Dr Dorota Dziemian

Kobieta, 49 lat, Białystok

Ostatnie posty użytkownika
Dr Dorota Dziemian

Re: Karmienie wczesniaka

Karmienie piersią jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka i to duży plus, że ma Pani pokarm, mimo że dziecko jeszcze zjada niewielkie ilości. Odruch ssania pozwala jej na zjadanie mleka z butelki, ale jej żoładek jest jeszcze malutki, a organizm wciąż dojrzewa. U dzieci przedwcześnie urodzonych purodzeniowy spadek masy ciała może być większy, a waga może wrastać wolniej w początkowym okresie. Powodem jest zużywanie kalorii na wrastanie i dojrzewanie jednocześnie. Gdy dziecko zasypia podczas karmienia, można ją delikatnie rozbudzić dotykając jej stóp lub rączek. Można też wykorzystać przerwę w karmieniu na zmianę pieluszki, co ją rozbudzi i następnie wrócić do karmienia. Warto zmienić pozycję dziecka w czasie karmienia butelką naśladując zmianę piersi, co będzie korzystne dla jej rozwoju i pomoże rozbudzić.

Dr Dorota Dziemian

Re: Czerwona pupa i śluz

Za nawracające zaczerwienienie skóry może odpowiadać okresowo pojawiający się śluz w stolcu.
Najczęstsze przyczyny to alergia na pokarm- może dotyczyć tego co Pani zjadła i znalazło się w mleku matki lub mleka modyfikowanego. Śluz pojawia się w kale również w wyniku karmienia po kilku minut z każdej piersi mlekiem początkowym bogatym w laktozę. Rozwiązaniem tego problemu jest opróżnianie jednej piersi przed przejściem do drugiej. Im dłuższe przerwy między karmieniami, tym więcej mleka bogatego w laktozę się wytwarza, natomiast krótsze przerwy pozwalają dziecku zaspokoić głód mlekiem uboższym w laktozę. Śluz może pojawić się w stolcu również podczas ząbkowania, ale to pewnie nie dotyczny Pani dziecka. Należałoby obserwować dietę pod kątem produktów podejrzanych o wywoływanie alergii, najlepiej prowadzić dzienniczek.

Dr Dorota Dziemian

Re: Rumień zakaźny

Rumień zakaźny przestaje być zakaźny w momencie pojawiania się wysypki u pacjentów bez zaburzeń odporności. Okres zakaźności trwa około tygodnia i przypada na okres wylęgania choroby, który wynosi od 4 do 21 dni, średnio 7-10 dni.

Dr Dorota Dziemian

Re: Ogromny problem z nadpobudliwością/ze spaniem

Niekiedy dzieci budzą się co godzinę lub dwie i potrzebują piersi lub butelki czy smoczka, by ponownie zasnąć. Rodzice zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje. W rzeczywistości krótkie przebudzenia nocne są normalną częścią nocnego snu niezależnie od wieku. Trudność polega na tym, że Pani uczestniczy we wszystkich tych pobudkach. Dziecko wytwarza odruch związany z zasypianiem i wierzy, że pewne rutyny, które wiążą się z zasypianiem, są mu do zaśnięcia niezbędne. Wiele matek od momentu narodzin układa dziecko do snu i drzemek karmiąc piersią. Ten nawyk bez odpowiedniej interwencji utrzymuje się u dziecka rocznego lub starszego. Chodź niektórzy uważają go za rzecz negatywną, uważam, że jest to naturalny i korzystny dla dziecka sposób zasypiania. Gdyby nie zmęczenie matki i fakt, że ma ona często wiele innych obowiązków, nie byłoby potrzeby go zmieniać.
Aby jednak ułatwić funkcjonowanie matce, początkowo trzeba trochę skomplikować rutyny nocne. Gdy dziecko budzi się, należy zacząć jak zwykle, podać pierś i pozwolić ssać przez kilka minut. W chwili, gdy że tempo ssania jest wolniejsze, a dziecko zrelaksowane i śpiące, delikatnie palcem trzeba odłączyć je od brodawki. Często, zwłaszcza na początku, dziecko zacznie szukać brodawki lub będzie niespokojne. Wtedy należy bardzo delikatnie zamknąć buzię uciskając palcem pod bródką lub uciskając bródkę bezpośrednio poniżej wargi, kołysząc i przytulając dziecko w tym samym czasie. Jeśli mimo to maleństwo wciąż jest niespokojne lub szuka brodawki, trzeba podać mu pierś, a następnie powtórzyć powyższy proces odłączania tyle razy, ile to konieczne, aż zaśnie. Zwykle wystarcza 10 do 60 sekund pomiędzy kolejnymi próbami odłączenia od brodawki. Jednak cały czas należy obserwować dziecko, jeśli ssanie jest intensywne i połykanie regularne, można poczekać nawet kilka minut aż zwolni tempo, następnie zacząć próby usuwania brodawki. Zwykle potrzeba dwóch do pięciu ( lub nawet więcej) prób zanim twoje dziecko będzie zasypiać bez piersi. Po kilku dniach konsekwentnie powtarzanych prób, próby odłączenia są łatwiejsze, a przebudzenia rzadsze. Najważniejszym momentem, aby zastosować ten plan, jest pierwsze ułożenia do snu nocnego. Często sposób, w jaki dziecko pierwszy raz pójdzie spać wpłynie na kolejne wybudzenia nocne. To naprawdę działa, po wyjęciu brodawki matki po prostu przewracają się na drugi bok, dziecko myśli, że mama śpi i też zasypia.
Aby zmienić rutynę towarzyszącą zasypianiu, zamiast podawania piersi, spróbuj masowania dziecku główki, brzuszka czy pleców, przytulania czy słuchania odpowiedniej muzyki. Moja mama usypiała mnie co noc masując mi plecy, gdy leżałam na boku. Trwało to nie dłużej niż minutę, a ja do dziś kojarzę to z matczyną miłością.
A to przykładowe doświadczenie jednej mamy: " Zmieniłam sposób układania do snu mojej córeczki, zamiast usypiania jej przy piersi, karmię ją do momentu, gdy jest rozluźniona, wyjmuję delikatnie brodawkę, przygaszam światło w pokoju i pozwalam jej robić, na co ma ochotę w przyciemnionym pokoju razem ze mną. Gdy zaczyna trzeć oczka i wygląda na zmęczoną, odkładam ją do łóżeczka i zachęcam ją do spania. Mówię, że jest pora spania, żeby zamknęła oczka i masuję jej brzuszek. Wtedy zamyka oczy." Warto zacząć od snu nocnego, a następnie przejść do drzemek dziennych.
Należy pamiętać, że to sytuacja przejściowa i wymaga cierpliwości.
Oczywiście przy tym ważne jest czy dziecko rozwija się prawidłowo lub towarzyszą jakieś objawy chorobowe. Czasami refluks żołądkowo-przełykowy może być przyczyną przebudzeń i płaczu nocnego, który w zaawansowanej chorobie może się nasilać w trakcie karmienia. Nierzadko kolki wywołują niepokój w godzinach wieczornych. Warto wówczas podjąć próbę odstawienia mleka krowiego, soi i orzechów w diecie matki na 2 - 4 tygodnie i obserwować czy będzie poprawa. Czasem inne potrawy są winowajcą i tutaj też ważna jest staranna obserwacja diety i samopoczucia dziecka.
Czy dziecko choruje lub chorowało w przeszłości? Były powody do wykonywania badań dodatkowych? Badanie dziecka jest nieodzowne do podjęcia decyzji czy konieczna jest dodatkowa diagnostyka.

