Skocz do zawartości
Forum

Zespół antyfosfolipidowy, przyczyną poronien?


Gość Danka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Jestem po 2 poronianiach. Oba były na bardzo wczesnym etapie. Otóż 1, w 6 tyg a kolejne w 5. Szereg badań pokazał,ze prawdopodobnie mam macice dwurozna oraz że podczas ciąży, uaktywniaja się u mnie przeciwciała przeciw kardiolipinie. Za miesiąc zostaną mi już tylko badania w kierunku genetyki. Lekarz stwierdził, że prawdopodobnie to zespół antyfosfolipidowy jest przyczyną poronien. Beta zazwyczaj dochodziła jedynie do 20, a potem następowalo krwawienie. Wg jego zaleceń, przyjmuje acard a od pozytywnego testu, będę przyjmować zastrzyki w postaci heparyny drobnoczasteczkowej. Bardzo się jednak boje i chciałabym aby wypowiedziały się osoby, które również cierpią na podobne schorzenie. Co dziwne, przeciwciała obecne są jedynie, kiedy zachodze w ciążę, ponieważ po 12 tych od poronienia, wyszły negatywnie. Bardzo boję się, że kiedy zorientuje się ze jestem w ciąży, to już na heparyne będzie za późno. 

Odnośnik do komentarza
Gość Kamyk 18tc

Cześć Danka. Identycznie jak Ty przeszłam 2 poronienia na tak wczesnym etapie (wówczas nie doczekałam się nawet zarodka na usg bo bhcg przestawało przyrastać). Lekarzy którzy nie kazali szukać przyczyny omijalam z daleka. W końcu trafiłam na wspaniałą ginekolog która zabroniła mi starań dopóki nie zrobię zleconych przez nią badań. Wyszły mi 3 mutacje na trombofilie wrodzoną co okazało się być główną przyczyną poronień. Od 12 dnia cyklu miałam zalecony acard 75 mg a od 4 tc heparyna 60 mg i luteina. Jestem obecnie w 18 tc i wszystko jest w porządku. Doszła mi jeszcze niedoczynność tarczycy więc biorę jeszcze euthyrox 50 mg. 

 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Gość Kamyk 18tc napisał:

Cześć Danka. Identycznie jak Ty przeszłam 2 poronienia na tak wczesnym etapie (wówczas nie doczekałam się nawet zarodka na usg bo bhcg przestawało przyrastać). Lekarzy którzy nie kazali szukać przyczyny omijalam z daleka. W końcu trafiłam na wspaniałą ginekolog która zabroniła mi starań dopóki nie zrobię zleconych przez nią badań. Wyszły mi 3 mutacje na trombofilie wrodzoną co okazało się być główną przyczyną poronień. Od 12 dnia cyklu miałam zalecony acard 75 mg a od 4 tc heparyna 60 mg i luteina. Jestem obecnie w 18 tc i wszystko jest w porządku. Doszła mi jeszcze niedoczynność tarczycy więc biorę jeszcze euthyrox 50 mg. 

 

Twoje slowa są jak miód na moje serce.. Jestem totalnie załamana, boję się że nie donosze ciąży.. A Twój komentarz dał mi iskierke nadziei. Pozdrawiam cieplutko 

Odnośnik do komentarza

Hej, jestem w 18 tc. Od poczatku starań biorę acard, a od pozytywnego wyniku testu clexane60. Mam zespół antyfosfolipidowy wtornie do choroby autoimmunologicznej. Ciążę musiałam planować więc mnie to nie zaskoczyło i na szczęście to już druga ciąża (mam prawie 3 letnią coreczkę) a poronień brak. Też się bałam, że za pozno zaczne robić zastrzyki, ale już w 20 dniu cyklu (miałam krotkie cykle 24-25 dniowe) zrobiłam test ciążowy wtedy wykrywający 20 jednostek i wyszedł negatywnie, a 21 dnia cyklu na 10 jednostek i juz byla blada kreska. 21 dnia cyklu zaczęlam brac clexane, a 22 dnia cyklu zrobiłam beta hcg ktory potwierdził ciążę. Teraz jestem dodatkowo na luteinie, z dzidzią ok. Trzymam kciuki by wszystko się udało 🙂

