Skocz do zawartości
Forum

9 miesięcy - nie pełza, nie raczkuje


Rekomendowane odpowiedzi

Witam;
Mam taka prosbe o ocene mojego synka - skonczy wkrotce 9 miesiecy.

Otóż od poczatku zycia nie lubil lezec na brzuchu jednak z czasem - koło 6 mies polubił i potrafi uleżeć troche dłużej (klade go kilka razy dziennie na podłogę).
Potrafi przekładać sie z pleców na brzuch i odwrotnie, posadzony siedzi bardzo stabilnie i z prostymi plecami, gdy lezy i podam mu moja reke do chwycenia to chwyci ja swoja jedna reka i potrafi sie podciagnąć do siedzenia. Od miesiaca leżąc na brzuchu potrafi wysoko podniesc klatkę piersiową na rękach, gdy położę mu zabawkę po prawej stronie tułowia to próbując sięgnąć po nia zgina też prawą nóżkę do boku (to samo z lewą stroną więc wiem ze tak powinno byc)..

no ale niestety:
nie podciąga nóg pod pupe (bardzo rzadko), nie pełza (czasami mu sie zdarza), nóżki ma wciąż rozłożone jak żabka i nie da rady go postawić do pozycji czworaczej na kolana, bo od razu robi jak żaba na boki lub prostuje..
nie pomaga rozkładanie zabawek na podłodze w odleglosci od niego bo sie wscieka a żeby dotrzec do zabawki to probuje tak (mam nadzieje ze sie plik otworzy):

YouTube - S6006134

jak go zachęcam to obraca sie na brzuszku wokół własnej osi (w kółko) za zabawką ale jak jest troche za daleko to juz sie wscieka, placze i rezygnuje

bardzo prosze o radę jak mu pomóc bo nie widzę postępu a oczywiscie wszyscy jego rówieśnicy lub młodsze dzieci raczkuja lub wspinaja sie po meblach czego on tez nie robi (ale w sumie nie ma warunków do wspinaczki bo ma za daleko do wszystkiego wiec nie ma sie czego chwycić)..

nie chce nic przyspieszac ale mu pomoc pokazac ze na kolanach tez moze stanac, pomóc, ale nie wiem jak a cwiczenia nie zaszkodza przeciez..

Odnośnik do komentarza

Anitaa! Taka sytuacja, o której piszesz, to jest pewien problem. Według mnie ten stan jest spowodowany niskim napięciem mięśni brzucha i wynikającym z tego brakiem stabilności tułowia. Myślę, że należałoby skontaktować z terapeutą, który prawidłowo dobraną terapią dostymuluje słabo działające mięśnie. Z pewnością pokaże też odpowiednie ćwiczenia. A dopóki nie będziecie mieli szczegółowych zaleceń, staraj się zachęcać synka do większej aktywności z tymi umiejętnościami, które teraz posiada: niech obraca się wokół własnej osi, obraca się z brzuszka na plecki i z powrotem. Dużo. Gdy siedzi możesz go DELIKATNIE wytrącać z równowagi (na boczki, do tyłu). Podczas siadania także możesz mu nieco „przeszkadzać” - żeby musiał się nieco wysilić. Powinien też, w leżeniu na pleckach, bawić się nóżkami – przyciągać nóżki do brzuszka, łapać rączkami za stópki. Bardzo pozytywne jest to, że synek podpiera się na wyprostowanych rączkach, wysoko unosi klatkę piersiową. Na filmie widać też, że nóżki są bardzo aktywne i nawet zaczyna podnosić pupę do góry. Mam nadzieję, że niewielka pomoc fachowca pomoże szybko nadrobić zaległości dziecka. M.B.
Ps: Pomysł z filmikiem był świetny. :) Powiedział o dziecku więcej, niż byłoby to opisane. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
W takim razie wybierzemy się do lekarki mojej

Wlsnie jest tak jak Pani pisze: jak lezy na pleckach to bawi się nóżkami (ale nie lubi wkładać stópek do buzi), jak siedzi to właśnie non stop go trącam i dzieki temu się nauczył juz stabilnie siedzieć bez gibania się na boki, juz praktycznie sam siada ale dla zachety podaje mu ten jeden palec do rączki, bo nie wpadnie na to żeby sam mógł usiąść, ale wogóle go nie ciągnę - z nowości natomiast jest to, że jak już siądzie trzymając się obiema rączkami za moje palce to od razu z pozycji siedzącej wspina sie po mnie i staje jak żołnierz..nie wiem czy to dobrze (ale nóżki ma chyba silne bo od noworodka cały czas praktycznie szybko nimi macha).

Jeszcze raz dziękuję:)

Odnośnik do komentarza

No muszę się pochwalić:)

Mój malutki jak siedzi to przekłada obie rączki na jeden bok i podpiera się i z tej pozycji potrafi uklęknąć:) i ruszył do tyłu jak motorek:) tak zasuwa po dywanie ruszając i rękami i nogami na przemian:) nie wiem czy to raczkowanie do tyłu czy pełzanie bo szybko sie przemieszcza i tułów ma caly uniesiony, pupkę podnosi i opuszcza (nóżki jeszcze trochkę na boczki) ale się przemieszcza:D.
Nagrałabym ale baterie mi padły;)

i podnosi sie w łózeczku do stania (chwyta za barierkę i sie sam podciąga)

wystarczyło mu raz pokazać wszystko i zrobił:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...