Skocz do zawartości
Forum

Brak mowy u 1,5-rocznego dziecka


Wika18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam moja 1,5 roczna córka nic nie mówi, zdąża jej się raz na jakiś czas powiedzieć jakieś sylaby typu ma-ma, ba-ba, pa-pa. Dodam że tak normalnie się rozwija bawi się zabawkami, pakazuje palcem jak coś chce, biega, chodzi. Nie pokoi mnie tylko ta mowa Nie wiem czy wybrać się z mala do logopedy czy jeszcze zaczekać.

Odnośnik do komentarza

Miałam to samo z synem. Do logopedy nie ma sensu, bo takiemu małemu dziecku nie pomoże, jak już to neurologopeda. Ale niestety nie ma na nfz. Ja byłam i właściwie nic ciekawego się nie dowiedziałam. Po prostu jeszcze nie chciał gadać. Dla własnego spokoju możesz się udać, ale ja bym się nie nakręcała póki pediatra nie zaleci takiej wizyty. Nie minęło parę miesięcy i syn zaczął gadać jak najęty. Może twoja córka też po prostu nie ma jeszcze ochoty😂

Odnośnik do komentarza

Pierwsze dziecko uczy się mówić później. Jeżeli ma rodzeństwo to kolejne nauczą się znacznie szybciej. Córka może już umieć samodzielnie się ubrać a nie potrafi nazwać sukienki. Z dzieckiem trzeba dużo rozmawiać, nie tylko czytać. Czytanie jest bierne, dialog aktywizuje, na początku córka będzie tylko słuchać i obserwować ale z czasem zaczną się interakcje. Wizyta u lekarza może przybrać formę traumy nie tylko dla córki ale i dla Ciebie jeżeli będzie mieć pecha, to już ostateczność jeżeli problem jest ewidentny. Należy zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami i obserwować progres. Poważne problemy są bardzo rzadkie, nie należy przedwcześnie panikować. Oczywiście troska jest naturalna ale proszę być przede wszystkim dobrej myśli, przede wszystkim, dziecko nie może czuć żadnej presji. Nie należy się porównywać na siłę z rówieśnikami, pamiętajmy, że zawsze część indywidualności musi być w gronie tych co zaczynają bardzo szybko, inne odwrotnie, to naturalne, nie należy szukać w tym problemu tylko zrozumieć, że cecha nie musi być wadą, dopóki sami tak nie uznamy, często czerpiąc ze społecznych wzorców, utrwalanych tak naprawdę z pokolenia na pokolenie czyli w przeszłych już czasach

997077_1573573982864077_3265446646014857840_n.jpg

Minimalistyczne kroje vintage w style oversize prosto od polskiego projektanta rosną razem z Twoim dzieckiem. Koszule lniane pasujące na chłopca i na dziewczynkę.

Ubranka z lnu dla dzieci | Bloomersy dla niemowląt z bawełny organicznej

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...