Skocz do zawartości
Forum

Mamy październikowe 2020


Kryska89

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Czarna.ana

Lulu odsyłają do Warszawy. Wszystkich z całego województwa. W wawie tam gdzie się dodzwoniłam zapisy na wrzesień,  albo każą czekać aż się sytuacja zmieni. U mnie w mieście  jeszcze babka bezczelnie mówi kiedyś kobiety nie chodziły do lekarzy i rodziły. To się zapytałam czy zna statystyki ile z nich lub ich dzieci przeżywało.

Szukam lekarza jeszcze prywatnie. Wizyty które mi odwołali miałam na 8.04 i 12.04 usg

Odnośnik do komentarza

Czarna.ana_ no szok i niedowierzanie co się teraz dzieje. A tekst babki nie na miejscu skoro żyjemy w lepszych czasach dlaczego mamy nie korzystać z opieki zdrowotnej..?

Też się boje, że moja wizyta będzie odwołana mój lekarz przyjmuje jeszcze prywatnie więc mam nadzieje, że jak nie na NFZ to przyjmie mnie prywatnie. Jestem w 11tygodniu ciąży nie mam jeszcze badań i to moja w sumie 3wizyta będzie do tego nie mam jeszcze karty ciąży eh... Specjalnie zwlekałam żeby nie iść za wcześnie a tu się okazuje, że teraz wychodzę na tym niekorzystnie no ale już po ptakach 😣

Odnośnik do komentarza
Gość MartusiaM

@Lulu, teraz  masz skierowanie na krzywą?  Bo na początku, U osoby, która  nie miała wcześniej cukrzycy, robi się po prostu poziom glukozy ma czczo,  a nie te obciążenia.

szok o czym piszecie.... mój lekarz na razie normalnie przyjmuje, choć wielu innych specjalistów w tej przychodni anulowało wizyty. Mam nadzieję, że do kolejnej wizyty 21.04 wszystko się choć trochę unormuje...  za 6 dni prenatalne:))

Odnośnik do komentarza

MartusiaM_ muszę sprawdzić na skierowaniu a mam w aucie jeździ ze mną.. więc nie jestem pewna. A ta krzywa to jak to wygląda też trzeba zabrać ze sobą glukozę wypija się tam i już?

Kochane wszystko odwołują ja miałam mieć egzamin zapłaciłam wysłałam wniosek i w kwietniu miał być dziś dzwoniłam i mi kobieta mowi, że do końca kwietnia są wszystkie egzaminy odwołane i nie wiadomo kiedy będą wyznaczane kolejne terminy to tak niezwiązane z ciążą ale musiałam to napisać bo myślałam że już będę mieć to za sobą a tu..

nie wiem czy ta sytuacja się zmieni na plus myślę, że w połowie kwietnia będzie istny armagedon jeśli chodzi o zachorowania. Więc mam nadzieje, że jeszcE na jedną wizytę chociaz się zalapie żeby mi założyli kartę ciąży. 

A jeszcze wracając tak do tego co Czarna.ana usłyszała od babki w rejestracji ostatnio jak byłam u mamy to mi mówiła, że jak była ze mną w ciąży to u lekarza pierwszy raz była w 5miesiacu ☺️

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny, ja tak z innej beczki. U mnie aktualnie 12t4d. Czy Wy czujecie już coś w dole brzucha? W sensie czy zaczął się powiększać? Ja nie mam nic nawet lekkiego zgrubienia i zastanawiam się, czy tak powinno być czy mam się martwić? Ostatnio byłam u lekarza 4 marca a teraz mam 31 marca usg genetyczne. Pozdrawiam Was wszystkie 😊

Odnośnik do komentarza

Widzę że nie tylko ja mam problem co do odwołanych wizyt, to jest straszne co się teraz dzieje. 