Dr Dorota Dziemian

Re: Nieprawidłowe pełzanie

Pełzanie asymetryczne zdarza się nierzadko. Dziecko preferuje jedną stronę, ponieważ w ten sposób porusza się szybciej. Warto podczas wizyty u lekarza rodzinnego zwrócić na to uwagę. Zbierze on wywiad dotyczący pozostałych elementów rozwoju dziecka, oceni ogólną symetrię ułożeniową, sprawdzi bioderka, napięcie mięśniowe i odruchy. Jeśli wszystko będzie w porządku, zaleci obserwację dziecka i ćwiczenia w domu typu turlania w obie strony. Aby uspokoić rodziców lub w przypadku wątpliwości, może skierować do specjalisty neurologa na szczegółowe badanie. Większość dzieci w kolejnych etapach rozwoju tj. nauka chodzenia nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Rzadko asymetria pełzania może prowadzić do przetrwałej asymetrii mięśniowej czy w efekcie skrzywienia kręgosłupa.
Wnikliwa obserwacja jest na pewno potrzebna. Jeśli występuje ograniczenie ruchów w stawie lub w pozycji na plecach dziecko układa się w kształcie litery C zawsze w tą samą stronę, trzeba koniecznie zgłosić to przy najbliższej wizycie lekarzowi.
Raczkowanie pojawia się u części dzieci w późniejszym okresie, więc nie jest to powód do niepokoju.

Dr Dorota Dziemian

Re: grypa żełądkowa czy alergia na krowie mleko

Często w wyniku grypy żołądkowej czy innej infekcji wirusowej czy bakteryjnej przewodu pokarmowego dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego, z którym jest związany enzym trawiący laktozę - cukier mleczny. Wskutek tego w okresie pobiegunkowym, około miesięcznym, gdy dochodzi do odbudowy nabłonka, występuje przejściowa nietolerancja mleka. Warto wówczas unikać produktów mlecznych lub podawać preparaty/mleko bezlaktozowe.

Dr Dorota Dziemian

Re: opuchnięte powieki

Alergiczny obrzęk powiek najczęściej występuje ze świądem oczu, zaczerwienieniem i łzawieniem spojówek, często towarzyszy mu wodnisty wyciek z nosa i napady kichania. Typowe leczenie to przeciwhistaminowe leki doustne i przeciwhistaminowe krople do oczu. Laticort to preparat sterydowy, który stosuje się tylko przez parę dni w ciężkich lub długotrwałych reakcjach alergicznych. Warto po spacerze przepłukiwać oczy i nos solą fizjologiczną. Obrzęk powiek dość często towarzyszy nieżytowi nosa i zatok o tle infekcyjnym czy alergicznym. Biorąc pod uwagę wywiad alergiczny i początkowy katar, skłaniałabym się w stronę jednej z powyższych przyczyn. Jeśli objawy nie ustąpią, warto udać się na konsultację do okulisty. Inne schorzenia przebiegające z obrzękiem powiek to m. in. choroby tarczycy, nerek i wszelkie schorzenia przebiegające z obrzękami, które mogą umiejscowić się również wokół oczu. Obrzęk powiek u dzieci najczęściej nie jest poważnym objawem.

