Skocz do zawartości
Forum

Wspieranie rozwoju dziecka


Gość Helena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem mamą dwójki cudnych dzieci, dziewczynka (10 l.) i chłopiec (6 l.) . Jak to u maluchów bywa, potrzebna jest im ciągła rozrywka, zabawa oraz ciekawe organizowanie im czasu. W pewnym momencie już wyczerpały mi się pomysły. Dzieci się rozbrykały, a z racji tego, że jest między nimi niewielka różnica wieku, to szaleją wspólnie (i podwójnie). 

Chciałam podzielić się z wami pewnym nowym znaleziskiem, a mianowicie bardzo interesującą specjalnością na jednej z uczelni wyższych.  Instytut Studiów Podyplomowych (z siedzibą w Tychach, ale też w wielu innych miastach) oferuje specjalność: "wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez sztukę oraz uczenie w działaniu". Już sama nazwa brzmi ciekawie. Chyba w końcu odnalazłam rozwiązanie swojego problemu. Bardzo chętnie pogłębię wiedzę o rozwojowych potrzebach oraz możliwościach moich dzieci, może okazać się to niezbędne i zaskakująco przydatne w życiu codziennym. Myślę, że po takich studiach, będę mogła wspierać swoje dzieci w rozwoju, dorastaniu, dzięki czemu będą nabywać nowe umiejętności. 

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę was do działania! Może jest tutaj jeszcze ktoś, kto jest zainteresowany taką formą rozwijania umiejętności zarówno swoich, jak i maluchów? Lub może ktoś już studiował na tej uczelni i podzieli się swoimi doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza

Studiowałam w Instytucie Studiów Podyplomowych kilka lat temu, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Kładą ogromny nacisk na zajęcia praktyczne - co jest super. Niesamowicie wykwalifikowana kadra - można się wieeele nauczyć. Słyszałam ostatnio o wspomnianej przez Ciebie nowej specjalności i również uważam, że jest to świetny pomysł. Może być to ciekawa przygoda, a dodatkowo poznasz fantastycznych ludzi i pogłębisz temat rozwoju dzieci. Polecam Ci również szkolenia organizowane przez Instytut Studiów Podyplomowych, tam również z pewnością znajdziesz coś ciekawego 🙂 

Odnośnik do komentarza

Jestem nauczycielem specjalnym od dobrych kilku lat i ostatnio również zainteresowałem się wspomnianą                specjalnością w Instytucie Studiów Podyplomowych. Szczerze mówiąc, jestem już trochę zmęczony obecnym                 systemem nauczania,    poszukuję nowych, niecodziennych rozwiązań. Trochę poszperałem wśród ofert uczelni                             i znalazłem rozwiązanie idealne. Jestem pewien, że specjalność będzie ciekawa, a zarazem przyniesie wiele benefitów                  w moim życiu zawodowym. Jest to również okazja na rozwiązanie problemu, o którym Pani napisała. Dzieci często mają problem z okiełznaniem pokładu swojej energii, a mamom brakuje już pomysłów na zabawy.   Jak widać takie studia mogą przydać się również rodzicom. Życzę powodzenia! 

Odnośnik do komentarza

Ja i mój mąż wychodzimy z założenia, że wspieranie rozwoju dziecka powinno zacząć się już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko nabiera pewności siebie, lepiej dogaduje się z rówieśnikami. Od początku trzeba wzmacniać poczucie wartości u dziecka, ale i wspierać go w nauce czytania. Przedszkole czy szkoła ćwiczą to z dziećmi oczywiście ale dużo rzeczy i umiejętności dzieci powinny nabywać i wynosić z domu.
[reklama usunięta]

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Rozwój dziecka jest na pewno bardzo ważny. Nasze dziecko będzie dobrze się rozwijało jeśli poświęcimy mu dużo uwagi i czasu, zarówno na zabawy i gry edukacyjne, jak i na miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest też od czasu podarować mu coś jako formę nagrody za zachowanie czy też coś innego.
[reklama usunięta]

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Trudno się nie zgodzić z powyższymi opiniami. Rozwój naszego dziecka to proces w jakim trzeba aktywnie uczestniczyć. Niestety patrząc na to w jakim kierunku idzie technologia, to raczej dzieci są pozostawiane same sobie. Wielu ludzi nadal wierzy, że to właśnie takie medium jak internet czy telewizja zdejmie z nich ten ciężar odpowiedzialności. W rzeczywistości dzieje się coś zupełnie odwrotnego. Moim zdaniem to trzeba nie tylko edukować swoje dzieci, ale przy okazji budować z nimi zdrowe relacje. Odnośnie zadanego wyżej pytania to książki do nauki czytania będą w stanie połączyć ją razem ze świetną zabawą. Dużą popularnością cieszy się przykładowo seria "Czytam sobie" [reklama usunięta]. Zaoowocuje to o wiele szybszym rozwojem tej podstawowej umiejętności, co pozytywnie przełoży się na wyniki w nauce.