Odnośnik do komentarza
21 minut temu, Gość Asia napisał:

Hej, jestem w 18 tc. Od poczatku starań biorę acard, a od pozytywnego wyniku testu clexane60. Mam zespół antyfosfolipidowy wtornie do choroby autoimmunologicznej. Ciążę musiałam planować więc mnie to nie zaskoczyło i na szczęście to już druga ciąża (mam prawie 3 letnią coreczkę) a poronień brak. Też się bałam, że za pozno zaczne robić zastrzyki, ale już w 20 dniu cyklu (miałam krotkie cykle 24-25 dniowe) zrobiłam test ciążowy wtedy wykrywający 20 jednostek i wyszedł negatywnie, a 21 dnia cyklu na 10 jednostek i juz byla blada kreska. 21 dnia cyklu zaczęlam brac clexane, a 22 dnia cyklu zrobiłam beta hcg ktory potwierdził ciążę. Teraz jestem dodatkowo na luteinie, z dzidzią ok. Trzymam kciuki by wszystko się udało 🙂

😍  Dziękuję i życzę szczęśliwego rozwiązania. Moje dwie ciąże nie były planowane, nawet nie pomyslalabym że muszę przyjmować jakiekolwiek leki.. Byłam u 2 ginekologow i żaden nie zainteresował się moim przypadkiem, dopiero 3, wziął na oddział i wszystko zbadał. Tak więc muszę po prostu w każdym cyklu bacznie obserwować i robić testy.. Żeby za późno nie było.. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, bo nie mogę spać po nocach.. Lekarz kazał mi brać akard już w czasie staran.. Mam nadzieję, że dobrze to wpłynie na zajście w ciążę 

Odnośnik do komentarza
38 minut temu, Gość Asia napisał:

Hej, jestem w 18 tc. Od poczatku starań biorę acard, a od pozytywnego wyniku testu clexane60. Mam zespół antyfosfolipidowy wtornie do choroby autoimmunologicznej. Ciążę musiałam planować więc mnie to nie zaskoczyło i na szczęście to już druga ciąża (mam prawie 3 letnią coreczkę) a poronień brak. Też się bałam, że za pozno zaczne robić zastrzyki, ale już w 20 dniu cyklu (miałam krotkie cykle 24-25 dniowe) zrobiłam test ciążowy wtedy wykrywający 20 jednostek i wyszedł negatywnie, a 21 dnia cyklu na 10 jednostek i juz byla blada kreska. 21 dnia cyklu zaczęlam brac clexane, a 22 dnia cyklu zrobiłam beta hcg ktory potwierdził ciążę. Teraz jestem dodatkowo na luteinie, z dzidzią ok. Trzymam kciuki by wszystko się udało 🙂

A jeszcze mam pytanie. Czy na clexane dostałaś receptę Juz w trakcie starań? Bo mój lekarz hematolog powiedział, że prawdopodobnie przy moim schorzeniu, czyli obecności przeciwciał przeciw kardiolipinie wystarczy jedynie acard, zaś ginekolog- że będziemy musieli wziąć pod uwagę clexane. Oczywiście bardziej liczy się dla mnie zdanie ginekologa, zaś nie przepisał mi clexanu. 

Odnośnik do komentarza

Tak, na clexane dostałam receptę jeszcze przed zajściem w ciąże by być przygotowaną (zarówno w pierwszej ciąży jak i teraz). W pierwszej ciążý miałam dodatnie jedynie przeciwciała przeciw kardiolipinie, a teraz niestety doszedł dodatni koagulant toczniowy i p/p b2 glikoproteinie więc cały zestaw przeciwciał. Clexane trzeba brać przez całą ciąże i pológ (6 tygodni po porodzie), a acard odstawia się na kilka tygodni przed porodem. Te zastrzyki są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe...ale jak trzeba to trzeba. Receptę powinnas dostać u każdego lekarza, ale nie każdy wpisuje refundację przed ciążą. Tańszym odpowiednikiem clexane jest neoparin. W zależności od dostępności biorę je na zmianę.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Gość Asia napisał:

Tak, na clexane dostałam receptę jeszcze przed zajściem w ciąże by być przygotowaną (zarówno w pierwszej ciąży jak i teraz). W pierwszej ciążý miałam dodatnie jedynie przeciwciała przeciw kardiolipinie, a teraz niestety doszedł dodatni koagulant toczniowy i p/p b2 glikoproteinie więc cały zestaw przeciwciał. Clexane trzeba brać przez całą ciąże i pológ (6 tygodni po porodzie), a acard odstawia się na kilka tygodni przed porodem. Te zastrzyki są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe...ale jak trzeba to trzeba. Receptę powinnas dostać u każdego lekarza, ale nie każdy wpisuje refundację przed ciążą. Tańszym odpowiednikiem clexane jest neoparin. W zależności od dostępności biorę je na zmianę.

Też chyba zapytam czy mogę dostać receptę już. Chyba że rodzinnego... Bo zobaczę 2 kreski, a mój ginekolog ma tyle pacjentek że być może nie będzie miał terminu na cito. Dziękuję za odpowiedź 🙂

Odnośnik do komentarza

Zespół antyfosfolipidowy APS > medycyna po dyplomie str 02. prof. dr hab. med. Maria Majdan https://podyplomie.pl/medycyna/10545,zespol-antyfosfolipidowy?page=2 >>Pojawienie się (przeciwciał) APL  może być skutkiem infekcji, chorób nowotworowych, szczepień i przyjmowania leków. SZCZEPIENIE TĘŻEC: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22617823  Zakażenia i szczepionki w etiologii zespołu antyfosfolipidowego. Cruz-Tapias P 1 , pusty M , Anaya JM , Shoenfeld Y . Informacje o autorze Abstrakcyjny CEL PRZEGLĄDU: Przedstawienie dowodów naukowych potwierdzających zakaźne pochodzenie zespołu antyfosfolipidowego (APS) poprzez mimikrę molekularną między patogenami, infekcję i szczepienie cząsteczką β2-glikoproteiny I (β2-GPI). OSTATNIE USTALENIA: APS charakteryzuje się obecnością patogennych autoprzeciwciał przeciwko β2-GPI. Etiologia zakażenia APS była dobrze ustalona. Podobnie, związek między szczepieniem, takim jak toksoid tężcowy, może wyzwalać przeciwciała skierowane na toksoid tężcowy i β2-GPI, z powodu naśladowania molekularnego między dwiema cząsteczkami. Na przestrzeni lat stwierdzono, że patogenny potencjał przeciwciał przeciw toksoidowi przeciw tężcowi reagujących krzyżowo z β2-GPI jest patogenny w modelach zwierzęcych, indukując eksperymentalne APS. PODSUMOWANIE: Zgromadzone dowody potwierdzają, że obecność przeciwciał anty-β2-GPI jest związana z historią zakażeń, a głównym mechanizmem wyjaśniającym tę korelację jest naśladownictwo molekularne. Zależność między szczepieniem anatoksyną tężca a APS ujawnia nowy pogląd na zespół autoimmunologiczny / auto-zapalny wywołany przez adiuwanty (AZJA).

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Jestem po dwóch poronieniach. Jestem teraz w 7 tygodniu 3 ciąży, ale od kilku dni mam plamienia. Najpierw było to plamienie po stosunku u w ciągu 4 dni prawie ustało, a wczoraj wieczorem znowu przybrało brązowa barwę. Czy któras z Was miała plamienia na początku ciąży? W pierwszej ciąży nie plamiłam wcale, w drugiej też przez dłuższy czas. Obawiam się że historia znowu się powtórzy

Odnośnik do komentarza

Ja w 3 ciąży plamilam od 7/8tak delikatnie. Ginekolog zapisał mi luteine. Lekarz jak i dziewczyny tutaj na forum mnie uspakajaly,mówiły  że plamienia są normalne byleby nie nie robiły się krwiste. Mówiły że też tak miały i wszystko było dobrze. A co twój gin mówił? Przepisał Ci jakieś leki? I co było podczas badania usg? Podejdź betę i sprawdzaj jak przyrasta. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...