Dr Dorota Dziemian

Re: zastoj moczu, wodonercze, powiekszony moczowod u niemowlaka

Wady wrodzone układu moczowego należą do częstych i występują u 1 dziecka na 650 urodzeń. Przyczyną zastoju moczu i powstania wodonercza jest utrudnienie odpływu moczu. Badania diagnostyczne mają na celu uwidocznienie tego miejsca i próbę odbudowania prawidłowego ujścia moczu drogą operacyjną. Ponieważ Pani opisuje, że powiększony jest jeden moczowód i nerka, przeszkoda jest prawdopodobnie jednostronna -poniżej moczowodu. Czy badania diagnostyczne jasno uwidoczniły to miejsce? Przeprowadzony zabieg, nawet gdy skutecznie poszerza odpływ moczu, nie doprowadzi szybko do cofnięcia się zmian w budowie moczowodu i rozdętej nerki. Kontrolne badania pomogą stwierdzić czy odpływ moczu poprawił się. Celem operacji jest zachowanie prawidłowej czynności nerek. Ich funkcję ocenia się na podstawie badania krwi i moczu. Jeśli odpływ moczu jest nadal utrudniony, aby ochronić nerkę wykonuje się czasem sztuczne odprowadzenie moczu na zewnątrz tj. wszczepienie moczowodu do ściany jamy brzusznej czy cystostmię- wyprowadzenie moczu z pęcherza przez skórę. Wodonercze często przebiega bezobjawowo. Nieswoiste objawy mogą obejmować wolniejszy rozwój, słabszy apetyt, wymioty, bóle brzucha i mogą być związane z towarzyszącą infekcją. Dziecko wymaga kontroli pod kątem ewentualnych infekcji układu moczowego i czynności nerek. Niekiedy pierwszym objawem pogorszenia funkcji nerek może być stała obecność białka w moczu lub nadciśnienie. Usunięcie nerki rozważa się, gdy nerka jest ogniskiem zakażenia nie poddającego się leczeniu antybiotykami, występuje oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze lub duża nerka uciska na sąsiadujące narządy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie dziecka?
Poniższa odpowiedź pochodzi z arytkułu autorstwa prof. Pietrzyka i dr Drabczyka:

Możliwość wyleczenia zależy od rodzaju wady i czasu jej rozpoznania oraz związanych z nią powikłań, zwłaszcza uszkodzenia nerek. Wiele wad podlega skutecznej korekcji chirurgicznej (np. wady ujść cewki moczowej i moczowodów, zastawki cewki moczowej, uchyłki pęcherza), prowadzącej do całkowitego wyleczenia. Również usunięcie nerki z wadą, która jest przyczyną nadciśnienia lub przewlekłego zakażenia, może prowadzić do pełnego wyleczenia, jeżeli druga nerka jest w pełni sprawna.

Wiele z ciężkich wad układu moczowego może również być skutecznie leczonych chirurgicznie, nierzadko w kilku etapach (operacje rekonstrukcyjne), co prowadzi do odtworzenia prawidłowego odpływu moczu. Wyleczenie nie jest możliwe, gdy wada została wykryta zbyt późno i doszło już do trwałego uszkodzenia nerek. Powikłaniem udanych początkowo zabiegów korekcyjnych mogą być wtórne zwężenia dróg moczowych, prowadzące po latach do ponownego zastoju moczu.

Dr Dorota Dziemian

Re: bilirubina u 9 tyg niemowlaka

Zażółcenie skóry przedłużające się powyżej 3 tygodni jest wskazaniem do dodatkowej oceny dziecka. Wartości, które Pani podaje nie są bardzo wysokie - uspokajająca jest zwłaszcza tendencja spadkowa. Najważeniejsza jest ocena stanu dziecka, jego rozwoju psycho-ruchowego oraz fizycznego na siatkach centylowych. Ważną informacją jest regularne przybieranie na wadze stosownie do wieku i wzrostu. Przypuszczam, że dziecko było podczas szczepień oceniane i nie stwierdzono odchyleń. Proszę o informacje, jeśli takie były lub o nieprawidłowościach w badaniach dodatkowych. Lekarz mógł zlecić badanie poziomu bilirubiny pośredniej i bezpośredniej. Jeśli bilirubina bepzośrednia czyli związana jest zwiększona, dziecko może wymagać dalszej diagnostyki w kierunku chorób dróg żółciowych i wątroby. Przydatna jest też ocena dziecka pod kątem objawów niedoczynności tarczycy, czasem wykonuje się też badanie poziomu galaktozy we krwi. Przyczyna przedłużającej się hiperbilirubinemii nie zawsze daje się ustalić. Jednym z powodów może być karmienie piersią w niedostatecznej ilości prowadzące do odwodnienia dziecka. W tym wypadku śledzi się przyrosty masy ciała i ilość mokrych pieluszek na dobę. Często mamy do czynienia z łagodną hiperbilirubinemią nie wymagającą leczenia. Wówczas wystarczy obserwacja dziecka i kontynuowanie karmienia piersią.

