Skocz do zawartości
Forum

wciąż tylko jedna rączka :(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnośnie mojego czteromiesięcznego brzdąca. Jakiś czas temu zauważyliśmy z mężem, ze Dominik upodobał sobie lewą rączkę i tylko nią się bawił, sięgał po przedmioty. Prawa służyła mu jedynie jako przyrząd do ssania. Nie lubił też odwracać główki w prawą stronę. Poza tym zdarzało mu się przy odkładaniu do łóżeczka wyginać w łuk. Zgłosiliśmy się do polecanej przez pediatrę rehabilitantki, która stweirdziła, że jest to asymetria ułożeniowa i pokazała nam proste ćwiczenia typy przywodzenie obu rączek do jednej nóżki, zabawa w kosi kosi łapci i klaskanie nóżkami o nóżki i rączkami o rączki. Wyginanie w łuk powodowały za słabe mięśnie brzucha, więc pokazała nam specjalną pozycję małego do noszenia, tak żeby wzmocnić mu mięśnie brzucha. No i cwiczymy już tak trzy tygodnie a ja się martwię. Mały wzmocnił sobie mięśnie brzucha wspaniale do tego stopnia, ze zaczął się nas chwytać i podciągać do siadu. Gdy ograniczyliśmy mu te praktyki (przestaliśmy podawać mu ręce, palce do rączek), to chwyta się teraz za ubranka i podciąga się dalej do siadu.Często mu się to udaje i leci wówczas do przodu. W używaniu prawej rączki zauważyłam lekką poprawę, ale Dominik bardzo szybko i na to znalazł sposób. Teraz jak podajemy mu przedmiot do prawej rączki, to chwyta go i zaraz przekłada do lewej rączki i dopiero wkłada do buzi. Zauważyłam też, ze jak ma coś chwycić prawą rączką, to w ogóle nie patrzy w tamtą stronę, tzn. nie odwraca główki, tylko tak zerka z boku. Za lewą rączką odwraca głowę. Powiem szczerze, zę się zaczynam niepokoić. Tamta Pani rehabilitantka powiedziała, ze po mięsiącu ćwiczeń wszytsko ustąpi, ale ja widzę, że mały wycwanił się bardzo i postępy są marne. Czy sa jakies jeszcze inne sposoby na wyrónanie tej asymetrii? Czy te jego upodobania mogą mieć podłoże neurologiczne? Dominik urodził się z objawami niedotlenienia, ale nie był konsultowany u neurologa. Jak mu pomóc? No i co z tym podciąganiem się do siadu? Pozwalać, czy kategorycznie przerywac takie próby?
Oj zasypałam pytaniami. Dziękuję z góry za odpowiedź :)

Pozdarwiam
k.k.

Odnośnik do komentarza

Krysiak! Myślę, że w Waszym przypadku rehabilitantka dobrze ukierunkowała terapię. W przypadku asymetrii nie są potrzebne jakieś specjalne ćwiczenia. Wystarczą proste zalecenia i systematyczność w ich wykonywaniu. Uważam, że Wasze postępowania są prawidłowe. Oprócz tego, co już robicie, próbujcie również skupiać uwagę (i wzrok) synka w osi symetrii – w linii środkowej ciała, np. podając mu zabawki centralnie (nie tylko z boku), tak, żeby próbował wyciągać obie rączki do zabawki, żeby próbował łączyć je z przodu. Dobrze by było, gdyby obserwował swoje rączki, podawane zabawki – właśnie w linii środkowej. A także żeby próbował bawić się nóżkami, sięgać rączkami do kolanek. Co do podciągania się do siadu, to wszystko zależy od tego, JAK dziecko to robi (czy pracuje przy tym mięśniami brzucha). Ale mam wrażenie, że Dominik jest jeszcze troszkę za młody na tego typu praktyki. Chyba bym nieco studziła te jego „zapędy” w tym kierunku, choć może być to trudne, bo skoro dziecko już poznało uczucie siadania... a jeśli do tego się mu to spodobało... ;) No i może jednak warto porozmawiać z neurologiem? Bo asymetria może mieć podłoże neurologiczne. Jeśli tak by było, to przydałaby się troszkę intensywniejsza terapia. Ale to można potwierdzić lub wykluczyć badaniami zleconymi przez lekarza. M.B.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...