Skocz do zawartości
Forum

głupi, głupia - jak reagować?


serena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jak reagować na "Jesteś głupi" czy też "Jestem głupi" mówione prze 3 latka? Niestety starszy syn tak zaczął mówić do nas. I o sobie. Najpewniej usłyszał to gdzieś w domu :Nieśmiały: :Smutny: Początkowo starałam się tłumaczyć że nie wolno tak mówić, że to nie ładnie, że będzie mi smutno jak tak będzie mówił itp. Ale widzę że efekt zerowy. Postanowiłam nie reagować (właśnie brak reakcji sprawił że przestał używać słowa "zaje..ście" :Nieśmiały:) licząc że to przyniesie efekt skoro tłumaczenie nie przyniosło. I o ile w domu mogę (choć nie wiem czy to dobry sposób) to przemilczeć to jak reagować gdy powie tak do kogoś obcego? Ostatnio uraczył tak męża mojej koleżanki :Nieśmiały:
Zazwyczaj mówi tak gdy się zezłości bo np. czegoś mu zabronię. A o sobie tak mówi gdy coś mu się nie uda....
Jest mi strasznie źle z tym bo wiem że to "nasza sprawka". Pewnie zupełnie nieświadomie kiedyś tak się zwróciliśmy z mężem bądź do siebie bądź może nawet do Oskara...
Więc jak reagować?

Serena, Oskar (13.04.2005) i Maciek (07.11.2007)

Odnośnik do komentarza

Anulka u nas na przeklinanie podziałał brak reakcji, choć nie wiem czy to dobry sposób. Ale u nas podziałał. Niemniej ważna też była w naszym przypadku ostra rozmowa z rodziną, u której przeklinanie Oskara wywoływało salwy śmiechu :Rozgniewany: Teraz nie przeklina wcale. No ale z kolei pojawiło się "głupi" :Szok:

Serena, Oskar (13.04.2005) i Maciek (07.11.2007)

Odnośnik do komentarza

Ooo proszę! Jeszcze mi tu tylko wyszukanych wyrzutów sumienia brak! ;)
Witam! Droga Mamo, dziecko chłonie z "powietrza" wszystkie paskudztwa tego świata i nic na to nie poradzimy! Naszym zadaniem jest nie tyle ochronić je przed tym, co... nauczyć dostrzegać różnicę między dobrem, a złem i dokonywać właściwych wyborów.
Postawiłabym na ignorowanie, ale z pewną obawą, by nie zostało to przez Oskara odebrane jako przyzwolenie i nie weszło w nawyk.
Jeśli zauważy pani, że synka "bawi" używanie tego typu słownictwa i zachowanie staje się nagminnym, to radziłabym wprowadzić karę. Może za każde użyte brzydkie słowo jeden cukierek wędruje do umownego papierowego "worka", lub synek oddaje jedną swoją zabawkę. Proszę sie nad tym zastanowić... Panstwo również możecie uczestniczyć w tej "akcji" :) Za każde brzydkie slowo użyte przez Mamę czy Tatę po złotówce do skarbonki :)
Powodzenia!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Mamo Aniu...
W tej sytuacji, myślę że najlepiej byłoby ignorując stawać w opozycji i przemycać małemu zupełnie odmienne spostrzeżenia dotyczące świata, ale... uwaga (!) nie wtedy, gdy mówi, że coś jest głupie - zaprzeczając, a od tak bez powodu. "Mam super fajną książeczką! Jeśli odpowie, że głupią " Trudno, znam chłopczyka, któremu się podoba." I kropka. Dać do myślenia, ale nie dyskutować.
Tłumaczyć trzeba zawsze i wszystko, ale z rozwagą podpierając się najlepiej bezpośrednimi przykładami. Reszta w odpowiedzi dla Mamy Oskara, którą zresztą przez pomyłkę wysłałam do Mamy Dominika i drugiego Oskara, Mam nadzieję, że się połapią :)
Pozdrawiam Ciepło!!!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

A.Żurakowska
Mamo Aniu...
W tej sytuacji, myślę że najlepiej byłoby ignorując stawać w opozycji i przemycać małemu zupełnie odmienne spostrzeżenia dotyczące świata, ale... uwaga (!) nie wtedy, gdy mówi, że coś jest głupie - zaprzeczając, a od tak bez powodu. "Mam super fajną książeczką! Jeśli odpowie, że głupią " Trudno, znam chłopczyka, któremu się podoba." I kropka. Dać do myślenia, ale nie dyskutować.
Tłumaczyć trzeba zawsze i wszystko, ale z rozwagą podpierając się najlepiej bezpośrednimi przykładami. Reszta w odpowiedzi dla Mamy Oskara, którą zresztą przez pomyłkę wysłałam do Mamy Dominika i drugiego Oskara, Mam nadzieję, że się połapią :)
Pozdrawiam Ciepło!!!
A.Żurakowska

dzisiaj zastosowałam się do rad...nie chciał założyć skarpetek, bo stwierdził, że są ...głupie :Zakręcony:...powiedziałam, że zawiozę je w czwartek Bartusiowi, bo jemu na pewno się spodobają...stwierdził: "oooo nieee zartowałem....są fajne" :Oczko:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...