby.

Konieczne jest przeleczenie farmakologiczne całej rodziny, aby wyeliminować możliwość zarażenia wtórnego.
Wzmożona higiena i generalne porządki w domu to oprócz leczenia farmakologicznego kolejny etap, aby skutecznie pozbyć się choroby. Należy bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pierzemy w wysokiej temperaturze (60-90ºC) narzuty, pościel, ręczniki, piżamy. Następnie wszystko prasujemy. Codziennie zmieniamy bieliznę i dbamy szczególnie o higienę osobistą - podmywamy się rano i wieczorem. Należy stosować oddzielne ręczniki do wycierania rąk, twarzy i ciała. Ważne jest, aby wyprać lub zdezynfekować zabawki oraz inne przedmioty użytkowe. Aby efektywnie pozbyć się owsików, wszystkie te czynności muszą być zintensyfikowane, i wykonywane regularnie przez co najmniej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: zaraźliwość owsicy

Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. To jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Wywołują ją owsiki - ok. 1 centymetrowe nicienie. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku np. w domach dziecka, szkołach z internatem.

Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby. Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat).

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsica - jak zapobiegać

Dzień dobry,
poniżej kilka "złotych zasad", jak zapobiegać owsicy:
Jak najczęściej myć ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.

Eliminować u dziecka nawyk wkładania palców, rączek i innych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).

Obcinać dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.

Nie spać z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewa się u niego owsicę lub w trakcie leczenia.

Zakładać maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).

Rano i wieczorem podmywać miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.

Dbać regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątać łazienkę oraz toaletę.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsica objawy choroby

Pani Marto,
Objawy owsicy to rzeczywiście przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

Jednak początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.

Swędzenie towarzyszące poruszającym się owsikom może prowadzić do zaburzenia snu u dziecka (bezsenność, nadmierna senność, wybudzanie się w nocy, "wędrowanie" po łóżku). Jeśli choroba trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania, owsica może powodować bladość skóry, "sińce" i "worki" pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe i niespokojne. Objawami tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze.

Długo nieleczona owsica może wywoływać zmiany na skórze w okolicy odbytu: zaczerwienienie, pojawienie się przeczosów (czyli linijnych powierzchownych zadrapań), czasami z towarzyszącym stanem zapalnym skóry. Dziewczynki z powodu choroby mogą uskarżać się na nieprzyjemne swędzenie i pieczenie sromu (zapalenie sromu) spowodowane najczęściej zajęciem tej okolicy przez owsiki.

W przypadku podejrzenia owsicy, zalecam pobranie wymazu z odbytu.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: zapobieganie.

Prawidłowa dieta to nieodłączny element leczenia, a także sposób na zapobieganie zakażeniom pasożytami. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego.

Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Nie powinno się jeść słodyczy. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty, sok z czerwonych buraków. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia mikroflorę przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację - gdy u dziecka/ dorosłego zdiagnozowane zostaną owsiki, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego u danego pacjenta i obowiązkowo u wszystkich członków rodziny. Pacjent przyjmuje lek przeciwpasożytniczy, dla dzieci dostępny np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel.

Podstawowym sposobem zapobiegania owsicy jest również higiena - mycie rąk po każdym powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkami, mycie owoców, częsta zmiana bielizny.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsiki a ssanie kciuka

Nie jest to do końca prawda. Owsica to faktycznie jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika. Także wdychając zanieczyszczone inwazyjnymi jajami powietrze lub kurz domowy. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam może znajdować się źródło choroby. Żeby jednak istniała możliwość zarażenia się, w środowisku musi znajdować się źródło pierwotne, czyli osoba z owsicą. Jeżeli jednak w domu wszyscy są zdrowi, ssanie palca nie stanowi zagrożenia w kontekście owsicy.

Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! - mimo, że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne. Jeżeli w rodzinie lub najbliższym otoczeniu jest osoba z owsicą, jaja pasożyta krążą w środowisku. Stąd również dzieci, które zamiast smoczka ssą palec narażone są na szybszy kontakt z jajami owsików.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki u dorosłych

Objawy owsicy to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

W przypadku podejrzenia owsicy zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (niedostępne w aptekach, rzadko dostępne w laboratoriach parazytologicznych), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym. Jeśli Pani przypuszczenia potwierdzą się, proszę udać się do lekarza w celu dobrania indywidualnego leczenia.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Czy rodzic może zarazić się owsicą?

