Skocz do zawartości
Forum

Lokomocja


Kasiorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..
Wczoraj byłam z moją córeczką u psychologa z powodu tego, że mała ma napięcie mięśniowe. Już właściwie wszystko jest w porządku, ale Pani Psycholog mówiła coś o lokomocji, a ja nie wiem czy dobrze zrozumiałam znaleziony opis i zastanawiam się co to jest lokomocja..
Chciałabym żeby Pani przedstawiła mi to jakimś banalnym językiem, że tak powiem jak chłop koniowi ;-) bo z tego wszystkiego nawet nie spytałam naszej Pani Psycholog.

Pozdrawiam bardzo serdecznie ;-)

http://www.suwaczek.pl/cache/7a61423504.png

http://www.suwaczek.pl/cache/73ef5b1ebc.png

Odnośnik do komentarza

Witam Droga Mamo Julki...
Nie napisała Pani dokładnie...ale rozumiem, że chodzi o wzmożone napięcie mieśniowe.
Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, ale myślę, że Pani Psycholog miała na myśli dopilnowanie prawidłowego rozwoju ruchowego Julki.
Prawidłowy rozwój funkcji poznawczych jest ściśle zależny od prawidłowego rozwoju ruchowego malucha. Niezmiernie ważna jest naprzemienność, którą dziecko ćwiczy głównie w okresie raczkowania (prawidłowe raczkowanie: prawa raczka, lewa nóżka i lewa rączka prawa nóżka). Prawidłowa naprzemienność pozwala obu półkulom mózgowym równomiernie się rozwijać, a co za tym idzie, łatwiej i szybciej umożliwia dziecku prawidłowy rozwój psychoruchowy. Wiele dzieci nie potrafi raczkować i przechodzi ten okres pełzając, kicając, przesuwając na pupie itp. Obecnie uważa się za wskazane, aby uczyć maluchy raczkowania :) Wystarczy jedna wizyta u rehabilitanta, który pokaże ćwiczenia potrzebne do nauki. Mała "rzecz", a owocuje na całe życie. Dzieci z prawidłowo rozwinietą naprzemiennością szybciej przyswajają wiedzę, lepiej się koncentrują i nie mają problemów z utrzymaniem równowagi.
W bardzo odpowiednim momencie zostało u Juliki rozpoznane wzmożone napięcie. Czujni rodzice :)
Macie czas, aby pomóc córeczce i przywrócić prawidłową funkcje mięśni. Dzieci ze wzmożonym napięciem są nadwrażliwe na dotyk (czego nawet doświadczeni rodzice czesto nie są w stanie zauważyć!). Miewają kłopot z nauką siadania, podnoszenia się i raczkowania. Niezbędne są ćwiczenia i oswajanie malucha z dotykiem, aby rozluźnić mięśnie i umożliwić małej prawidłowy rozwój ruchowy. Przy odpowiedniej pielegnacji wzmożone napięcie nie pozostawi po sobie śladów w przyszłości :)
Mam nadzieje, ze dobrze zrozumiałam Pani zapytanie.

Wszystkiego Najlepszego dla Julki i jej troskliwych Rodziców :)

Serdecznie Pozdrawiam!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...