Skocz do zawartości
Forum

Dekalog pierwszoklasisty


Rekomendowane odpowiedzi

może pogrupujemy jakoś nasz DEKALOG jakoś, by był bardziej czytelny i podobne sprawy były koło siebie? :angel_star:

mi grupy pasują tak (jak macie inne pomysły to piszcie - i jaka kolejność):
1. Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka.
2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka.
12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie.
15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały.

3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim.
5. Opiekuj się dzieckiem, ale nie uzależniaj od siebie.
11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców.
16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi.

4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać.
17. Kontrolujmy współpracę dziecko-nauczyciel.

6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie.
10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa.
13. Dbaj by dziecko zawsze miało co jeść i by jedzenie było pożywne.
14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać!
18. Dbajmy także o kondycję fizyczną dziecka.
19. Nagradzajmy dzieci w granicach rozsądku.
20. Zapewnijmy bezpieczną podróż do i ze szkoły.

7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma.

8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów!
9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, ale tanim też nie gardź.

dopisek:TO DOPIERO POCZĄTEK WIĘC NIE DAJ SIĘ ZWARIOWAĆ!

myślę również, że to odpowiedni moment na dodanie ewentualnych kolejnych punktów :)

edit: chodzi mi o zmienienie numerków w punktach przy ponownym ułożeniu :)

Bierz z życia to co Ci daje :36_15_4:

Odnośnik do komentarza

Z postów, które przez ostatnie dwa tygonie zamieszczałam na forum postanowiłam ułożyć swój własny "dekalog ucznia". Jutro zamierzam podsumować nasze wspólne wpisy. Dekalog jest oczywiście tylko hasłem, bo zasad wyszło nam ponad 10 a przecież nie wyczerpałyśmy tematu! Każdy dzień i każdy kolejny rok szkolny przynosi nowe dylematy, które będziemy wspólnie poruszały.
1. kącik do nauki w domu
2. odciążyć tornistry
3. rozpoczęcie nauki j.obcego
4. opieka medyczna w szkołach
5. nowoczesna biblioteka szkolna
6. dobra i ergonomiczna wyprawka szkolna
7. uczenie samodzielności
8. nauka ekologii (szacunku do ludzi i przyrody)
9. zgłębianie i powielanie tradycji edukacyjnych (korzystanie z dziedzictwa naukowo-kulturowego).
10. racjonalna dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, ryby (itd)
11. nauka połączona z wypoczynkiem i relaksem
12. zapobieganie wagarowaniu
13. profesjonalna pomoc dziecku
14. bezpieczeństwo w szkole oraz w drodze do szkoły (i nie tylko!) - ODBLASKI
15. modernizacja budynków szkolnych :beauty_lips:

Życie jest piękne!

Odnośnik do komentarza

Pomarańcza- świetne podsumowanie, myślę że nie trzeba nic już zmieniać :) Pewnie dobrych rad na początek szkoły (i nie tylko!) moglibyśmy jeszcze sporo wymyślić, ale lista wyszła nam bardzo wszechstronna. Gdyby tylko wszyscy rodzice, nauczyciele i uczniowie przynajmniej starali się kierować tymi poradami na pewno szkoła byłaby jeszcze przyjemniejszym miejscem :D

War doesn't determine who's right, war determines who's left

Odnośnik do komentarza

Wszystkim za dyskusję dziękuję!

Dekalog, jak widać nieco się nam rozciągnął - cóż dobro naszych dzieci ciężko jest streścić w 10 krótkich punktach.

Cieszy mnie, ze do debaty włączyli sie nie tylko rodzice, ale również pedagodzy i psychologowie. Poznaliśmy w ten sposób racje obu stron - wymieniliśmy sie spostrzeżeniami i uwagami. Mam jeszcze nadzieję, że dyskusja wyjaśniła kilka palących kwestii oraz uzmysłowiła nam istnienie kilku ważnych problemów.

