Skocz do zawartości
Forum

Niespodzianka i niepewność


Gość Daria

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam na imię Daria i jestem tutaj nowa.

Założyłam konto na tym portalu ponieważ szukam kogoś kto by mógł mi pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ewentualnie ktoś znajduje się albo znajdował w takiej sytuacji jak moja obecnie.

Zacznę od samego początku.

Pracuje w bardzo dużej firmie, w tamtym roku dodałam umowę na rok, w tym roku po koniec lutego daną umowa kończy mi się. Pytałam się już swojego przełożonego w pracy czy będzie ciągłość czy koniec współpracy, no ale mimo wszystko dostałam informacje pod koniec stycznia że dostanę dalej umowę. Przyznam że mam szczerze mówiąc dość niepewne myśli w stosunku co do tej kwestii. Ale pocieszam się mimo wszystko tym że chwalą mnie w pracy, jestem niezastąpiona. Mimo bardzo młodego wieku czyli 23 lat, osiągnęłam przez rok bardzo dużo w tej firmie....


No i tutaj zaczynają się schody. 

W styczniu nie dostałam miesiączki, planowana była na 17 stycznia. Niestety nie pojawiła się. Czekałam aż do 6 lutego tego roku lecz nie pojawiła się. Byłam pewna przez ten okres czasu że coś najwyraźniej dzieje się z moim zdrowiem nie tak bo przyznam się szczerze że mam bardzo nieregularny cykl miesiaczkowy. Ale w zeszły weekend coś mnie podkusiło.

Wykonałam 2 testy ciążowe, po czym każdy dosłownie po kilku sekundach pokazał mi dwa paseczki czyli wynik pozytywny. Na początku myślałam że cały świat mi się zawalił, ciąża teraz ? Mimo stosowania środku antykoncepcyjnego. Dzień w którym miałam styczność z wynikami Był dla mnie straszny, płacz i nerwy. Ale na tą chwilę jestem w pewien sposób spokojna i staram się działać.

Chciałabym dodać że nie byłam jeszcze u lekarza, ale jestem pewna w 100% że to ciąża. Piersi mam wyjątkowo spuchnięte, są bardzo czule i obolałe. Mdłości mam i wieczna senność...

Problem się pojawia tu że nie wiem za bardzo co zrobić z kwestią pracy.

Jeśli zgłoszę się teraz do lekarza i on mi potwierdzi ciąże, wiem że bym musiała zgłosić to w pracy. Ale boję się że w momencie gdy przekaże taką informację stanę się dla firmy niepotrzebnym pracownikiem i jaka kolwiek nadzieja na przedłużenie umowy umrze. Informacje przekaże, umowy nie dostanę i co dalej? Skąd będę mieć fundusze do życia i ubezpieczenie ? 

Z kolei moja znajoma twierdzi że nie mam obowiązku informować firmy ponieważ to moja prywatna sprawa, ewentualnie mówi żeby się zgłosić do lekarza dopiero po przedłużeniu umowy i wtedy przekazać informacje o zaistniałej sytuacji oraz wyrazić chęć do pracy mimo ciąży.  Szukałam wiele informacji na temat tego czy grożą za to jakieś konsekwencje prawe Ale nic takiego nie ma. No chyba że bym przyszła do danego miejsca na staż i zataiła fakt ciąży.

Słyszałam również że jeśli pracodawca dowiaduje się przed końcem umowy że pracowniczka jest w ciążo albo po zakończeniu umowy wychodzi na światło dzienne że ciąża rozpoczęła się jeszcze w czasie zatrudnienia to musi przedłużyć umowę do momentu porodu i zapewnić stałą pensję i ubezpieczenie.

Jak to wygląda tak naprawdę. 

Jakie wykonać posunięcie?
Poważnie nie wiem co mam zrobić, z kim mogłabym porozmawiać na ten temat więc pomyślałam że jest sporo forum i może uda znaleźć mi się pomoc, odpowiedniego rozmówcę.

Przepraszam z góry za chaotyczny tekst Ale jest pisany aktualnie w komunikacji miejskiej.

Odnośnik do komentarza
Gość Marylu16

Hej,

Z tego co się orientuję to w przypadku umowy o pracę na czas określony pracodawca może nie przedłużyć umowy jeśli wygasa ona przed uplynieciem 3 miesiąca ciąży.

Ale nie dam sobie ręki uciąć.

Jeśli w pracy jesteś niezastąpiona i doceniona przez pracodawcę to myślę że dobrze byłoby poinformować go o ciąży po wizycie u ginekologa. Dla Ciebie będzie lepiej jeśli będziesz wiedziała na czym stoisz. 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Gość Marylu16 napisał:

Hej,

Z tego co się orientuję to w przypadku umowy o pracę na czas określony pracodawca może nie przedłużyć umowy jeśli wygasa ona przed uplynieciem 3 miesiąca ciąży.

Ale nie dam sobie ręki uciąć.

Jeśli w pracy jesteś niezastąpiona i doceniona przez pracodawcę to myślę że dobrze byłoby poinformować go o ciąży po wizycie u ginekologa. Dla Ciebie będzie lepiej jeśli będziesz wiedziała na czym stoisz. 

Sprawa wygląda tak że jeśli zgłoszę fakt ciąży po wizycie u ginekolog przed 29 lutym tego roku nie mam na co liczyc. Umowy nie dostanę. Nie wiem skąd wtedy będę pobierać codziennie fundusze, skąd będę mieć ubezpieczenie zdrowotne.

Odnośnik do komentarza

Nie masz obowiązku informować pracodawcy, to Ty decydujesz kiedy się o tym dowie. Do lekarza możesz iść, podpisać umowę a potem jak już będziesz uważac za stosowne powiedzieć o ciąży. Jeśli nie masz czynników szkodliwych w pracy oczywiście. Wiele osób mówi w pracy dopiero po np. pierwszych prenatalnych kiedy ciąża wchodzi w bezpieczniejszy okres bo zmniejsza się ryzyko poronienia. Pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę w momencie gdy ta kończy się gdy masz skończone 13 tyg. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...