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza
Gość Przedszkole Effectis

Rola twórczości w rozwoju dziecka jest nie do przecenienia. Poprzez ekspresję twórczą dzieci mogą rozładowywać swoje emocje, ale również opowiadać sytuacje, które są dla nich z różnych względów ważne lub trudne, a nie potrafią lub nie chcą opowiedzieć o nich wprost. Wzmacniane jest również poczucie własnej wartości oraz zadowolenia i radości. Twórcze zajęcia rozwijają wyobraźnię, pozwalają zdobywać wiedzę o otaczającym świecie, a także uczą zachowań społecznych. Poprzez udział w takich zajęciach u dziecka rozwija się kreatywność, spostrzegawczość, myślenie twórcze. Przy dobieraniu aktywności dla dzieci trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, ma indywidualne potrzeby, jak i możliwości. Dlatego budujące jest to, że w dzisiejszych czasach powstają takie kierunki studiów i interesują się nimi, nie tylko nauczyciele, ale również rodzice 🙂

 

[reklama usunięta]

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Generalnie rozwój najlepiej jest wspomagać jakimiś zajęciami dodatkowymi, szczególnie jeśli nie mamy na tyle kompetencji by jakoś kreatywnie spędzać czas z dzieciakami. Na pewno fajnie sprawdzają się też języki obce. Niedawno na https://mindly.pl/ czytałam o tym, czy języki obce w przedszkolu mają w ogóle sens. Warto spojrzeć na ten artykuł i właśnie na takie języki się też zdecydować 🙂

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem, dziecko trzeba wspierać w nauce na każdym etapie. Czasami warto wspomóc się sprawdzonymi sposobami. Jednym z takich sposobów są multimedialne programy edukacyjne, które można kupić [reklama usunięta]. Znajdziecie tam między innymi programy do czytania oraz liczenia. Taka forma nauki jest dla dziecka dużą frajdą, dlatego efekty są zdumiewające.

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Trzeba dostrzec to, czym dziecko się interesuje, i wspierać jego rozwój w tym temacie. Mój syn na przykład przypadkiem trafił na programowanie [reklama usunięta], bo jego kolega z klasy chodził, i tak to się zaczęło. 🙂 ma wiedzę większą niż niejeden dorosły, bo ja w ogólnie nie ogarniam takich spraw 😉

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Rozwój dziecka to najważniejsza rzecz, decydując się na nie musimy się liczyć z czasem który musimy mu poświecić aby pomoc poznawać ten świat.  Sama jestem młodą mamą i świat w którym teraz się otaczamy daje duże możliwości. Zabawki kreatywne, pobudzające wyobraźnie czy pomagające w nauce podstawowych rzeczy, nawet książeczki które pomagają wyjaśnić dziecku podstawy fizjologii czy proces przedszkola [reklama usunięta] . Ale jak mogę doradzić jeszcze nie kupujcie dla malucha za wcześnie grających zabawek 😉 

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

My postawiliśmy na naukę języka, bo razem z mężem uważamy, ze języki w dzisiejszych czasach to podstawa. Dzieci moich przyjaciół i znajomych jeżdżą na korepetycje. Chcemy tego uniknąć w przyszłości, dlatego zaczęliśmy od żłobka [reklama usunięta].

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Jeśli pytasz, czy jest coś specjalnego, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem nauki PHP, odpowiedź brzmi: nie. Po prostu zanurz się w PHP:  i zacznij. Jednym z powodów sukcesu PHP jest to, że ma naprawdę świetną dokumentację. Każda koncepcja jest przedstawiona w prosty sposób i w pełni wyjaśniona. A na każdej stronie użytkownicy komentują i uzupełniają kolejne przykłady i brakujące szczegóły.

Odnośnik do komentarza
W dniu 9/11/2022 o 2:35 AM, weskernba napisał:

Jeśli pytasz, czy jest coś specjalnego, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem nauki PHP, odpowiedź brzmi: nie. Po prostu zanurz się w PHP: https://pl.zecourse.com/category/php/bialystok i zacznij. Jednym z powodów sukcesu PHP jest to, że ma naprawdę świetną dokumentację. Każda koncepcja jest przedstawiona w prosty sposób i w pełni wyjaśniona. A na każdej stronie użytkownicy komentują i uzupełniają kolejne przykłady i brakujące szczegóły.

edit

Edytowane przez weskernba
Odnośnik do komentarza

Tak odnośnie rozwoju dziecka- w sobotę organizowana jest bezpłatna konferencja w szkole w Józefowie ( jest tez możliwość udziału on-line) pod hasłem Homo Technicus, wyzwania pokolenia alfa i ewolucja edukacji. Jedną z prelegentek bedzie prof. SWPS Krystyna Rymarczyk, ktora przedstawi wyniki pierwszych na świecie innowacyjnych badań dotyczących pomocy interaktywnych i ich wpływu na rozwój funkcji wykonawczych u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli ktoś blisko mieszka- to naprawdę warto się wybrać. Będzie też o tym jak mądrze wykorzystywać nowoczesne technologie w zabawie z dziećmi, czy zaprezentowanie możliwości wspomagania rozwoju i edukacji dzieci. Jeśli ktoś jest zainteresowany- trzeba wejść na stronę homotechnicus.com.pl i zarejestrować się na tę konferencję.

Odnośnik do komentarza

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby być obecnym dla dziecka, słuchać go i rozmawiać z nim o emocjach. Możesz też zapewnić mu bezpieczne miejsce do wyrażania emocji i uczyć go radzenia sobie z nimi poprzez różne ćwiczenia i zabawy. Ważne jest też, aby modelować zachowania emocjonalne, ponieważ dzieci dużo uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Fajny artykuł na temat wsparcia, również emocjonalnego jest tutaj: https://www.gugusiowo.com.pl/jak-wspierac-rozwoj-emocjonalny-dziecka/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...