Dr Dorota Dziemian

Re: Fosfataza 7 krotnie podwyższona

Jeśli chodzi o ból nóżki, niechęć do chodzenia, to objawy te ustępują, synek chodzi. Czy nadal skarży się na ból? Jeśli tak, to czy ból nasila się wieczorem lub w nocy? Czy całkowicie ustąpił i pojawił się guzek?
Na początek warto wiedzieć, że ustępujące objawy przemawiają mocno za wykluczeniem nowotworu złośliwego kości. Czy guzek jest niebolesny, miękki czy raczej przypomnia kość, jest nieprzesuwalny? Dość często u dzieci występują łagodne guzki. Często nie wymagają interwencji, jeśli objawy są znikome. Trudno mi się wypowiadać nie mając opisu badań rentgenowskich. Czy to znaczy, że rtg i tomografia nie wykazała żadnych odchyleń?
Jeśli objawy są rzeczywiście śladowe, może wytrzyma Pan tę obserwację. W przeciwnym razie można wykonać rezonans magnetyczny kości. To badanie bardziej szczegółowe.
Sama podwyższona fosfataza może mieć wiele przyczyn, ale przy wykluczeniu krzywicy spowodowanej niedoborem witaminy D3, prawidłowym poziomie wapnia i wykluczeniu choroby tarczycy, przyczyną może być właśnie zmiana w tej nóżce. Zdarza się również izolowany wzrost fosfatazy zasadowej w tym wieku. Czy dziecko choruje na przewlekłe choroby, bierze jakieś leki, ostatnio przebyło choroby przewodu pokarmowego?

Dr Dorota Dziemian

Re: Czy to stan zapalny?

Przy zaczerwienieniu ujścia cewki moczowej bez towarzyszących objawów, ważne jest wykluczenie bezobjawowej infekcji układu moczowego. Stąd polacam wykonanie badania ogólnego moczu.
Jeśli jest prawidłowe, to zaczerwienie można traktować jako miejscowy stan zapalny, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Być może to stan zapalny spowodowany podrażnieniem środkami higienicznymi lub o tle alergicznym, bakteryjnym czy grzybiczym. po przebytej antybiotykoterapii. Biorąc pod uwagę podrażnienie środkami higienicznymi używanymi do kąpieli czy do prania, nie należy używać płynów z dodatkami zapachowymi czy koloryzującymi ani "bąbelków" do kąpieli. Najlepsze jest mydło hypoalergiczne do mycia i prania np. "biały jeleń". Poza tym warto używać luźnej bielizny, dbać o higienę intymną, unikać przegrzewania, wypijać duże ilości płynów, wprowadzić zwyczaj korzystania z toalety kilka razy dziennie, np. przed każdym wyjściem czy po posiłkach. Miejscowo można zastosować rivanol w żelu przez tydzień.

Dr Dorota Dziemian

Re: 3,5 letnie dziecko kiwa główką na boki

Fakt,, że dziecko zdaje sobie sprawę z tego, co robi z główką i potrafi nad tym zapanować, powinien Panią uspokoić. Jest to więc ruch zależny od woli dziecka, na pewno nie zmiana o typie napadowym.

Dr Dorota Dziemian

Re: atopowe zapalenie skóry a karmienie naturalne

Atopia to genetyczna skłonność do występowania objawowej alergii. Ta skłonność pozostaje na całe życie, natomiast, co najważniejsze, objawy alergii mogą zanikać lub nasilać się.
Pokarm naturalny jest niewątpliwie bardzo wartościowy, nie tylko z powodu różnorodnych substancji odżywczych czy odpornościowych, ale także enzymów i całego zespołu czynników, które działają wspólnie, aby zabezpieczyć zdrowie dziecka. Niestety dość często się zdarza, że dzieci są karmione pokarmem sztucznym, wielokrotnie jest to jedyne wyjście akceptowane przez matkę.
Włączenie karmienia pierwszego dziecka podaczas drugiej ciąży nie zagwarantuje na zanik objawów alergii, natomiast na pewno korzystnie wpłynie na stan odporności dziecka.

Dr Dorota Dziemian

Re: 3,5 letnie dziecko kiwa główką na boki

Kiwanie główką na boki w trakcie zasypiania u niemowląt to nic niepokojącego. U 3.5 latka, mówi Pain, że ruchy wiążą się ze stanem pobudzenia emocjonalnego - gdy dziecko z uwagą słucha czy ogląda. Warto spytać wówczas czy wie, co robi z główką i czy jest w danej chwili w stanie nad tym zapanować. Dodatkowo zapytam czy pojawiają się jakieś inne ruchy czy tiki, może dźwięki, jakiekolwiek problemy z zachowaniem? Jeśli odpowiedź jest negatywna, dziecko jest zrównoważone, rozwija się harmonijnie w swoim otoczeniu, to nie przejmowałabym się bardzo tym kiwaniem główką. Zdarza się, że podobne zaburzenia ruchowe pojawiają się bez uchwytnej przyczyny i również same ustępują. Polecam konsultację specjalisty neurologa lub psychologa zależnie od ewentualnych objawów.

