Skocz do zawartości
Forum

Moja pierwsza ciąża (po 30 i za granicą)


Rekomendowane odpowiedzi

Drogie Dziewczyny, witajcie!

Postanowiłam napisać na forum, bo 16.05 wyszedł mi pozytywny test, umowiłam się już na wizytę na 25.05, a mam kilka pytań i obaw, z którymi nie wytrzymam do wizyty u lekarza:))

Mieszkamy z mężem za granicą, mam tu niewielu znajomych, z którymi mogłabym/chciałabym się podzielić tą wiadomością, na tak wczesnym etapie. Rodzinie i przyjaciołom, którzy są w kraju, też jeszcze nie chcę nic mówić, zanim sama nie będę miała pewności, że wszystko z ciążą w porządku (Mama tak czeka na wnuka, że pewnie oszaleje z radości, ale nie chcę jej robić na razie nadziei).

Ostatni okres miałam 18 kwietnia, owulację 30 kwietnia, realnie więc liczę, że ciąża ma 3 tygodnie (licząc od owulacji), a nie 5 (licząc od ostatniej miesiączki). 

1 pytanie: czy myślicie, że na wizycie, którą mam 5 dni, będzie coś widać? Lekarz będzie w stanie potwierdzić ciążę jednoznacznie? Jeśli np. doszło do wczesnego poronienia, to będzie to widać na badaniu podczas tej wizyty, czy musi minąć więcej czasu? Pytam, bo nie wiem czy się nastawiać, że tego 25-go już będę się cieszyć, czy nadal będę w niepewności..

2 pytanie: mam raz na parę godzin bóle w podbrzuszu, takie jak podczas okresu. Nie są jakieś straszne, no ale są. Jak się kładę - przechodzą. Miałyście coś takiego na początku ciąży?

3 pytanie: nie mam nudności, nie jestem wrażliwa na zapachy, nie mam stanu podgorączkowego. Myślicie, że to może oznaczać, że to jednak nie ciąża, czy takie przypadki się zdarzają..? 2 testy wyszły mi pozytywne, 2 mocnoczerwone kreski..

4 pytanie: martwię się też o zdrowie dziecka, ze względu na swój wiek (w październiku kończę 35 lat). Kiedy można będzie zrobić badania, wykluczające ew. choroby/wady wrodzone dziecka?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

Oliwka

Odnośnik do komentarza

Ciążę liczy się od 1 dnia miesiączki A nie od owulacji. Czyli jesteś w 4t4d ciąży. W dniu badania ginekologicznego będziesz w 5t2d ciąży...Jeśli masz taka możliwość to idź do laboratorium i zrób badanie bhcg które 100% potwierdzi ciążę. 

Miejmy nadzieję że podczas badania usg już potwierdzi ciążę. Na tym etapie może być tylko widoczny pecherzyk gdyż ciąża jest wczesna. 

Z racji tego że masz 35 lat napewno dostaniesz leki podtrzymujące ciążę oraz na badania będziesz chodzić częściej. No i chyba po 12tc będziesz skierowana na badania specjalistyczne wykluczające wady płodu. Tak jest w Polsce A nie wiem jak jest tam gdzie mieszkasz.

Bóle ma wczesnym etapie są całkiem normalne i bardzo często mogą towarzyszyć ci przez całą ciążę. Z nudnosciami jest różnie, niektóre przyszłe mamy ich nie maja A u niektórych są od ok6tc do któregoś miesiąca.

Gratuluję i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Gość Klara napisał:

Ciążę liczy się od 1 dnia miesiączki A nie od owulacji. Czyli jesteś w 4t4d ciąży. W dniu badania ginekologicznego będziesz w 5t2d ciąży...Jeśli masz taka możliwość to idź do laboratorium i zrób badanie bhcg które 100% potwierdzi ciążę. 

