Skocz do zawartości
Forum

Czy to jest dziedziczne?


ferinka

Rekomendowane odpowiedzi

Droga Mamo malutkiego Oliwierka,
Leworęczność, czyli dominacja lewej ręki, związana najczęściej z dominacją prawej półkuli mózgu (choć możliwa jest również sytuacja, kiedy dominuje zarówno prawa półkula jak i prawa ręka, ale to temat na inną, bardzo długą książkę:)), jest w większości przypadków dziedziczna. Zdarzają się również przypadki leworęczności uwarunkowanej mikrouszkodzeniami mózgu powstałymi w okresie okołoporodowym lub później, w wyniku np. wylewów.
W kwestii dziedziczenia mamy do czynienia z rachunkiem prawdopodobieństwa, czyli jeśli jedno z rodziców jest leworęczne, szansa, że leworęczne będzie dziecko jest większa, jeszcze większa - w przypadku obojga leworęcznych rodziców. Często u osób leworęcznych podobny schemat lateralizacji (dominacji strony ciała) występuje nie w najbliższej rodzinie, ale wśród dalszych krewnych (dziadkowie, wujostwo).
Nie można zatem mieć pewności, że Oliwierek będzie leworęczny, ale istnieje taka szansa. Już w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym dzieci zaczynają przejawiać tendencje do preferowania jednej strony ciała, choć czasami jest to wyraźniejsze, a czasem mniej wyraźne. Z pewnością warto obserwować Maluszka i dawać mu jak najwięcej możliwości różnorodnych zabaw manipulacyjnych oraz ruchowych.
Pozdrawiam, niech Synek zdrowo rośnie!

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedz :)
Nie pamiętaj jak to było u dziadków i wujostwa bo to niestety były dziwne czasy jak zapewne Pani wie. Bo wtedy lewusów się gnębiło i leworęczność była źle traktowana, a nawet dzieci zmuszano do praworęczności. Wiem coś o tym bo moja mama była leworęczna ale babcia ją zmuszała by była praworęczna, więc w efekcie to na niej wymusiło. Tata był zawsze praworęczny więc w efekcie ja i siostra jesteśmy leworęczne a brat praworęczny :)
Mnie też chciała mama zmusić do praworęczności ale dostała "po uszach" od Pani psycholog więc już Mnie nie zmuszała :)
Śmieje się bo wiele ludzi do dziś ze zdziwienia pytają: ooo jesteś leworęczna :) Ale na szczęście to raczej w formie podziwu a nie negacji :)
Jeden minus leworęczności- której do dziś nauczyciele nakazują prowadzić piękne zeszyty, tylko nie zwracają uwagi, że leworęcznej osobie ciężko jest pisać i prowadzić pięknie zeszyt jak to co się napiszę to się wyciera ręką:) I zawsze te oceny były niższe za zeszyt. Ale to taka mała anegdota :)

Ja jestem leworęczna i wcale nie czuję się z tym gorzej :) :):36_1_21::smile_jump:

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
http://www.suwaczek.pl/cache/053efaf3ef.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/024/024234980.png?9711
Kocham Cię Synku :)

"Nigdy nie kłóć się z Idiot

Odnośnik do komentarza

moja corcia ma 5 lat i te i mlodsza corkaz jest leworeczna... ja z mezem jestesmy praworeczni i mlodsza corka tez jest praworeczna wiec mysle ze to genetyczne , bo mojego taty brat jest leworeczny i chyba dlatego akurat jej przypadlo leworecznosc niewiem tak mi sie wydaje... a wspominajac o leworecznosci to dzieci sa bardzo inteligentne ;) tzn ladnie maluja i rysuja

ZUZIA OLIWIA kocham :36_3_15: moje dwie córeczki :dzidzia_mis:

Odnośnik do komentarza
Gość leworęczna

Ja jestem leworęczna i też uważam, że jest to cecha dziedziczna: mój tata jest leworęczny i jego mama była leworęczna. Tata ma 8 rodzeństwa z czego co najmniej 3 są leworęcznymi, wśród kuzynów też mam sporo leworęcznych. Fakty mówią same za siebie- leworęczność jest dziedziczona genetycznie. Myślę, że są przypadki kiedy dziecko rodzi się leworęczne w praworęcznej rodzinie od pokoleń, może to jest wpływ stresu lub hormonów w życiu prenatalnym.

Odnośnik do komentarza
Gość Zakład Genetyki

Leworęczność jest dziedziczona zgodnie z 1 prawem Mendla ( o czystości gamet). Jest to cecha jednogenowa, obecność allelu dominującego warunkuje praworęczność, natomiast homozygoty recesywne to osoby leworęczne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...