Skocz do zawartości
Forum

czy nie za wczesnie na wstawanie?


Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie dziecko nie powinno "przeskakiwać" etapu raczkowania. Ale zdarzają się dzieci, które nie raczkują i rozwijają się prawidłowo. Wszystko zależy od tego, jak się przygotują we wcześniejszych fazach rozwoju (czy nauczą się naprzemiennej pracy rączek i nóżek podczas pełzania, czy mają silne mięśnie brzuszka, czy są stabilne). I jeżeli dziecko jest przygotowane, jeżeli SAMO wstaje (próbuje stawać samodzielnie), to można mu na to pozwolić (choć to zależy jeszcze JAK wstaje: "z rączek" - chwytając się za coś i podciągając się rączkami - to niedobrze :(, czy "z nóżek" - przez klęk na jednym kolanku i po wstaniu dostawienie drugiej nóżki - to tak ma być :) ). Co do chodzika - absolutnie NIE!!!!!!! Chodzik zastępuje pracę mięśni, "wyręcza" dziecko. I dziecko nie ma motywacji do samodzielnej pracy, bo nie musi się starać i wysilać. A jeśli dziecko jest duże, to tym bardziej powinno samodzielnie się ruszać i być aktywne. A co do "skłonności" do przeskakiwania - to nie słyszałam nic na ten temat. ;)

Odnośnik do komentarza

Ja czytałam w poradniku "Rozwój dziecka 0 - 1", że raczkowanie nie jest przyjmowane jako "wymagana" faza rozwoju, moja córka nie raczkowała, stanęła od razu na nogi, syn raczkował od 6 miesiąca, pod koniec 8 już chodził. Słyszałam, że raczkowanie jest korzystne, bo rozwija współpracę półkul mózgowych, dzieci, które nie raczkowały podobno mają mieć w szkole problem z dysortografią czy dysgrafią. Cóż, Zuza jest aktualnie w klasie 3 SP, w klasie zawodowej z baletu klasycznego, jest (nie chcę się chwalić, ale dla uspokojenia wszystkich piszę, przecież to dziecko nieraczkujące) wzorową uczennicą.

http://www.suwaczek.pl/cache/545ce0df7a.png
http://www.suwaczek.pl/cache/4eb0aee931.png
+28 kwietnia 2008 Julcia wróciła do Nieba:Aniołek:

Odnośnik do komentarza

Dołączę się do pytania, choć u mnie sytuacja jest nieco inna: moja mała ma prawie 5 m-cy i jak jej podaję ręce to nie siada już (jak to do niedawna robiła), tylko wstaje na nóżki i to za każdym razem! Przestałam jej podawać ręce bo mam stracha, to chyba za wcześnie na takie ćwiczenia? ale nie wiem? Jak wstanie na te nóżki to sztywno na nich stoi.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie za wcześnie na takie ćwiczenia. Bo dziecko samodzielnie siada w wieku ok. 8-9 m-cy. Oczywiście we wcześniejszych miesiącach podejmuje próby samodzielnego siadania, siada z pomocą i siedzi posadzone. I w zasadzie w tym czasie, gdy opanuje samodzielny siad, wtedy dopiero nabiera umiejętności związanych z chodzeniem - w tym też wstawanie i stanie na nóżkach. Tak więc bardzo dobrze zrobisz, gdy nie będziesz zachęcać córeczki do takiego wstawania. Natomiast możecie się bawić w siadanie w taki sposób, kiedy trzymasz rączki dziecka wyprostowanie z dłońmi przy kolankach, a nóżki zgięte w biodrach i kolankach (kolanka zbliżone do klatki piersiowej) - w takiej... "kłębuszkowej", "zwiniętej" pozycji. ;) Ma to wyglądać coś jakby takie... bujanie w tył i w przód na pleckach.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...