Skocz do zawartości
Forum

Niedowaga u trzylatki?


Gość Katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w ocenie sytuacji mojej córki. Ma 37 miesięcy i waży 12,5 kg. Ubrania nosi w rozmiarze 98cm. Cały czas słyszę, że jest chuda, drobniutka itd. Jeden pediatra twierdzi, że powinna ważyć więcej. Inny, że jest ok. Morfologia prawidłowa, mocz również. Endokrynologiczne sprawdzona- wszytko prawidłowo. Czy je mało? Moim zdaniem je normalnie, zdaniem babci za mało... jest bardzo bystra i aktywna ruchowo. Ale zawsze była drobna. Na 3 badaniu prenatalnym osadzona na 9 percentylu, urodzona o czasie w 41 tc równe 3kg i 54cm. Mam teraz drugą córkę dużo większych gabarytów. W wieku 6mies nosi ubranka które starsza zakładała mając 10mies. Czy te 12,5 kg w wieku 3 lat u dziewczynki to na prawdę takie niepokojące? Czy to jest już niedowaga? Wg niektórych siatek to ok 10 centyl. Czy jeszcze jakieś badania powinnam jej robić?

Odnośnik do komentarza

Katarzyna, no chyba rzeczywiście wygląda na to, że córeczka ma niedowagę, bo jest na granicy 3 centyla. Ale jeśli córka odżywia się prawidłowo, ma wszystkie badania prawidłowe, nie jest ospała, zmęczona itp., to odpuść docinki innych. Różne są dzieci, tak jak różni są dorośli. Lepiej, że jest szczupła niż żeby miała nadwagę.
Może warto wprowadzić jeszcze jedne posiłek w ciągu dnia albo zwiększyć kaloryczność posiłków.

Odnośnik do komentarza

Mam syna, który ma 38 miesięcy i waży obecnie 13 kg, nosi również rozmiar 98. Jest szczupły, ale nigdy lekarz nie zwrócił mi uwagi, że jest za szczupły. Każde spodnie muszę mu zawsze zwężać bo są za duże, ale taki jego już urok.

Drugi syn, który ma 16 miesięcy waży już 11 kg i nosi ubrania w rozmiarze 86. Zjada zdecydowanie więcej od starszego bo w żłobku tak został niestety nauczony.

Sama nie przyjmuje się waga synów póki co, oczywiście musisz kontrolować co pół roku krew i mocz ale jeśli wyniki będą nadal prawidłowe to uważam że nie masz się czym przejmować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witaj Katarzyna!

Chłopiec, którym się opiekowałam miał 4 lata, a niektóre ubrania miał na rozmiar 98/104. Wszelkie badania, które miał robione były w porządku (np. krew, mocz). Nie był ani osowiały, ani zmęczony - wręcz przeciwnie! Wygadany, pełen energii czterolatek.

Wydaje mi się, że skoro Mała zachowuje się w porządku, nie ma z niczym problemów to nie ma o co się martwić. Jedne dzieci są drobniejsze, inne większe. A na pewno nie każde dziecko musi mieć oponki na rączkach czy nóżkach, bo to nie świadczy o dobrostanie, a nadwadze! Tak jak pisała wyżej @Dziubala warto zwiększyć kaloryczność posiłków (nawet polewać je oliwą lub dodawać trochę więcej masła).

Kontroluj dalej wyniki, tak jak do tej pory, a wszystko będzie dobrze.

Pozdrawiam, Paulina
Wykapana Niania

Odnośnik do komentarza

Od wychowawczyni w przedszkolu słyszę, że ładnie je posiłki, że nie ma problemu z jedzeniem. W domu śniadane, drugie śniadanie, obiad choć często jednodaniowy, podwieczorek, kolacja, plus coś w międzyczasie. Popija też mleko. Może jej porcje nie są powalająco duże, ale zalicza wszystkie posiłki. Produkty mleczne, owoce, warzywa, mięso, zbożowe... Powoli, ale przybiera na wadze. Nigdy nie odnotowała spadku wagi (poza okresem chorobowym, ale szybko to odrabiała).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...