Skocz do zawartości
Forum

jak wcześnie pozwalać dziecku na chodzenie?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Moja prawie 8-miesięczna córcia od ponad 2 miesięcy samodzielnie siedzi bez podparcia, a teraz zabiera się za chodzenie. I stąd moje pytanie - czy już jej na to pozwalać? Czy to nie za wcześnie? W łóżeczku z siedzenia migiem staje, ale raczej nie jest to dobry sposób wstawania (jak wyczytałam w innych postach - z rączek a nie z nóżek). Jak jest na podłodze to pełza, raczkowanie jeszcze jej nie wychodzi, ale czasami próbuje podnieść pupę do góry, a jak znajdzie się w pobliżu fotela czy naszych nóg to od razu próbuje się wdrapywać do pozycji stojącej i potrafi tak stać (podobnie jak w łóżeczku) nawet kilkanaście minut. A gdy mąż ją tak trzymał za rączki to zaczęła stawiać nóżki do przodu i chodzić. Stąd moje pytanie o to czy jej na to już pozwalać, a jeżeli nie, to kiedy jest właściwy czas? Dodam, że jest szczuplutka, więc pewnie takie ćwiczenia jej idą łatwiej niż cięższym dzieciom.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Pozwalać. :)
Nie ułatwiać, ale i nie zabraniać. Jeśli dziecko, bez pomocy „z zewnątrz” (typu mama, tata, babcia, itp.) próbuje samodzielnie coś robić (np. raczkowanie, wstawanie, chodzenie i inne), to znaczy, że jest już przygotowane, że poradzi sobie z daną umiejętnością. A jak ją jeszcze dobrze opanuje, to będzie ją wykorzystywać w życiu. :) I rzeczywiście – szczuplejszym i bardziej aktywnym dzieciom jest łatwiej (pod względem ruchowym).
M.B.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...