Skocz do zawartości
Forum

Jak reagować na moczenie się?


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Moja córeczka Oliwia ma 3,5 roku, od września chodzi do przedszkola. Wcześniej chodziła dwa lata do żłobka. Do przedszkola chodzi chętnie, lubi zajęcia, sporo opowiada, zna dzieci po imieniu i nazwisku, lubi Panie.
Mam problem z załatwianiem się- konkretnie chodzi o siusianie. Oliwia już dość długo sama kontrolowała się, w nocy nie sika, a od kilku miesięcy nie trzeba było jej już przypominać o korzystaniu z toalety (oczywiście zdarzały jej się wpadki no, ale rzadko). Natomiast teraz już czwarty miesiąc sika w majtki systematycznie i regularnie, raz na kilka dni zawoła, ze chce i idzie do łazienki. W przedszkolu Panie uprzedzone- wysyłają ja do, WC ale co dzień i tak jedna zmiana ubranek mokra (ja Panie rozumiem, nie mam do nich o nic pretensji). W domu starałam się ja nagradzać, karać, prosić, byłam smutna jak się nie udało, wesoła jak zawołała. Bez zmian. Wygląda to tak, ze jak jej się już bardzo chce siku to widać po niej (robi dziwne pozycje itp.) pytam: Oliwka chcesz siku? Ona odpowiada oczywiście, że nie (no czasem jej się zdarzy przyznać). Potem nie może już utrzymać, zmoczy trochę spodnie majtki (nie posika się całkiem nigdy) nadal mówi, ze nie chce, nic, a nic jej to nie przeszkadza, bawi się dalej. I w sumie wygląda to tak, ze trzeba jej sie kazać załatwić. Proszę, pytam, tłumacze- doskonale rozumie, wie, ze jest problem, obiecuje sikać do ubikacji codziennie, ze będą suche majteczki itp. Itd. W nocy problemu nadal nie ma.
Mnie obecna sytuacja już wyprowadza z równowagi, nie wiem, jak mam reagować: czy wysadzać ja na siłę czy czekać, aż może wreszcie łaskawie uda się jej zapamiętać gdzie ma się wysikać. Czy jak ja ją zmuszę do załatwienia się to mam ja nagrodzić? W sumie moim zdaniem nie ma, za co wtedy, bo wiem ze umie wytrzymać i to długo, a reagować nadal nie chce prawidłowo. Czy w ogóle sens maja z nią jakiekolwiek rozmowy na ten temat?

Obie zrobiłyśmy się nerwowe. Nie wiem czy teraz już nie sika bo stresuję się, że znów posika majteczki..


Moim zdaniem nie ma też żadnego problemu ze strony somatycznej raczej emocjonalna. 

Kupię sobie syropek na nerwy:) tylko proszę mi napisać jak mam się zachowywać, jak postępować może któraś mama miała podobny problem i coś doradzi?

Odnośnik do komentarza

U nas był problem z moczeniem łóżka w nocy. Oczywiście, że wizyta u pediatry i badania moczu to podstawa. Dodatkowo, warto zajrzeć też na stronę suchyporanek.pl - to kompendium wiedzy na temat moczenia nocnego. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 31/5/2020 o 1:42 AM, Gość sandra napisał:

A jak prowadzić taki dzienniczek mikcji? jak to ma wyglądać? Skoro lekarz może o to pytać, to warto się przygotować

drukujesz sobie ze strony suchego poranka, w ciągu dnia zapisujesz każdy przyjęty przez dziecko płyn i każde siusiu, mają też apkę na telefon

Odnośnik do komentarza

ja bym poczekala na dłuższą obserwację, żeby bylo faktycznie widać ile pije, ile nocy suchych ile siku robi w ciągu dnia, to da lekarzowi lepszy ogląd sprawy, na suchym poranku jest sporo informacji jak pomóc dziecku i jak się przygotowąc do wizyty u lekarza

Odnośnik do komentarza
Gość Malewenia

Z drugiej strony, skoro można to w tym momencie skonsultować z lekarzem - zapewne telefonicznie, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie. Jasne, suchy poranek warto, to w pierwszej kolejności, ale w razie jakichś pytań, wątpliwości, warto też zadzwonić do pediatry. A częstotliwość mikcji zapisywać, bo na pewno przyda się w razie czego u specjalisty. 

Odnośnik do komentarza

Ok, faktycznie, może tak zrobię. Słyszałyście może o alarmie wybudzeniowym? Czytałam trochę o nim, ale nie wiem czy ta metoda u nas by "przeszła", moje dziecko jest wyjątkowo marudne. Może macie jakieś doświadczenia, jak reagują Wasze dzieci?

Odnośnik do komentarza

3,5 roku to jeszcze małe dziecko, jeśli zdarza się jej moczyć w nocy to spokojnie, ma czas. Moczenie nocne leczy się chyba powyżej 5 roku życia. Jeśli problem pojawia się w ciągu dnia to może po prostu jest tak zaaferowana zabawą, że nie zdąży do toalety?

Odnośnik do komentarza

Moje dziecko skończyło niedawno 5 lat, więc to już chyba poważna sprawa i nie ma co dłużej czekać. Ja się jeszcze cały czas łudziłam, że może samo przejdzie, ale chyba trzeba zacząć już coś robić w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
W dniu 29/7/2020 o 9:20 PM, Gość Karolina napisał:

Może jakieś książeczki/bajeczki? Typowo o załatwianiu się? Może Twoja córeczka wstydzi się przyznać, że chce jej się siku?

Pozdrawiam

Mogę polecić fajny audiobook czytany przez Zborowskiego, który możecie sobie ściągnąć ze strony https://suchyporanek.pl/ksiazka/, moje dziecko to uwielbia :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...