Jak najbardziej, owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem, ale także członkowie ich rodzin. Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku. Najbardziej narażone są osoby, które śpią w tym samym mieszkaniu, zdecydowanie rzadziej do zarażenia może dojść w przedszkolu lub szkole. Chorobą zarażamy się przez spożycie skażonego jedzenia, wkładanie do ust palców lub przedmiotów, na których znajdują się jaja owsika, a także poprzez wdychanie powietrza z unoszącymi się w nim jajami inwazyjnymi, a następnie połykanie wprowadzonych tą drogą do jamy ustnej jaj. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam może znajdować się źródło zarażenia. Dlatego zaleca się, żeby leczeniu farmakologicznemu poddali się wszyscy domownicy. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsica u dzieci

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.

Swędzenie towarzyszące poruszającym się owsikom może prowadzić do zaburzenia snu u dziecka (bezsenność, nadmierna senność, wybudzanie się w nocy, "wędrowanie" po łóżku). Jeśli choroba trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania, owsica może powodować bladość skóry, "sińce" i "worki" pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe i niespokojne. Objawami tego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze.

W przypadku podejrzenia owsicy, zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeśli przypuszczenia potwierdzą się, proszę udać się do lekarza w celu dobrania indywidualnego leczenia.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsica u 2-latka a ciąża

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych.

W przypadku leków zawierających pyrantel badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płód. Jednak ze względu na brak kontrolowanych badań klinicznych, dotyczących stosowania embonianiu pyrantelu u kobiet w ciąży, nie zaleca się stosowania się tego produktu leczniczego, z wyjątkiem przypadków, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej. Kobieta musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie leczenia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przestrzeganie zasad leczenia niefarmakologicznego, do których należy dokładne codzienne sprzątanie mieszkania, częsta zmiana bielizny, pranie i prasowanie odzieży i pościeli, wietrzenie pomieszczeń. Ciężarna matka dziecka z owsicą powinna często myć ręce i nie spać w jednym łóżku z zarażonym dzieckiem. Powinna również dbać o codzienne wypróżnienia (np. pestki dyni pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego) i odpowiednią dietę z dużą zawartością błonnika i białka, a z ograniczeniem węglowodanów.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: objawy owsicy

Objawy tej choroby to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików można nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością trwania zarażenia oraz zakażeniem większą liczbą tych pasożytów. Najczęściej główną dolegliwością jest nieprzyjemne swędzenie w okolicy odbytu, które wzmaga się przede wszystkim wieczorem i w nocy. To wtedy aktywizują się samice wędrujące do okolic odbytu, gdzie składają jaja.

W przypadku podejrzenia owsicy można pobrać wymaz z odbytu w kierunku owsików. w. Rutynowo zaleca się 3 krotny wymaz z odbytu, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (rzadko dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: objawy owsików u dziecka

Objawy, które Pani zauważyła u synka mogą wskazywać na to, że możemy podejrzewać u niego pasożyty, ale bez wykonania badania nie będzie możliwe potwierdzenie tych podejrzeń. Aby rozwiać wątpliwości zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3 krotny wymaz z odbytu, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (rzadko dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem. Kawałek taśmy klejącej należy przykleić do skóry dziecka w okolicy odbytu, lekko uciskając. Po wykonanej czynności należy delikatnie odkleić plaster od skóry i przylepić na niewielką przezroczystą płaską powierzchnię (szkło, plastik), starając się, żeby pod przylepcem nie pozostały pęcherzyki powietrza. Następnie zweryfikować podejrzenia w laboratorium parazytologicznym. Łatwiejszym sposobem wydaje się pobranie próbki na patyczek do uszu. Należy z jednej strony owinąć patyczek przezroczystą folią spożywczą, przymocowując ją do nasady. Następnie zamoczyć folię w niewielkiej ilości wody w temperaturze pokojowej (co zwiększa przyczepność jaj) i mokrą folią wymazać okolicę odbytu (na zewnątrz, bez wkładania patyczka do środka odbytu). Po pobraniu wymazu należy umieścić patyczek wraz z folią w zamykanym, czystym pojemniku np. do pobierania moczu i dostarczyć do laboratorium parazytologicznego gdzie próbka zostanie zweryfikowana pod kątem obecności owsików. Jeśli wyniki badania potwierdzą podejrzenia i okaże się, że synek ma owsiki, proponuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu tak, aby dobrał on skuteczne i bezpieczne leczenie. Istnieje również możliwość wykonania badań bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Niestety wówczas badania te są płatne.

