Skocz do zawartości
Forum

L4 ciazowe- kontrola z zus, ktoś miał?


Gość Anka

Rekomendowane odpowiedzi

Czy któraś z was miała kontrolę z ZUS podczas chorobowego w ciąży? Szczerze mówiąc chciałabym sobie wyjechać na tydzień na wakacje ( w Polsce rzecz jasna). Wiem, że można powiedzieć lekarzowi, zeby na L4 wpisał zamiast miejsca zamieszkania, miejsce aktualnego pobytu- no ale ja nie zamierzam tam miesiąc siedzieć ( a na tyle jest wystawiane zwolnienie), poza tym z tego co kojarzę, (mimo,że minęło te 33 dni zwolnienia i przejął mnie ZUS ) mój pracodawca ma wgląd w moje zwolnienie i widziałby gdzie jestem ( w sensie że na wakacjach). Mam konto na ZUS pue. Czy tam można ewentualnie jakiś druk im dosłać elektronicznie że w danym tygodniu się będzie w miejscu x?

Odnośnik do komentarza
Gość PannaAnna

W dwóch ciazach od początku byłam na l4 i nigdy nie miałam kontroli z ZUS.  Tez nie slyszalam o takim przypadku by ktoras z moich znajomych kontrolowali. Ponoć nie kontrolują kobiet w ciąży. 

Odnośnik do komentarza

U mojej koleżanki w pracy jej dwie znajome miały kontrolę z zus, jakieś 2 lata temu. Dawniej rzeczywiście niemal w ogóle nie zdarzały się kotntrole kobiet w ciąży ale od niedawna jest nagonka że kobiety biorą bezzasadne zwolnienia i potem jeżdżą na wakacje albo chodzą sobie po sklepach. Teoretycznie jak czujesz się dobrze A nie możesz wykonywać danej pracy to nie powinnaś być na l4 tylko pracodawca albo dostosowywuje stanowisko dla Ciebie albo zwalnia z wykonywania pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Ale oczywiście u nas to fikcja i pracodawcy sami nieraz wola żeby iść na l4 bo im tak wygodniej. A później mówi się jakie te kobiety w ciąży leniwe. Zmierzając do senda. Masz duża szanse że nikt Cię akurat nie sprawdzi jak wyjedziesz, ale pewności 100 % nie ma. To juz twoje ryzyko. Kontroluja wszystkich, nie ma wyłączeń. Ja osobiscie nie znam nikogo kogo by zus skontrolowal bez ciazy, na zwyklym l4, a przeciez wiemy ze w skali kraju jest ich wiele. Ja mialam zwolnienie leżące i naprawdę musiałam leżeć. Kontroli nie miałam.  

Odnośnik do komentarza

Jest jakiś druk do pobrania żeby przekazać w ZUS gdzie przebywasz, ale jak lekarz dał Ci L4 z kodem B czyli że możesz chodzić to raczej kontroli nie będzie. Trudno cos udowodnić także spokojnie możesz jechać i korzystać:)

Odnośnik do komentarza
Gość Hiacynta

Ja mialam malowanie mieszkania, więc musiałam się przeprowadzić na ten czas do rodziców, żeby nie wdychać oparów. Zadzwoniłam do Zusu i pracodawcy i poinformowałam o sytuacji i nowym adresie. Nikt nie robił problemów. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...