Czarna zrób tak jak mówisz, zapisz się na wizytę prywatna. Mi się udało zapisać prywatnie na usg choć nie za bardzo chcieli ale jak powiedziałam jaka jest sytuacja to zapisali mnie na poniedziałek, strasznie drogo maja bo usg genetyczne 260 zł, ale trudno już wolę zapłacić bo kolejna wizytę może też odwolaja  a ja to badanie muszę zrobić do 14 tyg. 

Ja podejrzewam że też będę musiała teraz robić krzywa cukrowa, jak w ostatniej ciąży robiłam to badanie to dali mi swoją glukoze do wypicia ale chyba to zależy od przychodni,lepiej mieć ze sobą na wszelki wypadek

Odnośnik do komentarza

W większości przychodni glukozę trzeba przynieść ze sobą. Co do ceny 260zł za usg genetyczne to nie jest największa cena jaką widziałam. W katowicach są miejsca, gdzie za zwykłą konsultację w ciąży + usg płaci się 300zł! Co do odwoływania wizyt lub pobierania krwi niewiela da się zrobić, bo nie mamy na to żadnego wpływu.  Pozostaje miec nadzieję, że się nam uda i dzwonić przed wizytą czy wszystko funkcjonuje jak trzeba.

Odnośnik do komentarza

Zadzwoniłam do delegatury NFZ z tym skierowaniem, skierowali mnie do NFZ w wawie i tam Pani mówi mi że na cito i w ciazy to mieli mnie obowiązek przyjąć tym bardziej że oficjalnie nie zgłosili do NFZ zawieszenia wizyt i pieniążki za pacjentów dalej biorą. Wkurza mnie że tak oszukują wszyscy. Podała mi telefon do innej przychodni i tam mam się zgłosić. A z tą przychodnia co mi odmówiła wizyt będą wyjaśniać. A giną szukam prywatnie. Nie mam wyjścia. 

Odnośnik do komentarza
Gość Sylwia86

Witam się z Wami wszystkimi i liczę że zostanę przyjęta do tego zacnego grona Mamusiek z października😁 Nasz termin to 23🤗. Mam 34 lata, pierwsza ciąża po 10 latach walki uzyskana z drugiej procedury invitro. 

Kolejna wizytę mam 7 kwietnia i muszę określić czy robimy testy Nifty czy Pappa. Czy któraś z was robiła te testy? Czy tylko usg prenatalne? Mialyscie ewentualnie jakieś wskazania szczególne co do tych badań? 

Gratuluję wszystkim i życzę wszystkiego najlepszego😉

Odnośnik do komentarza
52 minuty temu, Gość Mama2 napisał:

Chyba jestes z wiekszego miasta ze taka cena za wizyte, ja jestem z miasta ok 80 tys mieszkancow, kazda wizyta 120zl 🙂 nienie jest wiec najgorzej.

Miasto 60tys mieszkańców na dzikim wschodzie Polski 😉 bieda aż piszczy a ceny u specjalistów właśnie tak wyglądają ☹️

Odnośnik do komentarza
Gość Martynabb

Ja w Warszawie 360 (z usg). Ceny są powalające, ale byłam tez na wizycie w ramach pakietu luxmed i to była porażka. Obsługa jak na taśmie, 10 min i po sprawie. A u obecnego lekarza nie ma pośpiechu, jesteśmy w kontakcie telefonicznym cały czas. Nie odwołują wizyt pomimo epidemii, a luxmed tak po prostu zamknął mi placówkę, bez żadnej i formacji. Wiec już wolę dla spokoju ducha i bezpieczeństwa dziecka zapłacić więcej. 

Odnośnik do komentarza

🙂  Sylwia86 witamy cie serdecznie i gratuluje szczegolnie tak dlugo wyczekiwanej ciazy 🙂

Zytka85 to nie zazdroszczę tych cen, za taka kwote nie chodzilabym co 2 tygodnie na wizyty jak to na poczatku mialam w zwyczaju, do tego platne badania, witaminy, duphaston i tysiaka by nie bylo...