U dzieci powyżej drugiego roku życia, aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się problemu owsików, należy wdrożyć leczenie lekiem przeciwpasożytniczym. Do powodzenia kuracji niezbędne jest również wyeliminowanie źródeł zarażenia wtórnego. Aby nie dochodziło do ponownego zarażenia zależy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, łącznie z praniem dywanów, zasłon, pluszaków, myciem powierzchni gładkich. Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale również na zadbaniu o prawidłową higienę wszystkich domowników oraz poinformowaniu otoczenia (np. przedszkola, szkoły, do której uczęszcza dziecko), aby zatrzymać falę kolejnych zarażeń.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsik leczenie

„Domowe sposoby” stosowane dawniej (z powodu braku farmakoterapii) nie dają gwarancji wyleczenia. Mogą one jednak, podobnie jak preparaty ziołowe, suplementy diety, dieta bogata w błonnik oraz warzywa i owoce wspomagać leczenie farmakologiczne. Przyczynią się do odbudowy śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego.

W celu potwierdzenia diagnozy, należy udać się do lekarza. Dobierze on rodzaj leczenia według indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Gdy u dziecka/ dorosłego zdiagnozowane zostaną owsiki, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego u danego pacjenta i obowiązkowo u wszystkich członków rodziny. Pacjent przyjmuje lek przeciwpasożytniczy, dla dzieci dostępny np. w wygodnej formie zawiesiny zawierającej pyrantel. Preparaty ziołowe, suplementy diety oraz dieta bogata w błonnik, warzywa, owoce mogą wspomagać leczenie farmakologiczne, pomogą w odbudowie śluzówki jelit i zadbają o prawidłową motorykę przewodu pokarmowego. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki a kot

Owsica występuje tylko u ludzi, nie ma możliwości zarażenia się od zwierząt. Kupno zwierzątka domowego nie narazi więc syna na powrót owsicy.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki powtórzenie badania

Jeśli syn ponownie ma objawy owsicy, zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (niedostępne w aptekach, rzadko dostępne w laboratoriach parazytologicznych), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym. Jeśli Pani przypuszczenia potwierdzą się, proszę udać się do lekarza w celu dobrania indywidualnego leczenia dla synka.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki a wiek dziecka

Niestety owsikami mogą zarazić się również niemowlaki. Owsica łatwo i szybko się przenosi. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin (także osoby dorosłe). Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami. Istnieje również ryzyko (dużo mniejsze) zarażenia w miejscu pracy, zwłaszcza, gdy w otoczeniu są chorzy. Stąd dorośli mogą stanowić źródło zarażenia dla niemowlęcia.
We wczesnym okresie choroby można nie być jej świadomym, gdyż objawy są wtedy zazwyczaj słabo wyrażone lub w ogóle ich brak. W bardziej zaawansowanych stadiach owsicy - trudno jest jednak przeoczyć świąd towarzyszący chorobie.

Jak w każdym przypadku, dotyczącym zdrowia niemowlaków, należy zgłosić się do pediatry, przeprowadzić dokładną diagnozę oraz podjąć decyzje, co do dalszych kroków. Żaden z leków przeciwpasożytniczych nie jest dopuszczony do stosowania go u dzieci poniżej 2 r.ż.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki jak długo

Tak to prawda, leczeniu farmakologicznemu muszą się poddać wszyscy domownicy. Aby leczenie było skuteczne, kurację farmakologiczną należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Jest to ważne ponieważ lek działa tylko na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja. Ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku. Łącznie leczenie trwa więc ok. miesiąca, zakładając, że uda się wdrożyć wszystkie elementy procesu jednocześnie – lek przeciwpasożytniczy, dokładne sprzątanie i wzmożona higiena osobista oraz poinformowanie placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: swędzenie odbytu a owsiki

Oczywiście, przyczyną mogą być owsiki, jako że świąd w okolicy odbytu należy Do najczęstszych jej objawów. Jeśli Pani dziecko drapie się po pupie, przede wszystkim należy obejrzeć okolicę odbytu dziecka w godzinach nocnych. Jeżeli znajdzie Pani około 1 centymetrowe białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki, to oznacza, że dziecko ma owsicę. Należy jednak zweryfikować swoje podejrzenie w laboratorium parazytologicznym (pobrać robaczki do pojemnika, najlepiej z solą fizjologiczną) i je zbadać. Jeśli nie uda się Pani znaleźć dorosłych robaków polecam pobrać wymaz z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (rzadko dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Zwalczanie owsicy

