Skocz do zawartości
Forum

Waga niemowlaka


Gość Karolina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam zagwostke, 11.10.2020 na świat przyszła moja córka drogą cc w 41 tygodniu ciąży z wagą 4180g. W szpitalu straciła dosyć sporo na wadze bo spadła do 3740g w momencie wyjścia ze szpitala (14.10.) ważyła 3772g. 

Dzisiaj zważyliśmy córkę i okazało się że 8dni po wyjściu ze szpitala waży już 4220g. Wydaje mi się że to trochę dużo. Karmiona jest mlekiem modyfikowanym, zjada 100ml co 3-4h czasami rzadziej. Proszę o radę... Pierwszą wizytę u pediatry mamy dopiero początek listopada. 😔

Odnośnik do komentarza

Normy przyrostu masy ciała wg prof. Ruth Lawrence 1 mówią o przyroście:

  • 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.,
  • 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.,
  • 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.,
  • 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies.

Jeśli chodzi o ilość mm to wydaje mi się że jest znacząco za duża ilość podawana i dzieje się że nie piszesz nic o ulewaniu, wymiotach lub kolkach.

Przekarmianie dziecka w pierwszych latach jego życia może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych (nadwagi, otyłości itp.) w przyszłości, ale także do wykształcenia nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które niełatwo będzie zmienić, gdy dziecko podrośnie.

Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:
wiek dziecka                    porcja             odstępy między karmieniami dzienna ilość wypijanego mleka
Pierwsze dni życia 30–60 ml co ok. 2–3 godziny 360–480 ml
Koniec 1. tygodnia 60–70 ml co ok. 3 godziny 500–520 ml
2. tydzień życia 70–80 ml co ok. 3 godziny 520–530 ml
3. tydzień życia 80–90 ml co 3–4 godziny 530–540 ml
Koniec 1. miesiąca 90–110 ml co ok. 4 godziny 540–560 ml

Ja się trzymam tej tabelki oraz ilości wskazanych na mleku.

Na naszym dziecko do 1 miesiąca powinno jeść do 120 ml mleka w ilości 7 porcji. 

Dzidziuś obecnie ma 2 tygodnie i zjada 8 razy dziennie po 80 ml. 

Dziennie przybiera ok 30g patrząc na ważenie przez położna 

Odnośnik do komentarza

Hmmm... 

Problem w tym, że też trzymamy się tabeli podanej na opakowaniu mleka. Pierwszy miesiąc 90-120ml co 3-4h czyli 7 porcji/dobę. W tej chwili podajemy jej 100ml, w pierwszym tygodniu od wyjścia ze szpitala zwiększaliśmy stopniowo dawkę. Tak więc pierwszy tydzień jadła od 30-60ml.

Nie wiem skąd w takim razie stwierdzenie, że przekarmiam dziecko, skoro trzymam się wytycznych. 

Piszesz, że Twoje dziecko zjada 80ml 8x dziennie czyli 640ml. A w tabeli którą wkleiłaś jest norma 520-530ml. To czym się sugerować? 

Jeżeli chodzi o kolki to takowych nie ma, a ulewa jej się ale bardzo znikoma ilość. Kupki robi normalne, bez problemów. 

Odnośnik do komentarza

Niczym się nie martw, dziecko prawidłowo przybiera na wadzę. Z tego co piszesz karmisz córkę w prawidłowy sposób i nikt nie może zarzucić Ci przekarmiania. 

Z doświadczenia powiem, że dzieci bardzo różnie przybierają na wadze. Dzieci urodzone z większą wagą urodzeniową zazwyczaj potrzebują więcej mleka na początku, przynajmniej dopóki wszytko się nie unormuje. Wtedy też ich waga szybciej rośnie.

Moja położna mówiła mi że dziecko powinno w ciągu dwóch tygodni od urodzenia nadrobić swoją stratę wagi. Twojej córce już się to udało:)

Mój syn również na początku dużo przybierał, w ciągu  tygodnia potrafił przybrać 0,5 kg 🙂

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...