Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
kwiaciarka

przepuklina oponowa a nadpobudliwość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój syn urodził się z wadą cewy nerwowej, w postaci przepukliny oponowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Taka przepuklina nie manifestuje się kalectwem.
Jednak Kuba jest nadpobudliwy, nie ma ADHD, ale jest nadpobudliwy ( był badany przez psychologa). Kuba jest pod stałą opieką chirurga i ortopedy narządu ruchu, który zaznaczył , że dzieci z wadami cewy nerwowej zazwyczaj są nadpobudliwe, bo jakby nie było jest to układ nerwowy człowieka ( przepuklina oponowa).
Kuba chodzi do 1 klasy szkoly podstawowej, umie skupić się na zadaniach, w szkole radzi sobie świetnie, jest jednym z najlepszych uczniów, ale zawsze kręci się na krześle, odwraca się , rozmawia itp. i na ten temat przynosi uwagi. Chciałam zapytać czy skoro Kuba urodził się z wadą układu nerwowego, jego układ nerwowy jest taki a nie inny, jeżeli jego nadpobudliwość jest związana z tą właśnie wadą ( Kuba nie ma 3 łuków kręgowych odcinka lędźwiowego) to czy wogóle jest w stanie osiągnąc taki stan spokoju na lekcjach jaki jest wymagany? Druga sprawa, czy jeśli niestety nie jest w stanie osiągnąc takiego stanu spokoju jak zdrowe dzieci, to czy ubiegać się w szkole o łagodniejsze traktowanie? Kuba uczy się świetnie, ale przez to, że na lekcjach się wierci, na przerwach gania jak szalony nie dostał na półrocze odznaki wzorowego ucznia.
Z badań psychologa : dziecko o ponadprzeciętnej inteligencji, nadpobudliwy.

http://www.suwaczek.pl/cache/a58d0abe3d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7f7b513cb8.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Droga Mamo Kubusia!
Rozwój każdego dziecka z wadą wrodzoną przebiega bardzo indywidualnie, dlatego trudno dać mi Pani jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy Kuba osiągnie "stan spokoju". Myślę, że w miarę dojrzewania emocjonalnego, sam wypracuje sobie sposób na poradzenie sobie z "nieokreślonym" napięciem, które czuje. U dzieci z przepukliną oponową (w zależności od stopnia wady) mogą występować różnego rodzaju zespoły napięć, a także nadwrażliwość na dotyk, które to niepozwalają dziecku dłużej usiedzieć w miejscu.
To właśnie wzmożone napięcie, powoduje ruchliwość i pobudzenie.
Polecałabym odszukanie w okolicach swego miejsca zamieszkania terapeuty rozwoju psychomotorycznego. Być może jest takowy w Szczecinie, niestety ja takiego mogę polecić jedynie w Warszawie. Są różne techniki i ćwiczenia wspomagające stymulację zakończeń nerwowych, aby oswoić i nauczyć ciało prawidłowo odbierać bodźce, a także pomagające dziecku pozbyć się napięcia, a co za tym idzie uzyskać spokój emocjonalny.
Po tym co Pani napisała o osiągnięciach Kubusia w szkole, szczerze uważam, że macie Państwo ogromne szczęście, iż tak dzielnie synek radzi sobie z swoją przypadłością :)
Myślę, że może nie ma konieczności starania się w szkole o specjalne traktowanie synka, ale o uświadomienie problemu (czyli skąd bierze się jego ruchliwość).

Życzę Wam samych słonecznych i pięknych dni
oraz świadectwa z czerwonym paskiem :)

Pozdrawiam Serdecznie!
A.Żurakowska

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...