Dr Dorota Dziemian

Re: Witamina D3

Podwyższony poziom wapnia i fosforu występuje w zaburzeniach gospodarki wapniowo-fosforanowej spowodowanej nadmiarem hormonu przytarczyc - parathormonu. Nadmiar tych związków może się odkładać w tkankach powodując złogi. Czasami niedobór witaminy D3 może być przyczyną nadmiernego wydzielania parathormonu. Pierwotnie w niedoborze witaminy D3 wapń może być w normie lub nieznacznie obniżony. Pani podaje, że witamina D3 jest w normie. Jaką ma wartość? Istnieją również rzadkie jednostki chorobowe jak krzywica odporna na witaminę D3, gdy jej poziom we krwi jest prawidłowy, natomiast receptory nie są w stanie jej wykryć, a więc zachowują się, jakby jej nie było.
Wydaje się, że problem jest bardziej złożony, więc zaleciłabym w niedługim czasie konsultację w Poradni Zaburzeń Metabolicznych, ewentualnie Endokrynologicznej. Jaką wartość ma wapń? Wapń wpływa na funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu i czasem nadmierna podaż witaminy D3 powoduje wzrost poziomu wapnia, ale spadek fosforanów.
Poziom limfocytów pozostaje z reguły podwyższony u małych dzieci poza podawane na wyniku normy, które obowiązują dorosłych.

Dr Dorota Dziemian

Re: Duże pragnienie

Poza nadmiernym pragnieniem, wielomoczem i rozdrażnieniem, z tego co Pani pisze, córeczka nie ma innych objawów.
Na własną rękę nie przeprowadzałabym szczegółowej diagnostyki, zwłaszcza tych bardzo rzadkich chorób. Natomiast alergia u starszego synka i podobne objawy u niego w młodszym wieku, wskazują na możliwość alergii również u dziewczynki. Radziłabym pójść najpierw w tym kierunku. Nadmierne pragnienie w alergii można wytłuczaczyć przedostawaniem się do krwi przez uszkodzoną alergenami śluzówkę jelit nieprawidłowych produktów przemiany materii, które organizm stara się wypłukać. U niemowląt diagnostykę alergii przeprowadza się na podstawie obserwacji diety i objawów- dzienniczek. Testy skórne zazwyczaj przeprowadza się u starszych dzieci. Możliwa jest też diagnostyka przeciwciał przeciwko swoistym alergenom z krwi. Tutaj niezbędna będzie wizyta u alergologa. Dobrym sposobem zapobieganie pojawiania się alergii na coraz to nowe produkty produkty jest stosowanie diety rotacyjnej. Podawanie wszelkich produktów: warzyw, ziaren zbóż, białka, gatunku mięsa, ryby co 4. dzień. Warto jednak przeprowadzić podstawowe badanie moforlogii i moczu.

Dr Dorota Dziemian

Re: podkrążone oczy u 10 miesięcznego dziecka

Zapotrzebowanie na płyny u dzieci wynosi około 100 ml/kg u dzieci poniżej 10 kg, od 10 do 20 kg: 1000ml plus 50 ml/kg na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg.
Jeśli uzupełnienie płynów nie pomoże, warto zwrócić uwagę na możliwość alergii oraz dodatkowo zbadać kał na pasożyty- problemy ze snem. Podjęłabym też próbę zrezygnowania z karmienia nocnego, co nie będzie łatwe oraz ustalenie domowej rutyny układania synka do snu przynajmniej około godziny 21.

Dr Dorota Dziemian

Re: zapalenie spojówek i zatkane kanaliki łzowe

Niedrożność kanalików łzowych jest dość częstą przypadłością niemowląt i zazawyczaj wymaga postępowania zachowawczego, tzn. codziennego masowania okrężnym ruchem okolicy kanalików łzowych w pobliżu kącika oka na bocznej powierzchni nosa. W 95% przypadków dochodzi do udrożnienia przed ukończeniem pierwszego roku życia. W tym czasie zajęte oczko nadmiernie łzawi. Może też dochodzić do infekcji bakteryjnej , co wymaga stosowania antybiotyku miejscowo. W jakim wieku jest Pani dziecko?
Warto stosować masaż kilka miesięcy przed podjęciem decyzji odnośnie dalszego postępowania. Najpierw jest to irygacja silnym strumieniem wody. Wyjątkowo wykonuje się zabieg udrażniania.