A u mnie tez zmiany, znowu mam przelozone badanie prenatalne z 3 na 6 kwietnia, pokrywa mi sie to badanie z wizyta u gin, tyle ze wizyta u gin z rana a badanie po poludniu, grunt ze nie odwołane, ale nam mieszaja z tym wszystkim 😮

Odnośnik do komentarza
Gość MartusiaM

Glukozę lepiej mieć swoją. Normalnie to badanie robi się jakoś około 25tc, chyba, że w poprzedniej ciąży była cukrzyca, albo glukozą na czczo wysoka.

Ja płacę 150zł za wizytę z USG. Lekarz zawsze pod telefonem, jak nie może odebrać to zawsze oddzwania. Jest ode mnie starszy o 4 lata, kojarzymy się, pochodzi z mojej wioski. Ma ogromne obłożenie, koleżanka  w zeszłym  tygodniu chciała  się  umówić  na wizytę to ustalili termin na marzec 2021:O 

Ja mam prenatalne w środę,  póki co nie ma żadnej informacji w tej przychodni, że są jakieś zmiany. 

Odnośnik do komentarza

@Sylwia86 _ gratuluję upragnionego brzuszka 🙂 ja w pierwszej  ciąży robiłam w dniu usg prenatalnego test Pappa. Byłam nastawiona na nifty, ale lekarz powiedział że wszystko  jest ok na usg, nie miał żadnych zastrzeżeń  i namawiał na pappa...i ten test zrobiłam choć byłam negatywnie do niego nastawiona przez koleżanki bo w najbliższym otoczeniu miałam 3 przypadki fałszywego wyniku i dziewczyny miały mega stres całą  ciążę..a ostatecznie zdrowe maluszki... w każdym razie dałam się namówić na pappa i wyszedł ok, ale to tylko statystyka. 

Teraz obiecałam sobie, że zrobię Nifty...ale jeśli usg nie będzie budziło zastrzeżeń to sama nie wiem...najgorsze, jest to że w obecnej sytuacji  nawet nie będzie można tego skonsultować z partnerem:/ 

Odnośnik do komentarza
Gość MartusiaM

@Asia niestety, właśnie czytałam wytyczne... mało tego, że bez partnera, mega środki ostrożności w postaci różnych maseczek i płynów , to jeszcze "ograniczony kontakt słowny między badającym A pacjentką"... Czyli dopiero na kartce się dowiem co i jak...

Odnośnik do komentarza
Gość Sylwia86

Dziękuję za ciepłe przyjęcie 🤗. Długo szukałam odpowiedniego forum i uznałam że tu mi będzie najlepiej, widzę że nie tylko ja starsza pani a to dla mnie bardzo ważne😆.

U nas wskazaniem do nifty oczywiście jest invitro. Zastanawiam się nad tym bo koszty są bardzo wysokie a niestety po tych dwóch procedurach w ciągu jednego roku kasa bardzo pusta... Niechcialabym jednak dziadowac bo tyle czekaliśmy na tą ciąże. Ostateczna decyzje będę musiała podjąć sama bo wizyty tylko pojedynczo. Pewnie się zdecyduje ale usg wtedy też się robi? Dobrze rozumiem? 

Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, Gość Sylwia86 napisał:

Dziękuję za ciepłe przyjęcie 🤗. Długo szukałam odpowiedniego forum i uznałam że tu mi będzie najlepiej, widzę że nie tylko ja starsza pani a to dla mnie bardzo ważne😆.

U nas wskazaniem do nifty oczywiście jest invitro. Zastanawiam się nad tym bo koszty są bardzo wysokie a niestety po tych dwóch procedurach w ciągu jednego roku kasa bardzo pusta... Niechcialabym jednak dziadowac bo tyle czekaliśmy na tą ciąże. Ostateczna decyzje będę musiała podjąć sama bo wizyty tylko pojedynczo. Pewnie się zdecyduje ale usg wtedy też się robi? Dobrze rozumiem? 