Niestety owsikami mogą zarazić się również niemowlaki. Owsica łatwo i szybko się przenosi. Występuje tylko u ludzi, stąd siostrzeniec nie mógł „zarazić się nigdzie na dworze”. Na owsicę zapadają głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin (także osoby dorosłe). Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami. Istnieje również ryzyko (dużo mniejsze) zarażenia w miejscu pracy, zwłaszcza, gdy w otoczeniu są chorzy. Stąd dorośli mogą stanowić źródło zarażenia dla niemowlęcia.

We wczesnym okresie choroby można nie być jej świadomym, gdyż objawy są wtedy zazwyczaj słabo wyrażone lub w ogóle ich brak. W bardziej zaawansowanych stadiach owsicy - trudno jest jednak przeoczyć świąd towarzyszący chorobie.
Jak w każdym przypadku, dotyczącym zdrowia niemowlaków, należy zgłosić się do pediatry, przeprowadzić dokładną diagnozę oraz podjąć decyzje, co do dalszych kroków. Żaden z leków przeciwpasożytniczych nie jest dopuszczony do stosowania go u dzieci poniżej 2 r.ż.

U osób powyżej drugiego roku życia aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się problemu owsików należy wdrożyć leczenie lekiem przeciwpasożytniczym. Do powodzenia kuracji niezbędne jest również wyeliminowanie źródeł zarażenia wtórnego. Aby nie dochodziło do ponownego zarażenia zależy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, łącznie z praniem dywanów, zasłon, pluszaków, myciem powierzchni gładkich. Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale przede wszystkim na zadbaniu o prawidłową higienę wszystkich domowników.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: owsica a infekcja pochwy

Zapalenie sromu może towarzyszyć owsicy. Kobiety i dziewczynki mogą wówczas uskarżać się na nieprzyjemne swędzenie i pieczenie sromu (zapalenie sromu). Jest to spowodowane najczęściej zajęciem tej okolicy przez owsiki. Jeżeli u Pani nadal istnieje podejrzenie owsicy zalecam rozważenie wdrożenia leczenia pod kątem owsików oraz konsultację z lekarzem ginekologiem, który zdiagnozuje problem i podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli pozbyła się Pani pasożytów, tym bardziej powinna się Pani zgłosić do ginekologa celem znalezienia przyczyny objawów.

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Helikobakter Pylori

Pani Magdo, aby móc szczegółowo porozmawiać o Pani stanie, lekarz musi mieć dostęp do pełnego wywiadu oraz wyników Pani badań. Proszę skonsultować wszystkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym w szpitalu. On będzie w stanie udzielić Pani więcej informacji. Życzę dużo zdrowia dla Pani i córeczki!

Dr n. med. Jolanta Popielska

Re: Owsiki w ciąży

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kobietę ciężarną z potwierdzoną owsicą należy leczyć przyczynowo. Stanowi to problem terapeutyczny, a podejście do niego powinno być indywidualne. Żaden z leków nie jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży. Brakuje wystarczających danych (kontrolowanych badań) dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków na owsicę u kobiet ciężarnych.

W przypadku leków zawierających pyrantel badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płód. Jednak ze względu na brak kontrolowanych badań klinicznych, dotyczących stosowania embonianiu pyrantelu u kobiet w ciąży, nie zaleca się stosowania się tego produktu leczniczego, z wyjątkiem przypadków, w których przewidywane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

Decyzja o leczeniu powinna być zatem podjęta po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji, próbie określenia masywności zarażenia u ciężarnej, zgłaszanych przez nią dolegliwości. Zawsze decyzja musi być wspólna – lekarza i ciężarnej. Kobieta musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie leczenia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przestrzeganie zasad leczenia niefarmakologicznego, do których należy dokładne codzienne sprzątanie mieszkania, częsta zmiana bielizny, pranie i prasowanie odzieży i pościeli, wietrzenie pomieszczeń. Ciężarna matka dziecka z owsicą powinna często myć ręce i nie spać w jednym łóżku z zarażonym dzieckiem. Powinna również dbać o codzienne wypróżnienia (np. pestki dyni pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego) i odpowiednią dietę z dużą zawartością błonnika i białka, a z ograniczeniem węglowodanów.