Dr Dorota Dziemian

Re: Duże pragnienie

Dziecko ważące poniżej 14 kg powinno pić od 950 do 1200 ml, włączając w to mleko i wszelkie płyny. Najczęstszą przyczyną nadmiernego pragnienia jest cukrzyca. Rzadsze jednostki chorobowe to moczówka prosta, której towarzyszą takie objawy jak rozdrażnienie, biegunka, wymioty czy gorączka. Choroby wątroby mogą powodować zwiększone pragnienie z innymi objawami tj. wzdęcia, zmiana koloru stolca czy zażółcenie skóry. Bardzo rzadko diagnozowana anemia sierpowata również przebiega z nadmiernym przyjmowaniem płynów. Nadmierne pragnienie połączone z nadmiernym oddawaniem moczu nie jest normalnym objawem u dzieci.
Jeśli ten objaw nie jest przejściowy, nie jest związany z nadmiernym poceniem się, spożywaniem mocno słonych czy przyprawionych potraw, to powinna się Pani zgłosić do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

Dr Dorota Dziemian

Re: podkrążone oczy u 10 miesięcznego dziecka

Podkrążone oczy u niemowląt mogą wskazywać na alergię, towarzyszyć infekcji układu oddechowego z katarem lub przytkanym nosem. Pojawiają się też przy odwodnieniu, np. na skutek biegunki czy niedostatecznej podaży płynów.
Przedstawiony wynik badania krwi nie jest niepokojący - u dzieci w tym wieku typowo występuje przewaga limfocytów nad neutrofilami. Czy dziecko ma obecnie katar lub przytkany nos? Alergie w wywiadzie? Nieżyt spojówek, pieczenie, świąd oczu? Stolce, apetyt jest prawidłowy?

Dr Dorota Dziemian

Re: kurzajka u 5 latki

To rzeczywiście rada dla miłośników medycyny naturalnej. Chodź nie jest niemożliwa do wykonania. Glistnik jaskółcze ziele rośnie praktycznie wszędzie. Kilkusetletnia wiedzia doprawdy stale mnie zachwyca swoją instynktowną mądrością.

Dr Dorota Dziemian

Re: kurzajka u 5 latki

Niestety leczenie kurzajek wymaga czasem dużej cierpliwości. Idąc do specjalisty będzie Pani przekonana, że oddaje dziecko w fachowe ręce. W międzyczasie polecam jeden ze sposobów dla wytrwałych, np. codziennie 2-krotne smarowanie sokiem z glistnika jaskółczego ziela.

Dr Dorota Dziemian

Re: Nad morze z trzylatką?

Pobyt nad morzem zazwyczaj działa cuda w przypadku atopowego zapalenia skóry. Zdecydowanie zalecam. Uwaga na zabezpieczenie skóry przed nadmiarem słońca: nakrycia głowy, parasol na plaży, filtry przeciwsłoneczne.

Dr Dorota Dziemian

Re: Nietolerancja laktozy-pytanie

Rozumiem, że karmi Pani piersią, bo wspomniała Pani, że dziecko nie chce butelki. Najczęstszą przyczyną stanów niepokoju są kolki. Typowo wystąpują około 6 tygodnia życia i są to kilkugodzinne stany niepokoju występujące najczęściej w godzinach wieczornych. Zwróciałabym też uwagę na technikę karmienia, warunki towarzyszące karmieniu- objawy mogą być spowodowane niepokojem dziecka lub karmieniem w pośpiechu. Przy karmieniu piersią warto prowadzić dzienniczek Pani diety i występujących stanów niepokoju u dziecka. Należałoby wyłączyć słodycze, kawę, herbaty i jeść posiłki naturalne, przygotowane w domu, zrezygnować z nadmiaru owoców. Pomysł na picie herbatki z kopru włoskiego jak i podawanie probiotyku jest dobry.
Jeśli objawy nie ustąpią, można zrobić test oddechowy na nietolerację laktozy lub spróbować podawać enzym trawiący laktozę w kropelkach Delicol do każdego posiłku jako test diagnostyczny. Fakt, że dziecko dobrze się rozwija i przebiera na wadze jest uspokajający.

Dr Dorota Dziemian

Re: wymioty u 6- miesiecznego dziecka

Odpowiednio wcześnie wprowadzone leczenie oparte na podstawie objawów klinicznych ze strony przewodu pokarmowego jest skuteczne w olbrzymiej większości przypadków. Gy objawy nie ustępują pomimo właściwego leczenia, skłania to do wykonania badań inwazyjnych.
Niemowlę, które nie je, nie przybiera na wadze, ma niedokrwistość wymaga pilnej diagnostyki. Gdy podstawowe badania w warunkach ambulatoryjnych nie wykazały odchyleń (poza niedokrwistością), dalsza diagnostyka powinna się odbywać w warunkach szpitalnych. Gastroskopia jest badaniem, które u małych dzieci, zwłaszcza niemowląt wykonuje się rzadko, gdyż w Polsce poniżej 6 roku życia (zależnie od ośrodka) jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. W przeddzień badania dziecko jest hospitalizowane.
Oprócz gastroskopii, wśród badań inwazyjnych wykonuje się też badanie przewodu pokarmowego z kontrastem, które jednak bardzo rzadko może uwidocznić owrzodzenie dwunastnicy. Jest to badanie mało szczegółowe. Badanie gastroskopowe ma tę zaletę, że wykazuje większość nawet nieznacznych uszkodzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Dr Dorota Dziemian

Re: Małopłytkowość

Małopłytkowość autoimmunologiczna to choroba, która również może mieć wiele przyczyn. Natomiast jasny jest mechanizm spadku poziomu płytek-na ich powierzchni przyczepiają się przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom, płytkom krwi. Celem leczenia jest zwiększenie poziomu płytek do powyżej 50 tysięcy, gdy zazwyczaj nie ma żadnych objawów. Aby określić przyczynę konieczne są dodatkowe badania serologiczne, badanie usg brzucha, aby uwidocznić śledzionę i czasem wykonuje się badanie szpiku. Wielokrotnie przyczyna nie daje się ustalić. Najłatwiej jest wykluczyć wpływ leków i związków toksycznych.