Ciąża z in vitro nie jest wskazanoem do Nifty czy pappa. Tak samo badań prenatalnych. Jesteśmy w tym samym wieku 😉

Tak naprawde pappa wyjdzie ci "tak se", bo to szacuje ryzyko wystąpienia 3 wad genetycznych: Zes. Downa, Patau, Edwardsa. Z racji wieku wyjdzie Ci gorszy wynik niż dziewczynie np.20 letniej. Wyniki pappa wyglądają mniej wiecej tak: prawdopodobieństwo zes. Dowan 1: 120

Zes. Patau 1: 367

Zes. Edwardaa 1: 256

Oczywiście wartości wymyśliłam ale tak wyglądają wyniki. Im jesteśmy starsze, tym prawdopodobieństwo danej.wady jest większe. Dla mnie nie warto płacić za to badanie bo nic nie wnosi. Na ogół pappe robi się razem z usg prenatalnym (niekoniecznie tego samego dnia). Nifty pro jest fajnym badaniem bo badają DNA plodu i dowiadujesz się czy dziecko ma jakąś wadę (te powyższe) a dodatkowo oznaczają 84 mikrodelecji lub duplikacji chromosomów (można dowiedzieć się o innych, zadziej występujących wadach np. Zes. Di Georga, Angellmana i mase innych, ktorych na prenatalnych nie widać i często nie widać długo po porodzie). Basanie NIFTY PRO jest drogim badaniem. Musisz się zastanowić czy masz na to fundusze i co jeżeli wynik będzie wskazywał na chorobę dziecka. Jeżeli jesteś osobą, która chce urodzić dziecko mimo jakiś wad genetycznych, to nie wiem czy warto wydawać ok 2,5 tysiąca dla zaspokojenia ciekawości. Jeżeli terminowałabyś ciąże gdyby było potwierdzenie wady genetycznej to uważam, że warto te badanie zrobić. Rany... ale sie rozpisałam.

Odnośnik do komentarza

Dla chętnych do poczytania odnośnie wskazań do badań prenatalnych:

Kto powinien wykonać nieinwazyjne badania prenatalne?

Kiedyś uważano, że nieinwazyjne badania prenatalne powinny wykonywać jedynie kobiety należące do tzw. grupy ryzyka, czyli posiadające cechy, które zwiększają szanse na urodzenie dziecka z wadą genetyczną. Teraz ze względu na to, że coraz starsze kobiety decydują się na zostanie mamami uważa się, że każda ciężarna kobieta, o ile pozwalają jej na to warunki finansowe, powinna wykonać badania nieinwazyjne.

Pewne jest, że na drogie badania genetyczne nie pozwoli sobie każda z nas. Badania te będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli zaliczamy się do grupy ryzyka. Do grupy ryzyka zaliczają się kobiety, które:

  1. ukończyły 35. rok życia;
  2. urodziły wcześniej dziecko z chorobą genetyczną;
  3. urodziły wcześniej dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego;
  4. urodziły wcześniej dziecko z chorobą metaboliczną;
  5. w swojej rodzinie lub rodzinie ojca dziecka potwierdziły występowanie urodzeń dzieci z wadami genetycznymi.

W pozostałych przypadkach, jeśli nie zaliczamy się do grupy ryzyka, a chcemy wykonać nieinwazyjne badania prenatalne, musimy pokryć je z własnej kieszeni.

Kto powinien wykonać inwazyjne badania prenatalne?

Trzeba pamiętać, że ze względu na ryzyko, jakie za sobą niosą, badania prenatalne inwazyjne należy wykonywać tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Nie są to badania profilaktyczne, a diagnostyczne, które w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do poronienia. Wykonuje się je, gdy:

  1. Wynik testu podwójnego lub potrójnego był nieprawidłowy;
  2. Wynik USG genetycznego był nieprawidłowy;
  3. Wynik innego badanianieinwazyjnegobył nieprawidłowy;
  4. U dziecka zdiagnozowano wadę ośrodkowego układu nerwowego.

Wykonanie badań inwazyjnych jest w innych przypadkach bezzasadne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...