Miejmy nadzieję że podczas badania usg już potwierdzi ciążę. Na tym etapie może być tylko widoczny pecherzyk gdyż ciąża jest wczesna. 

Z racji tego że masz 35 lat napewno dostaniesz leki podtrzymujące ciążę oraz na badania będziesz chodzić częściej. No i chyba po 12tc będziesz skierowana na badania specjalistyczne wykluczające wady płodu. Tak jest w Polsce A nie wiem jak jest tam gdzie mieszkasz.

Bóle ma wczesnym etapie są całkiem normalne i bardzo często mogą towarzyszyć ci przez całą ciążę. Z nudnosciami jest różnie, niektóre przyszłe mamy ich nie maja A u niektórych są od ok6tc do któregoś miesiąca.

Gratuluję i pozdrawiam 

Bardzo dziękuję za pomoc, Klaro!❤️❤️❤️

Odnośnik do komentarza
W dniu 20/5/2022 o 9:53 PM, Gość Klara napisał:

racji tego że masz 35 lat napewno dostaniesz leki podtrzymujące ciążę 

Większej głupoty nigdy nie słyszałam. Leki na podtrzymanie daje się wtedy kiedy ciąża jest zagrożona. A nie zależnie od wieku. 

 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 23/5/2022 o 10:15 PM, Gość Kajka napisał:

Większej głupoty nigdy nie słyszałam. Leki na podtrzymanie daje się wtedy kiedy ciąża jest zagrożona. A nie zależnie od wieku. 

 

 

Klarze pewnie chodziło o duphaston. Ja jak miałam 35+ zaszłam w ciążę i już na pierwszej wizycie Pani ginekolog wypisala mi na niego receptę.  

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny, już po wizycie, na tym etapie wszystko w porządku, dostałam tylko kwas (Folicil) i na kolejnej wizycie (to będzie pierwszy dzień 7 tygodnia), pani doktor powiedziała, że już będzie słychać bicie serca..?🙈

A poradziłybyście mi coś, w kwestii dodatkowych badań na wykrycie ew. wad wrodzonych/chorów? Czy takie badania (prenatalne?) są bezpieczne, czy to jednak ryzyko..? Chciałabym, ale nie wiem czy powinnam je robić..

Edytowane przez Oliwk
Odnośnik do komentarza
W dniu 25/5/2022 o 7:45 PM, Gość Ogvh napisał:

Klarze pewnie chodziło o duphaston. Ja jak miałam 35+ zaszłam w ciążę i już na pierwszej wizycie Pani ginekolog wypisala mi na niego receptę.  

Duphaston czy luteinę stosuje się w wypadku niskiego progesteronu, krwawień, zagrażającego poronienia czy poronień nawykowych itp. a nie ze względu na wiek. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 27/5/2022 o 6:29 AM, Oliwk napisał:

poradziłybyście mi coś, w kwestii dodatkowych badań na wykrycie ew. wad wrodzonych/chorów?

Badanie pierwszego trymestru, połówkowe i trzeciego trymestru u ginekologa z certyfikatem uprawniającym do robienia tych badań. Dodatkowo przy USG pierwszego trymestru można zrobić test pappa. Dodatkowo test typu nifty - jego duża wada jest cena koło 2000 złotych (teraz może ciut więcej, trzeba by było sprawdzić). Jeśli wyszłoby coś nie tak to zawsze zostaje amniopunkcja ale o tym to już decyduje lekarz 

 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Gość Kajka napisał:

Badanie pierwszego trymestru, połówkowe i trzeciego trymestru u ginekologa z certyfikatem uprawniającym do robienia tych badań. Dodatkowo przy USG pierwszego trymestru można zrobić test pappa. Dodatkowo test typu nifty - jego duża wada jest cena koło 2000 złotych (teraz może ciut więcej, trzeba by było sprawdzić). Jeśli wyszłoby coś nie tak to zawsze zostaje amniopunkcja ale o tym to już decyduje lekarz 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...