Skocz do zawartości
Forum

Autyzm czy nie?


Gość Zofiaa1987

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zofiaa1987

Dzień dobry, 

chciałabym podzielić się swoimi obawami dotyczącymi rozwoju mojego synka. Janek ma 22 miesiące. Nie mówi praktycznie nic z wyjątkiem nie, da(dać) i am.  Cała ciąża przebiegała prawidłowo. Po porodzie dostał 9 punktów z powodu zasinienia skóry. Rozwijał się również książkowo do 1 roku. Zawsze uśmiechnięty, nie bał się ludzi. Gawożył, zaczął samodzielnie chodzić w wieku 12 miesięcy. 

Jest dzieckiem bardzo ruchliwym. Nie usiedzi na dupce nawet 5 minut, chyba że ogląda tv. Czasem puszczamy mu bajeczki ale nie spędza przed telewizorem całych dni. Bywa nawet że przez kilka dni z rzędu nie włącza się u nas telewizora. Uwielbia słuchać piosenek. Radio w samochodzie musi być obowiązkowo przez niego uruchomione. Ma mało kontaktu z dziećmi ale bardzo lubi swoją kuzynkę(5 lat). Ciągnie ja za rękę gdy tylko wejdzie do domu. Uwielbia się z nią gonić albo gdy wozi do mini samochodzikiem. Na imię reaguje pół na pół. Kontakt wzrokowy dosyć słaby ale jest. Odwzajemnia mój usmiech. Daje cześć jeśli ktoś pierwszy wyciągnie do niego rękę, robi papa. 

Nie lubi się przytulać. Mi i mężowi daje buzi w usta jeśli o to poprosimy, czasem robimy noski, albo pogłaszcze siostrzyczkę jeśli mu powiemy. 

Gdy zapytam gdzie tata, siostrzyczka czy baba to z uśmiechem wodzi tam wzrokiem, gdy czegoś chce prowadzi nas za rękę. Wtedy mówię żeby pokazał paluszkiem co chce i pokaże palcem wskazującym ale szybko i jakby od niechcenia. Często przykłada sobie telefon do ucha, chodzi po pokoju i blebla po swojemu. Lalkami i misiami się nigdy nie bawił bo jako niemowle się ich bał. Uwielbia budować wieże, bawić się w piasku i kamieniami. Często rzuca zabawkami za siebie. Jakby chciał narobić jak najwięcej hałasu. Klaksony w traktorze to dla niego najlepsza zabawa. Nie jest nadwrażliwy na dotyk. Ostatnio lubi wszystkich straszyć. Chodzi i piszczy ciesząc się jak ktoś udaje że się boi. Obraża się gdy mu powiemy że nie wolno j wtedy odwraca się od nas, odchodzi i usiada tyłem. Gdy zasypia, ssie smoczek, wkłada nam rękę pod koszulkę i szczypie. 

Niepokoi mnie że nie podejmuje nawet próby mówienia. Czasem kręci się w kółko ale rzadko. Bardzo nadpobudliwy ruchowo. Nie usiedzi na kolanach, gdy jest na rękach wyrywa nie na wszystkie strony, nie chce być prowadzony za rękę chyba że sam to zainicjuje. Bardzo ciężko z nim złapać kontakt bo ciągle jest w ruchu

Byłam już w poradni na wizycie. Skierowano mnie do neurologa a ten orzekł zaburzenia rozwoju mowy i języka i zalecił rok obserwacji, psychologa i logopedę. Czekam na badanie słuchu i wizytę u neurologopedy. 

Czy ktoś z państwa miał podobny problem i może się podzielić swoimi wnioskami? Będę wdzięczna 

Odnośnik do komentarza

A ja bym spróbowała ograniczyć media do zera, tv i tel, w ogóle ekrany. Kiedyś czytałam wypowiedz neurologopedy ze to opóźnia naukę mówienia i kontakt. Nie od razu musi być autyzm. Mogą być zaburzenia ze spektrum autyzmu alr łagodne i do wyprowadzenia. Tak miał syn siostry i odpowiednia terapia pomogła. Życzę zdrówka!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...