Dr Dorota Dziemian

Re: kurzajka u 5 latki

W aptece jest dostępnych wiele preparatów na kurzajki bez recepty:
Broacid - w formie lakieru, działa żrąco na zdrowo komórki
Duofilm działa podobne jak pop rzedni
Wartner-ciekły azot do wymrażania w warunkach domowych. Po 2 tygodniach w razie konieczności procedurę można powtórzyć.
Preparaty na receptę:
Verruma-żel
Aldara krem pobudzający odporność, jedyny preparat, który nie uszkadza zdrowej skóry.
Skuteczny sposób ludowy to smarowanie 2 razy dziennie sokiem jaskółczego ziela do zniknięcia lub odpadnięca kurzajki.
Zabiegi u chirurga jak zamrażanie i koagulacja laserem polecam jako ostatnie, gdyż są bolesne i czasem wymagają kilku wizyt.

Dr Dorota Dziemian

Re: Szczepienia- pneumokoki

Dodatkowe szczepienie przeciw pneumokokom wykonane po 6 tygodniu życia ma na celu jak najszybsze zabezpieczenie dziecka przed chorobą. Jest to zalecany termin podawania. Szczepionka jest też dopuszczona do podawania również u starszych niemowląt i dzieci. Ja doradzałabym wcześniejszy termin.

Dr Dorota Dziemian

Re: Małopłytkowość

Zależnie od stopnia małopłytkowości i neutropenii, dziecko może być zupełnie bezobjawowe. Przyczyny mogą być bardzo różnorodne, od zaburzeń polekowych, przez infekcyjne, immunologiczne, chemiczno-toksyczne i nowotworowe. Pewien odsetek pozostaje bez ustalonej przyczyny. Leczenie zależne jest od przyczyny, na pewno potrzebne są badania dodatkowe. Czy dziecko nie prezentuje żadnych dodatkowych objawów? Czy wcześniej na coś chorowało, było leczone?

Dr Dorota Dziemian

Re: Wyniki badań 6 latka

Podane wyniki wskazują na podwyższony poziom cholesterolu, co koniecznie należy przedyskutować z lekarzem: omówić dietę z ograniczeniem czerwonego mięsa, potraw smażonych. To świetnie, że stara się Pani, aby dziecko jadało zdrowo. Do diety przeciwcholesterolowej należy również ograniczenie cukru, najlepiej nie częściej niż raz w tygodniu. Tłuszcze roślinne tylko w postaci olejów tłoczonych na zimno, gdyż rafinowane, również te w margarynach są niezdrowe. Decydującą poprawę może dać regularne wprowadzenie ruchu, np. godzinna jazda rowerem. Pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce- te ostatnie z umiarem, to wspaniała dieta. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Czasem na otyłość i podwyższony cholesterol może wpływać tarczyca.
Wyniki krwi są niepełne, ale obniżona liczba leukocytów i podwyższona limfocytów najczęściej wskazują na infekcję wirusową. Obniżona całkowita liczba granulocytów zdecydowanie wymaga kontroli za parę tygodni. Podwyższone eozynofile to zazwyczaj skutek infekcji pasożytniczej lub alergii. Hemoglobina, erytrocyty i hematokryt są prawidłowe? Jakieś obecne dolegliwości?
Znaczenie podstawowe ma aktualny stan zdrowia dziecka i badanie przedmiotowe, stąd zalecam wizytę u lekarza.

Dr Dorota Dziemian

Re: pierwsza kupka u noworodka

Częstość stolców u noworodka może wahać się od 6-8 razy na dobę do 1 na tydzień. Brak kupy to znak, że organizm dziecka wchłonął całe mleko. Uspokoić powinna liczba mokrych pieluszek ok. 6 dziennie świadczy o właściwym nawodnieniu dziecka. Natomiast zachowanie dziecka po karmieniu, 3- godzinny sen i przybieranie na wadze świadczą o dostarczeniu odpowiedniej ilości kalorii.

Dr Dorota Dziemian

Re: dziecko niesłyszące

Zaburzenia słuchu mogą pojawić się w każdym wieku, chociaż badanie przesiewowe noworodka wypadło prawidłowo. Przyczyną są najczęściej nieleczone infekcje ucha środkowego czy przesrost migdałka gardłowego. Zależnie od tego, jak dawno pojawił się problem lub jaki jest stopień niedosłuchu, rozwój mowy mógł już osiągnąć pewien etap rozwoju. Zazwyczaj dziecko z głębokim niedosłuchem w momencie narodzin wydaje nieokreślone dźwięki, po czym około 4-6 miesiąca życia po prostu milknie. Gdy niedosłuch pojawi się u starszego dziecko, stopniowo traci ono zainteresowanie dźwiękami, przestaje je naśladować i powtarzać własne, natomiast może się porozumiewać na skutek frustracji raczej krzykiem. Do diagnostyki może się przydać poniższy link
http://pppturek.republika.pl/etapy%20rozwoju.htm

Dr Dorota Dziemian

Re: proszę o interpretację wyników

Wynik morfologii krwi jest prawidłowy w tym wieku, gdy poziom krwinek czerwonych jest najniższy.
Sam wynik nie wskazuje na szczególną podatność na przebyte choroby, które też nie pozostawiły żadnych następstw w obrazie krwi.
Oczywiście każde badanie należy interpretować w połączeniu z aktualnym stanem dziecka.