Tych, którzy mają coś jeszcze do dodania - zapraszam do wyrażenia swoich cennych myśli.

Tym, którzy aktywnie uczestniczyli w "rozmowie" jeszcze raz dziękuję i życzę samych tylko radosnych dni!

Podsumowując:

1.Zawsze bądź wyrozumiały i cierpliwy wobec swojego dziecka.
2. Miej czas na rozmowę, nie bagatelizuj problemów dziecka.
3. Wdrażaj swoje dziecko w samodzielność - nie wyręczaj go we wszystkim.
4. Pamiętaj, że nauczyciel to tez przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać. Kontroluj współpracę dziecko – nauczyciel.
5. Zgłębiaj i powielaj tradycję edukacyjną (korzystaj z dziedzictwa naukowo-kulturowego).
6. Naucz dziecko sumienności, ale nie wymagaj by żyło tylko szkołą, nie wywieraj na nie presji, nie strasz go niepotrzebnie.
7. Naucz dziecko pokazywać kim jest, a nie ile ma.
8. Zadbaj o odpowiednie otoczenie do nauki, estetyka i przytulność miejsca do nauki to również jeden z motywatorów!
9. Kupuj to co uważasz za potrzebne, markowe znaczy trwalsze, zadbaj, by wyprawka szkolna była odpowiednio dobrana i ergonomiczna.
10. Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa.
11. Internet na tak!- ale tylko pod kontrolą rodziców.
12. Dziecko ma dwoje rodziców i razem powinni dbać o jego kształcenie.
13. Racjonalna dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, ryby (itd)
14. Dziecko ma jedno zdrowie - trzeba o nie dbać! Zwracał uwagę na opiekę medyczną w szkołach, odciążaj tornister dziecka.
15. Nie wstydź się jeśli dziecko musi korzystać z zajęć dodatkowych - bądź wyrozumiały.
16. Nie odrabiaj za dziecko zadań, ale kontroluj czy je robi.
17. Naucz dziecko ekologii oraz szacunku dla przyrody
18. Dbajmy także o kondycję fizyczną dziecka.
19. Nagradzajmy dzieci w granicach rozsądku.
20. Zapewnijmy bezpieczną podróż do i ze szkoły.
21. zwracaj uwagę na wyposażenie budynków szkolnych – przystosowanie klas do dzieci rozpoczynających naukę, nowoczesnej biblioteki szkolnej.

Baw się ze swoim dzieckiem!

Odnośnik do komentarza

Podsumowując akcję "dekalog ucznia/pierwszoklasisty" dbajmy o swoje dzieci i przygotowujmy je do startu w dorosłość. Nie dajmy się zwariować, ale korzystajmy ze wszystkich dobrodziejstw jakie oferują nam zdobycze współczesnej nauki i techniki. Nie zapominajmy, że w przyszłości dzieci będą dbały o kolejne pokolenia i zawsze będą wracały do dzieciństwa. Zatrzymajmy dla nich najprzyjemniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Również serdecznie dziekuję wszystkim za dyskusję i pomoc w przygotowaniach edukacyjnych. Poruszałyśmy wiele istotnych tematów. Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum! :Cherlipanii:

Życie jest piękne!

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za wszystkie wasze wypowiedzi. Dzięki tej dyskusji upewniłam się, że nie tylko ja jestem "drobiazgowa" w wychowywaniu swojego dziecka oraz we wszystkim tym, co dotyczy szkoły.
Dodam tylko jeszcze, że ważną sprawą jest odrobaczanie dzieci! Brzmi to jakby dotyczyło psa lub kota, ale bagatelizowanie tego problemu powoduje jego rozprzestrzenianie. Zatem uczmy nasze maluchy higieny! I sami o niej pamiętajmy bo WRÓG nie śpi!
Pozdrawiam serdecznie i do następnego wątku:angel_star:

Mowa jest srebrem a milczenie złotem

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...