Dr Dorota Dziemian

Re: infekcja pieluszkowa

Najczęstsze zmiany skórne w okolicy pieluszkowej to pieluszkowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry.
Oba schorzenia mogą być związane z infekcją drożdżakową lub bakteryjną. W pieluszkowym zapaleniu skóry zmiany zajmują okolicę narządów płciowych, pachwin i pośladków w postaci rumienia z tendecją do złuszczania, wokół mogą występować wykwity plamiste. W łojotokowym zapaleniu skóry zmiany o podłożu zapalnym pokryte są łuską, a poza okolicą pieluszkową obejmują fałdy skórne w zgięciach stawowych i główkę ( ciemieniucha). Z podanego opisu wydaje się, że jest to raczej pieluszkowe zapalenie skóry. Zastosowanie preparatu przeciwzapalnego - sterydu i przeciwgrzybiczego ma uzasadnienie przez krótki okres, gdyż powoduje na dłuższą metę powikłania w postaci ścieńczenia skóry czy przebarwień. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, częsta zmiana pieluszek, wietrzenie, mycie delikatnym mydłem, dokładne osuszanie i stosowanie ochronnego kremu z cynkiem i pantenolem. Pojawiające się krostki i grudki świadczą o zakażeniu drożdżakami, natomiast o nadkażeniu bakteryjnym może świadczyć tworzenie się nadżerek, miodowo-żółtych strupów czy pęcherzyków. Wówczas konieczne są preparaty przeciwdrożdżakowe lub przeciwbakteryjne. W obu przypadkach niezbędny jest nadzór lekarski. Warto jest chodzić do kontroli do tego samego lekarza, gdyż nierzadko czynniki ze strony dziecka tj. biegunki czy leczenie antybiotykowe sprzyjają nadkażeniom bakteriami czy drożdżakami i konieczne są wizyty kontrolne w celu znalezienia optymalnego leczenia i stałe doradztwo odnośnie pielęgnacji. W ciężkich lub opornych na leczenie przypadkach, konieczna może być wizyta u dermatologa.

Dr Dorota Dziemian

Re: Czerwone krostki w policzkach w wewnątrz

Zmiany na błonach śluzowych u dzieci o niedawnym początku mają najczęściej charakter zapalny pochodzenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego lub alergicznego. W przypadku Pani dziecko, które przebyło infekcję przewodu pokarmowego i stolce nie są jeszcze takie jak, przed chorobą, zmiany na śłuzówce mogą odpowiadać towarzyszącym w przewodzie pokarmowym. Ważną Pani rolą jest obserwacja tych zmian, które najczęściej ustępują samoistnie, tym bardziej, że są niebolesne, co wyklucza afty. Brak białego nalotu świadczy o tym, że nie są to pleśniawki. Czy dziecko jest alergikiem?

Dr Dorota Dziemian

Re: Bolący brzuszek

Przebyta "jelitówka" mogła mieć różne przyczyny, np. być wynikiem infekcji pasożytniczej czy inwazji lambliami. Warto zbadać dziecko w tym kierunku. Ból w okolicy pępka u dziecka lokalizuje się w większości chorób, nawet infekcji układu moczowego, stąd badanie dziecka jest niezbędne przed rozpoczęciem diagnostyki. Po infecji przewodu pokarmowego, może ulec zmianie flora bakteryjna i przejściowo dziecko może nawet nabyć nietolerancję laktozy. Stąd produkty mleczne radziłabym wprowadzać stopniowo w zwiększanych ilościach i włączyć probiotyk na miesiąc. Ile dziecko ma lat? Oczywiście do tego dieta lekkostrawna. Przy wykluczeniu innych przyczyn, poprawy w formie powrotu do prawdiłowej konsystencji stolców, należy się spodziewać po kilku tygodniach.

Dr Dorota Dziemian

Re: czy to się unormuje ?

Pewna asymetria główki po porodzie zdarza się dość często. Dziecko należy układać na obu stronach na zmianę, gdyż pozycja dziecka wpływa na rozwój całego organizmu dziecka. Proszę się nie martwić i spodziewać samoistnej poprawy, niewielką asymetrią też nie należy sie zbytwnio przejmować.

Dr Dorota Dziemian

Re: stan zapalny po wenflonie u niemowlaka

Taką reakcję na wenflon zaliczałabym do jednego z możliwych powikłań po tym drobnym zabiegu. Nie należy o to winić pielęgniarki, podobnie jak o możliwe miejscowe odczyny poszczepienne. Może to być wynikać z techniki wkłucia lub wrażliwości osobniczej.